Wi-Fi – одна з технологій, без яких важко уявити сучасне життя. При цьому ми погано розуміємо, як ця технологія працює.

Для користувачів вимоги до маршрутизаторів зводяться до швидкості інтернету. А на неї впливає робочий діапазон роутера, кількість підключених пристроїв, покоління Wi-Fi, ПЗ... Про всі фактори ми розповімо в цьому матеріалі, прочитавши який ви зможете самі вибрати хороший маршрутизатор. Також вас може зацікавити наш рейтинг роутерів, для якого ми відбираємо варті уваги моделі.
 

Зміст:

1. Що таке роутер?

2. Які існують види роутерів

  2.1 Види за призначенням

3. Характеристики:

  3.1 Швидкість

  3.2 Діапазон робочих частот

  3.3 Покриття

  3.4 Роз'єми

4. Начинка

5. Додаткові функції

6. Короткі поради щодо вибору


 

Що таке роутер, і чим він відрізняється від маршрутизатора

Швидка відповідь: нічим. Роутер і маршрутизатор – назви одного пристрою, який створює бездротову мережу за допомогою радіохвиль. Причому пристрій не обов'язково дає доступ до інтернету, адже маршрутизатори використовують і в локальних мережах. Ми залишимо без уваги другий варіант, а зосередимося на тому, як вибрати роутер для бездротового інтернету.

Види маршрутизаторів

Роутер є точкою доступу до інтернету, але не його джерелом. Тобто для роботи сам маршрутизатор потрібно підключити до провайдера. Залежно від того, як це буде зроблено, виділяють наступні види роутерів:

 • ADSL – підключення по телефонному кабелю (було основним джерелом на світанку інтернету, але зараз використовується рідко).

 • Ethernet – доступ по оптоволоконному кабелю, який в наш час є основним джерелом інтернету.

 • Мобільні – отримують доступ до мережі через інтернет-модем або SIM-карту. Працюють зі стандартами 3G та/або 4G.

 • Універсальні – поєднують кілька видів доступу до інтернету.

У наш час найпоширенішими є універсальні роутери, у яких основний канал – оптоволокно, і додатково через USB-порт підключають модем.
За ціною пристрої діляться на:

 • бюджетні (до 1000 гривень) – забезпечують основні потреби користувачів, але просунуті функції мають не всі моделі;

 • середньобюджетні (1000-2000 грн) – створюють мережу з широким покриттям, мають ПЗ, яке надає переваги в порівнянні з бюджетними пристроями;

 • топ-сегмент (2000 і дорожче) – прилади виділяються високою швидкістю, працюють з сотнями підключених клієнтів, мають встановлене топ-ПЗ.

Класифікацією за ціною ми використовували, складаючи «Топ-15 моделей».
Маршрутизатори бувають настільні і настінні. Це здається незначним фактором, але якщо ви хочете повісити його на стіну, то переконаєтеся, що для цього є кріплення, а напрямок антен регулюється.

приклад настільного маршрутизатора

Існують і специфічні категорії, такі як роутери для ігор або для SmartTV. У наш час вони повинні мати швидкість мінімум 300-450 Мбіт/с і відповідне ПЗ. Подробиці про таке програмне забезпечення ми розписали в пункті про додаткові функції маршрутизаторів.

Види за призначенням

Тут ми тільки виділимо основні види маршрутизаторів за призначенням. Характеристики та корисні функції ми тільки згадаємо, але не будемо розшифровувати, оскільки їм присвячений наступний пункт статті.
Виділяють
домашні маршрутизатори:

 • Для квартири. Бюджет на пристрій розраховують залежно від кількості кімнат і підключених приладів. Для одно-двокімнатної квартири вистачить бюджетного роутера. Враховують рівень завантаженості ефіру: в багатоквартирних будинках у більшості є роутери, і вони перекривають один одному частоти. Через це падає швидкість, губляться пакети даних. Оптимальний варіант маршрутизатора для квартири: дводіапазонний роутер, який вирішує проблему з частотами.

 • Для приватного будинку. У будинках товсті стіни, які зроблені зі «складних» для радіосигналу матеріалів. Причому нормальне покриття потрібно створити не тільки для самого приміщення, а й для вулиці із зоною відпочинку. Роутери для великих різнорівневих будинків добре працюють лише з використанням репітерів. Оптимальний варіант: маршрутизатор з прошивкою, яка дозволяє створювати Mesh системи.

 • Для дачі/сільської місцевості. Вимоги такі ж, як у роутерів для будинку. Основна відмінність між ними у джерелі інтернету: бажано, щоб маршрутизатор міг працювати від модему або SIM-карти. Якщо ви постійно живете в сільській місцевості, то для хорошого інтернету може знадобитися спрямована антена для підключення до найближчої мобільної вишки.

 • Для розумного будинку. Тут великі вимоги до апаратної і програмної частини. Вимоги до начинки виходять із того, що Wi-Fi для розумного будинку повинен підтримувати мережу з великої кількості пристроїв. Не зайвим буде резервний доступ до інтернету: від двох різних провайдерів або від кабелю і модему, щоб завжди був віддалений доступ до управління будинком. Обов'язковий застосунок для смартфона, а також сумісність з гаджетами розумного будинку.

Роутери для бізнес-сегменту можна розділити на 2 групи:

 • для офісу;

 • для громадського простору (HoReCa, ТРЦ, виставкові майданчики, парки, інше).

Бездротовий інтернет для бізнесу рідко створюється одним роутером. Як правило, надається пакетне рішення, яке включає в себе різне устаткування, встановлення та налаштування програмного забезпечення. Це не означає, що самостійно не можна створити мережу для офісу, але часто для цього потрібен системний адміністратор.

Для офісу може знадобитися мережевий комутатор (світч), кілька точок доступу (роутерів або ретрансляторів), щоб покриття вистачало на велике приміщення. Для безпеки локальної мережі потрібен фаєрвол, а для бездротової – захисне ПЗ.

У громадських місцях швидкість менш важлива, адже Wi-Fi – це одна з додаткових опцій кафе чи бару, а не основна послуга. Тут не потрібна складна комутація, а вистачає декількох точок доступу, які просто встановити без особливих знань. Зате важливим моментом залишається безпека: ви вільно даєте підключатися до мережі сотням людей, і важливо обмежити їм доступ до налаштувань. Інакше зловмисники можуть зламати Wi-Fi, щоб заволодіти особистими даними відвідувачів, що не піде на користь вашій репутації.

free wi-fi

Хоч для кафе вистачить швидкості до 100 Мбіт/с, з чим впорається недорогий роутер 2.4 ГГц, краще купити модель з підтримкою 5 ГГц. Причина цього – багатоканальність. На діапазоні 5 ГГц маршрутизатор без проблем одночасно працює з десятками, а то й сотнями пристроїв. Також цьому допоможе більший обсяг оперативної пам'яті: від 128 МБ.

На які характеристики звернути увагу при виборі

Зовні роутери практично не змінюються з моменту появи, але стандарти Wi-Fi постійно оновлюються. Наприклад, в лютому 2021 року було затверджено для використання стандарт Wi-Fi 6 (802.11ax), який потенційно може забезпечувати швидкість до 11 Гбіт/с. Також незабаром у продажу очікуються потужні роутери, які будуть працювати на частоті 6 ГГц (стандарт Wi-Fi 6E). Представили загалу їх ще в січні 2020 року, але поки технологія знаходиться на стадії тестування.

Сьогодні на ринку продається обладнання, яке підтримує 6 стандартів Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax (розташовані в порядку поліпшення). Причому перші 3 стандарти (a/b/g) вже морально застаріли. З 2018 року для стандартів з'явилися більш зрозумілі позначення:

 • Wi-Fi 4 – 802.11n;

 • Wi-Fi 5 – 802.11ac;

 • Wi-Fi 6 – 802.11ax.

Швидкість

швидкість завантаження

Покриття та швидкість (пропускна здатність) – характеристики, які в першу чергу цікавлять користувачів. Здається, що тут все просто – виробник пише про швидкість на пакованні. Але у роутера є канальна і реальна швидкість, і при цьому вона буде відрізнятися від швидкості завантажування.
На коробці вказується максимальна канальна швидкість. Реальна швидкість може відрізнятися в 2-3 рази. На неї вплине кількість підключених пристроїв, відстань до роутера, частота передачі даних, зашумленість простору.

Також зверніть увагу, що мегабіт – це тільки 1/8 мегабайта. Тобто за канальної швидкості 300 Мбіт/с, реальна складе близько 150 Мбіт/с, що дасть вам швидкість завантаження 18 МБ/с. І цей показник стане ще меншим, якщо Wi-Fi одночасно використовує кілька користувачів, оскільки пропускна здатність буде ділитися між ними.

Іноді проявляється ефект пляшкового горлечка. Якщо по кабелю у вас підведений гігабітний інтернет, потрібно купити гігабітний роутер. Таким самим горлечком може бути пристрій-клієнт, якщо він старий, а тому не підтримує стандарт Wi-Fi маршрутизатора.

Щоб швидкість не падала, маршрутизатор потрібно грамотно розташувати. Не варто його ставити на підлогу або вішати під саму стелю. Місце вибирають так, щоб між приладом і клієнтом було мінімум перешкод: меблів, дверей, стін. Радіохвилі без особливої втрати сили проходять через дерево. А ось бетон, цегла і камінь істотно знижують їх силу. Метал і дзеркала в свою чергу відбивають хвилі, що створює додатковий шум у приміщенні.

Сьогодні, щоб забезпечити нормальним інтернетом 2-кімнатну квартиру потрібно мінімум 300 Мбіт/с. Якщо у вас всі гаджети знаходяться в одній кімнаті, а ви не збираєтеся грати в онлайн-ігри на високих настройках, багато завантажувати або підключати Смарт ТВ, то можна обійтися 150 Мбіт/с.

Діапазон роботи

Сьогодні роутери працюють на частотах 2.4 і 5 ГГц. На діапазоні 2.4 ГГц хвилі краще проходять через стіни, але дають меншу максимальну швидкість передачі. Сигнал буде проходити через 2 стіни і втратить в силі, але мережа залишиться стабільною.

Хвилі 5 ГГц гірше справляються з перешкодами, але в межах однієї кімнати дають гаджетам гігабітну швидкість, що пов'язано з шириною смуги пропускання.
Справа в тому, що всю частоту радіосигналу розбивають на канали шириною 20 МГц, щоб упорядкувати ефір. Пристрої можуть вибирати вільний канал з меншим рівнем шуму. Щоб підвищити швидкість передачі, канали об'єднують в більш широкі смуги по 40, 80 і 160 МГц. У діапазоні 5 ГГц каналів більше, а значить, їх можна об'єднати в ширші смуги, що дає велику швидкість передачі даних.

Більша кількість каналів вирішує проблему завантаженості частот, що актуально для багатоквартирних будинків. Так, на діапазоні 2.4 ГГц для використання є 13 каналів, а на 5 ГГц – 19. Роутери сусідів займають частину каналів, що створює шум – радіоперешкоди, які призводять до втрати пакетів. У дводіапазонних моделей найбільше варіантів вибору каналів, тому вони створюють більш стабільне і швидке бездротове з'єднання.

Покриття

Площа покриття Wi-Fi на відкритому просторі залежить від потужності передавача і коефіцієнта посилення антен. Але в більшості приміщень є багато перешкод, які також впливають на дальність проходження радіохвиль.

Максимальна потужність передавача не може перевищувати 20 дБм через законодавчі обмеження. На такому рівні вона і знаходиться у більшості виробників, а для збільшення дальності мережі використовуються антени.

Варто пам'ятати про конфлікт потужності передачі і швидкості, оскільки сильний сигнал в закритому приміщенні буде відбиватися від поверхонь, що створить шум в мережі. Деякі виробники навіть дають можливість знизити потужність передавача в налаштуваннях.

Недостатнє покриття не завжди залежить від рівня сигналу. Так, роутер може «добивати» на достатню відстань, але пристрій-клієнт не побачить мережі. Це пов'язано з чутливістю приймача самого клієнта, а не від площі покриття маршрутизатора. Якщо ви регулярно оновлюєте гаджети, то з такою проблемою не зіткнетеся.

Щоб врахувати цей фактор, покриття роутера коректніше відображає показник RSSI – рівень сигналу, який вимірюється в -дБм. Він не вказується виробником, оскільки залежить від різних факторів. Перевірити його можна за допомогою програми Wifi Analyzer, яку встановлюють на смартфон або планшет. Використовуючи застосунок, ви зможете вибрати краще положення для роутера, що дозволить покрити бездротовим інтернетом максимальну площу квартири або офісу.

Хорошим сигналом є показник до -65 дБм, задовільним – до -75 дБм. Якщо десь RSSI падає нижче -75, то інтернет в цьому місці буде працювати погано. Якщо виправити це переміщенням маршрутизатора не виходить, єдине рішення – використовувати репітер (ретранслятор).

Mesh системи

Asus AiMesh

Роутер і ретранслятори об'єднуються в одну безшовну мережу – Wi-Fi Mesh систему. Її особливість у тому, що ви не помічаєте, як перемикаєтесь між точками доступу, адже вони створюють мережу з одним ім'ям. Тобто, коли ви підключені до маршрутизатора і поступово від нього віддаляється, то він «передасть» вас до репітера, і це не вплине на швидкість і стабільність мережі.

У ролі ретранслятора використовують окремі точки доступу або інші роутери, якщо вони підтримують стандарти 802.11r, 802.11v.

Складно обійтися без Mesh-систем в різнорівневих приміщеннях і великих офісах. Найпотужніші роутери створюють покриття до 200 м², якщо в приміщенні немає стін. Якщо площа більша або вам потрібно роздати Wi-Fi на кілька поверхів або кімнат, то навряд чи вийде обійтися без ретранслятора. Але навіть якщо один потужний роутер може забезпечити потрібне покриття, краще віддати перевагу кільком малопотужним точкам доступу. Розташовують їх на відстані мінімум 3 метра один від одного або через 2 цегляні/бетонні стіни.

Найкраще купувати Mesh систему комплектом, коли продається відразу кілька точок. Можна зібрати її самостійно, але при цьому потрібно враховувати сумісність і наявність потрібного ПЗ для керування та налаштування. В іншому випадку, навіть якщо зібрана безшовна система буде працювати, можливий згаданий ефект пляшкового горлечка.

Також вас може зацікавити наша окрема стаття про меш-системи.

Антени роутера

 

 антени роутера

Антени збільшують дальність покриття бездротової мережі, не впливаючи на потужність самого сигналу. При цьому важливим є не кількість антен, а їх коефіцієнт посилення. Втім, він не може чітко позначити межі безпровідної мережі. Зате такої інформації буде достатньо для порівняння: ви будете розуміти, що маршрутизатор з посиленням 5 dBi «добиває» далі, ніж з 2,5 dBi.

Антени стоять на всіх роутерах і бувають внутрішніми і зовнішніми. Зовнішні в свою чергу бувають знімними/незнімними, регульованими/нерегульованими.
Вбудовані антени зазвичай всеспрямовані, тобто поширюють сигнал однаково на всі боки. Зовнішні антени є секторними, тобто випромінюють сигнал тільки в певному напрямку. Це знижує охоплювану площу, але підвищує дальність сигналу. Деякі роутери підтримують заміну зовнішніх антен на більш потужні.

Напряму кількість антен не впливає на пропускну здатність, але вони дозволяють використовувати технологію MU MIMO, яка робить роутер швидшим. Детальніше про дану технологію читайте в розділі «Додаткові функції».

Роз'єми

Для роботи роутера потрібен мінімум 1 порт для підключення інтернету. Сьогодні стандартом є WAN-порт для оптоволоконного кабелю. Також маршрутизатори оснащуються вихідними LAN-портами для оптоволокна. Вони потрібні, якщо ви збираєтеся до деяких пристроїв підвести інтернет через кабель, і в цьому випадку маршрутизатор виконує функцію комутатора.

При виборі потрібно звертати увагу не тільки на наявність таких роз'ємів, але також і на їх характеристики, адже і через кабель, і через бездротову мережу передача даних має обмеження. Оптимальний варіант – стандарт 10/100/1000BASE-T Ethernet, який забезпечує передачу даних 1 Гбіт/с. Якщо у порту LAN стандарт 10/100BASE-T Ethernet, то її верхній поріг – 100 Мбіт/с.

Практично всі сучасні моделі роутерів мають порт USB. Часто його не використовують, але іноді роз'єм корисний. Наприклад, в офісі через USB підключають принтер, і тоді роздрукувати документи зможе будь-який із комп'ютерів з доступом. Також через роз'єм USB підключають SSD, який виконує функцію зовнішнього сховища.

Мобільний інтернет

Куди частіше USB-порт використовують, щоб підключити модем, і тим самим отримати доступ до мобільного інтернету. Не всі роутери можуть працювати з модемами, або ж модель може підтримувати 3G, але не 4G. Якщо за замовчуванням прилад не підтримує роботу з модемом, використовують альтернативну прошивку. Якщо це ПЗ не від виробника, то працювати воно може некоректно. Або ж зовсім ви ризикуєте встановити шкідливу програму.


Деякі роутери мають вбудований модем, а працюють безпосередньо від SIM-карти. В такому випадку на маршрутизаторі буде роз'єм для SIM.

Начинка

 приклад начинки роутера

Маршрутизатор містить різну електроніку. Обов'язково зверніть увагу на:

 • процесор;

 • оперативну пам'ять;

 • постійну пам'ять.

Процесор відповідає за всі операції: синхронізацію окремих вузлів, розподіл ресурсів роутера між клієнтами. Зараз не бракує в недорогих і потужних процесорів, але більшість з них не підходять для маршрутизаторів. Сучасні процесори гріються, а тому потребують додаткового охолодження. Щоб не виникало проблем з перегрівом, в маршрутизатори ставлять процесори до 1-1,2 ГГц. Цієї потужності не завжди вистачає, а тому в просунутих роутерах вони йдуть в тандемі зі співпроцесором. Співпроцесор зазвичай відповідає за інтелектуальні системи, а тому використовується в маршрутизаторах для розумних будинків, для геймінгу і т. п.

Постійна пам'ять потрібна для зберігання даних про прошивку і налаштування. Зазвичай вистачає 32 МБ ПЗП, але в сучасних моделях, які мають десятки корисних функцій, встановлюють навіть більше 128 МБ flash-пам'яті.

Оперативна пам'ять роутера зберігає пакети даних перед відправленням. Чим більше пристроїв будуть підключені до нього, тим більше потрібно ОЗП. Також об'ємна оперативна пам'ять потрібна для ігрових роутерів, адже ігри дають великий потік даних, відправляти які потрібно з великою швидкістю. Для легких завдань вистачає 64 МБ ОЗП, а просунуті моделі оснащують планками до 512 МБ.

Додаткові функції

Додаткові функції потрібні, щоб підвищити продуктивність роутера без зміни його фізичних характеристик. Такі технології підвищують комфорт для користувача.
До найбільш затребуваних функцій відноситься:

 • MU-MIMO;

 • QoS (докладніше про ці функції читайте нижче).

Ці технології істотно підвищують продуктивність маршрутизатора, а тому їх потрібно сприймати як вагомий аргумент на користь певної моделі.
Також корисними, але не завжди потрібними є функції:

 • віддалене керування через смартфон (актуально для розумного будинку);

 • IPTV (потрібно, якщо ви хочете підключити до роутера телевізор);

 • резервне підключення – можливість використовувати 2 провайдера або одночасно кабель і модем, де один з джерел потрібен на випадок обриву мережі;

 • вбудований VPN;

 • вбудований фаєрвол;

 • PoE – живлення по кабелю WAN.

Ці технології з'являються в середньобюджетних маршрутизаторах, і є обов'язковою вимогою при виборі дорогого роутера.

MU-MIMO

MU-MIMO

Раніше роутери могли працювати з декількома пристроями, надаючи їм канал лише по черзі. На практиці це виливалося в таку ситуацію. Роутер міг передавати 100 Мбіт даних в секунду, і коли до нього підключалося 4 пристрої, кожен з них отримував ресурс в 25 Мбіт/с. Технологія MU-MIMO дозволяє виділяти незалежні смуги для кожного підключеного пристрою. Як підсумок: за підтримки 4х4 MU-MIMO, кожен з 4 клієнтів отримував канал на 100 Мбіт/с. Бюджетні моделі зазвичай працюють з 2 клієнтами, передові роутери можуть давати швидкість в 1 Гбіт/с для 8 пристроїв. У характеристиках це буде позначено як 2х2 і 8х8 MU-MIMO, де цифрами вказано кількість передавальних і приймальних антен.

QoS

Quality of Service – це не одна, а цілий пакет технологій, які працюють разом. QoS забезпечує стабільність мережі за рахунок 3 факторів:

 • пріоритет для «важкого» трафіку (мультимедіа високої якості, онлайн-ігри та завантаження файлів);

 • зниження затримки (пінгу);

 • зменшення втрати пакетів.

Найбільше QoS полюбилася геймерам, адже швидка і стабільна мережа вкрай важлива для онлайн-ігор.

Короткі поради щодо вибору

Підсумуємо всю інформацію:

 • Дводіапазонний роутер у всіх ситуаціях кращий за однодіапазонний.

 • USB дає роутеру переваги, але далеко не завжди є вагомим аргументом при виборі.

 • Антени збільшують покриття Wi-Fi, але не допоможуть при наявності стін. Для великих будинків краще використовувати точку доступу разом з ретрансляторами.

 • Не обов'язково купувати дорогий і потужний прилад, оскільки базові вимоги користувачів покривають і бюджетні моделі.

 • Технологія Wi-Fi розвивається, а тому не варто купувати моделі маршрутизаторів старші за 2-3 роки, адже ще через 2-3 роки вони застарівають.

 • Швидкість інтернету залежить не тільки від характеристик передавального пристрою. Невдале розташування, поганий провайдер або застарілі пристрої-клієнти можуть «різати» швидкість.

 • Технології MU-MIMO і QoS істотно підвищують комфорт роботи.

 • Потенціал просунутої начинки повністю можна реалізувати тільки в роутерах для бізнесу і у геймерських моделях.