Більшість Wi-Fi-маршрутизаторів добре працюють у межах 2-3 кімнат. Якщо ви відійдете від роутера на значну відстань, або між вами виявиться більше двох стін, сигнал Wi-Fi стане значно слабшим. Це призводить до зниження швидкості інтернету, а іноді до повного обриву з'єднання.

Є кілька рішень, які допоможуть роздавати Wi-Fi на великі площі:

 

Як вони працюють, у чому їхні переваги та недоліки, і чому меш-системи є більш вдалим рішенням – розповідаємо у цій статті. Оскільки реалізація технології Mesh відрізняється у різних виробників, як приклад ми використовуватимемо AiMesh від ASUS.

 

Зміст:

Що таке Mesh-система.

Як влаштована безшовна мережа:

  Як вибрати меш-систему.

Особливості системи AiMesh:

Підсумки.


 

Що являють собою меш-системи

Перш ніж ми перейдемо до основної теми статті, потрібно розібратися як працює розширення Wi-Fi-мережі без технології Mesh.

Цей варіант передбачає наявність звичайного роутера та одного або кількох ретрансляторів, які приймають сигнал роутера та роздають його далі.

Даний спосіб гарний тим, що комплект обладнання без Mesh обійдеться дешевше, ніж меш-система. Крім того, можна використовувати девайси різних виробників, що спрощує їхній підбір.

У разі побудови мережі з використанням звичайного маршрутизатора і ретрансляторів можна виділити кілька негативних моментів, що впливають на користувацький досвід:

 • Створюється кілька бездротових мереж (одна – для роутера, інші – для репітерів), між якими потрібно перемикатися вручну.

 

Примітка: звісно, можна дати репітеру таке саме ім'я, як у роутера. У такому випадку мережа виглядатиме як одна, але можуть бути проблеми з перемиканням між точками доступу. Це відбувається, якщо ви знаходитесь у зоні накладання сигналу роутера та репітера. У такому випадку ваш гаджет може “триматися” за слабкіший сигнал замість того, щоб підключитися до найближчої точки доступу. А оскільки ім'я мережі однакове, ви не зможете зробити це навіть вручну.

 

 • Втрати швидкості можуть становити близько 50-60%. Наприклад, розглянемо ситуацію з послідовним підключенням: роутер, репітер 1, репітер 2. Якщо швидкість роутера становить 1 Гбіт/с, то репітер 1 видаватиме близько 500 Мбіт/с, а репітер 2 – 250 Мбіт/с.
 • У момент перемикання між точками доступу інтернет зникає на кілька секунд, що проявляється у вигляді зависання.

 

Обрив з'єднання в момент перемикання точки доступу

 

Примітка: деякі роутери можуть працювати в режимі ретранслятора, в такому випадку зона покриття буде більшою, але ціна комплекту буде вищою.

 

 • Маршрутизатор та репітер налаштовуються окремо. Тобто якщо ви захочете внести якісь зміни, потрібно буде підключитися спочатку до першого гаджета, а потім до другого.
 • Подібні мережі мають централізовану структуру, що задається на етапі побудови. Повернемося до нашого прикладу: роутер, репітер 1, репітер 2. Якщо репітер 1 вийде з ладу, мережа перестане працювати, оскільки між репітером 2 і роутером немає прямого зв'язку. Щоб система почала нормально функціонувати, вам потрібно буде з'ясувати причину виходу з ладу репітера 1, після чого повторно налаштувати мережу.

 

Щоб виправити ці недоліки, була придумана технологія Mesh. Якщо оцінювати апаратну складову, меш-система не відрізняється від звичайного поєднання роутер + ретранслятор/роутер. Основна відмінність криється в ПЗ, яке і визначає переваги технології Mesh:

 • Одне ім'я та пароль. Вся мережа буде об'єднана одним логіном та паролем. Завдяки цьому підключення потрібно зробити лише один раз до головного роутера. Але що важливіше, загальна мережа дозволяє керувати всіма ланками через один інтерфейс. Налаштовувати їх окремо не потрібно.
 • Безшовний роумінг. Перемикання від однієї ланки мережі до іншої буде непомітним для вас. Швидкість перемикання для стандарту 802.11ax становить до 100 мс, тобто малоймовірно, що ви помітите якісь лаги. Тому меш-системи також називають безшовними мережами.
 • Адаптивна маршрутизація. Система сама визначає, до якого з вузлів підключити ваш гаджет, відштовхуючись від сили сигналу та завантаженості кожного з них. При цьому трафік переспрямовуватиметься найефективнішим маршрутом.
 • Мінімальні втрати швидкості. Зазвичай ведений пристрій видає близько 80% швидкості головного роутера. (Точні значення будуть залежати від різних факторів, тому можуть відрізнятися для кожної конкретної мережі, навіть якщо вони створені за допомогою однакового обладнання.)
 • Децентралізованість та самовідновлення. Меш-система стійка до виходу з ладу окремих елементів. Повернемося до описаного вище прикладу: роутер, репітер 1, репітер 2. У разі виходу з ладу репітера 1, репітер 2 без вашого втручання підключиться до роутера (за умови, що вони знаходяться у взаємній радіовидимості). Подібна ситуація актуальна для пристроїв-клієнтів: якщо одна з точок доступу "відвалиться", вас автоматично перепідключить до найближчої робочої.

 

Перелічені принципи характерні для всіх меш-систем. При цьому протоколи роботи, тобто конкретна реалізація, відрізняються у різних компаній. Деякі рішення заточені на використання у побутових умовах, інші – в офісах. Одні прості в налаштуванні, інші потребують втручання системного адміністратора. Наприклад, AiMesh від ASUS – проста у налаштуванні безшовна мережа побутового класу. Детальніше про її плюси та мінуси розповідаємо далі.

 

Недоліками всіх систем є те, що комплект обладнання для такого розширення мережі обійдеться вам дорожче. Окрім того, реалізація Mesh-технології відрізняється у різних виробників. Тому для створення безшовної мережі вам потрібні аксесуари виключно від одного бренду.

 

Який спосіб розширення мережі вибрати

Для зручності порівняння ми створили зведену таблицю переваг кожного з варіантів:

 

Критерій

Розширення мережі без технології Mesh

Mesh-система

Ціна

комплект обійдеться трохи дешевше

підтримка Mesh відбивається на вартості

Складність вибору обладнання

можна використовувати практично будь-які варіанти роутерів та репітерів

потрібне обладнання від одного виробника

Втрати швидкості

близько 50% для кожної наступної ланки

в середньому 20% для підключених роутерів

Простота використання

можуть виникати труднощі з перемиканням

безшовний роумінг

Простота налаштування

окреме налаштування кожної ланки

налаштування через одне вікно

Стійкість мережі

у разі виходу з ладу однієї з ланок, може знадобитися повторне налаштування мережі

система децентралізована та здатна самовідновлюватися

 

Як влаштовані Mesh-системи

Тепер коротко розберемося, яку архітектуру мають безшовні мережі.

У меш-системі можна виділити 2 типи девайсів (ланок):

 • Шлюз – ведучий (головний) роутер, до якого підключено кабель від провайдера. У системі використовується лише один шлюз.
 • Вузол (нода) – ведений роутер або ретранслятор. Він підключається до шлюзу і отримує інтернет через нього. У системі може бути багато вузлів.

 

Схема Mesh-системи

 

Mesh-система повинна складатися мінімум із двох ланок. Максимальна кількість залежатиме від конкретного виробника. Наприклад, при використанні девайсів від ASUS рекомендується використовувати не більше 5 вузлів.

Важливим моментом є тип з'єднання між окремими ланками. Воно може бути дротовим або бездротовим. Технологію Mesh з ранніх етапів було заточено під бездротову роботу. Але перші версії цієї технології були сирими, що призводило до великої втрати швидкості. Тому рекомендувалося з'єднувати їх за допомогою кабелю Ethernet.

Сучасні версії стали набагато досконалішими. Наприклад, актуальна версія ASUS AiMesh працює на основі Wi-Fi 6 (802.11ax). Дане покоління бездротового інтернету дозволило звести до мінімуму втрати швидкості та збільшити дальність сигналу. Завдяки цьому дротове підключення потрібне тільки для тих вузлів, які знаходяться в зоні, куди не "добиває" сигнал жодної іншої ноди.

 

Як вибрати обладнання для безшовної мережі

Насамперед потрібно визначитися зі сферою використання. Наприклад, рішення для бізнесу (офіси, торгові майданчики) пропонують компанії Netgear (серія Orbi Pro), ASUS (серія PRO) та Linksys (серія Atlas Pro). У такому випадку краще купувати готовий комплект.

Для домашнього використання можна купити комплект обладнання або зібрати систему з окремих елементів. Наприклад, компанія Asus надає кілька готових рішень:

 • Комплекти ZenWiFi призначені для розумного будинку. Можуть включати до трьох роутерів у комплекті. Двокомпонентна система ZenWiFi AX може покрити площу до 550 м² (близько 6 кімнат).

 

 

 • Комплект ROG Rapture GT6 – тридіапазонна ігрова меш-система, що забезпечує площу покриття до 540 м². Геймерський потенціал реалізований за рахунок пріоритезації ігрових пристроїв, технологій Game Boost, а також Gamer VPN.

 

Перевагою даних комплектів є те, що ви можете за необхідності додавати до них інші сумісні аксесуари.

 

Самостійно побудувати меш-систему можна з використанням роутерів ASUS серії AX (також технологія AiMesh підтримується серією AC, але вона поступово йде з продажу). Конкретні моделі варто вибирати, відштовхуючись від бажаної швидкості та функціоналу.

Як ноди також можна використовувати ретранслятори серії AX: RP-AX56 і RP-AX58. Інші репітери ASUS (серії N та AC) не підтримують безшовну мережу, тому не можуть бути вбудовані в таку систему.

 

Особливості системи AiMesh

AiMesh – це безшовна мережа компанії ASUS. Її перша версія була реалізована ще у 2017 році. З того часу AiMesh значно доопрацювали, і в наш час вона вважається однією з найкращих у побутовому сегменті.

Актуальна версія AiMesh 2.0 була презентована у 2021 році. У ній реалізовано низку рішень, які збільшують швидкість передачі та площу охоплення, покращено алгоритм маршрутизації, доопрацьовано протокол обміну службовими даними.

 

 

Переваги AiMesh від ASUS:

 • Мінімальні втрати швидкості. Наприклад, трикомпонентна AiMesh-система з використанням роутерів ASUS RT-AC86U (Wi-Fi 5) видавала швидкість до 928 Мбіт/с, а контрольна трикомпонентна меш-система – в середньому 170 Мбіт/с. Роутери ASUS серії AX працюють на стандарті Wi-Fi 6, а тому здатні забезпечити ще більшу швидкість передачі даних.
 • Широке покриття. Готові комплекти покривають площу до 600 м ². (Якщо ви хочете зібрати систему з окремих роутерів та репітерів, то конкретні цифри назвати складно.)
 • Зворотня сумісність. AiMesh 2.0 створена під стандарт Wi-Fi 6, але також сумісна зі старими моделями, які працюють на стандарті Wi-Fi 5. Також AiMesh працюватиме з маршрутизаторами Wi-Fi 7, які вже анонсовані компанією ASUS.
 • Простота масштабування. Мережу можна розширити до 5 вузлів.
 • Просте додавання пристроїв. Підключення вузлів AiMesh займає близько хвилини. При цьому програмне забезпечення розпізнає роутери відразу після активації, і вам не потрібно перемикати їх в режим ретранслятора вручну, як це передбачено, наприклад, у маршрутизаторах Keenetic.
 • Керування через один інтерфейс. Налаштування всіх ланок мережі здійснюється в одному вікні, і вам не потрібно входити до параметрів кожного роутера.
 • Простота налаштування. Управління реалізовано зрозуміло, й у основних функціях можна розібратись навіть без інструкції.

 

Простота налаштування AiMesh

 

 • Безпека. AiMesh 2.0 підтримує передовий стандарт безпеки Wi-Fi – WPA3, в якому використовується 192-бітове шифрування та усунуто ряд вразливостей WPA2. Додаткову безпеку забезпечує захисна система ASUS AiProtection – програмна надбудова, яка регулярно оновлюється у разі появи нових загроз. Великим плюсом є те, що вона вбудована в роутер, тобто захищені будуть всі підключені до нього пристрої.
 • Функція "Блокування переміщення". Одним з багів, характерним для всіх меш-систем, є ситуація, коли пристрій-клієнт "перекидається" від роутера до роутера. Це трапляється, якщо він знаходиться в зоні, де сила сигналу двох точок доступу приблизно однакова. Для боротьби з цим AiMesh пропонує функцію «Блокування переміщення», щоб ви могли вручну вибрати оптимальну точку доступу. Ця функція не підійде для мобільних девайсів, але може бути корисною для ПК, телевізорів та іншої стаціонарної техніки.
 • Додаток ASUS Router. Використовується для керування мережею за допомогою смартфона. Також за допомогою цієї програми можна знайти оптимальні місця для встановлення роутерів.

 

Недоліки AiMesh від ASUS:

 • Ціна. У середньому набір роутерів та репітерів з підтримкою AiMesh обійдеться трохи дорожче, ніж класичний варіант розширення мережі.
 • Додатковий функціонал залежить від моделі роутера. Деякі функції, наприклад, ігровий режим та VPN, підтримуються не всіма маршрутизаторами ASUS.
 • У деяких випадках не обійтися без дротів. Якщо нода знаходиться поза зоною радіовидимості (до неї не добиває сигнал Wi-Fi), її потрібно з'єднати з найближчою точкою доступу кабелем.

 


Підсумки. Короткі поради щодо облаштування меш-системи

 • При виборі роутера для розширення мережі відразу уточнюйте, чи він підтримує технологію Mesh.
 • Мережа вибудовується виключно з девайсів одного виробника.
 • Безшовні мережі не від усіх виробників піддаються повноцінному масштабуванню. З технологією ASUS AiMesh можна розширити мережу до 5 пристроїв.
 • Хоча технологія Mesh підтримує зворотну сумісність, бажано вибирати роутери з підтримкою одного покоління Wi-Fi. Це зробить сигнал більш стабільним та швидким, а також підвищить захищеність від зовнішніх загроз. У випадку з девайсами від ASUS найсучаснішими є маршрутизатори серії AX з підтримкою Wi-Fi 6.
 • Щоб мережа нормально працювала, окремі ланки повинні бути у взаємній радіовидимості. Якщо якийсь із вузлів так розмістити не вийде, до нього потрібно буде протягнути кабель Ethernet.
 • AiMesh – чудове рішення для домашньої безшовної системи, яке має низку переваг у порівнянні зі звичайними меш-мережами.