Стандарти захисту IP67 та IP68

 

Обираючи смартфон, ви можете помітити в характеристиках відмітку IP67 або IP68. За що вона відповідає, наскільки вона важлива чи це просто черговий маркетинговий хід про все це ITbox розповість вам в цьому матеріалі.

 

Зміст

  1. Що означають стандарти IP67 або IP68?
  2. Міжнародна класифікація ступеня захисту оболонки
  3. Різниця між IP67 та IP68
  4. Відеоверсія статті

 

Що означають стандарти IP67 або IP68?

Ця відмітка вказує на ступінь захисту оболонки. Кожен символ відмітки має своє значення:

  • IP  це скорочена назва класифікації Ingress Protection;
  • перша цифра клас захисту від потрапляння твердих предметів;
  • друга цифра клас захисту від потрапляння рідини.

 

International Protection Marking (або ж Ingress Protection Rating) — це міжнародний стандарт класифікації пристроїв за рівнем захисту його деталей від потрапляння твердих предметів та рідини.

Якщо пристрій має нульовий ступінь пило- та вологозахисту, виробники це навіть не вказують в характеристиках. Якщо пристрій не оснащений системою захисту від вологи чи пилу, його класифікують як IPX0 чи IP0X відповідно. Наприклад, якщо пристрій захищений лише від пилу, виробник вказує в характеристиках це у форматі IP10, IP20 або IP30 і т.д. Те ж саме стосується і пристроїв, що захищені лише від вологи: IP01, IP02, IP03 і т.д.

 

Смарт-годинник з вологозахистом

 

Найчастіше ці стандарти використовують не лише в класифікації смартфонів, а й смарт-годинників. Це обумовлено особливостями експлуатації цих пристроїв вони найбільш схильні до потрапляння вологи та пилу. Також деякі виробники класифікують за цим стандартом навушники та портативні акустичні системи.

 

Міжнародна класифікація ступеня захисту оболонки

В сучасній класифікації виділяють 6 рівнів захисту пристроїв від твердих предметів та 9 рівнів захисту від рідини. Їх було виведено в результаті численних тестувань в лабораторних умовах. Ознайомимось з ними детальніше.

 

Захист від твердих предметів

 

Клас

Рівень захисту

0

Відсутній

1

Захищено від потрапляння твердих предметів розміром менше ніж 50 мм

2

Захищено від потрапляння твердих предметів розміром менше ніж 12,5 мм

3

Захищено від потрапляння твердих предметів розміром менше ніж 2,5 мм

4

Захищено від потрапляння твердих предметів розміром менше ніж 1 мм

5

Частковий захист від пилу. Мікрочастинки пилу при потраплянні в пристрій не нашкодять йому

6

Абсолютний захист від пилу


 

Захист від рідини 

 

Клас

Рівень захисту

0

Відсутній

1

Захищено від вертикальних краплин

2

Захищено від краплин, що потрапляють на пристрій під кутом до 15 градусів

3

Захищено від краплин, що потрапляють на пристрій під кутом до 60 градусів

4

Захищено від бризок та крапель з усіх боків

5

Захищено від струменів води з низьким тиском, що потрапляють на пристрій протягом 3 хвилин

6

Захищено від струменів води з потужним тиском, що потрапляють на пристрій протягом 3 хвилин

7

Захищено від води під час занурення пристрою на глибину до 1 м з тривалістю занурення до 30 хвилин

8

Захищено від води під час занурення пристрою на глибину до 1,5 м з тривалістю занурення до 30 хвилин

9*Пристрій з таким класом захисту здатний працювати в умовах мийки водою високої температури, що подається під значним тиском
9K*Захист від сильних струменів води виского тиску та температури з близької відстані

 

* Такий клас захисту від вологи рідко можно зустріти у побутової техніки та гаджетів. Зазвичай це прерогатива професійної техніки та девайсів. Наприклад захищених планшетів, телефонів, тощо.

 

Різниця між IP67 та IP68

 

Сучасні телефони найчастіше оснащені стандартами IP67 та IP68. Вони однаково стійкі проти пилу і відрізняються між собою рівнем водопроникності. Так, наприклад, роботоздатності смартфона з рівнем захисту IP67 не загрожує перебування у воді на глибині до 1 метра протягом 30 хвилин. У моделях IP68 цей показник збільшений: 30 хвилин перебування ґаджета під водою на глибині до 1,5 м не вплинуть на його роботу.

 

Samsung Galaxy S9

Samsung Galaxy S9 з IP68

 

Однак не варто плутати функцію вологозахисту з універсальною бронею, що захистить ваш смартфон від усіх бід світу. Найвищий стандарт захисту не означає, що пристрій водонепроникний. Кількагодинний заплив в басейні зі смартфоном IP68 завершиться відвідуванням ремонтного сервісу. І це обумовлено кількома причинами.

По-перше, слід не забувати, що тестування проводилися лабораторних умовах з використанням чистої води. Тобто телефон з рівнем захисту IP68 захищений лише від прісної води. Солона вода або наявність у ній будь-яких домішок (наприклад, хімічні засоби для чищення басейну) негативно впливають на роботу ґаджета, що в цю рідину потрапив. Зокрема це може спричинити окислення металічних деталей. Тому якщо ваш телефон впав у море, його все одно потрібно промити звичайною чистою водою і добряче висушити.

Крім того, важливо наголосити на такому понятті як зношення. Цілком нормально, що під час постійної експлуатації навіть найвищі стандарти захисту втрачають свої первинні характеристики. Наприклад, Apple реалізували в iPhone X та iPhone 8 стандарт IP68 шляхом ізоляції деталей гумовими підкладками. Але після зношення підкладок знизиться і рівень захисту. Також на зниження рівня захисту можуть вплинути механічні пошкодження: при падінні телефона чи пошкодженні корпусу.

Цікавий факт! У 2015 році компанія Sony представила новий смартфон Xperia зі стандартом захисту IP68. У промокампанії був знімок, на якому новенький ґаджет використовують для фотографування під водою. Ця фотографія ввела користувачів в оману. Згодом представники Sony були змушені виступити з заявою-попередженням, що їхні смартфони не можна використовувати для зйомки під водою.

 

Смартфон Sony

Фото: Sony

 

Таким чином, ми розібралися, що наявність позначки IP67 та IP68 не робить пристрій водонепроникним. Для фото- та відеозйомки під водою є спеціальні камери та водонепроникні чохли. Але перевага ґаджетів, оснащених за вимогами IP67 та IP68, в довшому періоді експлуатації. Вони не постраждають від того, що ви потрапили під дощ чи мили руки, не знявши ваш смарт-годинник. Тому купуючи ґаджет з IP67 та IP68, ви робите далекоглядний вибір на користь пристрою, що довше вам прослужить.

 

Відеоверсія статті