Найкраще лікування – це профілактика. Так кажуть лікарі, що сповідують доказову медицину. А найкращий засіб від комп'ютерних “захворювань” – надійний антивірус. Однак річна підписка на ефективний антивірус не всім по кишені, особливо в країні, що воює. Тому ми підготували для наших читачів огляд кількох гідних безкоштовних антивірусів. 

Але перш ніж перейти до списку антивірусів, які ми готові рекомендувати, поговоримо про ті з них, які ми не радимо використовувати. Мова про:

 • Kaspersky Anti-Virus
 • Dr.Web
 • NANO Antivirus
 • AVZ
 • Labarum

Усі перераховані антивіруси російські, а останній із них, взагалі, випущено як додаток до Firefox Російською Православною Церквою для виявлення "аморальних", на думку клерикалів, веб-сайтів. У людини освіченої всі ці релігійні веб-пристрасті, безумовно, викликають іронічну посмішку. Але якщо згадати про хакерський злам "Київстару" і "Монобанку", і те, як частина країни провела майже тиждень без інтернету, то стає вже не так смішно.... 

 

Зміст: 


 

Windows Defender

Windows Defender

Базовий безкоштовний антивірус у нас завжди з собою, якщо ми користуємося Windows. Він хороший у виявленні вірусних загроз безпосередньо у файловій системі вашого ПК (спрацьовує, коли ви завантажуєте або запускаєте виконувані файли). При цьому він набагато менше за будь-які інші безкоштовні антивіруси навантажує систему під час сканування, що безумовно сподобається власникам не надто продуктивних комп’ютерів або ноутбуків

Однак Defender не має екрану захисту в реальному часі та багатьох додаткових функцій властивих навіть безкоштовним антивірусним програмам. Крім того, у нього досить рідко виходять оновлення баз даних, а деякі критичні помилки у виявленні вірусів так і не пофіксили за весь час існування програми. 

До того ж, він наполегливо вважає вірусами деякі виконувані файли для активації неліцензійних або розповсюджуваних безкоштовно програм. 

 

Плюси

Мінуси

Вбудований у Windows

Функціонал обмежений навіть у порівнянні з безкоштовними антивірусами

Сканування слабко впливає на загальну продуктивність системи

Нерегулярно оновлюється. Помилково приймає за віруси деякі додатки

Ефективне виявлення вірусних загроз у файловій системі

 

 

Norton 360

Norton 360

Norton 360 - мультифункціональний преміальний антивірус, у якого немає безкоштовної версії. Однак спробувати що він із себе представляє можна цілком безкоштовно в рамках 7-денної тріал-версії, після якої річна підписка коштуватиме 44,99 $ за перший рік і 99 $ всі наступні. Повернути кошти можна як і за будь-який цифровий товар, 14 днів після придбання без пояснення причин. 

Крім того, на сайті є набір безкоштовних інструментів для перевірки відстеження, витоків із пошти, менеджменту паролів тощо.

Але повернемося до самого антивірусу, він надає практично всі можливості, які можуть знадобитися користувачеві для захисту від усіх відомих кіберзагроз. У "комплект" поставки входить брандмауер з найширшим функціоналом і можливістю тонкого ручного налаштування, батьківський контроль, VPN-сервіс (гарантовано працює з Netflix). Також є модуль для відстеження витоку ваших персональних даних, що моніторить даркнет, менеджер банківських акаунтів, менеджер паролів, безпечний браузер і багато іншого. 

 

Плюси

Мінуси

Найширший функціонал, інструменти майже під будь-які потреби користувача

Немає безкоштовної версії, тільки 7-денний тріал

Просунутий батьківський контроль

 

Безлімітний VPN, що працює з Netflix

 

 

Bitdefender

Bitdefender

Одна з найістотніших переваг Bitdefender Antivirus Free - це використання "хмарного сканера". Простими словами це означає, що під час сканування він використовує серверні потужності, мінімально навантажуючи вашу систему. Більшість незалежних тестувань показують менше 2% навантаження на систему під час глибокого сканування. 

Bitdefender досить непоганий у захисті від фішингу. Наприклад, він миттєво розпізнає підроблені сайти, які легко обходять вбудований захист Chrome. За цим видом захисту він йде врівень з Norton і випереджає всі інші антивіруси в нашому рейтингу. Безкоштовної версії у цього антивірусу немає, проте румунські розробники надають для України повністю безкоштовну (на 90 днів) версію, практично не обмежену за функціоналом. При цьому компанія гарантує повернення коштів через 60 днів, без жодних умов. 

Щодо недоліків, то в безплатній версії немає захисту онлайн-банкінгу, а VPN лімітований 500 Мб на день (замало буде), також обмежена кількість слотів у налаштуванні батьківського контролю. 

Серед плюсів антивірусу досить демократична вартість річної підписки для платної версії - 680 грн на рік. Є антивіруси з більш доступною вартістю підписки, але вони сильно поступаються Bitdefender за функціоналом. 

У підсумку, якщо ви не налаштовані платити, можете користуватися програмою безкоштовно три місяці. За такий тривалий час тріалу ви точно зрозумієте, чи варто переходити на платну версію.

 

Плюси

Мінуси

Широкий функціонал безкоштовної версії

Лімітований VPN

Незначне навантаження на систему під час сканування

 

 

ESET NOD32 Antivirus

ESET NOD32 Antivirus

У ESET Nod32 є безкоштовна пробна версія розрахована на 30-ть днів, мінімальна базова ліцензія для одного пристрою обійдеться ~800 грн на рік. Проте, безкоштовний "пробник" не має обмежень за інструментами і функціоналом. 

Функціонал дуже багатий, тут є інструменти для забезпечення безпеки онлайн-банкінгу, антифішингові модулі, хмарне сканування (низьке навантаження на ваш комп'ютер), захист від скриптових атак, від програм-здирників, сканування файлів під час їх завантаження і багато іншого. Крім того, навіть у мінімальному "домашньому" пакеті присутня досить зручна система звітності про сканування і виявлення загроз. 

За рівнем реалізації захисту від фішингу поступається Norton і Bitdefender, але в деяких інших інструментах набагато кращий за них. Наприклад, у захисті від шкідливих скриптів і захисті онлайн-банкінгу (тут набагато більше можливостей з налаштування і "ведення" ваших акаунтів). 

У підсумку, дуже хороший антивірус, шкода тільки що без безкоштовної, нехай і урізаної версії. Однак покористувавшись ним 30 днів, можливо, ви захочете його придбати, зробити це можна у нас в магазині

 

Плюси

Мінуси

Дуже часті оновлення

Безкоштовна версія всього 30 днів

Найширший функціонал, жодних обмежень у пробній версії

 

Низьке навантаження на систему

 

 

Avira

Avira

Ось ми і дісталися до першого повноцінно безкоштовного антивіруса в нашому огляді. Це Avira Free Security. За 0 грн ви отримуєте безкоштовний модуль захисту від шкідливого ПЗ, хмарний сканер*, і, що для багатьох важливо, вельми зручний для користувача інтерфейс.  

* Сканер досить повільний, але варто пам'ятати, що повільний він порівняно з платними антивірусами. На Premium-підписці такої претензії вже не буде. 

Ефективність виявлення шкідливих програм вельми висока, бази даних оновлюються часто, є досить багато додаткових функцій і можливостей (як для повністю безкоштовного антивіруса):

 • Safe Shopping. Розширення для браузера, яке автоматично блокує рекламу та підозрілі сайти. Автоматично рекомендує посилання на більш вигідні цінові пропозиції під час здійснення покупок;
 • інструменти для оптимізації конфіденційності. Допомагає дістатися до неявних налаштувань у Windows і браузері (через ці налаштування частина ваших даних може витікати в мережу);
 • VPN. Місячний ліміт 500 Мб. Мало, але безкоштовно, точно не для перегляду відео;
 • менеджер паролів;
 • ігровий режим Game Booster.

Якщо нормальний VPN для вас критичний, то з Premium підпискою він буде безлімітним, однак це коштуватиме 1 430 ₴/рік. Базова підписка коштує від 620 ₴/рік. У підсумку, це чудовий безкоштовний продукт, який містить базовий, але досить універсальний набір інструментів для домашнього використання.

 

Плюси

Мінуси

Доволі широкий функціонал як для повністю безкоштовної програми

Місячний ліміт трафіку VPN – всього 500 Мб

Висока ефективність сканування

 

Зручний та інтуїтивно зрозумілий інтерфейс

 

 

Panda Free Antivirus

Panda Free Antivirus

Panda Dome Free Antivirus - це доволі проста у використанні програма, яка має російську локалізацію. За ефективністю виявлення шкідливих програм і файлів вона випереджає стандартний Windows Defender. З урахуванням того, що це безкоштовний антивірус, його встановлення дасть змогу підвищити рівень захисту Windows. 

Для користувачів, які замислюються про встановлення антивірусу коли система вже чимось заражена, у Panda Dome Free Antivirus є чудова опція - функція Rescue Kit (Набір відновлення). Це автоматичний інсталятор, який дає змогу створити завантажувальну флешку для "порятунку" вже зараженої ОС у безпечному режимі або з BIOS (якщо справи настільки погані). Подібна можливість дуже рідко зустрічається в безкоштовних версіях антивірусів.

Також у безкоштовну версію включено сканер Даркнета. Його функціонал обмежений виявленням витоків з електронної пошти, але про ці витоки він повідомляє автоматично в міру виявлення. Це набагато зручніше ніж перевіряти подібне за допомогою журналу подій. 

Також у безплатній версії антивіруса Panda є ігровий режим. Його суть у тому, що під час гри на повному екрані він припиняє показ повідомлень, також програма мінімізує мережеву активність для зниження затримок.

Є тут і безкоштовний, хоча й обмежений, VPN. 150 Мб на день (це набагато більше ніж у Avira - 500 Мб/міс). На такий обсяг трафіку вже цілком можна розраховувати. 

У підсумку Panda Dome Free Antivirus відмінне рішення для заміни стандартного Windows Defender. А безкоштовний VPN дасть змогу вирішити деякі завдання, які не потребують великої кількості трафіку. Для тих же, хто хоче спробувати платну версію, є кілька тарифів, що починаються від 930 ₴/рік і аж до 2 590 ₴/рік (з безлімітним VPN і низкою преміальних опцій). 

 

Плюси

Мінуси

Підтримка функції Rescue Kit (Набір відновлення) у безкоштовній версії

У безкоштовній версії немає брандмауера

Сканер Даркнету

Сканування проводиться не в хмарному режимі

Безкоштовний, хоч і обмежений, VPN

 

 

Total AV Free Antivirus

Total AV Free Antivirus

TotalAV Free Antivirus є, мабуть, найзручнішим, з точки зору інтерфейсу, серед усіх розглянутих безкоштовних антивірусів. Крім того, за якістю виявлення фішингових загроз, він поступається тільки платним Norton і Bitdefender. 

Щодо зручності інтерфейсу, то можна виділити мінімалістичну панель, в якій все інтуїтивно зрозуміло. Навіть у недосвідченого користувача не виникне жодних проблем з освоєнням доступного інструментарію. 

Однак у TotalAV є істотний недолік - він позбавлений захисту в реальному часі. Це означає, що ви не отримаєте сигналу під час спроби завантажити шкідливий файл. Усе це є в преміум-версії, але ми тут говоримо саме про безплатні або умовно-безкоштовні антивіруси. Вартість преміум підписки починається від 740 ₴ / рік. 

З переваг також варто виділити менеджер паролів Total Password. Він, на відміну від більшості безкоштовних конкурентів, підтримує біометричну і двофакторну авторизацію, що істотно підвищує рівень безпеки. 

Якщо це ваш перший антивірус, то безкоштовна версія TotalAV цілком може стати для вас найкращою, завдяки своїй простоті. 

 

Плюси

Мінуси

Один із найзручніших інтерфейсів серед безкоштовних антивірусів

Відсутність захисту в реальному часі

Менеджер паролів з підтримкою біометричної авторизації

 

 

Avast One Essential

Avast One Essential

Avast One Essential - це безкоштовна версія нової лінійки продуктів Avast. Він надає низку базових важливих функцій захисту, а також лімітований VPN та інструменти прискорення ПК. Безкоштовний VPN надає користувачеві до 5 Гб трафіку на тиждень, що в сумі більше ніж у будь-яких інших безкоштовних антивірусів. Затьмарює це все деякі обмеження щодо вибору регіону і швидкості роботи (у преміум версії він, звісно ж, працює ідеально).

Тут є дуже вдало реалізований інструмент із забезпечення онлайн-безпеки Privacy Advisor. Після першої перевірки системи, програма сама запропонує користувачеві перевірити налаштування конфіденційності на різних сайтах і надасть йому всі необхідні посилання та інструкції. 

Також користувача порадує потужний брандмауер, який відстежує вхідний і вихідний трафік, блокуючи небезпечні підключення. Веб-захист у реальному часі справляється з переважною більшістю загроз, до того, як вони встигнуть завдати шкоди вашій системі. 

Преміум-тариф починається з 800 ₴/рік і включає низку додаткових функцій, як-от захист онлайн-конференцій, веб-камери, можливість використовувати на 5, 10 або 30 пристроях. 

У підсумку, безкоштовна версія - чудовий вибір без істотних мінусів, хіба що інтерфейс трохи складніший, ніж у деяких конкурентів.

 

Плюси

Мінуси

До 25 Гб безкоштовного VPN на місяць

Істотних мінусів немає

Чудовий брандмауер

 

Просунуті інструменти для забезпечення конфіденційності

 

 

AVG Antivirus Free

AVG Antivirus Free

AVG Antivirus Free - це аналог Avast Free Antivirus, оскільки торгова марка AVG належить компанії Avast. При цьому він істотно відрізняється від розглянутого нами раніше Avast One Essential. 

Перш за все, відмінність полягає в тому, що тут немає безкоштовного VPN, навіть лімітованого. Друга відмінність - інтерфейс менш доброзичливий до користувача. За великим рахунком, відсутність VPN - єдиний мінус цього антивіруса. 

У нього дуже непоганий хмарний сканер, що виявляє більшість вірусів і шкідливих додатків. У реальних завданнях програма справляється нітрохи не гірше, завдяки регулярним оновленням. Є окрема опція для перевірки завантажувальних файлів - boot scan. Також є утиліта для перевірки та оптимізації продуктивності вашого ПК - performance scan. Вартість платної версії, що заповнює всі прогалини в інструментах, починається від 1550 ₴/рік і до 2010 ₴/рік за тариф Ultimate. 

У підсумку це непоганий безкоштовний антивірус, але якийсь вже дуже "посередній", адже він програє більшості конкурентів за функціоналом.

 

Плюси

Мінуси

Окремі інструменти для перевірки завантажувальних файлів і продуктивності системи

Немає VPN у безкоштовній версії

Непоганий сканер виявлення загроз

 

 


Підсумки

Ми розглянули в нашій добірці не тільки повністю безоплатні антивіруси, а й умовно безоплатні, тобто ті, які надають користувачеві пробний період. У підсумку ми приходимо до розуміння, що у всіх повністю безплатних антивірусних програм є свої недоліки і свої фішки, що виділяють їх на тлі аналогів. Тобто користувачеві, найраціональніше, вибирати саме виходячи з цих фішок:

 • потрібен безкоштовний VPN - встановлюємо Avast;
 • потрібен менеджер паролів із підтримкою біометричної авторизації - Total AV;
 • потрібен інструментарій для аварійного сканування - Panda

Якщо ж необхідних інструментів серед безкоштовних антивірусів немає, то задумайтеся про купівлю преміум-версії або повністю платної програми. Можливо якісь з антивірусів вам буде зручно купити в нашому магазині.