Нині багато хто знімає відео на смартфони, однак спробувавши "перекинути" його на ноутбук або ПК стикаються з тим, що Windows не може або не хоче ці файли відтворювати. При цьому система може видати помилку: "для запуску файлу потрібен кодек HEVC H.265". Що це за кодек такий, де його завантажити, як встановити і чи можна взагалі обійтися без його встановлення? Про все це ми поговоримо в нашій статті.

 

Зміст:

 

Що таке кодек HEVC H.265

Під абревіатурою HEVC ховається термін "Високоефективний відео-декодер" (High-Efficiency Video Coding). Тобто HEVC H.265 це набір кодеків для відео високої роздільної здатності. Зокрема, у такому стисненні зберігається відео на iPhone і на Blu Ray дисках. Фактично цей кодек необхідний, щоб ви могли, використовуючи вбудований у Windows 10/11 відеоплеєр Microsoft Movies & TV, переглядати файли, стиснуті цим кодеком. 

Windows 11/10 раніше підтримувала відкриття файлів у форматі ".hevc" за замовчуванням, але починаючи з версії 1709 (середина 2023) розробники цей кодек з "бази" видалили. У самому Microsoft Store його можна завантажити за 2.69$ або через клопітку процедуру авторизації, під час якої знадобиться ввести код активації Windows. У іншому випадку ви можете завантажити кодек безкоштовно, але для цього вам потрібна ліцензійна версія Windows 10 або 11.

 

Де завантажити цей кодек безкоштовно

Найсмішніше, що в підсумку, безкоштовне скачування кодека можливе якраз з офіційного сайту. Тільки для цього знадобляться танці з бубном. Варіантів цих танців всього два: за допомогою прямого посилання або онлайн-сервісу.

 

Як завантажити, використовуючи пряме посилання:

На момент написання цієї статті функціонувало ось це посилання. Але врахуйте, що це кодек версії червня 2023 року. Тобто йому вже півроку. До того ж, ми не можемо гарантувати, що це посилання буде робочим, наприклад, через рік.

 

Як завантажити використовуючи онлайн-сервіс

Онлайн-сервіси є, по суті, сайтами-прокладками, котрі генерують прямі посилання на потрібні вам файли в Microsoft Store. Приклад такого сервісу rg-adguard.net. Для того щоб завантажити безкоштовно саме кодек HEVC H.265, необхідно ввести в рядок на головній посилання на додаток для встановлення кодека в офіційному магазині. Ось це посилання на момент написання статті: https://www.microsoft.com/store/productId/9NMZLZ57R3T7

Після чого сервіс генерує прямі посилання на скачування програми. Завантажуєте запропоновані файли, запускаєте, а далі дотримуйтесь підказок майстра встановлення.

 

Чи можна обійтися без встановлення HEVC H.265 з офіційних джерел?

Можна і потрібно. Є три способи "обійти" встановлення кодека з офіційного магазину: зміна розширення, використання безкоштовного медіаплеєра, встановлення розширеного універсального пакету кодеків. Давайте розберемо ці способи докладніше.

 

Зміна розширення файлу

Раніше ми згадували, що встановлення цього кодека необхідне, щоб переглянути файли з розширенням .hevc у вбудованому відеоплеєрі Microsoft Movies & TV. Якщо ви хочете використовувати саме цей плеєр, але не можете встановити кодек, ви можете просто змінити розширення файлу. Зробити це можна так:

  • відкрийте будь-яку папку. Виберіть вкладку "Вид";
  • активуйте чекбокс "показувати розширення файлів";
  • правою кнопкою клікніть на файл із розширенням .hevc і виберіть у меню "перейменувати";
  • міняємо розширення (те що в імені файлу після ".") з .hevc на .MOV;
  • запускаємо файл.

Цей спосіб поганий тим, що щоразу потрібно буде змінювати розширення вручну. Однак, якщо вам потрібно подивитися одне-два відео, він цілком підійде.

 

Використання безкоштовного медіаплеєра

Хорошим прикладом такого плеєра є VLC media player. Скачайте його з офіційного сайту, запустіть і дотримуйтесь підказок майстра встановлення. На якомусь етапі установник запропонує "використовувати цей медіаплеєр за замовчуванням" виберіть цю опцію. 

 

Встановлення розширеного універсального пакета кодеків

На думку редакції ITBox цей варіант найпростіший, оскільки крім HEVC H.265 кодека ви встановите ще кілька сотень інших, які, можливо, знадобляться вам у майбутньому. Одним з найкращих безкоштовних кодек-паків на даний момент є K-Lite Codec Pack. Встановлюйте пакет Mega, обирайте "просте встановлення", і дотримуйтесь підказок майстра.

Цей спосіб хороший тим, що пакет кодеків "підтягується" для всіх медіаплеєрів, встановлених у вашій версії Windows, зокрема і стандартному Microsoft Movies & TV. Однак, ми настійно рекомендуємо використовувати для перегляду вбудований у пакет плеєр Media Player Classic, оскільки у нього набагато ширший функціонал та інтуїтивно зрозуміле меню.

 


Підсумки

Історія з кодеком HEVC H.265 це сюжет про те, як продавати окремо продукт, котрий, за логікою, має бути безкоштовним "за замовчуванням". У користувачів Linux або MacOS з ним проблем немає. Як видно з нашої статті, набагато простіше використовувати безкоштовний медіаплеєр чи універсальний набір кодеків, ніж намагатися отримати цей кодек легально в офіційному магазині Windows.