Поява стандарту PCI Express 4.0 на ма на материнських платах AMD на початку 2020 го сприймалося як маркетинговий хід.  Відеокарти, сумісні з новим стандартом, якогось істотного приросту продуктивності від вищої пропускної здатності шини не продемонстрували.  Багато хто чекав на цьому тлі значного приросту швидкостей SSD накопичувачів.  Але, на той момент, виробники ще не розробили під новий стандарт відповідних рішень.  І ось, в наприкінці 2020 року, на ринку почали з'являтися перші SSD, здатні, нехай частково, реалізувати потенціал PCI Express 4.0.

Герой нашого огляду SN850 WD – здатний на більше, він реалізує можливості нового стандарту передачі даних не "частково", а на всі 100%.  Причому найбільший приріст продуктивності накопичувач демонструє не в синтетичних тестах, а в найстереотипніших сценаріях використання: іграх, обробці графіки, копіювання файлів.

 

Зовнішній вигляд

 

Зовні накопичувач не відрізняється якимось помітним дизайном.  Звичайна плата формату M.2, в розмірі 2280 з розташуванням мікросхем тільки на тильній стороні.  Чіпи закриті чорною наклейкою, яка містить технічну інформацію.

На перший погляд, відсутність будь-якого тепловідведення, термо прокладки або радіатора в комплекті може здатися дивним, але причина проста: це високошвидкісний накопичувач, призначений для флагманських збірок ПК.  А на материнських платах флагманського сегмента вже передбачені системи охолодження для SSD, у вигляді кожухів радіатора, іноді з окремим кольором.

SN850 WD

Зовні накопичувач не вирізняється якимось помітним дизайном.  Звичайнісінька плата формату M.2, в розмірі 2280 з розташуванням мікросхем тільки на фронтальній стороні.  Чіпи закриті чорною наліпкою, котра містить технічну інформацію.

На перший погляд, відсутність будь-якого тепловідведення, термо-прокладки або радіатора в комплекті може здатися дивною, але причина проста: це високошвидкісний накопичувач, призначений для флагманських збірок ПК.  А на материнських платах флагманського сегмента вже передбачені системи охолодження для SSD, у вигляді кожухів радіатора, іноді з окремим кулером.

 

Особливості конструкції

 

Головне в SN850 WD Black – це контролер пам'яті виробництва SanDisk (до речі він називається WD_BLACK G2).  Швидше за все, це оновлена ​​версія контролера, що використовувався в WD Black SN750 контролера, але з істотними доробками.  Тепер він працює на 16 нанометровому техпроцесі (раніше це був 28 нм) – що забезпечує солідний приріст обчислювальної продуктивності та підтримує інтерфейс PCI Express 4.0 x4.

Таке оснащення створює серйозну конкуренцію всім накопичувачам нового покоління, що використовують контролер Phison PS5016-E16 – який поступається WD_BLACK G2 за швидкістю обробки операцій.  Річ у тім, що робота контролера від SanDisk спеціально оптимізована для стереотипних десктопних навантажень – під короткі черги запитів.  На відміну від, наприклад, Samsung – де намагаються максимально уніфікувати свої накопичувачі й для масового споживача, й для серверних рішень.

 

SN850 WD

 

Флешпам'ять складається з двох восьмиканальних чіпів (в різних обсягах пам'яті це можуть бути чіпи по 256, 512 і 1024 Гб).  Тип флеш-пам'яті: TLC 3D NAND з 96-шаровою структурою.  Це не найсучасніше рішення (деякі виробники вже встигли перейти на 128-шарову пам'ять), але швидкісні характеристики у неї чудові.  Про це далі.

Ще одна важлива мікросхема – DRAM-буфер від Micron, що базується на пам'яті DDR4 з частотою 2666 МГц.  Ця мікросхема відповідає за швидкі операції з таблицями адрес даних.

 

З точки зору конструкції WD Black SN850 – явний флагман 2021. Резюмуючи:

  • інтерфейс PCIe 4.0 x4 з 16 нм ткх процесом;

  • швидкий 8 канальний масив швидкої флешпам'яті;

  • швидкий DRAM-буфер на 1 ГБ.


Технічні характеристики та особливості роботи накопичувача

 

Тип флеш-пам’яті

256-Гбіт BiCS4 (TLC 3D NAND)

512-Гбіт BiCS4 (TLC 3D NAND)

Контролер

WD_BLACK G2

Номер моделі, об’єм

WDS500G1X0E – 500 Гб

WDS100T1X0E – 1000 Гб

WDS200T1X0E – 2000 Гб

Тип та об’єм буферу

DDR4,

512 Мбайт

DDR4,

1024 Мбайт

LPDDR4,

2048 Мбайт

Продуктивність

Максимальна швидкість послідовного читання, Мбайт/с

7000

7000

7000

аксимальна швидкість послідовного запису, Мбайт/с

4100

5300

5100

Швидкість довільного читання (блоки по 4 Кбайт), IOPS

800 000

1 000 000

1 000 000

Швидкість довільного запису (блоки по 4 Кбайт), IOPS

570 000

720 000

710 000

 

Найближчий конкурент накопичувача – Samsung 980 PRO модельний ряд якого починається з 256 Гб моделі (тут же в нас щонайменше 500 Гб) а модель на 2 Гб тільки готується до релізу, тоді як у WD в лінійці Black SN850 така вже є.  За заявленим швидкостям відмінності між основними гравцями актуального ринку мінімальні.  Швидкість лінійного запису трохи більша у WD, а у Самсунга трохи вищі показники випадкового запису.  Але це несуттєво в стандартних сценаріях використання, де найважливіше саме пікові, максимальні показники.

Повністю перероблена фірмова технологія кешування.  Виробник заявляє, що nCache 4.0 тепер повністю динамічна (раніше під SLC-кеш виділяли тільки малу частку флеш-пам'яті).  Для кінцевого споживача це означає, що максимальні швидкості лінійного читання/запису ми отримаємо при заповненні сховища приблизно на чверть загального обсягу.  Наприклад, для 2 Тб версії, при заповнюванні до 500 Гб у нас будуть максимальні, заявлені виробником швидкості.  Далі, після заповнення, швидкість знижується до, приблизно 1,1 Гбайт/с (залежить від конкретної моделі і її обсягу).

 

Програмне забезпечення WD Black SN850

 

Програмне забезпечення WD Black SN850

 

Фірмова утиліта від Western Digital містить все необхідне для моніторингу продуктивності і стану накопичувача в режимі реального часу, чого ви не зустрінете у низки інших виробників.

 

Ось її основні можливості:

  • інформація про встановлений в системі SSD.  У тому числі дані про ресурс, що в нього залишився й поточної температурі чіпів;

  • моніторинг продуктивності, зручно візуалізований;

  • взаємодія з оптимізаторами TRIM в ручному режимі або за розкладом;

  • операція по глибокому безпечному очищенню Secure Erase з обнуленням флешпам'яті;

  • виконання SMART-тестів;

  • керування тими настройками операційної системи, які впливають на продуктивність накопичувача.

 

Висновки

 

Споживачі отримали можливість встановити у свій ПК накопичувач, що повністю задіює смугу пропускання PCIe 4.0 x4, а в дрібноблочних операціях використовує майже весь ресурс восьми канального масиву пам'яті.

Накопичувач, за даними незалежних тестів, обходить за швидкісними показниками основних конкурентів і будь-які накопичувачі, що працюють на PCIe 3.0 інтерфейсі.  Мова про істотну перевагу в повсякденних завданнях: ігри, монтаж, запуск ОС.

Гарне оснащення, відмінне фірмове ПО й цілком ринкова (у своїй ніші) роздрібна ціна, роблять цей накопичувач відмінним рішенням для просунутої ігрової або робочої збірки на сучасних процесорах та відеокартах.

Єдиний мінус накопичувача – відносно високі робочі температури.  Тому SSD вимагає якісного охолодження, яке, як ми вже згадували, є на материнських платах відповідного цьому пристрою класу.