Батарея прямо не впливає на продуктивність "заліза" в ноутбуці, і її ступінь зношеності не позначається на швидкодії. Однак, зношена батарея може стати причиною передчасного виходу з ладу комплектуючих, і перегріву всієї системи в цілому. Тому, якщо ви хочете дізнатися який ресурс залишився у вашого гаджета, або хочете купити б/у ноутбук, дуже важливо адекватно оцінити рівень його поточного зносу. 

 

Зміст: 

як ресурс батареї впливає на роботу системи;

три способи перевірити стан акумулятора;

перевірка стану акумулятора на iOS  


 

Як ресурс батареї впливає на працездатність ноутбука? 

 

  • перегрівання компонентів. Цей сценарій стає реальним, якщо ви використовуєте ноутбук, переважно, без підключення до мережі. Згодом, штатний рівень струму в Амперах від батареї знижується і системі охолодження вже не вистачає потужності, щоб видавати максимально можливі оберти, на які вона розрахована. Через це зростають робочі температури на обчислювальних блоках і зайве тепловиділення зменшує ресурс процесора і чипсета; 

  • перепади напруги. Відпрацьовані елементи живлення можуть стати причиною стрибка напруги. Залізо "намагається" збільшити споживання струму, стара батарея не справляється і струм, на частки секунди, зникає, утворюючи перепад. Це загрожує виходом з ладу запобіжників і конденсаторів на платі; 

  • вихід з ладу компонентів завдяки вздуттю акумулятора. З часом деякі елементи живлення починають здуватися і "тиснути" на розташовані поруч елементи материнської плати (це залежить від конструкції корпусу, але такий сценарій можливий).

 

Три способи перевірити стан акумулятора 

 

1 спосіб - В ОС Windows 

В останніх версіях Windows 10 є спеціальна утиліта – PowerShell. Варто зазначити, що для роботи з нею ви повинні мати права адміністратора на ваш профіль. Запустити її можна через меню "пуск" - "налаштування" - "параметри енергопостачання".

Перевірка зносу батареї за допомогою PowerShell

Ця утиліта виводить на екран звіт про поточний стан батареї вашого ноутбука.

 

Перевірка зносу батареї за допомогою PowerShell. фото 2

У нижній частині звіту можна побачити характеристику елемента живлення вашої батареї, її початкову місткість та місткість фактичну (зменшується з часом, по мірі деградації). 

Тут варто уточнити, що якщо ви лише щойно встановили Windows 10, для отримання правдивого звіту вам потрібно дочекатись кількох повних циклів зарядки (3-5). Інакше утиліта буде видавати дані спираючись на фактичну місткість акумулятора. 

 

2 спосіб - Через командний рядок 

Звіт, подібний розглянутому вище, з утиліти PowerShell можна отримати й в інший спосіб – за допомогою командного рядка. Для цього в меню Пуск, у віконці пошуку потрібно набрати – cmd (або натиснути Win + R).

Перевірка зносу батареї через командний рядок


У вікні що з’явилось набираємо: powercfg /batteryreport

 

Перевірка зносу батареї через командний рядок. Фото 2


Щойно звіт сформується, операційна система вкаже вам теку, де він збережений. Але, якщо ви випадково проклікаєте це повідомлення, його можна знайти через той самий командний рядок. Для цього натисніть Win+R і введіть в рядок шлях до файлу, який буде виглядати так: C:\WINDOWS\system32\energy-report.html

 

Ось що можна дізнатися з файлу-звіту по розділах: 

  • Recent Usage – показує коли ваш ноутбук був включений і коли вимикався за останні 10 днів; 

  • Battery Capacity/Usage History – показує хронологію зміни фактичної місткості акумулятора щодо первинних показників; 

  • Battery life estimates – розраховує приблизний час використання ноутбука без підзарядження акумулятора. Тут дані більш точні, ніж наведені утилітою в системному треї.

 

3 спосіб - Додатковий софт

Багато виробників ноутбуків або акумуляторів додають безплатне або умовно безплатне програмне забезпечення до своєї продукції. Також, софт для оцінки стану батареї випускають в free to use форматі. Розглянемо дві найпопулярніші безплатні та одну платну програми для Windows 10. 

 
Безкоштовні програми
Battery Care, Imtec Battery Mark

 

Battery Care 

Утиліта ця є вдалою за кількома критеріями. Перш за все, вона мало "важить", швидко встановлюється і практично не навантажує систему працюючи. Перелік інформації програма видає досить широкий. У вкладці See dates можна буде побачити цикли повної зарядки акумулятора за останній тиждень. Програма постійно оновлюється за принципом open source, ком'юніті розробників досить швидко фіксує все баги.

 Перевірка зносу батареї за допомогою Battery Care

 Перевірка зносу батареї за допомогою Battery Care. Фото 2


Imtec Battery Mark
Непогана альтернатива попередній програмі, з однією особливістю – вона чудово підходить для старих ноутбуків, у яких досить низька продуктивність. Дане ПО також безплатне і дозволяє проводити тестування як в прискореному, так і у звичайному режимі. Програма може імітувати підвищену, або знижену завантаженість апаратної бази пристрою. Підтримує багатоядерні процесори.

Перевірка зносу батареї за допомогою Imtec Battery Mark

 

Платне програмне забезпечення

 

AIDA64

Перевірка зносу батареї за допомогою AIDA64

AIDA64 – потужна і багатофункціональна утиліта, що дозволяє протестувати будь-який з компонентів вашого ПК, через який проходить струм. Звичайно ж, вона може, в тому числі якісно продіагностувати акумулятор вашого ноутбука. 

 

Стан батареї визначається через розділ Комп'ютер/Електроживлення. Ось що ми можемо тут дізнатися: 

  • заявлена ​​виробником місткість (наприклад 5000 мАг) це незмінна характеристика; 

  • поточна місткість. Цей показник буде поступово зменшуватись із часом, по мірі деградації батареї; 

  • рівень зношеності. Визначається в відсотках від початкового показника. Наприклад, через 2 роки це може бути 25-45%.

 

Перевірка стану батареї на iOS
 

Акумулятори MacBook розраховані на, приблизно, 1000 циклів повної зарядки/перезарядки, але в залежності від конкретного пристрою та умов його експлуатації їх кількість може скоротитися і до 300, після чого буде потрібно заміна. 

Оцінити стан акумулятора на MacBook можна натиснувши клавішу Option (Alt) і клікнувши по значку індикатора батареї в рядку меню iOS.

 

Перевірка стану батареї на iOS

Якщо ваш МакБук вже відслужив кілька років, то параметр "нормальне" в рядку "стан" свідчить про те, що ви використовуєте його дбайливо і батарея в нормальному стані. 

Повідомлення "термін експлуатації закінчується" означає, що акумулятор вже зношується і термін роботи від одного заряду зменшується. Ще якийсь час, він буде працювати справно і бояться за систему не варто, однак, уже варто замислюватися про майбутню заміну. 

Повідомлення "потрібна заміна", говорить про те, що час роботи від одного заряду більше ніж удвічі менше від попереднього. При цьому акумулятор можна використовувати до самої заміни. 

 "Потрібне обслуговування" - в цьому випадку батарею краще негайно міняти. Вона вже пошкоджена і, можливо, починає перегріватися.


Як дізнатися скільки циклів зарядки вже використано?

 

У головному системному меню Apple, в лівому верхньому кутку, виберіть розділ "Про цей Мас", у вікні вибираємо «більше» і «звіт про систему». Запуститься додаток, який сформує докладний звіт про систему. У лівому вікні є розділ «апаратні засоби», в ньому треба вибрати «електроживлення», а там знайти вікно з назвою «кількість циклів перезарядки».

Перевірка стану батареї на iOS. фото 2

 

Підсумки 

 

Менеджмент стану батареї – важливий компонент догляду за ноутбуком. Якщо вчасно її замінити, то можна істотно продовжити термін служби гаджета і зберегти прийнятну якість його роботи. Який із запропонованих в статті способів використовувати? Той, який зручніше особисто вам, всі вони, приблизно рівноцінні. Головне вчасно реагувати на всі істотні зміни в роботі системи.