Встановити Windows нескладно: з певного моменту вам потрібно просто виконувати підказки помічника і вибирати потрібні варіанти дій. Далі майстер установки усе зробить сам. Однак, до моменту "переходу на автопілот" потрібно ще дістатися. На більшості сучасних ПК або ноутбуків немає дисководів, а отже для встановлення нам знадобиться завантажувальна флешка. Процедура її створення нескладна, але потребуватиме трохи часу і терпіння.

У цій статті ми поговоримо про три найпростіші та найпопулярніші способи створення завантажувальної флешки, а також обговоримо деякі нюанси у використанні кожного з них.

 

Зміст:

Підготовка до створення завантажувальної флешки

 

Створення завантажувальної флешки за допомогою офіційних інструментів Microsoft

Створення завантажувальної флешки за допомогою командного рядка

Створення завантажувальної флешки за допомогою сторонніх програм

Як встановити Windows із завантажувальної флешки

 

Усунення можливих проблем

Висновок


 

Підготовка до створення завантажувальної флешки

Автор цього тексту настільки старий, що пам'ятає ще, як встановлював Windows 95 за допомогою товстої пачки завантажувальних Floppy дисків. Згадка про ті бородаті часи не випадкова, нам важливо зрозуміти, для чого саме створюється завантажувальна флешка. Раніше ми купували DVD-диск із Windows, який уже був заздалегідь підготовлений до встановлення. Тобто, комірки пам'яті на диску розпізнавалися як активні, і BIOS* бачив цей диск як розділ, з якого можна завантажитися.

* BIOS або UEFI (з візуальним меню і можливістю використовувати мишку) - базова система введення-виведення, оболонка, яка присутня на всіх ПК і ноутбуках "із заводу".

Перше, що нам потрібно зрозуміти, - замість флешки у нас може бути абсолютно будь-який носій інформації, попередньо підготовлений для того, щоб скопіювати на нього дистрибутив Windows. Носієм дистрибутива можуть бути:

Для зручності всі ці варіанти ми можемо називати "флешкою", тому що для BIOS немає ніякої різниці, який пристрій виступає носієм інформації.

 

Вимоги до USB-накопичувача

Для встановлення Windows флешка або будь-який інший накопичувач повинні відповідати наступним вимогам:

  • мати не менше ніж 8 Гб вільного місця;
  • не містити важливої інформації, оскільки під час підготовки до запису дистрибутива всі файли з носія буде видалено.

 

Завантажувальний образ Windows: де його завантажити і що вибрати

Після того як ми вибрали носій, з якого встановлюватимемо Windows, нам знадобитися інсталяційний дистрибутив. Дистрибутив - це файловий архів, що саморозпаковується, який емулює операційну систему на стадії її встановлення. Ви можете завантажити дистрибутив із офіційного сайту Microsoft. Надалі, для встановлення ОС, вам знадобитися ліцензійний ключ, який можна придбати у нас в магазині в розділі "операційні системи". 

Наразі, у продажу доступні версії Windows 10 і Windows 11. Купити Windows 7 або Windows 8 для слабких і старих ноутбуків вже неможливо. Старіші, офіційні Windows можна придбати, хіба-що, на DVD-дисках, що залежалися на полицях магазинів (у цьому разі вам знадобиться зовнішній USB-дисковод для встановлення).

 

Яку версію Windows вибрати: 10 чи 11?

Звісно ж, новішу 11, оскільки Microsoft вже анонсували припинення підтримки Windows 10 до 14 жовтня 2025 року. Це означає, що перестануть виходити оновлення безпеки та оптимізації, тобто працювати з ОС стане менш безпечно й не так комфортно. 

Однак є випадки, коли ви будете змушені вибрати саме Windows 10, наприклад, якщо у вас відносно старе "залізо" в ПК або ноутбуці. Річ у тім, що в інсталяційному файлі Windows 11 прописано базу даних комп'ютерних комплектуючих починаючи з 2019-го року, тож якщо у вас старий процесор (навіть той, що підходить за технічними вимогами), Віндовс просто не буде встановлюватись. Під час встановлення майстер видасть повідомлення на кшталт - "оснащення комп'ютера не відповідає вимогам Windows 11". Якщо це ваш випадок - доведеться зупинитися на "десятці". 

Тепер кілька слів про версії Windows:

  • Home. Як і випливає з назви - це версія з функціоналом достатнім для домашнього використання. У ній є все для офісних завдань, геймінгу та перегляду медіа;
  • Professional. Містить просунуті алгоритми забезпечення безпеки даних, технології криптографічного шифрування, можливості для адміністрування системи. Така версія ОС може знадобитися розробникам програмного забезпечення, тим, хто працює в складному професійному ПЗ (бази даних, відеомонтаж, 3D-моделювання тощо);
  • Enterprises. Версія з додатковими опціями для забезпечення корпоративного рівня безпеки. Купується як розширення ліцензії до вже купленої Windows Professional. 

Як бачимо, в переважній більшості випадків нам буде достатньо версії Home, і тільки в певних ситуаціях Professional.

 

Створення завантажувальної флешки за допомогою офіційних інструментів Microsoft

Вам потрібно буде зайти на український сайт Microsoft і вибрати офіційну утиліту для створення завантажувальної флешки під потрібний Windows. Тут можна бачити що для Windows 7 і 8.1 такої можливості більше немає. Тож вибрати можна або 10, або 11. Завантажуємо утиліту MediaCreationTool 22X2 і встановлюємо її на комп'ютер, де вже встановлено Windows. На цьому ж комп'ютері ви повинні мати скопійований дистрибутив Windows. 

MediaCreationTool 22X2

Тепер вам потрібно під'єднати до ПК накопичувач, з якого ви будете встановлювати Віндовс. Далі все дуже просто, запущена утиліта просканує ваш ПК, видасть список усіх накопичувачів, які підходять для створення завантажувального диска. Виберіть у списку вашу флешку, далі вкажіть шлях до заздалегідь скачаного дистрибутива Windows і дочекайтеся завершення роботи утиліти.

 

Створення завантажувальної флешки за допомогою командного рядка

Досить просто створити завантажувальну флешку за допомогою низькорівневого ПЗ, яке можна викликати через командний рядок. Для цього натискаємо комбінацію клавіш Win+R

У вікні, що з'явилося, вводимо "cmd" і натискаємо Enter. З'явиться вікно, в якому ми маємо викликати програму, що дає нам змогу працювати з накопичувачами Diskpart. Вводимо у вікні команду diskpart.

Далі вводимо команду для відображення всіх доступних накопичувачів list disk. Маються на увазі саме накопичувачі, а не логічні розділи дисків. Після введення команди з'явиться список усіх підключених до комп'ютера накопичувачів. У ньому ми маємо вибрати нашу флешку (визначаємо її за розміром). 

 

Diskpart_step1

Для вибору флешки вводимо select disk 3, як на прикладі, у вашому випадку номер може бути інший. На цьому етапі варто бути акуратним, адже ви можете вибрати будь-який із системних дисків і видалити з нього дані.

Далі вводимо команду, яка видалить усі дані з накопичувача перед форматуванням - clean

Тепер необхідно створити основний файловий розділ на флешці. Для цього вводимо команду create partition primary

Програма повідомить вам про те, що зазначений розділ створено успішно. Тепер нам потрібно вибрати цей розділ за допомогою команди select partition 1 (оскільки ми створили тільки один розділ, то 1-й номер є єдиним).

Тепер, щоб з обраного розділу можна було завантажуватися, необхідно зробити його активним за допомогою команди active

 

Diskpart step 2

Далі необхідно відформатувати розділ у відповідний для встановлення Windows формат файлової системи. У нашому випадку це NTFS. Для форматування застосовується команда format fs=NTFS, але є один нюанс - за замовчуванням вона виконує форматування з повним очищенням комірок пам'яті. Це займає досить багато часу - 10-15 хвилин, залежно від продуктивності ПК. Щоб не чекати так довго, можна використовувати оператор швидкого форматування (у цьому разі в комірках пам'яті стираються тільки шляхи до файлів). Підсумкова команда матиме такий вигляд: format fs=NTFS QUICK

Після закінчення процесу ви побачите повідомлення "Програма DiskPart успішно відформатувала том".

Тепер, щоб під час встановлення Windows не сплутати флешку з іншим накопичувачем, присвоїмо їй літеру тому. Наприклад Z. Для цього використовуємо команду assign letter=Z.

Після чого закриваємо програму командою exit. Також можна просто закрити саме вікно.

 

Discpart step 3

Тепер справа за малим. Дистрибутив Windows потрібно просто скопіювати на флешку, після чого вона буде готова до встановлення.

 

Створення завантажувальної флешки за допомогою сторонніх програм

Якщо вручну вводити команди вам не хочеться, сильно спростити і візуалізувати процес може стороннє ПЗ. Інструменти для створення завантажувальних флешок входять до складу багатьох програм для роботи з накопичувачами, але ми розповімо про дві найпопулярніші.

 

UltraISO

Цей софт призначений для клонування і створення образів будь-яких дисків. Серед його можливостей є і створення завантажувальної флешки. Програма платна, але у неї є пробний період, для наших цілей цього буде цілком достатньо. Вибираємо Free Trial і завантажуємо інсталяційний файл. Встановлюємо програму. 

Уже встановлену програму потрібно запустити від імені адміністратора, так, як це показано на скріншоті. 

Після запуску UltraISO йдемо в меню File, натискаємо на нього і вибираємо зі списку Open. Або використовуємо комбінацію клавіш Ctrl+O.

У каталозі знаходимо дистрибутив Windows, вибираємо його і натискаємо Open.

У меню Bootable вибираємо Write Disk Image, обираємо у випадаючому меню флешку або накопичувач, на який запишемо образ, і підтверджуємо дію. 

 

Ultra ISO

Коли процес завершиться, ви побачите напис Writing Complete.

 

Rufus

Заходимо на сайт розробника, завантажуємо утиліту. Вона повністю безкоштовна, але на сайті присутня реклама. Утиліта не потребує встановлення, вона запускається прямо з архіву. Є мовні пакети для безлічі мов, зокрема російська, українська та англійська. Змінити мову можна в правому верхньому кутку вікна програми.

Вибравши мову можна приступати до створення флешки. Підключаємо її до комп'ютера, а потім обираємо її зі списку, що випадає, у верхньому полі.

Переконайтеся, що на флешці немає важливих даних. У процесі створення її буде відформатовано. 

Вкажіть утиліті шлях до дистрибутива (образу) Windows на вашому ПК. Далі вибираємо який саме завантажувальний диск ми хочемо створити. У меню, що випадає, потрібно вибрати пункт "ISO образ".

 

Rufus 1

Виставляємо галочки в потрібні чекбокси. Наприклад "Швидке форматування", "Створити завантажувальний диск" тощо.

У рядку з вибором файлової системи вибираємо NTFS.

У чекбоксі під рядком "Створити завантажувальний диск" у нижній частині вікна обираємо пункт "Стандартне встановлення Windows" і натискаємо "Старт". Запис розпочався.

Rufus 2

Чекаємо завершення копіювання образу.

 

Як встановити Windows із завантажувальної флешки

Тепер, для того щоб скористатися завантажувальною флешкою, вам треба завантажитися з неї, щоб запустилася оболонка встановлення. Для цього потрібно буде налаштувати завантаження з флешки в BIOS/UEFI.

 

Налаштування BIOS/UEFI для завантаження з USB-накопичувачів

Щоб зайти в BIOS після ввімкнення натискайте клавішу Del (або F2,F6,F8 - залежно від виробника материнської плати). За замовчуванням у BIOS виставлено завантаження з того накопичувача, який під'єднаний на материнській платі до головного M.2 або Sata 3 роз'єму. Щоб змінити це шукаємо пункт меню Boot або Boot priority. У старих версіях BIOS вам доведеться використовувати для зміни порядку завантаження клавіші, які відображаються в лівій частині екрана. Якщо у вас UEFI, можна буде вибрати мишкою. Знаходимо тут свою флешку, і виставляємо її на першу позицію в списку. 

Далі натискаємо F10 і щоб зберегти внесені зміни і вийти*.

* Використовуючи цей спосіб, вам потрібно буде знову переключиться в BIOS на системний диск після того, як файли Windows з флешки будуть на нього скопійовані. Це можна зробити вручну в BIOS, або просто витягнути флешку після завершення копіювання.

 

Завантаження комп'ютера із завантажувальної флешки

Якщо в BIOS ви все налаштували правильно, після перезавантаження комп'ютера він почне завантажуватися з флешки і запустить оболонку встановлення. Але момент налаштування BIOS можна пропустити використавши Boot Menu. Для цього під час увімкнення ПК натискайте F12, F11 або Esc (залежить від виробника матплати) доти, доки не з'явиться список пристроїв, з яких можливе завантаження. У ньому ми вибираємо нашу флешку і завантажуємося з неї.

Якщо все було зроблено правильно, під час завантаження запуститься оболонка встановлення Windows, де залишається лише йти за підказкам віртуального помічника. На початковій стадії ви можете вибрати диск, на який встановите ОС, розділити його на кілька розділів і відформатувати. Далі запуститься процес копіювання файлів Windows з дистрибутива на основний накопичувач. Коли цей процес завершиться, вам потрібно буде завантажитися саме з основного накопичувача. Зробити це можна або через згадане Boot menu, або знову змінивши пріоритет завантаження в BIOS.

 

Усунення можливих проблем

Найчастіша помилка під час встановлення Windows - коли користувач забуває зберегти змінений раніше порядок завантаження з накопичувачів у BIOS. Саме для цього необхідно підтверджувати ці зміни натисканням клавіші F10 (Exit Saving Changes - вийти зберігши зміни). 

Ще одна поширена помилка вже описана раніше. Після копіювання дистрибутива Windows із завантажувальної флешки на основний накопичувач не забудьте змінити пріоритет завантаження в BIOS на початковий варіант (або просто вийміть із ПК флешку, інакше ви знову завантажитеся з неї).

Також ви можете зіткнутися з тим, що основний накопичувач не можна розділити або відформатувати у файловій системі NTFS. У цьому випадку якогось загального рецепта немає, оскільки причини можуть бути різні: починаючи з фізичного вироблення SSD накопичувача (якщо ви використовуєте його вже досить довго) до його блокування на рівні логічних таблиць (MBR або GPT). Вирішення подібних проблем можна знайти в мережі за кодом помилки, яку вам видасть оболонка установника.

 


Підсумки

Як бачите створення завантажувальної флешки для встановлення Windows досить просте. Особливо якщо користуватися офіційним або спеціалізованим ПЗ. Ми ж сподіваємося, що цей гайд був вам корисний, і бажаємо, щоб встановлення Windows пройшло без жодних проблем.