Операційні системи створені для того, щоб забезпечити взаємодію користувача з комп'ютером. Але це "книжкове" визначення. На ділі, звичні нам ОС забезпечують візуально зрозумілу і зручну взаємодію з усіма встановленими програмами. Зараз на ринку існує ряд різних оболонок: IOS, Linux* і Windows (наймасовіша ОС у світі на сьогодні). Перша ітерація Windows – 1.0x була представлена ​​ще 20 листопада 1985. Зараз актуальна Windows 10, а до релізу готується 11-я версія, про яку ми сьогодні і поговоримо. 

* До речі, Microsoft розробили власний Linux дистрибутив, який використовується як раз для створення віртуальних образів операційної системи Windows і їх адміністрування. 

 

Зміст:

офіційна дата релізу 

            системні вимоги 

            особливості 

            як взяти участь в предрелізному тестуванні? 

що собою являє Windows 11

           головні відмінності 

           нові можливості 

мінуси Windows 11 

як оновитися (умови) 

підсумки. Чи варто оновлюватись. Що буде з Windows 10?


 

Офіційна дата релізу і предрелізне тестування 

У Microsoft якоїсь конкретної дати остаточного релізу нової версії операційної системи не називають, обмежуючись розпливчастим формулюванням "до кінця 2021". Однак, датамайнери і інсайдери беруть участь в попередньому тестуванні часто зустрічали в промо матеріалах дату 24 жовтня 2021 - вона і вважається найбільш достовірною. 

 

Системні вимоги 

Для того щоб нова ОС запустилася на вашому ПК він повинен відповідати таким мінімальним характеристикам*:

 • процесор з частотою від 1 ГГц, не менше ніж 2 ядра, з розрядністю 64 біт; 

 • не менше ніж 4 ГБ оперативної пам'яті; 

 • накопичувач на 64 ГБ або більше. З них більше 50 ГБ буде зарезервовано під саму операційну систему; 

 • дисплей з роздільною здатністю 1024 х 720 не менший за 9 дюймів. 

 • відеокарта будь-яка, але з обов'язковою підтримкою DirectX 12/WDDM 2.x.

Оснащення комп’ютера повинне підтримувати: 

 • UEFI (низькорівневе ПО, аналог BIOS) і Secure Boot – програма для швидкого та безпечного завантаження з твердотільних накопичувачів (флешки, SSD); 

 • TPM Trusted Platform Module (TPM) версія 2.0; 

 • підключення до інтернету.


* Мінімальні вимоги – те оснащення, з яким новий Windows 11 буде функціонувати. Але для комфортної роботи системи краще орієнтуватися на параметри "із запасом". За такою логікою підійдуть 8-16 ГБ оперативної пам'яті, відеокарта останніх поколінь і процесор з 4-ма й більше ядрами.

 

Особливості

Що ще варто знати про мінімальні системні вимоги? Microsoft опублікувала список процесорів, що підтримують Windows 11 і в ньому відсутній ряд моделей 2010-2014 років, які задовольняють мінімальним характеристикам. Тобто на них ви не зможете запустити новий Windows? 

Зовсім ні, головна умова – щоб процесор відповідав озвученим раніше вимогам до системи. А списки сумісних процесорів – маркетинговий прийом, колаборація Microsoft з виробниками, що можуть постачати продукцію офіційної наліпкою "сумісний з Windows 11".

вікно Windows 11, яке вказує на несумісність вимогам

 

Модуль TPM 2.0

TPM або Trusted Platform Module – це криптографічний модуль, що забезпечує шифрування ваших даних, таким чином підвищуючи стійкість вашої системи до злому. Для того, щоб ви могли користуватися Windows 11 його потрібно запустити в відповідному низькорівневому софті. Цю технологію підтримують всі процесори випущені після 2016 року. Однак, шифрування можна вмикати на рівні UEFI або BIOS і для багатьох моделей попередніх поколінь, тому не можна однозначно "списувати" старі процесори. 

В окремих випадках виробник не буде вимагати наявності цього модуля в системі. Зокрема для країн, які не використовують західні технології шифрування (Китай, Росія) або для OEM виробників готових ПК і ноутбуків.

 

Як взяти участь у передрелізному тестуванні?

Для того, щоб особисто протестувати Windows 11 вам знадобиться встановлена ​​на вашому гаджеті ліцензійна Windows 10 будь-якого типу (PRO, Home, Enterprises і т.д). Далі необхідно: 

 • завантажити і встановити останнє оновлення для вашої Windows 10 (якщо оновлення не здійснюються в автоматичному режимі); 

 • відкрити меню Налаштування; 

 • перейти в Оновлення та Безпека; 

 • вибрати вкладку програми Windows Insider. 

При відкритті вкладки Windows Insider система перевірить відповідність вашого комп'ютера вимогам і видасть попереджувальне повідомлення від Microsoft. Потім система автоматично проапгрейдить до Windows 11, якщо ви погодитеся з пропозицією. 

Ви завжди можете відкотиться назад на Windows 10, якщо вам що-небудь не сподобається під час використанняbeta-версії оновленої операційної системи.

 

Чим є оновлений Windows 11?

На відміну від повного реворка ОС, як у випадку з Windows XP або Windows 7 тут у нас має місце косметичне й функціональна доопрацювання 10-ї ОС від Microsoft. Головним чином зміни і коректування торкнулися роботи на сенсорних екранах, а ще нова система Windows 11 стане більш інклюзивною – в ній розширено список доступних опцій для людей з обмеженими можливостями. Давайте розберемося з усіма нововведеннями докладніше:

 

Головні функціональні відмінності між Windows 10 и 11

 

Перереосмислене меню Пуск. Застарілі "живі" плитки, які ввели ще в Windows 8, скасовано. Тепер меню Пуск відкривається в центрі панелі завдань (але, за бажання, в меню налаштувань можна повернути його на звичне місце в лівий нижній кут екрану). 

Візуальне оформлення меню пішло в бік мінімалізму. У ньому зараз відображаються встановлені додатки, часто використовувані програми та інше. Меню Windows 11 стало простішим, інформативнішим і зручнішим. Імовірно, воно буде менше навантажувати систему.

візуальне оформлення windows 11

 

Функція групування й закріплення вікон. Апгрейд. Інструмент групування і закріплення вікон в Windows 11 істотно покращено. Головним двигуном цих поліпшень став інструмент зонування Fancy Zones. Якщо навести курсор на кнопку "розгорнути вікно" нам пропонують кілька варіантів групування і організації запущених додатків. Інструмент повністю інтегрований в усі віконні додатки системи - тому тепер підвищиться комфорт в організації робочого простору.

Функція груповання і прикріплення вікон windows 11

 

Спрощена панель завдань. У Windows 10 значну частину панелі "з'їдав" бар пошуку, зараз всі значки мають однаковий розмір і розташовані більш ергономічно. 

Спрощена панель задач windows 11

 

Відсутність Cortana. Вбудований голосовий помічник прибрано з базової збірки. Cortana все ще можна додати в вигляді окремого додатка завантаженого в Windows Store (це безкоштовна програма). Деякі техно експерти, що брали участь у закритому тестуванні, відзначають що Cortana на системі Windows 11 працювала некоректно. 

 

Віджети. Велика бічна панель в лівій частині екрану відведена під віджети, автоматично формує пул контенту за інтересами користувача. Наскільки віджети будуть затребувані ще належить з'ясувати, але панель набагато більша ніж її аналог в Windows 10.

 Віджети windows 11

 

Нові значки та налаштування інтерфейса. Новий інтерфейс користувача Sun Valley презентує нам перероблені системні значки та дизайн самих вікон із закругленими кутами. В меню персоналізації додано нові набори шпалер і фонів для робочого столу. 

 

Нові можливості


Вдосконалений пошук. У поточній редакції Windows пошук працюватиме не лише в межах фізичного файлосховища. Якщо шукане не було знайдено, система пропонує розширити зону пошуку до хмарних сховищ даних або всього інтернету. 

 

Оновлений Microsoft Store. Масштабні зміни торкнулися і Microsoft Store, яким на "десятці" майже ніхто не користувався. У Майкрософт вирішили, що цю частину ринку треба відвойовувати і внесли безпрецедентну пропозицію для розробників софту – для оплати продуктів виставлених в Microsoft Store можна використовувати власні платіжні системи. 

Для кінцевого користувача Windows 11 це свідчить про те , що асортимент додатків і можливостей істотно розшириться і, можливо, тут ціни на софт будуть дещо нижчими, ніж у конкурентів. 

Суттєво розшириться інтеграція Microsoft Store з провідними виробниками софта. Так вся продукція Adobe і підписка через їх хмарний сервіс буде доступна прямо з вбудованого в систему Windows магазину. Це спростить установку і завантаження додатків. Впровадженням подібних рішень Microsoft розвиває свою власну екосистему виходячи на пряму конкуренцію з Apple.

 

 

Спеціальні функції для геймерів. Глибока інтеграція передбачається із сервісами, що забезпечують роботу Xbox Series X. Для геймерів розроблені дві нові програмні фічі: 

 • Auto HDR. Зробить більш контрастним, яскравішим і глибшим зображення в динамічних сценах за допомогою спеціального алгоритму обробки. Ця можливість вже доступна в сотнях ігор для Xbox, але, все ж, є кілька виключень серед відносно нових проектів; 

 • Direct Storage. Прискорює завантаження ігор на твердотільних накопичувачах типу NVMe. 

windows 11 gaming edition

У Microsoft Store з'явиться аналог магазину для ігор за типом Steam або PS Store. Це дозволить користувачам уникнути установки додаткового ПЗ, що підтримує доступ до магазину і вирішить всі питання з сумісності ігор та системи Windows 11. Ігрову бібліотеку можна буде впорядкувати й уніфікувати, розміщуючи на накопичувачах лише ті проекти, в які ви активно граєте.

 

Додаткові можливості для планшетів та мобільних пристроїв. У Windows 11 з'явиться повноцінна підтримка комфортної роботи на мобільних пристроях. На 10-ці вона теж була присутня, але користувачі відзначали безліч незручних моментів під час її використання саме на смартфонах, планшетах а також будь-яких пристроях з тачскріном. 

Тепер вікна буде простіше перетягувати екраном і змінювати їх розмір, а операційна система буде автоматично підлаштовуватися під змінений спосіб керування. 

Для власників смартфонів, і планшетів Microsoft анонсували підтримку Android додатків. Вони відтепер будуть сумісні з ПК додатками і з'являться в Microsoft Store. Їх можна буде закріплювати на панелі завдань. 

Android програми повинні (за задумом розробників) працювати з процесорами на базі Intel, AMD і Arm (Apple). Можна сказати, що це рішення продиктоване недавньою презентацією однокристальних процесорів для систем Apple Silicone, коли презентували новий CPU M1. Адже сумісність iOS додатків з macOS Apple анонсувала ще на початку 2021.

 

Головні недоліки Windows 11

Перш ніж перейти до списку недоліків, які вже встигли виділити за декілька ітерацій тестування техно експерти, потрібно попередньо пояснити важливий момент. Коли мова про такий об'ємному продукті як операційна система Windows, просто неможливо уявити її до дати релізу без явних недоліків та огріхів. Згодом, по мірі появи оновлень, більшість з озвучених проблем буде вирішено або куповано, як це вже неодноразово траплялося з попередніми версіями Windows. Наприклад, одна з найбільш вдалих (свого часу) Windows XP дійсно стала такою тільки після масштабного оновлення Service Pack 2. До цього моменту, з часу офіційного релізу, пройшло більше двох років.
 

       1) Неможливо запустити Windows 11 без облікового запису Microsoft

Якщо в Windows 10 існувало кілька способів запуску без облікового запису Microsoft, то в 11-й їх поки немає (на момент написання цієї статті). Для багатьох це може стати істотним недоліком, оскільки кожен виробник ПО намагається стимулювати користувачів до створення облікових записів. "Обліковок" стає так багато, що паролі і логіни до них можуть банально губитися або плутатися, а ставити однакові або схожі недоцільно з міркувань безпеки системи.

 

       2) Завищені системні вимоги

У Windows 10 мінімальна планка з достатнього обсягу оперативної пам'яті була на рівні 1 ГБ, в одинадцятій це 4 ГБ. Тут ще є умова щодо підтримки відеокартою DirectX 12/WDDM 2.x, що автоматично позбавляє вас можливості використовувати Windows 11 на офісних ПК і ноутбуках з дискретними або вбудованими графічними чіпами минулих поколінь, які все ще відповідають мінімальним характеристикам, але не підтримують зазначені софтверні пакети. Слід уточнити, що підтримка DirectX 12 на старих моделях неможлива шляхом доопрацювання драйверів виробником відеокарти. До того ж цикл підтримки оновленнями драйверів чіпів від NVIDIA не більше ніж 5 років. 

Високі системні вимоги сильно підвищують поріг входження для пристроїв, продуктивність яких знаходиться на нижній межі комфорту.

 

       3) Низька оптимізація у порівнянні з Windows 10

Цей пункт випливає з попереднього. Високі системні вимоги сильно знижують ефективність роботи Windows 11 на середньо продуктивних ПК і ноутбуках, які були актуальні для офісу й дому останні 3-4 роки. 

Для конфігурації з 8 ГБ оперативної пам'яті і 4-ядерним процесором з вбудованою відеокартою виділення 4 ГБ оперативної пам'яті під Windows абсолютно нераціональне. Адже інтегрована відеокарта зарезервує свої 2 ГБ, 4 ГБ Windows, а для браузера і системи залишиться всього 2 ГБ, чого явно недостатньо для комфортного серфінгу в інтернеті. Схоже на те, що скоро мінімальної планкою комфорту для роботи в операційних системах будуть 16 ГБ оперативної пам'яті.

 

       4) Повна несумісність із Win32 додатками. 

несумісність windows 11 з Win32 додатками

Система Windows 11, як вже згадувалося раніше, підтримує тільки додатки для 64-розрядної архітектури. Це означає, що зручні для вас додатки, у яких немає 64-розрядної версії ви не можете запустити на оновленій операційній системі. Дана особливість архітектури Windows 11 може стати проблемою для тих, хто використовує якийсь не дуже масовий вузькоспеціалізований софт.

 

Як оновитися (умови)

Оновитися до системи Windows 11 зможе будь-який власник ліцензійної копії Windows 10. Апгрейд буде доступний на тій самій версії, яка встановлена ​​у вас зараз: PRO, Home, Enterprises. 

Варто уточнити, що мова про оновлення до тестової версії операційної системи, яку можна "спробувати" і відкотиться до Windows 10 в разі виникнення будь-яких складнощів. Повноцінний апгрейд до робочої версії на момент релізу буде безоплатним, але поки немає точних даних, коли його можуть здійснити власники системи Windows 10. У Microsoft попередньо називали дати наприкінці 2021, але, в липні вже вказувалася середина 2022 року. Можна припустити що компанія хоче продати якомога більше копій операційної системи на старті, розраховуючи на те, що більшість не чекатиме безкоштовного оновлення і придбає Windows 11 "з нуля".

 

Підсумки. Чи варто оновлюватись і що буде з Windows 10?

Підводячи підсумки варто сказати, що, хоча система Windows 11 – це своєрідний "косметичний ремонт", в ній все ж з'явився низка нових функцій і можливостей, надзвичайно затребуваних серед власників мобільних пристроїв (планшетів, смартфонів, смарт-гаджетів). Особливо корисними для професіоналів і контент-мейкерів будуть підтримка системою Android додатків та поліпшена синхронізація всіх процесів на різних гаджетах. 

Техно експерти, що брали участь в ранньому тестуванні відзначають серйозний прогрес з опрацювання ергономіки та дизайну в операційній системі Windows 11. Тепер візуальна складова опрацьована набагато глибше, усунуто безліч невідповідностей в дизайні різних компонентів, що істотно підвищить комфорт на всіх рівнях використання операційної системи. 

 

Чи треба оновлюватися до Windows 11 відразу після офіційного релізу або коли з'явиться така можливість? 

Напевно ні. Повноцінну підтримку Windows 10 оновленнями повністю припинять аж у 2025 році – це офіційна заява Microsoft. До цього моменту її власникам нема чим перейматись. Крім того, ми вже озвучили в статті головні недоліки системи Windows 11, особливо на низькопродуктивних пристроях. Це головні причини не поспішати і почекати перших відгуків від експертів вже після релізу. 

На думку редакції, поспішати з оновленням точно не варто. Як показує практика, більшість критичних багів і недоробок усуваються оновленнями приблизно через 9-12 місяців з моменту офіційного релізу. З урахуванням того, що Windows 10 буде підтримуватися ще як мінімум 4 роки, часу для прийняття рішення більш ніж достатньо. До того ж, все ще цілком можлива істотна оптимізація нової ОС і зниження мінімальних системних вимог під тиском ринку.