​​​​​​Шліфмашина – це електричний чи пневматичний інструмент, який потрібний для ошкурювання, зачистки, шліфування чи полірування поверхонь. Купувати її слід, якщо ви затіяли ремонт з капітальним оздобленням стін, або вирішили зайнятися столярною справою. Саме в малярних роботах та обробці дерева найчастіше потрібні шліфувальні машини.

Про відмінності між типами шліфувальних машин, а також про те, на які характеристики звернути увагу при виборі, читайте у цій статті. У нас у блозі також є рейтинг шліфмашин, де ми розповідаємо про найкращі моделі на 2021 рік.
 

Зміст:

1. Порівняння різних типів шліфмашин.

2. Види шліфувальних машин

   Ротаційні:

   Прямі шліфувальні.

   Стрічкові (СШМ).

   Ексцентрикові.

   Вібраційні.

   Реноватори.

   Щіткові.

3. Популярні виробники.

4. Характеристики:

Підсумки.

Порівняння різних типів шліфувальних машин

Це зведена таблиця, яка допоможе вам зорієнтуватись. Докладніше про кожен із видів читайте нижче.

Вид

Призначення

Плюси

Мінуси

КШМ

 • відрізні;

 • зачисні;

 • шліфувальні роботи.

універсальність

низька точність

Полірувальна

фінішне полірування поверхонь

 

вузька спеціалізація

Для стін і стелі

ошкурювання і шліфування великих площ поверхонь

висока продуктивність

вузька спеціалізація

Стрічкові (СШМ)

 • зачистка і шліфування поверхонь;

 • формування площин.

 • висока продуктивність;

 • хороша якість шліфовки.

 • шум;

 • наявність зон невпевненого шліфування.

Електронапилки

робота у важкодоступних місцях

 
 • вузька спеціалізація;

 • дефіцит абразивної стрічки потрібного розміру.

Орбітальні

шліфовка різного ступеня чистоти

 • тихі;

 • продуктивні;

 • хороша система видалення пилу.

треба уважно підбирати абразив, щоб він підійшов до вашої моделі

Ротаційно-орбітальні

Вібраційні

фінішне шліфування

чистота роботи

низька продуктивність

Дельташліфувальні

добре дістає зони в кутах

Реноватори

відрізні, шліфувальні роботи

універсальність

низька продуктивність

Щіткові

 • зачистка поверхонь від фарби, іржі;

 • брашування.

висока продуктивність

вузька спеціалізація

Прямі

робота у важкодоступних місцях

багато видів насадок

обмежені сфери використання

 

Види шліфувальних машин

Подібні інструменти відрізняються за багатьма ознаками. Перш ніж перейти до опису типів шліфмашин, потрібно розібратися в особливостях роботи. Від них залежить продуктивність та чистота обробки.

У випадку зі шліфувальними машинами під продуктивністю розуміють, наскільки швидко можна зняти шар матеріалу. Точність (чистота) шліфування – наскільки гладкою стає поверхня після обробки. І з продуктивністю, і з точністю є свої нюанси – про них читайте у частині, яка присвячена характеристикам.

Отже, за принципом роботи шліфмашини бувають:

 • Ротаційні. У них шліфувальний абразив здійснює круговий рух. Моделі з ротаційним принципом роботи вирізняються високою продуктивністю, але вони не дають отримати хорошу поверхню без фінішної обробки.

 • Стрічкові. В них використовується наждачний папір, який здійснює прямолінійні рухи. Швидкість знімання шару матеріалу можна порівняти з ротаційними машинами, але поверхня виходить більш гладкою.

 • Ексцентрикові. У таких шліфмашинах використовується ексцентрик, який змушує абразив здійснювати кругові рухи з невеликою амплітудою. (Докладніше про це в пункті «Ексцентриситет».) Даний тип менш продуктивний, ніж згадані вище шліфувальні машини, але дає дуже гладку поверхню обробки.

Підвидами ексцентрикових шліфувальних машин є:

 • а) орбітальні – це інструменти з круглою підошвою. Вона здійснює ексцентриковий рух, але при цьому може вільно обертатися.

 • б) ротаційно-орбітальні – зовні схожі на звичайні орбітальні. При цьому підошва примусово обертається в один бік. Часто є режими зі звичайним ексцентриковим та ротаційно-орбітальним рухом. Через обертання чистота шліфування стає гіршою, але підвищується продуктивність. За цими характеристиками даний вид машин наближається до стрічкових.

 • в) вібраційні вони ж плоскошліфувальні – тільки ексцентриковий рух. Бувають із прямокутною або дельтоподібною підошвою.

Часто перші два підвиди поєднують в одну групу, і називають просто ексцентриковими шліфмашинами. А вібраційні виносять в окрему категорію, хоч у них використовується той самий принцип. (Сподіваємось, цей абзац більше пояснює, ніж заплутує.)

Ротаційні шліфувальні машини

До ротаційних відносяться кутошліфувальні, прямошліфувальні, полірувальні машини, а також обладнання для шліфування стін та стель.

Кутошліфувальні машинки (болгарки)

КШМ

Болгарка – інструмент із високою універсальністю. На КШМ можна встановити відрізні круги для різних матеріалів, шліфувальні чашки, металеві щітки для зачистки та навіть дискову пилку.

Вартість такої універсальності: власне зі шліфуванням болгарка справляється посередньо. По-перше, складно контролювати рівномірність обробки, по-друге, немає системи відведення пилу. Тому КШМ найчастіше використовують для зачистних та відрізних робіт, для заточування інструменту.

Болгарки в господарстві досить затребувані, тому заслуговують на окрему статтю. Тут ми не акцентуватимемо на них увагу.

Для обробки стін та стель

Шліфмашина для стін та стелі

Шліфмашини для стін та стель («жирафи») – нішевий електроінструмент. Потрібен він лише будівельникам та малярам. Звичайно, стане в нагоді він і в побутовому ремонті, але окупитися не зможе.

Це шліфувальна машина з великим діаметром тарілки та довгою порожнистою ручкою. Під час вибору звертайте увагу на тип ручки: вона може бути телескопічною (розкладається) або набірною (збирається з кількох секцій). Телескопічні зручніші, але набірні дозволяють отримати більшу довжину (при цьому в комплекті йде 1-2 секції, а додаткові доведеться замовляти у виробника).

Важливим моментом при виборі є вакуум. Вакуум надає 2 переваги:

 • по-перше, створює ефект прилипання, завдяки чому менше відчувається вага машини;

 • по-друге, за рахунок кращого контакту призводить до більш рівномірного зношування абразиву.

Оскільки обробка стін і стелі зазвичай проводиться до того, як буде зроблено нормальне освітлення у приміщенні, плюсом буде підсвічування поверхні.

Полірувальні машини

Полірувальна машина

Полірування – етап обробки, який слідує після шліфування поверхні. Без полірувальної машини не обійтися, якщо ви займаєтеся столярними чи автомалярними роботами.

При виборі зверніть увагу на точність налаштування. Це необхідно, оскільки полірування проводиться по лакованих покриттях або по тонкому металу, а високі оберти викликають перегрів, що призводить до деформацій.

Прямі шліфувальні машинки

ПШМ

Даний вид шліфмашин використовують в обмежених сферах. Зазвичай ПШМ потрібні у металообробці, при складанні зварних конструкцій. Прямі шліфувальні машини мають невелику робочу частину, що дозволяє діставати в кути, зачищати зварні шви і т. д. У столярній справі їх часто використовують як бормашини.

На ПШМ можна використовувати фрези, циліндричні, конічні, щіткові, дискові насадки, що забезпечує певну універсальність. Але навіть з урахуванням цього в побуті для ПШМ застосування знаходиться нечасто.

Стрічкові шліфувальні машини

СШМ

Стрічкові шліфмашини дозволяють виконувати цілу низку завдань: від зачистки поверхні (фарба, іржа) до фінішного шліфування. Також з їх допомогою можна точити робочий інструмент.

В основі даного обладнання лежить принцип «нескінченної» стрічки: це склеєний наждачний папір, який рухається за допомогою валиків. Такий пристрій забезпечує рівномірний знос абразиву. Також у цього типу практично відсутні зони невпевненого шліфування – місця, де абразив гірше знімає матеріал.

У СШМ дуже висока продуктивність, а тому в деяких випадках для шліфування не потрібна попередня обробка деревини електрорубанком.

Більшість моделей незалежно від виробника мають однакове компонування. Відрізняються вони лише характеристиками. Чи не єдина особливість, на яку варто звернути увагу при виборі – влаштування передньої кромки. Частина, що виступає, зверху прикрита для безпеки, але деякі моделі мають кришку. Якщо її відкрити, з'являється верхня робоча поверхня, яку зручно використовувати при обробці важкодоступних місць.

Втім, якщо вам за специфікою роботи часто доводиться працювати з важкодоступними поверхнями, то краще вибрати електронапилок.

Електронапилок

Електронапилок – окремий випадок стрічкової шліфмашини. Він має тонку робочу поверхню, що виступає вперед. Вибираючи такий напилок, зверніть увагу на розмір стрічки. Зазвичай такий витратний матеріал складно дістати. Але якщо довжина буде як і на більшості шліфувальних машин, то ви зможете купувати звичайні стрічки, а потім відрізати частини потрібної ширини.

Ексцентрикові шліфувальні машини

Ексцентрикова шліфмашина

Використання ексцентрика в інструменті дозволяє досягти більш ретельного шліфування. Щоб зрозуміти принцип даного типу шліфувальних машин, просто уявіть точку, яка виконує корисну роботу. У разі КШМ вона обертається по колу, залишаючи дугові подряпини. У стрічкових – це поздовжній рух. При стрічковому шліфуванні великим зерном на поверхні, що обробляється, можуть з'являтися прямі подряпини (щоб вони були менш помітними, рекомендують направляти машинку вздовж волокон).

В ексцентрикових шліфувальних машинах ця точка здійснює круговий рух на невеликій площі поверхні. Завдяки цьому якщо подряпини і з'являються, то залишаються непомітними. Після малярної обробки чи полірування вони практично зникають.

Орбітальні шліфувальні машини тихі та продуктивні. Між собою вони відрізняються за діаметром диска, потужністю, ексцентриситетом. При виборі зверніть увагу на наявність гальмування – функції, яка не дає тарілці вільно обертатися.

Ротаційно-орбітальні моделі крім вібраційного здійснюють примусовий обертальний рух. Тобто це поєднання ексцентрикової та кутошліфувальної машинки. Часто обертання можна відключити, а залишити лише ексцентриковий рух. При використанні м'якої накладки подібний інструмент можна використовувати для полірування.

Недоліками цих типів шліфмашин є неможливість працювати в кутах. Також складно шліфувати деталі, якщо їхня поверхня вужча за діаметр кола. Навіть із достатнім досвідом є вірогідність завалити кути.

Вібраційні

Плоскошліфувальна вібраційна шліфмашинка

У вібраційних машинах ексцентриситет зазвичай 2-4 мм, тому продуктивність низька. Натомість ними можна працювати в кутах, немає проблем зі шліфуванням вузьких деталей.
Залежно від форми підошви виділяють моделі:

 • плоскошліфувальні – з прямокутною робочою частиною;

 • дельташліфувальні («праски») – із загостреною передньою частиною, що дозволяє шліфувати гострі кути;

 • багатофункціональні – основна прямокутна підошва, але можна використовувати загострену або витягнуту насадку.

Деякі багатофункціональні шліфувальні машинки підтримують заміну плоскошліфувальної підошви на орбітальну.

Реноватор (багатофункціональний інструмент)

Реноватор з насадками

Реноватори, по-перше, мають більш тонку робочу частину, по-друге, роблять особливий рух. У комплексі це дозволяє працювати із закругленими та кутовими поверхнями, які прошліфувати іншим інструментом дуже складно.

Такий рух називається осциляційним: робоча насадка рухається з боку в бік із невеликою амплітудою. Тому іноді реноватори називають осциляційними шліфувальними машинками, що некоректно. Це багатофункціональний інструмент, шліфування для якого не є основним завданням. Набагато частіше він потрібен для відрізних робіт, коли важлива точність.

Щіткові (барабанного типу) шліфувальні машини

Щіткова шліфмашина

Цей вид має обмежене застосування у столярній справі, де необхідний для брашування. Це специфічна процедура, коли металева щітка направляється вздовж волокон. При русі вона вибирає м'яку частину деревини, тим самим оголюючи малюнок, створюючи рельєфність.

Також за допомогою щіткової шліфувальної машини можна видалити іржу або фарбу. Втім, для цього підійде болгарка або стрічкова модель.

Виробники

Недорогі шліфувальні машини різних видів випускає компанія Зеніт. В основному це електроінструмент побутового класу, але є серія «Профі». Перевагою даного виробника є не лише ціна, а й доступність запчастин та витратних матеріалів. Бюджетні імпортні шліфмашини робить компанія Black&Decker (США) та Ryobi (Японія). Є серед їхньої продукції інструменти середньобюджетного цінового сегменту.

Кращі шліфувальні машини для будівельної сфери роблять компанії Festool і Milwaukee. І для будівництва, і для столярних робіт шліфувальний інструмент випускають компанії Makita, Sturm, Metabo, Bosch, DeWalt.

Характеристики шліфувальних машин

З видами та призначенням інструментів для шліфування розібралися. Цієї інформації та порівняльної таблиці має вистачити, щоб ви зрозуміли, який клас обладнання вам потрібний. Тепер перейдемо до характеристик, які визначають зручність шліфувальної машини та те, з якими матеріалами вона може працювати.

Тип живлення шліфмашини

Залежно від того, як інструмент отримує енергію для роботи, виділяють такі види

шліфувальних машин:

 • мережеві;

 • акумуляторні;

 • пневматичні.

Мережеві шліфувальні машини отримують живлення від розетки, до якої підключені кабелем. Вони хороші для тривалої роботи, але шнур може заважати. Щоб звести це до мінімуму, звертайте увагу на матеріал ізоляції, довжину та перетин. Для потужних електроінструментів потрібен кабель із великим перетином, інакше він грітиметься. Матеріал ізоляції має бути гнучким, щоб не з'являлися тріщини.

Акумуляторні шліфмашини зручніші, але не завжди. Справа в тому, що батарея – це додаткова вага. Якщо ви працюєте з горизонтальними поверхнями, то цим можна знехтувати. Якщо вам потрібно проводити обробку стін, то так швидше втомлюватимуться руки.

КШМ з аккумулятором і ЗП

Вибираючи акумуляторну модель, зверніть увагу на ємність, напругу та кількість АКБ у комплекті. Місткість впливає на тривалість роботи, а від напруги багато в чому залежить продуктивність.

Варто враховувати, що акумулятор звільняє вас від шнура, але для пильних робіт все одно потрібно буде підключати будівельний пилосос. Тобто батарея не завжди робить інструмент зручнішим.

Пневматичні шліфувальні машини працюють від компресора. За рахунок високих обертів вони набувають високої продуктивності. Величезним плюсом є те, що інструменти на стислому повітрі простіші за влаштуванням, а тому в них рідше виникають поломки. Вимагають заміни лише підшипники, але якщо продувати механізм і регулярно використовувати компресорне мастило, ймовірність неполадок знижується.

Недолік пневматичних машин – висока витрата повітря. Для їхньої роботи буде недостатньо звичайного побутового компресора. Тому використовують їх в основному на СТО, де для багатьох завдань потрібний потужний компресор.

Продуктивність

Між продуктивністю та потужністю є прямо пропорційна залежність. Зверніть увагу, що потужність вказується лише для мережних моделей. Аналогічною характеристикою у випадку з акумуляторними шліфмашинками є напруга, а із пневматичними – витрата повітря (л/хв).

Оптимальна потужність для різних типів відрізняється. Наприклад, для вібраційних моделей вистачить 300-450 Вт, для ексцентрикових від 500 Вт, стрічкових – 800-1000 Вт.

Також на продуктивність впливає площа робочої поверхні. Цей показник найбільший у стрічкових шліфувальних машин, причому він приблизно рівний для різних виробників.

В інших випадках слід дивитися на розмір робочої поверхні. Так, для ексцентрикових найчастіше зустрічається діаметр абразиву 125 та 150 мм. Але не варто одразу вибирати велику площу, адже буде складніше працювати з вузькими деталями.

Чистота обробки

Рівна та гладка поверхня без подряпин – ідеальний результат, якого намагаються досягти при шліфуванні. Чистота роботи знаходиться у зворотній залежності від продуктивності. Також на неї впливає якість видалення пилу та та розмір зерна абразиву, який ви використовуєте. Важливим є і матеріал, з яким ви працюєте. Наприклад, для смолистих порід дерева слід ретельніше вибирати налаштування: при нагріванні, яке відбувається під час шліфування, смола починає забивати абразив.

Якщо немає нормального відведення пилу, виникає таке явище як напресовка. Це сміття з частинками абразивного напилення, які дряпають поверхню.

Залежно від продуктивності та чистоти роботи, виділяють машини для чорнового (формування площини) та фінішного шліфування. Проте, такий поділ є скоріш маркетинговим ходом, ніж відбиває реальні характеристики. Найчастіше і початкову, і фінальну шліфування можна провести тим самим інструментом. Щоб досягти потрібної якості поверхні, потрібно просто грамотно підбирати режими знімання та абразив.

Ексцентриситет та частота коливань

Ексцентриситет – амплітуда, з якою коливається підошва шліфування. Зазвичай це 1,5-8 мм. Для полірувальних машин амплітуда може становити більше 20 мм. Чим менший ексцентриситет – тим чистіше шліфування.

Важливою є частота, з якою відбуваються коливання. Для грубих робіт достатньо 2000-4000 к/хв, а для чистової роботи потрібно 5000+ к/хв.

Зверніть увагу, що не всі моделі шліфувальних машин дають можливість настроювати частоту та амплітуду.

Регулювання

Тісно з чистотою шліфування пов'язана можливість точного регулювання. Наприклад, регулювання обертів є не всюди. Також не всі ексцентрикові машини дають змогу змінювати амплітуду коливання.

Перемикач режимів

Регулювання обертів потрібне, щоб реагувати різні матеріали. Це і смолисті породи дерева, про які писали раніше, і робота з тонким металом, що вкрай важливо для рихтувально-малярних майстерень.

Пилевидалення

Шліфування завжди пов'язане з утворенням великої кількості дрібних частинок. Щоб вони не заважали працювати, використовуються системи видалення пилу. Реалізовані вони можуть бути 2 способами:

 • Пилозбірник – мішечок або пластиковий відсік, який кріпиться до шліфувальної машини. До нього потраплятиме сміття, яке надходить через отвори у підошві. У пилозбірник пил потрапляє за допомогою турбіни: двигун обертає крильчатку, яка здатна зібрати до 50% частинок.

 • Будівельний пилосос набагато ефективніший. Його підключають до патрубка, куди зазвичай надівається пилозбірник. Пилосос має велику продуктивність, а тому забирає практично все сміття.

Пластиковий пилосбірник з фільтром

Пил не тільки робить роботу менш комфортною і погіршує чистоту обробки, він ще й небезпечний. Причому небезпечний як для людини, так і для інструмента. Тому не варто забувати про засоби захисту: окуляри та респіратор.

Щоб запобігти негативному впливу на інструмент, його потрібно час від часу продувати. Продування суттєво збільшує ресурс підшипників.

На якість видалення пилу також впливає кількість та розташування отворів у підошві. Чим їх більше, і чим рівномірніше вони розташовані, тим краще видаляється пил.

Ергономіка

Найкраще перед покупкою потримати шліфмашину в руках, щоб зрозуміти, наскільки вона для вас зручна. Тут грає роль форма ручок, можливість регулювання їх положення. Щоб зменшити вібрацію використовуються гумові рукоятки, які частково її гасять.

Зручними є пускові кнопки типу "жабка", які реагують на силу натискання. Зазвичай ставлять лише звичайну кнопку включення та регулятор обертів/ексцентриситету. На пневматичних шліфувальних машинах режим роботи змінюють за допомогою регулювання витрат повітря.

У випадку зі шліфувальними машинами далеко не завжди акумуляторні моделі зручніші за мережеві. Акумулятор робить інструмент більш масивним та важким.

Зверніть увагу на тип ручок. Деякі шліфмашинки можна вільно утримувати однією рукою. Інші (потужніші) вимагають дворучного хвату. Зручними є горизонтальні ручки з регулюванням нахилу, які ставлять на КШМ, стрічкові та ротаційні моделі.

Ручка з регулюванням нахилу

У випадку зі шліфуванням для стін та стелі, набагато полегшує роботу наявність вакууму. Плюсом при виборі буде наявність підсвічування робочого місця.

На зручність роботи впливає не тільки ергономіка. Не забувайте про засоби захисту від дрібних частинок. Не варто недооцінювати шумність деяких шліфувальних машин: до них краще купити будівельні навушники.

Тип абразивного матеріалу

Здається, що з вибором абразиву для роботи все досить просто, адже тут ключову роль відіграє зернистість. Не все так однозначно. Варто також враховувати форму, розташування отворів для відведення пилу, якість продукції.

Так, досить легко знайти коло необхідного діаметру для ексцентрикової машини. А ось із розташуванням отворів складніше: вони відрізняються у різних виробників.

Для вібраційних машин все простіше: можна купувати звичайний наждачний папір, а потім вирізати аркуші потрібного розміру.

Витратник для шліфування є листом щільного паперу, на який за допомогою клею нанесений абразивний матеріал – алмазне напилення. На ринку є багато недорогих варіантів, але ставиться до них варто з обережністю. Якісний витратний матеріал повинен відповідати двом вимогам:

 • напилення добре просіяне, а тому зернистість рівномірна;

 • клей добре тримається.

Якщо один із факторів не реалізовано, то результатом будуть подряпини на поверхні. У першому випадку їх залишить велике зерно, яке потрапило через погане просівання. У другому – абразив осиплеться, що дасть напресування, про яке ми писали вище.

При виборі стрічок зверніть увагу на їх тип. Вони можуть бути склеєні встик і внахлест. Перший варіант кращий, оскільки при склейці внахлест утворюється потовщення. За належного досвіду воно ніяк не впливає на поверхню, але у новачків можуть виникати затири.

Кріплення абразиву

Під час вибору звертайте увагу на тип кріплення наждачного паперу. Для орбітальних та дельтоподібних машин воно здійснено за допомогою липучки велкро, що знаходиться на платформі. Тут важливий розмір ворсу: кращий за все дрібний і частий, оскільки він забезпечує найкращий контакт. Довгий ворс швидше починає приходити в непридатність. Через це наждачне коло тримається гірше, що позначається на чистоті роботи.

Важливий тип тарілок у орбітальних машин:

 • Жорсткі дозволяють працювати на високих обертах та з великим зерном. Початківцям шліфування з твердими тарілками вдається не завжди.

 • М'які тарілки постачаються з демпфером – прокладкою із поролону. Демпфер знижує максимальну продуктивність і не дозволяє працювати з папером дрібної зернистості.

Перевага м'яких тарілок у тому, що вони реагують на нерівності поверхні, а також забезпечують більш рівномірне зношування напилення. Також цей вид складніше пошкодити, оскільки між підошвою та робочою поверхнею знаходиться демпфер.

Іноді шліфмашини продаються з кількома тарілками різного типу.

У плоскошліфувальних машинках застосовуються різні типи затискачів. Залежно від їхньої конструкції змінюється натяг паперу. Чим вільніше кріпиться лист абразиву, тим гіршою буде обробка: недостатній натяг «з'їдає» частину ексцентриситету.

Комплектація шліфувальної машини

Стандартна комплектація шліфувальних машин зазвичай обмежується пилозбірником, кількома абразивами та інструкцією. Інструкцію потрібно обов'язково читати, тому що в ній виробник пише, з якими матеріалами можна працювати, як часто рекомендується змащувати інструмент і т. д. Якщо якихось пунктів не буде дотримано, виробник може відмовити в гарантійному обслуговуванні.

Часто в комплект кладуть трафарет або пробійник, за допомогою якого можна робити отвори в абразиві. Для болгарок важливим є захисний кожух та кутова ручка.

Якщо це акумуляторна модель, переконайтеся, що АКБ та зарядний пристрій йдуть у комплекті. Іноді електроінструменти продаються без них.

Плюсом буде, якщо в комплекті йдуть струбцини, тримачі, рамки та інші пристрої, які розширюють функціонал шліфувальної машинки. Наприклад, рамки часто використовують зі стрічковими моделями, і потрібні для обмеження глибини обробки.

За допомогою подібних аксесуарів можна перетворювати машинки на домашні верстати. Так, стійка для КШМ дозволяє робити точний різ із різними кутами. За допомогою станин із стрічкових машин потужно робити верстати для заточування, обробки дерева та інше.

Варіант верстата із СШМ

Функції

Деякі шліфувальні машини мають додаткові функції, які роблять використання більш комфортним. До них відносяться:

 • плавний запуск;

 • система стабілізації обертів;

 • захист від випадкового запуску;

 • запобіжники (від перегріву, перепадів напруги, перевантаження).

Такі функції мають інструменти від топових виробників. Зазвичай вони потрапляють до цінової категорії від 2000 гривень, але зустрічаються і в деяких бюджетних моделей.

Підсумки

 • Шліфувальна машина рідко потрібна звичайній людині, а професіоналу рідко вистачить лише однієї моделі.
 • Для столярної майстерні мінімальним набором буде орбітально-ротаційна модель з перемиканням режимів та вібраційна з можливістю встановити дельтоподібну насадку.
 • Стрічкова машина хороша тим, що за допомогою саморобних пристроїв її можна використовувати як гриндер. Залежно від того, працюєте ви столяром або займаєтеся деревообробкою як хобі, вибирайте клас інструменту: побутовий або професійний.
 • У ремонті сильно прискорюють роботу шліфувальні машини для стін та стелі. З обробкою стін також допоможуть впоратися орбітальні моделі.
 • Якщо ви робите ремонт вдома, то купувати машину не обов'язково. Зазвичай ошкурити стіни можна за допомогою ручної шліфувальної терки. Це займе більше часу, але у рази дешевше. До того ж із ручною терткою складно зробити брак.
 • У разі робіт із металом все складніше. Обробити товсті листи можна звичайною болгаркою. Для тонкого металу та кузовних робіт потрібна орбітальна машинка з гарним регулюванням. Пряма шліфувальна машинка буде незамінною для обробки важкодоступних місць.

Якшо ви хочете мати хороші електроінструменти, то вас також може зацікавити стаття про вибір шуруповерта.