ноутбук

Вибираючи ноутбук, ми стикаємося з безліччю питань: які завдання він повинен вирішувати, якими характеристиками володіти, скільки коштувати. Фахівці ITbox підготували рекомендації щодо вибору.

 

Зміст

 

Які бувають лептопи?

Перш за все, необхідно визначитися з типом пристрою:

 • Ноутбуки — звичні нам пристрої. Діагональ екрану становить 15-17 дюймів, а рівень продуктивності залежить від потужності компонентів «на борту».
 • Нетбуки — компактні пристрої, орієнтовані на перегляд web-сторінок, роботу з електронною поштою та офісними програмами. Мають невеликий дисплей (від 7" до 11") й просту конфігурацію.
 • Ультрабуки — тонкі та легкі пристрої для використання «на ходу». Відмінні риси — витончений дизайн, високий рівень продуктивності, тривалий час автономної роботи. Діагональ — 11-15 дюймів.
 • Трансформери — моделі з сенсорним екраном і поворотним дисплеєм, які підтримують рукописне введення даних. У деяких випадках клавіатура знімна. Можна вважати гібридом планшета та ноутбука.
ASUS ZenBook Flip UX563FD-A1027T (90NB0NT1-M00480)
Ноутбук-трансформер ASUS ZenBook Flip UX563FD-A1027T (90NB0NT1-M00480) — популярна модель на ринку

 

Визначаємося з призначенням ноутбука

Перед покупкою ноутбука необхідно визначитися з цілями: повсякденне використання, робота в офісі, геймінг. Умовно можна виділити наступні види:

 • Початкового рівня — бюджетні моделі, які не володіють видатними характеристиками. Корпуси виготовлено з недорогих матеріалів, а всередині — стоять малопотужні компоненти. Успішно справляються з найпростішими завданнями: веб-серфінг, робота з пакетом офісних програм, перегляд влогів на Youtube.
 • Офісні — пристрої володіють вищим рівнем продуктивності. З їх допомогою можна будувати графіки та діаграми, створювати та вести бази даних, виконувати складні розрахунки й навіть працювати в графічних редакторах з простими проєктами.
 • Мультимедійні (універсальні) — ноутбуки володіють достатньою обчислювальною потужністю не тільки для офісних завдань, а й редагування/монтажу відеофайлів, запуску ігор на середніх налаштуваннях графіки. Зазвичай мають широкий набір портів і відтворюють якісний багатоканальний звук.
 • Ігрові — моделі, заточені під потреби ігрової індустрії. Найчастіше виділяються «агресивним» дизайном. Обладнані потужними компонентами, завдяки чому на них можна запускати ігри зі складною графікою, а також вимогливі до ресурсів професійні програми.

 

Дисплей: тип матриці, діагональ, роздільна здатність, частота

Ноутбуки оснащують дисплеями на основі TN та IPS матриць. Їх особливості:

 • TN. Характеризується низькою вартістю та мінімальним часом відгуку. Однак має незначний запас яскравості та контрастності, а також маленькі кути огляду.
 • IPS. Кути огляду досягають 178 градусів, а колірне охоплення максимально наближене до природного. З недоліків — дорожнеча в порівнянні з TN.

 

Вибрати ноутбук з TN-дисплеєм варто або користувачам з дуже обмеженим бюджетом, або професійним геймерам, оскільки час відгуку матриці TN вищий, ніж в IPS. У всіх інших випадках краще віддавати перевагу ноутбуку з IPS-екраном. Різниця в ціні незначна, а кути огляду і відтворення кольорів в рази краще, що робить такі лептопи універсальнішими.

Поговоримо про діагоналі. Розмір екрану ноутбука — один з основних факторів, який впливає на досвід роботи з ним.

 • 10-12" — найлегші й найкомпактніші моделі. В основному використовуються для гортання стрічки новин і невеликих робочих сеансів в дорозі.
 • 13-14" — непоганий баланс між продуктивністю та портативністю. Можна створювати презентації, писати статті, а от грати на них буде незручно.
 • 15,6" — найпоширеніші ноутбуки. Оптимально підходять як для роботи, так і розваг.
 • від 17" — громіздкі ноутбуки. Розміри дисплея дозволяють комфортно працювати з широкоформатними таблицями та базами даних, а також грати.

 

Перейдемо до роздільної здатності. Велика частина контенту сьогодні виробляється в роздільній здатності Full HD (1920 × 1080). Втім, зображення в HD (1280 × 720) також виглядає досить непогано. Екрани з роздільною здатністю 2560 × 1440 (2K) та 3840 × 2160 (4K) забезпечують найвищий рівень деталізації, але коштують дорого.

 

Важливо! Чим вища роздільна здатність, тим сильнішим буде навантаження на відеокарту. Тому при одних й тих же комплектуючих ноутбук з більшою роздільною здатністю видаватиме менше fps, враховуйте це.

 

Також важливо враховувати частоту оновлення екрану. Вона впливає на плавність зображення елементів — чим вище значення, тим «живішою» виглядає картинка. У більшості ноутбуків частота знаходиться на рівні 60 Гц. Деякі моделі можуть похвалитися частотою від 120 Гц і вище. Але вибирати лептоп з 240/300 Гц ми не рекомендуємо, оскільки відмінність у ціні вагома, але лише одиниці користувачів відчують різницю між 120 Гц і вищими показниками.

 

Тонкощі вибору процесора

Процесор (або CPU) — «мозок» системи. На ринку є два великих виробника — Intel та AMD. Говорити однозначно, що один бренд переважає над іншим — не вірно. В асортименті кожного з них є бюджетні й топові лінійки, які регулярно оновлюються.

Опис модельного ряду кожного бренду — тема окремої статті. У цьому матеріалі ми дамо основні рекомендації щодо вибору CPU ноутбука:

 • Кількість ядер процесора має великий вплив на рівень продуктивності ноутбука. Але не завжди варто гнатися за максимальним значенням. Оптимальним варіантом для роботи й навчання буде ноутбук з 2- або 4-ядерним чипом. Складніші обчислювальні навантаження слід доручити пристрою, у якого 6 і більше ядер.

 

Важливо! Деякі CPU підтримують технологію багатопоточності, завдяки якій кожне ядро ​​обробляє по два потоки даних. Це дозволяє наблизити можливості 2-ядерного процесора до 4-ядерного.

 

 • На швидкодію CPU також впливає частота. Логіка така ж — чим вона вища, тим вища обчислювальна потужність ноутбука. Найчастіше вона знаходиться в межах 2-3,3 ГГц. Деякі процесори підтримують технологію Turbo Boost/Turbo Core (перший варіант використовує Intel, другий — AMD). Вона динамічно регулює частоту залежно від поточного навантаження.

 

Оперативна пам'ять

Від об'єму оперативної пам'яті (RAM, ОЗП) залежить швидкодія ноутбука в режимі багатозадачності.

 • 4 ГБ — необхідний мінімум сьогодні.
 • 8 ГБ — «золотий стандарт» для більшості повсякденних активностей, роботи з Adobe Photoshop/Adobe Premier, деяких ігор.
 • 16 ГБ — оптимальне рішення для геймерів і фахівців по роботі з візуальним контентом.
 • 32 ГБ — задовольнить потреби тих, кому потрібно добитися максимальної продуктивності від «важких» професійних застосунків.

 

Крім об'єму необхідно враховувати тактову частоту — чим вище даний параметр, тим швидше працює ОЗП. Рекомендуємо вибирати ноутбуки з частотою від 1600 МГц. Найпопулярніші моделі на 2400 МГц і 2666 МГц.

На швидкість RAM також впливають таймінги (затримки), й чим вони менші — тим краще.

 

Відеокарта: інтегрована або дискретна?

Відеокарта (графічний процесор, GPU) виводить зображення на екран ноутбука. бувають:

 • Інтегровані — вбудовані в центральний процесор. Характеризуються низьким енергоспоживанням і незначним тепловиділенням, але можуть впоратися тільки з невибагливими до ресурсів завданнями.
 • Дискретні — розміщуються безпосередньо на материнській платі. Вони потужніші. Однак, такі ноутбуки сильніше гріються та коштують дорожче.

 

Можливостей вбудованої графіки цілком достатньо для відтворення відеофайлів з високою роздільною здатністю, технічно нескладної обробки фото, казуальних ігор. Складніші проєкти — завдання для дискретного GPU.

Важливою характеристикою дискретної графіки є об'єм відеопам'яті. Бажано мати в розпорядженні мінімум 2-4 ГБ. Великий вплив на продуктивність має покоління пам'яті — чим сучасніше, тим потужніше GPU. Нині (2020 рік) найпрогресивнішим вважаються GDDR5 і GDDR6.

 

Накопичувачі: SSD або HDD?

В ноутбуки встановлюють традиційні жорсткі диски (HDD) або твердотільні накопичувачі (SSD). Перші більш місткі та недорогі. При цьому досить гучно працюють та чутливі до фізичних дій. Другі набагато тихіші, не бояться вібрацій і тряски, а також мають суттєву перевагу у швидкості роботи. Основним недоліком є ​​висока вартість.

Раціонально зупинити вибір на ноутбуці з SSD-накопичувачем. Вони значно швидше обробляють інформацію, завдяки чому операційна система, програми та ігри запускаються за кілька секунд. Брати ноутбук з HDD рекомендуємо лише в тому випадку, якщо плануєте зберігати на ньому велику колекцію кінофільмів, архів фотографій та робочі проєкти.

 

Додаткові характеристики

Ми обговорили основні параметри вибору ноутбуків, але все ще залишається багато деталей.

 • Матеріал корпусу. Більшість ноутбуків виготовляються з пластику. Такі вироби відносно недорогі, в міру міцні та легкі. Бувають моделі з металу. Вони надійніші та більш зносостійкі, але дорожчі пластикових. Є вологозахищені та ударостійкі ноутбуки, які можна використовувати в суворих умовах, однак коштують вони чималих грошей.
 • Розміри та вага. Габарити ноутбука важливі для тих, хто планує носити його з собою. Найлегшими й мініатюрнішими є нетбуки та ультрабуки — важать до 1,5 кг.
 • Операційна система. Вибір залежить від уподобань користувача. Можна встановити ОС Microsoft Windows, Apple Mac OS («яблучні» пристрої) або Linux.
 • Автономність. Високоємні акумуляторні батареї дозволяють ноутбукам довше працювати на одному заряді. Виробник вказує приблизний час автономної роботи, але зазвичай він виявляється меншим.
 • Порти. Переконайтеся, що у ноутбука є всі необхідні вам роз'єми. Найнеобхідніші: USB-А (маніпулятори, зовнішні накопичувачі), LAN (провідний інтернет), HDMI (проєктор, монітор).

 

Кращі ноутбуки для ваших завдань: приклади

Технічні фахівці ITbox проаналізували характеристики та відібрали оптимальні ноутбуки для різних завдань.

 

Для простих завдань — Asus X512UA-EJ243 (90NB0K83-M08510)

Asus X512UA-EJ243 (90NB0K83-M08510)
Ціна в ITbox на 15 липня 2020 року — 8 399 грн.

 

Asus X512UA-EJ243 (90NB0K83-M08510) — недорогий ноутбук початкового рівня для тих, хто не хоче переплачувати. Сильні сторони:

 • 15,6-дюймовий дисплей з тонкою рамкою та матовим покриттям;
 • 4 ГБ оперативної пам'яті, які працюють на швидкості 2133 МГц;
 • швидкий твердотільний накопичувач об'ємом 256 ГБ;
 • мала вага — 1,7 кг.

  

Для роботи та навчання — Acer Aspire 3 A315-56 (NX.HS5EU.00E)

Acer Aspire 3 A315-56 (NX.HS5EU.00E)
Ціна в ITbox на 15 липня 2020 року — 14 599 грн.

 

Ноутбук Acer Aspire 3 A315-56 (NX.HS5EU.00E) має всі шанси стати вашим надійним робочим інструментом. Особливості:

 • IPS-екран з широкими кутами огляду;
 • 8-потоковий процесор Core i5 10-го покоління з тактовою частотою 3,6 ГГц;
 • високошвидкісний SSD-накопичувач на 256 ГБ.

 

Для розваг — Dell G3 3590 (G3558S2NDL-60B)

Dell G3 3590 (G3558S2NDL-60B)
Ціна в ITbox на 15 липня 2020 року — 20 999 грн.

 

Мультимедійний ноутбук Dell G3 3590 (G3558S2NDL-60B) впорається з різними дорученнями: від веб-серфінгу та перегляду відеороликів, до обробки фотографій та геймингу. Переваги:

 • 4-ядерний процесор Core i5 з тактовою частотою до 4,1 ГГц;
 • ігрова відеокарта GeForce GTX 1050 з 3 ГБ виділеної пам'яті GDDR5;
 • функція Waves MaxxAudio Pro, що забезпечує чистий та об'ємний звук;
 • SSD-накопичувач об'ємом 256 ГБ;
 • безпечна операційна система Linux.

 

Для роботи з візуальним контентом, проєктування і моделювання — HP ZBook 15u G5 (7PA09AV_V5)
 

HP ZBook 15u G5 (7PA09AV_V5)
Ціна в ITbox на 15 липня 2020 року — 47 655 грн

 

Ноутбук ZBook 15u G5 (7PA09AV_V5) від HP ідеально підходить для професійної роботи з графікою. Його особливості:

 • IPS-матриця з природною передачею кольору та високим рівнем контрастності;
 • 32 ГБ оперативної пам'яті DDR4;
 • потужна професійна відеокарта NVIDIA Quadro P600 з 4 ГБ власної відеопам'яті;
 • два жорсткі диски — HDD на 2 ТБ і SSD на 1 ТБ;
 • наявність сканера відбитків пальця.

 

Для геймингу — ASUS ROG Strix G731GT-H7147 (90NR0223-M04040)

ASUS ROG Strix G731GT-H7147 (90NR0223-M04040)
Ціна в ITbox на 15 липня 2020 року — 30 599 грн.

 

Ноутбук ASUS ROG Strix G731GT-H7147 (90NR0223-M04040) — потужна геймерська «зброя». З переваг:

 • IPS-дисплей діагоналлю 17,3 дюйма (1920 × 1080) з частотою оновлення 120 Гц;
 • швидкий та місткий SSD-накопичувач;
 • ігрова відеокарта GeForce GTX 1650 з 4 ГБ відеопам'яті;
 • продумана система охолодження.

 

Поради від ITbox.ua

 • Оптимальна діагональ екрану для більшості користувачів — 15 дюймів. Менша діагональ може призвести до швидкої стомлюваності очей, а велика — позначитися на розмірах ноутбука.
 • Добре, якщо у дисплея передбачено покриття з антивідблиском, яке згладжує відбивання при яскравому освітленні.
 • Щоб дізнатися реальні можливості комплектуючих ноутбука, перед покупкою ознайомтеся з тестами та рейтингами продуктивності, представленими на профільних веб-порталах.
 • Якщо точно знаєте, які програми/ігри будете встановлювати на ноутбук, вивчіть їх мінімальні системні вимоги.
 • Звертайте увагу на наявність вільного слота під додатковий модуль оперативної пам'яті — це розширить можливості апгрейда в майбутньому.
 • Орієнтуйтеся на бренди, які добре себе зарекомендували: Acer, Apple, Asus, Dell, HP, Lenovo, MSI, Samsung, Sony, Toshiba, Vinga.