20 вересня CEO компанії nVidia Дженсон Хуанг провів тривалу презентацію, на якій розповів про нові відеокарти компанії, доопрацювання в сфері програмних алгоритмів обробки графіки, новинки в галузі автопілотування автомобілів та продукти для бізнесу. Напевно вперше за всю історію Дженсон з місця в кар'єр розповів саме про відеокарти, начебто натякаючи, що друга частина презентації буде цікава лише вузьким фахівцям.

 

RTX 4000 Ada Lovelace – третє покоління відеокарт з підтримкою Ray Tracing

Перше покоління RTX відеокарт було представлено в 2018 році, зараз, напередодні 2023 року з'явиться третє. Нову архітектуру відеокарт RTX 4000 назвали на честь першої відомої вченої та програмістки Ada Lovelace. Оновлені чіпи побудовані на 4 нм техпроцесі та оснащені оновленою пам'яттю від концерну Micron GDDR6x з підвищеною пропускною здатністю. Новинки з'являться у продажу з 12 жовтня. Представили публіці флагманську відеокарту 4090 та дві версії більш бюджетної 4080 на 12 та 16 Гб відеопам'яті відповідно.

RTX 4090

 

nVidia RTX 4000 - вдвічі швидші за попередників?

Дженсон Хуанг розповів, що продуктивність нового флагмана в терафлопсах вдвічі перевищуватиме аналогічний показник у 3090, також відеокарти 4090 будуть вдвічі енергоефективнішими. Але це дані самого виробника, тому для їх підтвердження краще дочекатися тестування від незалежних експертів.

 

Параметри

RTX 4090

RTX 4080

Обсяг відеопам’яті GDDR 6X

24

12

16

Кількість CUDA ядер

16384

7680

9728

Частота GPU/Boost, ГГц

2,23/2,52

2,21/2,51

2,31/2,61

Енергоспоживання, Вт

450

285

285

Рекомендована вартість, $

1599

899

1199

 

У чому секрет такого значного приросту продуктивності нових відеокарт?

Разом із відеокартами було представлено нові версії технологій обробки зображення. Зокрема DLSS 3. Вона підтримуватиметься відеокартами починаючи з 4000 серії (тобто для Ampere буде недоступна). Нова редакція алгоритму здатна добудовувати не лише окремі пікселі, а й цілі кадри. Нові кадри буквально "пророкує" штучний інтелект з нейромережі. Це говорить про те, що відеокарти в буквальному значенні слова здатні рендерувати кадри швидше, ніж їх можуть підготувати актуальні процесори.

Однак це не означає, що продуктивність "впреться" в CPU. Тут Дженсон Хуанг досить однозначно заявив наступне: "для ігор обмежених продуктивністю процесора, з важкою фізикою або великим відкритим світом Ada Lovelace дозволить збільшити fps за рахунок можливостей штучного інтелекту". У середньому, DLSS 3 швидше за 2-й на 232% з включеним Ray Tracing.

У рамках презентації показали, наскільки сильно покращує нова технологія графіку в старих іграх, таких як Portal і Morrowind. І це дуже цікаво, тому що любителям старих блокбастерів тепер напевно кортітиме купити потужну відеокарту, щоб заново поринути в улюблені всесвіти.

У підсумку на показаному в рамках презентації графіку видно, що Ada Lovelace випереджає за продуктивністю Ampere в 2 рази без DLSS 3 і Ray Tracing, а з включеними алгоритмами більш ніж у 4 рази.

Продуктивність RTX 4090 в іграх

 

Omniverse – віртуальний світ реальних речей

Керівник nVidia презентував також рішення для бізнесу. Почався цей блок з демонстрації можливостей Omniverse, віртуального всесвіту в якому можна розробляти моделі для друку на 3D принтерах, проводити випробування техніки на міцність без додаткових витрат тощо. Крім того, в рамках цього блоку показали автопілот, що здатний реагувати на обстановку на дорозі набагато швидше за реального водія. Автопілот створює віртуальні 3D моделі всіх об'єктів на дорозі, для кращої візуалізації та аналізу, здатний оновлювати базу даних по супутнику та самостійно навчатись.

Загалом презентація вийшла насиченою, після неї залишилася низка питань до нових відеокарт, на які дадуть відповідь лише реальні тести. Молодші RTX 4070 і 4060 так і не представили, а без них картина поки не повна. Також дуже цікаво, що в цій сфері зможуть запропонувати AMD, які представлять RDNA 3 графіку вже 12 листопада.