Будь-які комп'ютерні комплектуючі на основі напівпровідників так чи інакше нагріваються в процесі роботи. При цьому технології розвиваються, потужність/частота/швидкість зростають, а отже, зростає і тепловиділення. Наприклад, для ОЗП DDR4 середніми температурами роботи були 40-50 °C, тоді як для нового покоління DDR5 це вже 50-60 °C. Звісно, не всі температури однаково корисні, тому в разі критичного їхнього підвищення ми можемо спостерігати збої, троттлінг або вимкнення техніки. До того ж високі температури самі по собі прискорюють зношування.

У цій статті ми поговоримо про те, чим саме моніторити температури роботи комплектуючих, як зрозуміти, що має місце перегрівання, і визначити, які компоненти перегріваються. Також ми розповімо про те, які температури є нормальними (референсними) в тих чи інших системах.
 

Зміст:

У яких випадках варто звернути увагу на температури?

Температури яких комплектуючих варто моніторити?

 

Варіанти моніторингу температур

Нормальні температури для різних комплектуючих

Що робити, якщо ПК перегрівається?

Висновок


 

У яких випадках варто звернути увагу на температури?

Припустимо, що ми поки не знаємо нічого про те, які температури нормальні, а які ні, але хочемо продіагностувати свій ПК або ноутбук і дізнатися, чи не перегрівається він. Ось кілька ситуацій, у яких варто звернути увагу на температури:

 • якщо ви купили/зібрали новий ПК або ноутбук
 • час від часу для профілактики
 • якщо ви змінили конфігурацію ПК
 • у разі виникнення специфічних збоїв у роботі комп'ютера

Щодо останнього пункту варто виділити такі специфічні ситуації:

 • пристрій мимовільно вимикається. У такому сценарії перегрівається, найчастіше, материнська плата або блок живлення;
 • пристрій мимовільно перезавантажується. Можливо, це спрацював механізм захисту. Найчастіше в таких випадках є проблеми з перегрівом центрального процесора*;
 • комп'ютер зависає і спотворює графіку під час ігор. У цьому випадку, на 99%, йдеться про перегрів відеокарти;
 • під час завантаження системи з'являється попередження такого вигляду: "Warning: Your computer CPU fan fail or speed too low" (Увага: кулер вашого процесора не працює або його швидкість занадто низька). Ідеться про перегрів процесора через збій у роботі баштового кулера або системи охолодження ноутбука;
 • шум кулерів системи охолодження став сильнішим, ніж зазвичай. Це може бути спричинено зносом підшипників, потраплянням пилу в підшипники тощо. Як наслідок інтенсивність циркуляції повітря всередині корпусу знижується, а температура зростає.

* Мимовільне вимкнення і перезавантаження - це не одне й те саме. У першому випадку у нас припиняється подача живлення. У другому, шляхом перезавантаження, система намагається захиститися від перегріву процесора.

Частину з цих проблем може спричинити не перегрівання, але щоб з'ясувати це напевно, потрібно встановити на ПК або ноутбук спеціальне ПЗ для моніторингу температури комплектуючих.

 

Температури яких саме комплектуючих варто монітори

Варто розуміти, що моніторинговий софт бере дані про температури комплектуючих зі спеціальних датчиків, встановлених або розпаяних на відповідних мікросхемах. Тож правильна постановка питання - на яких комплектуючих є датчики для відстеження температури? Давайте пройдемося всіма цими комплектуючими і, заодно розберемо типові причини перегрівання для них.

 

Центральний процесор (CPU)

CPU

Максимально допустима температура роботи процесора вказується в його специфікації на сайті виробника. Наприклад для Ryzen 5600X вона становить 95 °С. При цьому температура близька до максимальної, наприклад 85-90 °C буде вважатися нормальною тільки при значному навантаженні, наприклад при запуску синтетичного тесту. У реальних завданнях подібні навантаження зустрічаються вкрай рідко. У більшості повсякденних завдань процесор задіює свій потенціал ледве на 30-40%. У таких сценаріях, наприклад під час роботи в браузері, нормальна температура CPU не перевищує 60-70 °C. 

У разі перегрівання процесора ми можемо спостерігати таке явище як "троттлінг" або скидання частот. Алгоритм безпеки, розуміючи, що система охолодження не справляється, примусово знижує тактову частоту, щоб він менше грівся, побіжно допомагаючи кулеру.
 

Відеокарта (Графічний процесор/GPU)

GPU

Дискретна відеокарта є, фактично, комп'ютером у мініатюрі. У неї є власний процесор, шина пам'яті, оперативна пам'ять і система охолодження. У процесі роботи можуть нагріватися: чіп GPU, комірки оперативної пам'яті* або ланцюги живлення (зона VRM). У разі перегрівання GPU теж можна спостерігати троттлінг, у результаті якого ви побачите на екрані фрізи або графічні артефакти. 

* Спеціальна пам'ять для відеокарт Nvidia GDDR6X доволі сильно нагрівається під час роботи, тоді як у старих поколіннях карт, де пам'ять GDDR5, це дуже рідкісне явище, що свідчить, скоріше, про якісь пошкодження чіпів пам'яті.

Температуру роботи конкретної відеокарти можна відстежувати у вузькоспеціалізованому ПЗ для розгону. Наприклад Taifun Afterburner. Там є інструмент, який будує криву температури в реальному часі і веде логи вимірів.
 

Материнська плата

Motherboard for PC

На материнській платі є так звана зона VRM - це групи компонентів, котрі утворюють собою ланцюги живлення. Багатоядерні продуктивні процесори вимагають високої потужності від підсистеми живлення материнської плати. Тепловідведення для зони VRM організовують за допомогою радіаторів. 

На ноутбуках, як правило, моніторити температури зони VRM материнської плати не має сенсу, оскільки там виробники підбирають її строго під процесор. Інша річ в ПК, куди користувач може поставити на бюджетну материнку потужний багатоядерний процесор, з яким її ланцюги живлення не можуть впоратися.

 

Твердотільний накопичувач (SSD)

m.2 SSD

Швидкі та продуктивні SSD-накопичувачі також можуть перегріватися і сповільнювати роботу комп'ютера. Ця проблема, як правило, відчувається тільки у топових моделей з високою швидкістю читання/запису.

 

Оперативна пам’ять (RAM)

RAM DDR4

Комірки пам'яті на ОЗП можуть перегріватися, особливо якщо вони розігнані. Також до перегріву схильні деякі моделі пам'яті DDR5. Щоб охолодити оперативку, як правило, вистачає радіаторного кожуха і нормальної циркуляції повітря всередині корпусу ПК, але бувають і винятки. Якщо перегрівається ОЗП, ПК може вимикатися або постійно йти на перезавантаження.

 

Блок живлення

PC Power Supply

Може перегріватися, якщо сильно забитий пилом або в нього зносився кулер. У цьому разі комп'ютер буде просто вимикатися. Блоки живлення ноутбуків позбавлені кулера, тому в них перегрів свідчить про те, що вийшли з ладу якісь із компонентів.

 

Варіанти моніторингу температур

Тут усе залежить від того, температури яких компонентів вам необхідно відстежувати. Це може бути як моніторингове ПЗ широкого профілю, так і вузькоспеціалізовані рішення.

 

Вузькоспеціалізоване моніторингове ПЗ

 • Intel Extreme Tuning Utility. Відстежує температуру процесора, дає змогу налаштовувати напруги та частоту роботи в операційній системі. Також дозволяє контролювати процес розгону;
 • AMD Ryzen Master Utility. Аналогічна попередній програма для процесорів Ryzen;
 • GPU Z. Безкоштовний софт з відкритим кодом для відстеження температури відеокарти. Не веде логів, але показує температуру в режимі реального часу;
 • MSI Afterburner. Фірмова утиліта від бренду MSI для розгону відеокарт. Також містить інструменти для відстеження температур відеокарти.

 

Моніторингове ПЗ широкого профілю

 • HWinfo. Безкоштовна і потужна утиліта, за допомогою якої можна отримати детальну інформацію про апаратні компоненти вашого комп'ютера;
 • HWMonitor - безкоштовна утиліта від CUPID, компанії, що розробила легендарну CPU-Z. Призначена для моніторингу всіх важливих параметрів компонентів ПК. Веде логи, збирає статистику. Є платна версія HWMonitor PRO з розширеним функціоналом;
 • AIDA64. Якщо функціоналу двох попередніх програм недостатньо - зверніть увагу на Aida 64. Вона платна, але має урізану Trial-версію, котра дасть змогу ознайомитися з її можливостями. Серед іншого в ній є низка вбудованих стрес-тестів, що дають змогу серйозно навантажити комплектуючі.

 

Нормальні температури для різних комплектуючих

Для того щоб легше сприймати інформацію ми звели дані про нормальні температури в таблицю. Врахуйте, що для різних моделей процесорів, відеокарт і накопичувачів значення можуть відрізнятися, ми наводимо усереднені дані.

 

Комплектуючі

Средні темп. в °C

Максимальні темп. в °C

Процесор

 

60-70

95

Відеокарта

 

60-80

95

Материнська плата (VRM)

70-80

85-105

Оперативна пам’ять

DDR4

40-50

65-70

DDR5

50-70

85

SSD

50-70

85

Блок живлення

60-70

85

 

Що робити, якщо ПК або ноутбук перегрівається?

Отже, ми виявили, що комп'ютер або ноутбук перегрівається. Що ми можемо зробити в цьому випадку, щоб знизити температуру? Давайте розглянемо конкретні дії для окремих комплектуючих і розберемо, як діяти в разі, якщо у вас ПК або ноутбук.

 

Центральний процесор

Існує кілька причин перегрівання процесора. Одна з них – відмова або некоректна робота кулера системи охолодження. Визначити, що проблема саме у вертушці досить просто – запускаємо в раніше згаданій Aida64 тест на перевірку кулерів і порівнюємо швидкість обертання з еталонною. Якщо вона менша ніж зазначено виробником, кулери необхідно обслужити або замінити. 

CPU dust

Як обслужити вентилятор ми докладно розповіли в статті "Чистка, змащення або заміна кулерів у ноутбуці". Все сказане в статті справедливо для будь-яких вертушок у ПК або ноутбуках.

Також, врахуйте, що баштові повітряні кулери для ПК додатково обдувають оперативну пам'ять, а рідинні системи охолодження цієї функції не виконують. Тобто в системі з рідинною СО вам доведеться покращувати загальну циркуляцію повітря за рахунок корпусних вентиляторів. 

Друга причина перегрівання CPU - старіння термопасти, через що вона вже не справляється з відведенням тепла.

Для ноутбуків цю процедуру описано в нашій статті "Заміна термопасти і термопрокладок у ноутбуці своїми руками". Сам принцип нанесення термопасти і підготовки поверхонь однаковий і для ноутбуків і для ПК.

 

Відеокарта 

З відеокартою ситуація майже аналогічна процесору. Щоб усунути перегрівання потрібно обслужити кулери та/або замінити термоінтерфейс. Крім того, на платі відеокарти є термопрокладки між ланцюгами живлення і радіатором, які теж варто міняти раз на 1-2 роки.

Деякі збірки ПК передбачають вертикальне встановлення відеокарти. У цьому разі варто вибрати термоінтерфейс із фазовим переходом (під час нагрівання він густіє). Річ у тім, що звичайна термопаста через високі температури і сильне притискання може вичавлюватися.

 

Материнська плата та оперативна пам’ять

Охолодження чипсета й ОЗП ноутбуків окрема тема. Мова про високопродуктивні моделі з потужними процесорами. Тісний компактний корпус не дає можливості розмістити всередині продуктивну СО і, в деяких випадках, використовувати додаткові радіатори для пам'яті або зони VRM материнської плати. Тому є всього два дієвих способи для зниження температури всередині корпусу:

 • чищення від пилу. Пил, що накопичився всередині корпусу комп'ютера або ноутбука, ускладнює циркуляцію повітря і уповільнює обертання вентиляторів. У нас є стаття "Як почистити ноутбук від пилу", в ній докладно описано все, що необхідно зробити. Для ПК ця процедура трохи відрізнятиметься в нюансах, але сама чистка проводиться аналогічно; 
 • використання охолоджувальної підставки. Системі охолодження ноутбука можна допомогти ззовні, якщо вона не справляється, використовуючи для цього спеціальну охолоджувальну підставку.

 

Motherboard clean

 

У корпусі ПК знизити температури материнки і пам'яті дещо простіше. Ви можете встановити на зону VRM матплати радіатор з термопрокладкою (якщо його немає) і, таким чином, поліпшити тепловідведення. Аналогічно можна вчинити з ОЗП встановивши радіатор, якщо його не було в комплекті. 

Також можна трохи знизити температуру всередині комп'ютера, збільшивши кількість корпусних вентиляторів. Це призведе до невеликого зниження температур ОЗП і зони VRM.
 

SSD накопичувач

У ноутбуках знизити температуру SSD можна за допомогою тонких термопластин або загальним поліпшенням циркуляції повітря всередині корпусу.

У ПК може допомогти встановлення радіатора (або заміна його на товстіший), а також використання спеціального перехідника подовжувача, якщо основний порт M.2 SSD розташований під гарячою відеокартою.
 

Блок живлення

Якщо перегрівається блок живлення ноутбука, то, в 90% випадків, краще купити новий.

Блок живлення для ПК можна почистити від пилу, а якщо це не допоможе, віднести до сервісу - вочевидь, причина в ушкодженні якогось із елементів мікросхеми.

 


Підсумок

Що нижчі температури комплектуючих вашого комп'ютера чи ноутбука, то довше вони вам прослужать. Тому не нехтуйте профілактичним моніторингом температур. Тим паче, що описане нами в статті ПЗ багатофункціональне і моніторить безліч інших важливих речей, як-от зношування батареї, ресурс накопичувача тощо.