Однією з найбільш знакових змін на глобальному ринку моніторів у 2023 році стало підвищення мінімальної частоти оновлення екрана до 75 Гц (раніше стандартом було 60 Гц) для всіх нових моделей, навіть найбюджетніших. Виробники випускають дедалі швидші матриці, покращують передачу кольору, контрастність і якість підсвічування на своїй продукції. 

Ми спробували врахувати всі ці тенденції складаючи рейтинг.

 

 


Монитори для дому та офісу

Універсальні монітори, які однаково добре підходять для більшості завдань - наймасовіша ніша. Тут, за останні роки, істотно підвищився мінімальний поріг комфорту і значно розширився асортимент. 

Ми радимо вибирати монітори, що відповідають таким критеріям:

 • роздільна здатність. Не нижча за Full HD (1920 х 1080). За такої роздільної здатності ви не помітите "зернистості" зображення на моніторах із відносно малою діагоналлю до 24". Якщо потрібна більша діагональ – бажана роздільна здатність Quad HD;
 • матриця. У цьому сегменті вибір між IPS і VA. У IPS, у середньому, кращі кути огляду і менший час відгуку, VA - краще передають темні кольори;
 • частота оновлення. Ми вже згадували, що мінімум для сучасних моніторів - 75 Гц, така частота підвищить плавність розгортки зображення і трохи знизить навантаження на очі, якщо порівнювати з 60 Гц.

 

Acer EK240YCbi (UM.QE0EE.C01)

Acer EK240YCbi (UM.QE0EE.C01)

На думку редакції ITbox це один з найбільш збалансованих бюджетних моніторів. Екран побудований на базі 24-дюймової VA матриці з роздільною здатністю Full HD, співвідношення сторін 16:9, заявлений час відгуку - 5 мс. Антивідблискове покриття матове. Максимальна яскравість екрану - 250 кд/м², показник не визначний, тому при інтенсивному освітленні буде не дуже комфортно. Окремо варто відзначити доволі тонкі рамки дисплея, звісно, на "безрамковий" (за заявами виробника) він не тягне, але однаково непогано для цього бюджету.

Матриця досить швидка, і, оскільки це VA, темні сцени виглядають краще, ніж на будь-яких аналогах з IPS співставної вартості. На жаль, є у матриці і слабка сторона - наприклад у динамічних темних сценах монітор іноді не встигає за розгорткою, що може призводити до появи шлейфів.
 

Плюси

Мінуси

Доступна ціна

У динамічних темних сценах іноді можна спостерігати шлейфи

Непогане відтворення чорного кольору

 

Досить тонкі рамки

 

 

Samsung LS24R350FZIXCI

Samsung LS24R350FZIXCI

Трохи дорожче за раніше розглянуту модель обійдеться монітор від бренду Samsung - LS24R350FZIXCI з IPS матрицею. Роздільна здатність екрану аналогічна - Full HD, діагональ 24", частота оновлення 75 Гц, яскравість - 250 кд/м². Інші параметри у моніторів теж подібні. Тому зупинимося на відмінностях, монітор підтримує технологію синхронізації AMD FreeSync що істотно підвищить плавність розгортки в динамічних сценах. Ніяких проблем зі "шлейфами" у цього монітора немає. 

У меню керування передбачено кілька попередньо встановлених пакетів налаштувань для: геймінгу, відпочинку очей (з ухилом у жовту частину спектра) і набору тексту. Роз'єм HDMI тут версії 2.0, що дасть змогу отримати вищу швидкість передачі відеосигналу. 

 

Плюси

Мінуси

AMD FreeSync

 

HDMI версії 2.0

 

 

2E D2621W (2E-D2621W-01.UA)

 

2E D2621W (2E-D2621W-01.UA)

Якщо потрібен більший екран, варто подивитися в бік 2E D2621W. Це досить бюджетний монітор з діагоналлю 25,6" оснащений IPS матрицею з роздільною здатністю QHD (2560 x 1080). Частота оновлення екрану - 75 Гц, максимальна яскравість - 300 кд/м².  Монітор може похвалитися непоганим мінімалістичним дизайном і якісною збіркою. Нога масивна, виконана з металу, надає пристрою додаткову стійкість. Присутня підтримка технології синхронізації AMD FreeSync.

Даний монітор є непоганим рішенням для будинку або офісу за сукупністю характеристик. Єдиним його недоліком є відносно повільний час реакції - 14 мс. Однак відчути будь-які незручності через значний час відгуку можна тільки в динамічних іграх. 

 

Плюси

Мінуси

Висока роздільна здатність QHD для такої діагоналі

Значний час відгуку - 14 мс

Приємний дизайн

 

AMD FreeSync

 

 

Philips 275V8LA/00

 

Philips-275V8LA_00

Наступний монітор у нашому рейтингу, від бренду Philips, вже з діагоналлю 27 дюймів і підтримкою Displayport. Він оснащений VA матрицею з роздільною здатністю QHD, частотою оновлення - 75 Гц й має відгук всього 4 мс. Виробник продумав розташування портів, вам буде однаково зручно незалежно від того встановлюєте ви монітор на кріплення VESA або на комплектну "ногу". З роз'ємів доступні HDMI, вже згаданий Displayport і 3,5 мм аудіороз'єм.

Також, монітор оснащений власними стереодинаміками по 2 Вт кожен. Зазвичай, якість подібних динаміків не можна порівняти зі звучанням навіть недорогих аудіосистем, але як додаткова опція цілком може стати в нагоді. 

Пристрій підтримує технологію синхронізації Adaptive Sync, що працює з відеокартами AMD і nVIDIA, а також усіма актуальними інтегрованими графічними чіпами. Даний монітор можна рекомендувати якщо потрібна велика діагональ і відносно швидкий відгук.

 

Плюси

Мінуси

Непогана VA матриця з часом відгуку 4 мс

Досить легка "нога", на якій сам монітор трохи люфтить

Підтримка Adaptive Sync

 

Вбудовані динаміки

 

 

Lenovo Q27q-20 (66EFGAC3UA)

 

Lenovo Q27q-20 (66EFGAC3UA)

Цей монітор від бренду Lenovo поєднує в собі стильний дизайн, високу якість збірки і матеріалів, а також непогані характеристики самого дисплея. Тут 27 дюймова IPS матриця з роздільною здатністю QHD і частотою оновлення 75 Гц. На відміну від усіх попередніх моделей з рейтингу колірне охоплення у Q27q-20 становить 99% sRGB, що робить його придатним для аматорської роботи з графікою. Стійка на металевій "нозі" дає змогу регулювати не лише кут нахилу (від -5° до ~ +22°), а й висоту екрана. Також пристрій підтримує більшість типово "офісних" технологій для розвантаження очей, таких як: Eye Comfort, Eye Safe, Low Blue Light. 

Якість збірки і використовуваних матеріалів на висоті. Люфтів і щілин немає, монітор не скрипить і не трясеться, коли ви регулюєте висоту. Пластик корпусу не мазкий, а основа ноги досить важка, що додатково підвищує стійкість. 

Цей монітор можна рекомендувати тим, хто виконує офісні або робочі завдання і, час від часу, працює з візуальним контентом (графіки, презентації, обробка зображень).

 

Плюси

Мінуси

Стильний дизайн

З огляду на вартість і набір характеристик - недоліків немає

Тонкий корпус, масивна і надійна підставка

 

Колірне охоплення 99% sRGB

 

 


Монітори для геймінга

Ця ніша моніторів розвивається найбільш стрімко і щороку в ній змінюються фаворити. Ми вважаємо, що хороший ігровий дисплей у 2023 році має мати наступні якості:

 • відгук матриці. Не більше 4 мс. Що менший цей показник, то краще;
 • частоту оновлення екрана. Не менше 144 Гц. Останнім часом саме такий показник став стандартом для геймінгу;
 • підтримку технологій синхронізації зображення. NVidia G-Sync, AMD Freesync або Freesync Premium;
 • реалістичну передача кольору.

 

ASUS TUF Gaming VG249QM1A

ASUS TUF Gaming VG249QM1A

Якщо розглядати цей монітор від бренду ASUS виключно в розрізі геймінгу - то він є, напевно, одним з найоптимальніших рішень для роздільної здатності Full HD у своїй ціновій категорії. Монітор оснащений 24-дюймовою IPS матрицею з високою динамічною контрастністю - 10 000 000:1 і рівнем яскравості 350 кд/м². Частота оновлення екрану - 270 Гц, а час відгуку становить менше за 1 мс. 

Монітор підтримує технології синхронізації AMD FreeSync Premium і NVIDIA G-Sync, а також низку рішень, що підвищують ігровий комфорт і знижують затримки введення.  

Єдине, до чого можна причепитися в цьому моніторі - дивно реалізоване меню кольорокорекції, відтінки жовтого в ньому налаштовуються некоректно, а регулювання за гамою взагалі відсутнє. При цьому варто відзначити, що встановлені пресети непоганої якості, тому більшість геймерів ніколи не зверне уваги на цей недолік.

 

Плюси

Мінуси

Чудовий час відгуку

Немає регулювання рівня гами. Непродумане меню кольорокорекції

Підтримка NVIDIA G-Sync

 

Частота оновлення екрана 270 Гц

 

 

HP X27qc Gaming (32H02AA)

HP X27qc Gaming (32H02AA)

Для геймінгу з роздільною здатністю QHD (2K) одним із найдоступніших варіантів є монітор від HP - X27qc Gaming. Він оснащений 27 дюймовою вигнутою VA матрицею з відгуком 1 мс і частотою оновлення 165 Гц. Пристрій підтримує технологію синхронізації AMD FreeSync, а також деякі ігрові режими доступні під час встановлення фірмового ПЗ.

Корпус монітора зібраний досить надійно, матеріали використовуються якісні. Немає жодних зазорів і люфтів. Регулювання екрана доступне тільки за кутом нахилу. Передача кольору - 6 bit + FRC.

 

Плюси

Мінуси

Контрастна матриця, непогане відтворення темних сцен

Немає підтримки NVIDIA G-Sync

Висока щільність пікселів і деталізація зображення

 

Якісна збірка

 

 

Samsung LS32AG552EIXCI 

 

Samsung LS32AG552EIXCI

Samsung Odyssey G5 відмінне бюджетне рішення для тих, хто шукає під ігри велику діагональ. Вигнутий екран з роздільною здатністю 2560 х 1440 побудований на VA матриці з діагоналлю 32 дюйми і часом відгуку 1 мс. Частота оновлення дисплея - 165 Гц, яскравість - 300 кд/м². Від конкурентів у даній ціновій ніші він відрізняється підтримкою HDR 10+, що зробить перегляд медіаконтенту ще більш приємним. 

З технологій адаптивної синхронізації присутній AMD FreeSync Premium. VA матриця Odyssey G5 добре показує себе в іграх, особливо тих, де багато затемнених сцен. Шкода, що виробник не додав у стійку можливість регулювання за висотою, однак це неминуче збільшило б вартість монітора. 

 

Плюси

Мінуси

Адаптивна синхронізація AMD FreeSync Premium

Регулювати положення екрану можна тільки за кутом нахилу

Підтримка HDR10

 

Швидка "ігрова" матриця з частотою оновлення зображення 165 Гц

 

 

Xiaomi Mi Display 34

Xiaomi Mi Display 34

Цей монітор уже потрапляв у наш рейтинг у 2022. У своїй ціновій ніші він є чи не єдиним 34 дюймовим широкоформатником (співвідношення сторін 21:9) з кольоропередачею 8 bit + FRC і роздільною здатністю 4K. Частота оновлення -144 Гц.

Модель позиціонується як ігрова, проте відгук у 4мс у 2023 не найкращий показник. Разом, за сукупністю характеристик це все ще непогане рішення, якщо ви не претендуєте на лаври кіберспортсмена. 

Вигнутий екран і якісна VA матриця забезпечать глибоке занурення в ігровий процес, а також дадуть змогу насолодитися медіаконтентом у високій роздільній здатності. 

У пристрою стриманий, мінімалістичний дизайн, більш властивий офісним моделям. По суті, у монітора всього два недоліки: відносно високий час відгуку і відсутність підтримки HDR 10.

 

Плюси

Мінуси

Непогана передача кольору, відмінне відтворення динамічних темних сцен

Немає підтримки HDR

Підсвічування без мерехтіння

Час відгуку 4 мс

Висока частота оновлення і якість зображення загалом

 

 

GIGABYTE AORUS FI32U (FI32U)

GIGABYTE AORUS FI32U (FI32U)

Монітор, що об'єднує в собі потужний геймінг-потенціал, з набором характеристик і функціоналом, котрі підходять для професійної роботи з графікою. Він оснащений 32 дюймовою IPS матрицею з роздільною здатністю 4K Ultra HD, часом відгуку 1 мс і частотою оновлення 144 Гц. LED-підсвічування, що налаштовується, дає змогу домогтися рівномірного розподілу світла по всій поверхні дисплея. Передача кольору - 8 bit + FRC, колірне охоплення 95% DCI-P3, 123% sRGB і до 79,1% Adobe RGB) просторів. Монітор точно відкалібрований на заводі. Для підключення можна використовувати новітній інтерфейс HDMI 2.1.

Матриці IPS поступаються VA у відтворенні темних сцен, і в цьому моніторі виробник вирішив цей недолік на рівні софту, додавши еквалайзер чорного кольору, для балансування гами.

Якість збірки на висоті, монітор стійкий на поверхні, немає ніяких щілин і зазорів. Також у нього чудова ергономіка - положення екрана можна регулювати за кутом, висотою і повертати його на 90 градусів. 

 

Плюси

Мінуси

Підходить для геймінгу і роботи з графікою

Висока вартість

Висока швидкість реакції матриці

 

Регулювання монітора по всіх осях і поворот на 90 градусів

 

 


Монітори для дизайнерів

Монітори, що використовуються для монтажу відео, обробки фотографій під друк, обробки зображень в Instagram або 3D моделювання, мають різну специфіку. Однак, є кілька параметрів, які однаково важливі для будь-якого "дизайнерського" монітора:

 • відтворення кольору. Для дизайнерських моніторів вона визначається відхиленням від параметра ∆E. Ця характеристика показує різницю між одним і тим самим кольором, як ми його бачимо на екрані, і який вигляд він матиме під час друку. Дисплеї, у яких ∆E <2, вважаються придатними для будь-якої роботи з графікою;
 • колірне охоплення. Важливо щоб охоплення колірних діапазонів Adobe RGB і DCP-3 було якомога ближче до 100%;
 • висока роздільна здатність. Для діагоналі до 32" включно варто обирати монітори з роздільною здатністю QHD, а для екранів понад 32" краще 4K.

 

LG 32UN650-W

LG 32UN650-W

Даний монітор від бренду LG підійде для дизайнерів, які не відправляють свої роботи в друкарню (де вимоги до відтворення кольору вище). Наприклад, Front End розробникам або ретушерам фотографій для соцмереж. Великий 32 дюймовий екран побудований на IPS матриці з роздільною здатністю 4K, частотою оновлення 60 Гц і рівнем яскравості до 350 кд/м². Матриця 10 bit, що забезпечить > 1 млрд. кольорів. Охоплення колірних діапазонів: 100% sRGB, 96% DCI-P3 і 87% AdobeRGB. Щоб працювати з кольором було комфортніше, монітор потребує калібрування, оскільки заводські налаштування не розкривають усіх можливостей матриці.

З режимом HDR 10 є певні нюанси.  Статична контрастність у монітора стандартна - 1000 : 1, а зонального підсвічування у матриці немає, тому підтримка HDR зводитися до читання метаданих і підгонки картинки за допомогою вбудованого софта HDR Effect. У підсумку, якість зображення буде нижчою ніж на моніторах, де апаратні умови для підтримки HDR 10 виконані.  

LG 32UN650-W є чимось середнім між повноцінним дизайнерським монітором і звичайним "офісником".  
 

Плюси

Мінуси

Досить рівномірне підсвічування 

Немає повноцінного HDR

Доступна ціна для монітора з такими характеристиками

 

Непогане охоплення основних колірних діапазонів

 

 

ASUS PA328QV

ASUS PA328QV

Лінійка ProArt у бренду ASUS позиціонується як пристрої для творчості. До неї входять також і монітори. У наш рейтинг потрапила модель ProArt PA278CV, котру можна описати як універсальне рішення для роботи з графікою в середній ціновій категорії. Монітор оснащений IPS матрицею з роздільною здатністю 2560 x 1440, частотою оновлення 75 Гц і яскравістю 350 кд/м². Передача кольору матриці - 10 bit, охоплення колірних діапазонів - 100% sRGB і Rec. 709. Жодних даних про охоплення діапазону Adobe RGB виробник не надає. Показник ∆E < 2.

Ергономіка повна, регулюється висота, можна змінити кут нахилу, а також перевести пристрій у портретний режим. Щодо заявленої максимальної яскравості, то це рідкісний випадок, коли заявлено менше значення ніж є насправді. Монітор має сертифікат HDR 400, для якого необхідна, як випливає з назви, яскравість на рівні 400 кд/м². 

З огляду на набір можливостей і оснащення монітора, він підійде для роботи з рекламною продукцією і будь-яких інших графічних завдань, які не потребують високої щільності пікселів (не забуваємо, що роздільна здатність 2560 x 1440 для 32 дюймів це на межі комфорту). 

 

Плюси

Мінуси

Висока якість зображення. Заводське калібрування режиму sRGB

У моніторі з такою діагоналлю органічніше виглядала б роздільна здатність 4K

Доступна ціна

 

∆E < 2

 

 

BenQ PD3200U Grey

BenQ PD3200U Grey

Дизайнерський монітор від компанії BenQ PD3200U вийшов на заміну надзвичайно популярному BL3201PT, випущеному ще в 2014 році. Модель спеціалізована під завдання CAD/CAM* дизайну. 

* CAD-системи (computer-aided design - комп'ютерна підтримка проектування) - це програмне забезпечення для проектування деталей під фабричне виробництво. САМ-системи (computer-aided manufacturing - комп'ютерна підтримка виготовлення) - набір алгоритмів, що допомагають задати траєкторії оброблення деталей ЧПУ верстатами. 

В оновленій моделі IPS матриця дисплея отримала актуальну роздільну здатність 4K, частоту оновлення 76 Гц і час відгуку матриці - 4 мс. Яскравість заявлена на рівні 350 кд/м², але, на практиці досягає 370-380 кд/м², причому за стабільно високого коефіцієнту статичної контрастності по всьому діапазону. З недоліків у питаннях відтворення зображення можна відзначити лише низьку рівномірність підсвічування на чорному полі - але це типова "хвороба" абсолютно всіх IPS матриць з великою діагоналлю. 

Передача кольору - 10 bit, охоплення колірних діапазонів 100% - sRGB, 100% - Rec. 709 і 79% - Adobe RGB. Калібрування монітора із заводу - близьке до ідеалу. Також було додано підтримку стандарту HDMI версії 2.0.

Загалом BenQ PD3200U схожий за параметрами на попередній монітор з рейтингу ASUS ProArt PA278CV, але має більшу роздільну здатність. Попри його спеціалізацію, він стане вельми універсальним рішенням для будь-яких графічних завдань, які не передбачають друк (для цього краще вибрати дисплей з покриттям Adobe RGB близьким до 90%). 

 

Плюси

Мінуси

Стриманий дизайн. Відмінна якість матеріалів і збірки

Низька рівномірність підсвічування на чорному полі

Якісне заводське калібрування

 

Широкий діапазон регулювання яскравості при стабільно високому коефіцієнті контрастності

 

 

Dell U3223QZ (210-BDZZ)

Dell U3223QZ (210-BDZZ)

Монітор топ-класу від бренду Dell, що підійде для професійної роботи з графікою, яка передбачає друк з високою роздільною здатністю. Чудова 10 bit IPS матриця з роздільною здатністю 4K і яскравістю 400 кд/м² підтримує режим Display HDR 400

Колірне охоплення DCI-P3 99%, sRGB 100%, Adobe RGB 90%, за статичної контрастності 2070:1. Параметр ∆E становить, для режимів: sRGB < 2; DCI-P3 < 1; Rec.709 < 1. Заводське калібрування досить непогане. Набір портів чималий: х1 HDMI 2.0, x2 DisplayPort 1.4, x1 USB-C, x1 USB-C (силовий, 90 Вт). 

У монітора є невелика фішка, що розширює його можливості, - вбудована веб камера з датчиком Sony STARVIS CMOS, роздільна здатність якого 4K на захоплення рухів і FullHD для виведення зображення. Вебка підтримує функцію Windows Hello - метод швидкої авторизації за обличчям.

 

Плюси

Мінуси

Контрастний і яскравий дисплей з чудовим колірним охопленням

Незначне відхилення рівня білого в заводському калібруванні

"Розумна" вебкамера

 

Силовий USB Type-C порт

 

 

BenQ SW321C Grey

BenQ SW321C Grey

BenQ SW321C із серії PhotoVue прийшов на заміну своєму попереднику, професійній моделі SW320 випущеній в 2017. BenQ традиційно не змінює дизайн професійної лінійки, покращуючи лише технології та ергономіку моніторів. Як і всі професійні дисплеї для роботи з графікою, монітор обладнано світлозаглушувальними шторками, що входять до комплекту постачання. У новій ітерації істотно доопрацьовано автоматичну систему керування рівномірністю підсвічування Uniformity Compensation. У разі використання рамок вона зводить засвіти нанівець. 

Матриця – 4K, 10-бітна, колірне охоплення 99% колірного простору Adobe RGB, 100% - sRGB / Rec. 709 і 95% - DCI-P3 / Display P3. Програма апаратного калібрування BenQ Palette Master Element дає змогу швидко налаштувати гаму та відтворення кольору без зовнішнього калібратора. 

Професійне рішення для тих, хто працює з друкованою продукцією з високою роздільною здатністю або монтує відео для великих екранів. 

 

Плюси

Мінуси

Еталонне відтворення кольору і майже 100% охоплення Adobe RGB

Висока вартість

Висока рівномірність підсвічування

 

Ефективний режим автоматичного калібрування

 

 


Підсумки 

Детально про всі нюанси підбору дисплея читайте в нашій статті "Як вибрати монітор для ПК", тут ми лише наведемо кілька загальних порад актуальних у 2023:

 • вибирайте ігровий монітор, який відповідає можливостям відеокарти. У дисплеї з частотою оновлення 240 Гц немає сенсу, якщо ваша графічна карта не здатна забезпечити продуктивність 240 кадрів за секунду на максимально підтримуваній роздільній здатності;
 • вибір матриці залежить від бюджету і типового сценарію використання. IPS - лідер за кутами огляду і яскравістю, має середній час відгуку. VA - краще за IPS передає чорний колір, у середньому має вищу контрастність. OLED, QLED - дуже швидкий відгук, чудова передача кольору, висока контрастність, але водночас висока ціна і поступове "вигоряння" матриці з часом для OLED;
 • опишіть для себе типовий сценарій використання монітора, перш ніж вибирати. Так ви не переплатите за функції якими не будете користуватись. Наприклад, підтримка NVidia G-Sync здорожує дисплей, але стане в пригоді тільки в іграх. Еталонний параметр ∆E <2 важливий тільки якщо оброблені вами зображення будуть надруковані, якщо ж ви створюєте веб-контент, це не так важливо.