Відеокарта (вона ж відеоприскорювач, GPU, графічний процесор, тощо) – це елемент ПК чи ноутбука, що відповідає за обробку і виведення зображення на екран. Від продуктивності відеокарти залежить те, наскільки якісним буде зображення і плавною розгортка картинки в динамічних сценах. 

Сьогодні питання з апгрейдом відеоприскорювача стоїть дуже гостро, оскільки черговий криптовалютний бум призвів до серйозного дефіциту дискретних відеокарт на ринку і їх значного здорожчання. Давайте спробуємо з’ясувати чи можна якось "пересидіти" ці важкі часи на інтегрованій графіці. Почнемо з головних відмінностей між дискретною та інтегрованою графікою. 

 

Зміст

чим відрізняється зовнішні та інтегровані відеокарти

чи можна грати та працювати з графікою на вбудованій відеокарті?

актуальні інтегровані чіпи

підсумки


 

Чим інтегрована відеокарта відрізняється від дискретної?

Інтегрована і дискретна відеокарта

Інтегровані відеокарти 

На більшості материнських плат є відеовихід, для підключення монітора. Для того щоб скористатися ним потрібно щоб в процесорі був вбудований відеочіп. У Intel це процесори без індексу в назві, а в AMD з індексом G. 

У інтегрованої відеокарти немає власної відеопам'яті, замість неї вона використовує процесор і оперативну пам'ять ПК. В цьому її головний недолік, адже для її коректної роботи потрібно "відбирати" частина ресурсів у CPU й оперативної пам'яті, а вони не безмежні. У підсумковій таблиці ми розглянемо основні переваги та недоліки такого відеоприскорювача. 

 Плюси: 

 • Дозволяє зібрати ПК в компактному корпусі з мінімальним охолодженням; 

 • Справляється з нескладними завданнями типу запуску офісних додатків і перегляду медіа. Також, залежно від класу, навіть з простими чи добре оптимізованими іграми. 

 Мінуси: 

 • Використовує ОЗП і обчислювальні потужності процесора; 

 • Низька продуктивність. Штатна DDR3 або DDR4 пам'ять використовувана в більшості ПК приблизно в 2,5-3 рази повільніша за швидкі чіпи відео пам'яті які використовують в дискретних відеокартах. Тому система з вбудованою відеокартою дуже залежна від якості оперативної пам'яті. Також, суттєво підвищує її швидкодію підтримка двоканального режиму роботи пам'яті.

 

Дискретні відеокарти

У такої відеокарти є власний мікропроцесор, швидка оперативна відеопам'ять та система охолодження. Вона під’єднується до материнської плати через швидкий роз'єм PCIe 3.0 або 4.0. На флагманських дискретних відеокартах система охолодження містить 2-3 кулери та алюмінієвий радіатор з декількома мідними теплотрубками.

приклад дискретної відеокарти

Дискретні відеокарти набагато продуктивніші за вбудовану графіку, але, при цьому, вони вимагають більше потужності від блоку живлення для якісної роботи системи охолодження і коштують набагато дорожче.

Плюси:

 • Продуктивні. Повністю автономні у споживанні ресурсів, позаяк використовують власну відеопам'ять та процесор. По суті це ще один маленький комп'ютер оптимізований під графіку; 

 • Моделі середнього і середньо-високого рівня, починаючи з 2018-2019, дозволяють з комфортом переглядати медіаконтент в форматі UHD (4K); 

 • Підходять не лише для ігор, але і для роботи з графічними програмами, а також відеоредакторами.

Мінуси:

 • Просунуті моделі габаритні, і вимагають не лише якісного охолодження, але й просторого системного блоку. Встановлювати і виймати велику дискретну відеокарту не завжди просто; 

 • Висока вартість, відносно інтегрованої графіки.

 

Мобільні інтегровані та дискретні відеокарти для ноутбуків

В тонких (і не дуже) корпусах сучасних ноутбуків використовують і вбудовані, і дискретні відеокарти. Вбудованим, часто, буває досить пасивного охолодження процесора від радіатора, але це тільки в найпростіших "офісних" ноутбуках. В цілому, ноутбуки з інтегрованою відеокартою – чудове рішення, якщо гаджет потрібний саме для вебсерфінга та інших нескладних завдань. Вони менше нагріваються і довше працюють без підзарядки, тому що споживають менше електроенергії. 

Дискретні відеокарти для ноутбуків випускають з обмеженим за продуктивністю, низьковольтних чіпом, у якого, як правило, частоти і кількість виконавчих блоків менша, ніж у його десктопних аналогів. Наприклад, мобільна версія NVIDIA GTX 1060 Ti приблизно дорівнює за продуктивністю десктопній 1050 Ti. 

Низьковольтні відеокарти споживають менше ресурсів, і не вимагають такого серйозного охолодження, як їх десктопні аналоги, але і продуктивність у них дещо нижча, а у виробництві вони дорожчі.

Приклад мобільної дискретної відеокарти

 

Моделі ноутбуків що працюють з двома типами відеокарт одночасно

Існує низка ноутбуків в яких встановлені процесори з вбудованою графікою і, додатково, дискретна відеокарта. Зазвичай, це бізнес-моделі середнього і високого цінового сегментів. Перевага подібних ноутбуків в оптимізації витрат заряду батареї – коли ви працюєте в браузері або в нескладних додатках він використовує ресурси вбудованого GPU. Дискретна відеокарта стає до роботи тоді, коли ви запускаєте гру або програму, що вимагають підвищеної продуктивності відеочіпа.

 

Чи можна грати або працювати в фотошопі на вбудованій графіці?

Вбудована графіка буває різною. Залежно від покоління чіпа і розробника, її продуктивність може відчутно відрізнятись. На свіжих моделях інтегрованих відеоприскорювачів ви можете грати в:

 • ігри 2000-2010 років; 

 • розраховані на багато користувачів проекти з доброю оптимізацією: Dota 2, World of Tanks, CS Go тощо; 

 • комфортно працювати в Photoshop або Lightroom, а також монтувати відео в Adobe Premiere чи інших відеоредакторах. При цьому обробка фотографій з високою роздільною здатністю (“сирого” RAW-формату що в ньому зберігають його професійні фотоапарати) або відео у високій якості (Quad HD, 4K) буде займати значно більше часу ніж з дискретною відеокартою. Однак, на аматорському рівні, з цією незручністю можна миритись, якщо швидкість виробництва контенту для вас не головне.

 

 

Актуальні інтегровані відеокарти

Процесори Ryzen з графікою VEGA

Сьогодні, якщо ви розраховуєте на прості або добре оптимізовані мережеві ігри, є сенс віддати перевагу саме вбудованому GPU. Ось 4-ре актуальних чіпи, на середину 2021, а за посиланнями ви можете подивитися на яких процесорах ці чіпи встановлені.

В процесорах AMD

 • Vega 8 – Вбудована графіка яку використовують в процесорах серії Ryzen 2000-3000, представлених наприкінці 2017- го;

 • Vega 11 – презентований в 2018 APU для процесорів Ryzen 2000-3000 серій. 

В процесорах Intel

 • UHD 630 – Дев'яте покоління вбудованої графіки від Intel здатне конкурувати з застарілими дискретними відеокартами nVidia GeForce 930M.

 • UHD 750 – повна назва Iris Plus Graphics 950 відеочіп на 10 Нм техпроцесі.

Детально про кожну з розглянутих відеокарт ви можете прочитати в нашому матеріалі “Порівняння найкращих інтегрованих відеокарт у 2021 році”.

 

Підсумки. Яку відеокарту й для чого купити?

Як ми вже згадували на початку нашої статті – ринок десктопних відеокарт відчуває гострого дефіциту і наразі оновити відеоприскорювач в ПК дуже проблематично. Але, навіть якщо ваша мета вимогливі відеоігри, інтегровані відеокарти можуть виручити – ви можете "пересидіти" на них, поки пропозиція на ринку не відновиться і ціни знову не наблизяться до рекомендованих виробниками. 

Якщо ви формуєте ігровий ПК зараз – є сенс збирати систему з вбудованою графікою, щоб після просто купити дискретну відеокарту. Якщо хочете проапгрейдити поточну систему – теж можете купити процесор з інтеграшкою й перечекати. 

В обох випадках вбудоване відео стане в нагоді навіть коли ви нарешті придбаєте дискретну відеокарту. Наприклад в графічних редакторах часто є можливість використовувати ресурси вбудованою і дискретної відеокарт одночасно. 

Якщо ж ви граєте в браузерні ігри, або старі, добре оптимізовані онлайн-проекти типу World of Tanks, Dota 2, вам цілком вистачить для цих цілей інтегрованої відеокарти.