Багато меломанів пам'ятають як було раніше - щоб послухати новинки улюблених виконавців і не стати водночас "аудіо-піратом", потрібно було купувати альбом у цифровому форматі або на фізичному носії. Зараз же хороших виконавців настільки багато, що купити все, що хочеться, не вистачить жодного гаманця. Якраз для розв'язання цієї проблеми і були створені стримінгові музичні сервіси - які дозволяють за невелику щомісячну плату отримати доступ до величезного масиву музики різних жанрів.

Найпопулярніші з доступних в Україні стрімінгових аудіосервісів це: Spotify, Apple Music або YouTube Music. Загалом вони пропонують, по-суті, одне й те саме, але в кожного з них є свої особливості та дрібні нюанси, про які ми й поговоримо в цій статті.

 

Зміст:

 

Spotify

 

Apple Music

 

YouTube Music

 

Порівняльний аналіз

 

Підсумки


 

Spotify

Spotify

Огляд сервісу

Spotify - це стрімінговий сервіс, що з'явився у Швеції. Спочатку він був орієнтований не тільки на музику, а ще й на прослуховування подкастів і аудіокниг. Сьогодні ви можете чітко розділяти аудіо продукцію за типом за допомогою вбудованих інструментів сервісу. 

У Spotify є безкоштовна підписка, але вона передбачає низку обмежень: вбудована реклама, лімітована кількість треків в "обраних", відсутність доступу до деяких корисних функцій.  Premium-підписка позбавлена всіх цих незручностей. Конкретні ціни і тарифні плани ми розберемо наприкінці статті в порівнянні з конкурентами.


Унікальні/цікаві особливості та функції

Spotify Connect – унікальна фішка сервісу, якої немає у конкурентів. Вона дає змогу, практично без розривів, слухати музику, перемикаючись між пристроями. Наприклад, ви почали слухати музику на комп'ютері, а потім вам потрібно відійти у справах. Активуємо Spotify на смартфоні і він, автоматично, продовжує відтворення того треку, який звучав на ПК.

Spotify-коди. Аналог QR-кодів, завдяки яким ви можете швидко ділитися треками з друзями та активувати режим спільного прослуховування.

Release Radar. Функція, котра відстежує нові релізи за вашими уподобаннями.

Інтеграція з соцмережами. У деяких соціальних мережах, наприклад у Facebook, ви можете відстежувати, яку музику слухають ваші друзі та ділитися з ними плейлистами.

 

Бібліотека й каталог музики

За даними на листопад 2023 року Spotify пропонує 75 млн музичних треків. У період 2014-2019 року у сервісу були певні юридичні казуси із деякими всесвітньо відомими виконавцями, але зараз їхня творчість повноцінно представлена на сервісі.

 

Персоналізовані рекомендації і плейлисти

Одна з головних особливостей Spotify - це плейлисти. Звичайно, вони є і на інших сервісах, але тут вони стали основним інструментом для споживання контенту. Музику на Spotify найчастіше слухають не окремими треками або альбомами, а саме в рамках плейлистів (у 70% випадків, за внутрішньою статистикою сервісу). Різноманітність у концепціях плейлистів величезна: за жанрами, чарти, топи, під настрій тощо. На вершині цього "харчового ланцюга" знаходяться унікальні персоналізовані плейлисти, які формує штучний інтелект, аналізуючи жанрові уподобань користувача. 

Багато хто обирає Spotify за систему рекомендацій. Вона добре працює, якщо ви слухаєте багато музики в якихось визначених стилях. Якщо ви часто додаєте до "вибраного" або до плейлистів музику певного жанру, алгоритм починає пропонувати вам треки в подібній стилістиці.

 

Якість звуку та Hi-Res Audio

Для безкоштовної підписки встановлено обмеження за бітрейтом на 160 кбіт/с, але з Premium ви можете отримати 320 кбіт/с.  Тут варто врахувати, що на бюджетних TWS навушниках досить складно почути різницю між 160 кбіт/с і 320 кбіт/с. Підтримку Lossless звучання Spotify обіцяють своїм користувачам з кінця 2021, але вона досі не реалізована.

 

Apple Music

Apple Music

Огляд сервісу

Apple Music була запущена в 2015 році, і склала конкуренцію основним гравцям на ринку потокової музики. Сервіс швидко набрав популярність, за перший рік існування він отримав понад 6 млн передплатників. У Apple Music немає безкоштовної підписки, лише пробний період.

У сервісу немає регіональних цін. Усі тарифні плани однакові для США та інших країн світу.

 

Унікальні/цікаві особливості та функції

Apple Music Sing – просунуте караоке. Ця функція надає вам такі можливості:

  • регулювання вокалу. Ви можете регулювати рівень гучності вокалу в міксі. Співати можна повністю заглушивши оригінальний вокал, або включивши його в мікс на невеликій гучності. Також ви можете створити пресети налаштувань, які застосовуватимуться до всіх міксів;
  • тексти пісень відображаються в реальному часі. Програма візуалізує текст, розставляючи акценти під "оригінальний" голос;
  • налаштування бек-вокалу. Ви можете підлаштувати бек-вокал під власний голос, і відокремити всі бек-вокальні доріжки від основного вокалу, щоб ним було легше керувати;
  • режим "Дует". Дозволяє одночасно співати двом або більше виконавцями.

Live-концерти та радіопередачі. Сервіс Apple Music співпрацює з музикантами, які дають live-концерти в прямому ефірі, особливо популярна ця функція була під час всесвітньої епідемії коронавірусу. Сервіс надає доступ до класичних радіостанцій, а також функцію "радіо", яка випадковим чином відтворює треки, що ви раніше не слухали (їх підбирають, зважаючи на вподобання користувача).

 

Бібліотека та каталог музики

У бібліотеці Apple Music понад 60 млн треків. Діють регіональні обмеження на наявність музики тих чи інших виконавців у різних країнах. Сервіс активно співпрацює з незалежними музикантами в обхід лейблів, тому на ньому представлені виконавці, що не співпрацюють з основними конкурентами.

 

Персоналізовані рекомендації та плейлисти

Персоналізовані плейлисти в Apple Music досить просто створювати, ось докладна інструкція як це зробити на iPhone. Крім того, на сервісі є безліч плейлистів, які ви можете завантажити за уподобаннями. Ведеться статистика музики, прослуханої користувачем за поточний рік. Її можна переглянути на офіційному сайті

Алгоритм рекомендацій побудований на вподобаннях користувача, однак повідомляти про ці вподобання доведеться в ручному режимі. Ви можете вибрати трек, альбом, плейлист або жанр і додати його до списку обраного або вибрати опцію "не рекомендувати більше". На основі цих даних формується список рекомендацій.

 

Якість звуку та Hi-Res Audio

Цифрові треки на Apple Music мають бітрейт 256 кбіт/с і, порівнюючи цей показник, наприклад, зі Spotify (де бітрейт 320 Кбіт/с), можна подумати, що це мінус. Але це не зовсім так, використовуючи TWS навушники ви не помітите різниці. Якщо ж слухати музику в якісних дротових навушниках або на хорошій акустичній системі, ця різниця ледь помітна через те, що використовуються різні кодеки для стиснення.

Apple Music надає аудіофайли без втрати якості у двох форматах: Lossless - до 48 кГц або Hi-Res Lossless - від 48 до 192 кГц. Фактично, з розглянутої в цій статті трійки лідерів ринку потокових аудіосервісів, Apple Music єдиний дає змогу слухати музику в Lossless форматах. Однак тут є певний нюанс, Apple заявляють, що Lossless працює лише при підключенні навушників через аудіокабель... Аудіокабель, роз'єму для якого немає в iPhone починаючи з 7-го покоління. Тобто, для того, щоб слухати Hi-Res аудіо з Apple Music для iPhone доведеться купувати перехідник.

 

Синхронізація з iTunes і власні завантаження

Ви можете синхронізувати базу даних вашої фонотеки iTunes з Apple Music на будь-якому пристрої Apple. Для цього вам знадобитися iPhone, iPad або iPod touch з iOS 5 (або новішої версії). 

Також ви можете завантажувати аудіофайли до пам'яті будь-якого гаджета. Якщо це трек з iTunes, він буде доступний, поки ви його не видалите. Якщо ви завантажуєте трек з Apple Music, то він буде доступний поки у вас є підписка на сервіс.

 

Інтеграція з пристроями Apple

Користуватися сервісом Apple Music можна не тільки в екосистемі Apple, він працює на Windows, Linux і Android пристроях. Однак застосунки для всіх сторонніх ОС не дадуть змоги використовувати низку функцій. Наприклад, на iOS ви можете додати в плейлист трек із Shazam, а на Android у вас такої можливості не буде.

 

YouTube Music

Youtube Music

Огляд сервісу

У 2018 компанія Google презентувала стрімінговий сервіс YouTube Music, що прийшов на зміну Google Music. Від двох головних конкурентів цей сервіс відрізняється можливістю переглядати відеокліпи, а також доступом до каверів, імпровізаційних живих концертів та іншого подібного контенту.

 

Унікальні/цікаві особливості та функції

Інтелектуальний пошук музики за допомогою ШІ. Оскільки YouTube Music є продуктом Google, то цілком природно використовувати пошукові алгоритми одного з найкращих пошуковиків світу. Ви можете шукати за невеликою фразою з тексту пісні, за фрагментами обкладинки альбому тощо.

Режим "картинка в картинці" чудово поєднується з відеосервісом (ви можете отримати підписку на Youtube Music на додаток до підписки Youtube Premium (на жаль, у зворотний бік це не працює). На старті сервісу "картинка в картинці" була доступна тільки на мобільних пристроях, зараз вона сумісна з ОС смарт-телевізорів, приставок, комп'ютерів.

 

Бібліотека і каталог музики/відео

У фонотеці YouTube Music представлено понад 40 мільйонів треків. Сервіс активно співпрацює з кавер-виконавцями та підтримує організацію лайв-виступів. 

 

Персоналізовані рекомендації та плейлисти

На початку 2020 року в YouTube Music з'явилися персоналізовані плейлисти:

Discover Mix. 50 треків, серед яких будуть нові для користувача виконавці, а також маловідомі треки популярних виконавців (у межах усього сервісу). Оновлення списку відбувається раз на тиждень;

New Release Mix. Треки нових виконавців, які, на думку алгоритмів YouTube Music, можуть сподобатися користувачеві. Список оновлюється щотижня, але найгарячіші новинки можуть потрапити в плейлист і між оновленнями.

Your Mix. Містить треки улюблених виконавців і кілька пісень від невідомих користувачеві артистів.

 

Якість звуку та Hi-Res Audio

Максимальний бітрейт треків у YouTube Music становить 320 кбіт/с. Як і на інших сервісах він залежить ще й від швидкості інтернету у користувача. Підтримки Hi-Res Audio в YouTube Music немає.

 

Порівняльний аналіз

Давайте стисло порівняємо розглянуті особливості сервісів. І почнемо ми з найактуальнішого - з розцінок.

 

Ціна та доступні тарифи

Тарифи, грн

Apple Music

YT Music

Spotify

пробний період

немає

30 днів 

від 30-ти днів*

персональна підписка

~180**

99 

~180**

сімейна підписка (до 5 чол)

~ 290** 

149 

~ 290**

студентська

~ 90**

немає

~ 90**

DUO (для 2 людей)

немає

немає

~ 230**

* Змінюється залежно від планів рекламних акцій компанії.

** Залежить від курсу долара

 

Якість звуку та споживання даних

За якістю звуку лідер, безсумнівно Apple Music, який надає доступ до Lossless треків. Однак врахуйте, що для повноцінного використання цієї функції з iPhone знадобляться якісні аналогові навушники і, в більшості випадків, спеціальний перехідник. Якість звуку на Spotify і YT Music нижча, ніж у Apple Music, але користувачі середньобюджетних TWS навушників навряд чи помітять різницю.

 

Наявність офлайн прослуховування

Усі сервіси в трійці лідерів надають можливість слухати музику офлайн, однак для доступу до офлайн-прослуховування необхідно додати трек до бібліотеки.

 

Крос-платформна підтримка та сумісність

За цією позицією найменш зручний з розглянутих сервісів Apple Music. Його можна використовувати поза екосистемою Apple, але в цьому разі ви не зможете взаємодіяти з фонотекою iTunes і будете позбавлені частини функціоналу (він відрізняється для різних платформ). Spotify і YT Music працюють на всіх платформах, гаджетах або ОС. Спотіфай можна назвати лідером завдяки функції Spotify Connect.

 

Якість каталогу музики та ексклюзивний контент

Загальна кількість треків представлених на сервісі не зовсім об'єктивний показник для оцінки. Він свідчить радше про умови, які сервіс створює для маловідомих виконавців. Усі зірки світової музики практично на 100% представлені на всіх сервісах. Виняток можуть становити нові релізи, які на тих чи інших сервісах можуть з'явитися на 2-3 тижні раніше. Тож за змістом у нас приблизний паритет.

 

Врахування особистих уподобань і потреб

Часто можна почути думку, що алгоритми підбору найкраще працюють у Spotify, однак, станом на кінець 2023 року якість рекомендацій у всіх сервісів приблизно однакова.

 

Поради щодо вибору найкращого варіанту

Обирайте сервіс відштовхуючись від типового сценарію використання. Які критерії будуть найважливішими?

  • вартість підписки для однієї людини - YT Music;
  • швидке перемикання між гаджетами зі встановленим додатком - Spotify;
  • Hi-Res Audio - Apple Music;
  • у вас більшість гаджетів від Apple - Apple Music;
  • дивіться відеокліпи - YT Music.

 


Підсумок

Звісно, вибір сервісу для прослуховування музики справа доволі суб'єктивна. Однак, ми сподіваємося, що описали достатньо нюансів по кожному з них, щоб для вас цей вибір був трохи простішим.