Звичайна людина, яка професійно не зайнята будівництвом або складанням меблів, електроінструменти використовує рідко. Тому багато хто при виборі слідує зрозумілій логіці: «мені тільки зробити ремонт, а потім я його використовувати не буду», і купує найдешевше обладнання. Подібна ситуація характерна і для вибору шуруповерта.

Такий підхід може спрацювати, але є багато підводних каменів. Щоб з ними не зіткнутися, потрібно при виборі задати 2 питання:

 • Чи зможе шуруповерт впоратися із поставленим завданням? Відповідь на це питання залежить в першу чергу від типу інструменту і його крутного моменту.

 • Чи буде зручно працювати з цим шуруповертом? Тут уже роль відіграє ергономіка, тип зміни бітів, можливість працювати без мережі, наявність додаткових функцій.

На кожному з аспектів вибору шуруповерта ми зупинимося докладно, що дозволить купити хорошу для вашого випадку модель.

Також читайте в нашому блозі рейтинг кращих шуруповертів на 2021 рік.

 

Зміст

Види шуруповертів:

   1. За призначенням.

   2. За типом живлення:

Характеристики:

Підсумки.

 

 

Види шуруповертів за призначенням

Спочатку розберемося з універсальністю. За цією ознакою виділяють:

 • Електровикрутки – акумуляторний електроінструмент з низькими обертами (зазвичай до 300 об/хв). Дозволяє закручувати гвинти в отвори з різьбою. Розкрутити застаріле кріплення або працювати із саморізами вийде не у всіх моделей акумуляторних викруток. Використовують в роботі з електронікою, в деяких випадках продуктивності вистачає для складання меблів. Іноді електровикрутки не відносять до шуруповертів, оскільки в них відсутня муфта, і використовується звичайний тримач для біти.

 • Шурупокрути здатні працювати на більш високих обертах. Побутові моделі мають швидкість обертання шпинделя до 1500 об/хв, а професійні – 2000-3000 об/хв. Продуктивності вистачить, щоб закручувати саморізи в дерево і пластик, працювати з листовими матеріалами (профнастил, гіпсокартон).

 • Дрилі-шуруповерти працюють в режимі шуруповерта і дрилі. Іноді такі моделі мають функцію удару, тобто можуть використовуватися як перфоратор. При перемиканні режимів змінюється швидкість обертання: для закручування – до 1000 об/хв, для свердління – від 1200 об/хв. Професійні моделі можуть мати більші оберти.

Як для домашнього використання, так і для професіоналів краще підходить дриль-шуруповерт: тільки закручувати і в ремонті, і при складанні меблів доводиться рідко. Куди частіше потрібно спочатку зробити отвір, оскільки без цього саморіз може зіграти роль клина, через що з'являться тріщини. Особливо актуально це при роботі з деревом і композитами з нього.

Ми вже частково торкнулися питання про призначення електроінструменту. За такою ознакою він ділиться на побутовий і професійний. І різниця тут полягає не стільки в потужності (є малопотужні професійні інструменти, і досить продуктивні побутові), скільки в часі використання. Причому мається на увазі час використання 2 видів:

 • Час безперервної роботи. Побутовий електроінструмент зроблений з менш зносостійких матеріалів, а тому після 20-30 хвилин активної роботи шуруповерту потрібно давати відпочинок, щоб він охолов. Професійні шуруповерти виготовляють з використанням більш якісних комплектуючих, а тому вони можуть працювати без перерви годину і більше.

 • Ресурс шуруповерта. Більш якісні комплектуючі підвищують і загальний час роботи. Виробники рідко пишуть ресурс роботи електроінструменту в характеристиках, але на нього вказує гарантія.

Крім ресурсу роботи професійні шуруповерти мають інші особливості. Наприклад, існують кутові і магазинні (стрічкові) шуруповерти. Останні розраховані на роботу з листовими матеріалами. Так, гіпсокартон прикручують великою кількістю саморізів. Зробити це можна зі звичайним шуруповертом, але з магазинною моделлю на це піде менше часу: гвинти будуть автоматично подаватися за допомогою стрічки.

Магазинна подача

Для кутових шуруповертів у побуті рідко знаходиться застосування. Зате вони істотно полегшать роботу на СТО, складання меблів, адже дозволяють діставати шурупи у важкодоступних місцях.

Живлення

Залежно від способу подачі живлення інструменту, шуруповерти ділять на:

 • мережеві;

 • акумуляторні;

 • пневматичні.

Мережеві працюють від розетки, до якої підключаються за допомогою шнура. Вибираючи цей вид, звертайте увагу не тільки на довжину, але і на якість дроту. Недостатню довжину легко виправити, використовуючи мережевий подовжувач. А ось якщо шнур має погану гнучкість, то можуть виникати пошкодження ізоляції, що особливо актуально при роботі в холодну погоду. При виборі зверніть увагу на місце з'єднання кабелю і шуруповерта, адже саме тут найчастіше виникають проблеми.

Мережевий шуруповерт

Але як би ви не старалися вибирати, мережеві шуруповерти завжди менш зручні за акумуляторні, оскільки шнур заважатиме при роботі. Раніше це компенсувалося меншою вагою, але зараз різниця між мережевими і акумуляторними моделями не така значна, оскільки сучасні батареї компактніші та легші за своїх попередників.

Відразу зазначимо, що зручність – поняття відносне. Але при покрівельних та інших роботах на висоті, або якщо ви просто працюєте на драбині, використовувати будь-який електроінструмент із мережевим живленням стає проблематично, а іноді й небезпечно, оскільки дріт може за щось зачепитися.

Акумуляторні

Раніше електричні інструменти комплектувалися різними видами батарей. Деякі з них швидко розряджалися, накладали обмеження по максимальній потужності. Зараз майже всі шуруповерте оснащують Li-ion акумуляторами. Вони швидко заражаються, добре тримають заряд, мають тривалий термін служби.

Вибираючи акумуляторний шуруповерт, враховуйте наступні чинники:

 • час роботи на одному заряді;

 • час до повного заряду (цей пункт менш важливий, якщо в комплекті йде основний і змінний акумулятор);

 • можливість купити додатковий і/або новий акумулятор.

Останній фактор не варто недооцінювати. Справа в тому, що ресурс роботи самого шуруповерта часто набагато більший, ніж у батареї. Так з'являється ще один підводний камінь: виробник може давати різний гарантійний термін на інструмент і акумулятор. Цю інформацію краще уточнювати при покупці.

Шуруповерт зі змінними акумуляторами

Час роботи на одному заряді залежить від ємності батареї. Побутові шуруповерти зазвичай оснащують акумуляторами 1.2 – 3 А/год. Професійні моделі мають батареї ємністю до 5 А/год. Якщо тривалість роботи для вас є важливим фактором, то 2 акумулятора по 1.5 А/год будуть краще, ніж 1 на 3 А/год. У першому випадку вам достатньо просто змінити батарею і продовжити роботу, а в другому доведеться чекати перезарядки.

Показник напруги акумулятора важливий, але на нього дивитися необов'язково. Від нього залежить крутний момент (про цю характеристиці читайте нижче) шуруповерта, але ця залежність відносна. При більшій напрузі підвищується і крутний момент, але навіть при однаковій напрузі він може бути різним. Наприклад, порівняємо 2 шуруповерта з акумулятором 18 В на 2 А/год: Ryobi ONE + R18DD3-120S і DeWALT DCD709D2T. Крутний момент у першого становить 24 Нм, а другого – 65 Нм.

Іноді акумуляторні моделі продаються без батареї. Їх має сенс купувати, якщо у вас вже є інший електроінструмент від того самого виробника, з таким самим типом живлення. Тоді ви зможете використовувати батареї на різних приладах. Відразу зауважимо, що сумісність залежить від форм-фактору і напруги живлення.

Пневматичні шуруповерти

Моделей, які працюють на стисненому повітрі, не так багато. Це один з класів професійних шуруповертів, які підключають до компресора. У побуті вони не дають ніякої переваги, а використовуються на виробництвах або в майстернях, де є пневмолінія.

Крутний момент

Крутний момент є основною характеристикою для шуруповерта. Саме від нього залежить, з якими матеріалами можна працювати за допомогою інструменту. Крутний момент також іноді фігурує в характеристиках як зусилля на валу або момент сили. Вимірюється він в Ньютон-метрах (Нм).

Чим більший крутний момент – тим потужніший інструмент. І це палиця з двома кінцями, адже більша потужність дозволяє робити більш складну роботу, але одночасно збільшує енергоспоживання. Пояснимо на старому прикладі з Ryobi ONE + R18DD3-120S і DeWALT DCD709D2T. Оскільки у них однакова ємність акумуляторів, то перший шуруповерт зможе на одному заряді працювати довше, ніж другий. (Виробник врахував це, тому DeWALT DCD709D2T продається з 2 акумуляторами.)

Який крутний момент потрібен для роботи

Крутний момент

Від даної характеристики залежить, який опір може подолати інструмент. Тут грає роль твердість матеріалу, а також довжина саморізу/глибина свердління, його діаметр.

 • До 20 Нм – це потужність для шуруповертів, які використовують для роботи з підготовленими кріпленнями (і саме кріплення, і місце посадки має різьблення). Такого зусилля на валу вистачає для роботи із деревиною, листами пластику або гіпсокартону.

 • Від 30-40 Нм – для дрилів-шуруповертів, якщо ви будете працювати з твердими матеріалами. Такий момент сили дозволить працювати з тонкими металовиробами, наприклад, профілем або профнастилом.

 • Для професійних будівельників краще брати шуруповерти з обертовим моментом від 50 Нм.

Устаткування професійного класу не тільки виконує широкий спектр завдань, але і має велику витривалість.

У характеристиках вказується максимальний момент сили, але у вас буде можливість його регулювати під конкретні завдання. Для цього на шуруповертах є кільце, розташоване поруч з муфтою. При його повороті ви знижуєте момент сили, збільшуючи максимальні оберти. Швидкість обертання також залежить від того, з якою силою ви натискаєте на кнопку пуску.

Кільце для регулювання крутного моменту

У дрилях-шуруповертах є перемикач режиму свердління/закручування. Іноді дані режими називають швидкостями, оскільки перемикання позначається на кількості обертів на хвилину.

Як влаштований патрон шуруповерта

Тип патрона впливає на те, наскільки надійно утримується біта, і як швидко ви зможете її замінити.

У більшості шуруповертів використовується швидкозатискний патрон. Щоб поміняти в ньому робочу частину, не потрібно ніяких інструментів. Іноді заміна проводиться буквально однією рукою.

У двухмуфтовому патроні є 2 муфти. При обертанні їх відносно одна одної розтискаються кулачки, які утримують біту/свердло.

Одномуфтові патрони також називають самозатискні. Вони найзручніші, оскільки потрібно тільки включити блокування шпинделя і провернути одну муфту, що можна зробити однією рукою.

Недолік швидкозатискних патронів у тому, що вони не завжди можуть забезпечити надійну фіксацію при роботі в режимі дрилі. Тому в шуруповертах високого класу часто використовуються ключові патрони. У них заміна робочого інструменту займає більше часу, але при цьому хвостовик фіксується надійніше.

Різні варіанти знімних патронів

У шуруповертах для професійної роботи також зустрічається знімний патрон. Його можна змінити на кутовий або варіант зі зміщенням. Знімний патрон має кулачкові затискачі, а якщо його зняти, залишиться тільки тримач для бітів. Тримач буває квадратним або шестигранним.

У патрон вийде поставити біту з хвостовиком будь-якої форми і з будь-яким розміром (є обмеження тільки по максимальному діаметру). Для тримача є тільки одна форма і розмір хвостової частини, які необхідно враховувати при покупці нових витратних матеріалів для шуруповерта.

Зручність

Ергономікою при виборі побутового шуруповерта допустимо знехтувати. Але якщо ви хочете купити інструмент для регулярної роботи, слід звернути особливу увагу на його зручність. Для цього бажано перед покупкою потримати шуруповерт в руках. Зверніть увагу на зручність ручки, розташування перемикачів. Прорезинена ручка забезпечує кращий контакт. Якщо пластик рукояті не дає бажаної фіксації, купіть будівельні рукавички.

Перемикачі зазвичай розташовують так, щоб можна було перемикати режими однією рукою. Кнопки та регулятори не повинні перемикатися від легкого натискання, що убезпечить від випадкової зміни режиму.

Зверніть увагу наскільки плавний хід у основний кнопки, адже в залежності від сили натискання змінюються оберти.

Додаткові функції

Щоб зробити використання інструменту зручнішим або підвищити його термін служби, він може отримувати додаткові пристосування і функції. До найпоширеніших належать:

 • Вбудований ліхтарик, який підсвічує місце закручування.

 • Захист від перегріву, який автоматично відключає інструмент, щоб не допустити вихід з ладу котушки.

 • Індикатор заряду (для акумуляторних моделей).

 • Плавний пуск.

 • Удар (для моделей з функцією дрилі).

 • Утримання обертів.

 • Миттєва зупинка.

Комплект

Шуруповерт у кейсі

На ціну впливає комплектація. Зазвичай комплект включає сам інструмент і змінні біти. Кількість насадок в наборі буває різною. Великим плюсом є кейс. Він не тільки робить зручнішим транспортування і зберігання, а й дозволить всі витратні матеріали та додаткові комплектуючі тримати під рукою.

Для акумуляторних шуруповертів перевіряйте наявність зарядного пристрою, додаткових батарей.

Якщо ви купили дриль-шуруповерт, то для більш зручного свердління потрібна знімна ручка-упор. Великий плюс, якщо її можна встановлювати в різних положеннях.

Якщо базовий комплект шуруповерта вас не влаштовує, то ви завжди можете докупити витратні матеріали. Це не тільки набори бітів і свердл, а й тримачі для насадок, обмежувачі глибини, інше.

Дриль-шуруповерт з повним набором насадок

Популярні виробники

«Велика трійка» виробників професійних електроінструментів (не тільки шуруповертов):

 • Bosch (Німеччина);

 • Makita (Японія);

 • Metabo (Німеччина).

Також будівельники часто вибирають DeWALT (США). Торгова марка DeWALT належить компанії Black&Decker, яка продає інструменти і під основним брендом. DeWALT відноситься до професійного інструменту, а B&D – це побутовий сегмент.

Для будинку можна купити і українські шуруповерти. З вітчизняних брендів варто відзначити продукцію Intertool, Зеніт, Dnipro-M. Вони користуються популярністю за рахунок невисоких цін. Аргументом для вибору українських електроінструментів є й те, що їх простіше здати в сервіс по гарантії.

Підсумки

Перше питання, на яке потрібно відповісти при виборі шуруповерта: як активно ви будете його використовувати. Від відповіді залежить, професійний або побутовий інструмент варто купити. Після цього переходять до вивчення характеристик, де найважливіше питання: з якими матеріалами ви будете працювати. Виходячи з цього визначають потужність, потрібні функції і комплектацію.