Іноді виникає необхідність записати відео з екрана ноутбука або комп'ютера. Це можна зробити як вбудованими засобами операційних систем (Windows або macOS), так і за допомогою онлайн-сервісів. У всіх цих способів є свої особливості, і ми постараємося, в рамках цієї статті, допомогти вам вибрати найзручніший із них.

 

Зміст:

Використання вбудованих інструментів

 

Використання сторонніх програм

Використання веб-сервісів

Який варіант обрати?

Висновок


 

Використання вбудованих інструментів

Використання вбудованих інструментів операційних систем зручне тим, що немає необхідності додатково встановлювати якийсь софт або заходити на онлайн-сервіс (де завжди є ризик підчепити вірус або випадково підписатися на спам-розсилку). Однак, у вбудованих інструментів є один загальний недолік – вельми обмежений функціонал. У цьому сенсі спеціалізовані ПЗ і сервіси дають набагато більше можливостей.

 

Для Windows

Описаний спосіб захоплення відео з екрана застосовний у Windows 10 і 11. Для запису застосовується вбудована утиліта XBox Game Bar. Якщо з якихось причин її на вашій версії операційної системи не виявилося - завантажити її можна в Microsoft Store

Запустити Game Bar можна двома способами:

 • введіть в панелі пошуку Game Bar;
 • викличте додаток безпосередньо за допомогою комбінації клавіш Windows+Alt+G. З'явиться кілька спливаючих вікон, у верхньому з яких буде панель для запису;

  Виклик XBox Game Bar

 • почніть швидкий запис екрана за допомогою комбінації клавіш Windows+Alt+R (R - Recording).

Усі записані відео знаходяться в папці "Альбом камери" (Camera Roll).

 

Що може піти не так?

По-перше, відео може писатися без звуку з мікрофона ноутбука або ПК. Це лікується заходом у меню: Налаштування → Дозволи → Мікрофон. Тут вам потрібно буде поставити галочку навпроти додатка Game Bar, дозволивши йому, таким чином, доступ до мікрофона.

 

Увімкнення мікрофона в Windows 10

По-друге, ви не зможете записати головний екран Windows. Кнопка "Record" стає активною тільки в тому разі, коли ви відкриєте якесь вікно або запустите програму. Що не завжди зручно.

 

Недоліки:

Ну і трохи про недоліки такого способу відеозахоплення. Вони, безумовно, присутні. Це середня якість картинки - на екранах з високою роздільною здатністю записане відео може бути надто зернистим, а також мати низьку якість звуку. Найімовірніше, звук аудіо доріжки буде посереднім, навіть якщо на ноутбуці або комп'ютері у вас непоганий мікрофон.

 

Для macOS

У "яблучній" операційці є кілька варіантів того, як записати відео з робочого столу вбудованими інструментами. Найпростіший - викликати меню запису за допомогою комбінації клавіш Command+Shift+5.

Ця команда викличе меню запису, що дає змогу виконати такі дії:

 • записати весь екран;
 • записати обрану частину екрана. Якщо ви виберете цю опцію, на екрані з'явиться рамка, яку можна розтягнути мишкою, щоб задати розміри записуваної області.

Після того, як ви задасте всі необхідні параметри, натисніть кнопку "Запис".

За замовчуванням, запис відео з екрана здійснюється без звуку. Для того щоб виконати запис звуку, перед записом увійдіть у меню "Опції". Далі необхідно вибрати джерело запису звуку. Щоб наступного разу відео записувалося відразу зі звуком, поставте в меню галочку навпроти відповідного пункту. 

Другий спосіб запису екрана пов'язаний з використанням вбудованого в mac OS програвача QuickTime Player. Для того щоб ним скористатися, запустіть QuickTime Player (QTP) з папки "Програми" або через пошук і виконайте такі дії:

Панель запису екрана в MacOS

 • на верхній панелі QTP виберіть меню: Файл → Новий запис екрана;
 • поруч з кнопкою запису No alt supplied for Image виберіть параметри курсору та увімкніть/вимкніть мікрофон;
 • після натискання кнопки запису No alt supplied for Image виконайте одну з таких дій:
  • клікніть у будь-якому місці екрана, щоб почати записувати його цілком;
  • виберіть ділянку екрана, яку хочете записати, а потім ще раз натисніть "почати запис" всередині виділеної ділянки.
 • щоб зупинити запис натисніть кнопку No alt supplied for Image на смужці меню QTP або натисніть комбінацію клавіш Command-Control-Esc (Escape);
 • після завершення процесу запису програвач QTP автоматично відкриє записаний відеоролик. Тепер ви можете його програти, відредагувати або переслати кому-небудь.

Недоліки обох цих способів запису екрана в тому, що ви не маєте доступу до просунутих налаштувань аудіо та відео: еквалайзера, можливості виставити колірну гаму, використовувати фільтри тощо.

 

Використання сторонніх програм

Встановлення зовнішнього ПЗ прибирає низку обмежень, які притаманні базовим інструментам, вбудованим в операційну систему. За допомогою таких програм ви можете заздалегідь задати параметри записуваного відео: вибрати роздільну здатність, кодек для стиснення, накласти субтитри, водяний знак, рухомий рядок із рекламою тощо. Давайте розберемо кілька найпопулярніших варіантів такого софта.
 

OBS Studio – найпопулярніше рішення серед контент мейкерів

OBS Studio – це кросплатформна* програма з відкритим вихідним кодом. Вона поширюється абсолютно безкоштовно і дає змогу записувати відео з усього екрана, окремих вікон або навіть окремих вкладок у браузері. 

* На даний момент програма адаптована під Windows, Linux і macOS.

Чому ми згадали в заголовку про те, що ця програма користується популярністю у контент-мейкерів (геймерів, стримерів і блогерів у найрізноманітніших тематичних нішах)? Та просто тому, що вона, крім запису основного відео, дає змогу одночасно стрімити на Twitch або YouTube, накладати на зображення відео з вебкамери в режимі реального часу, запускати на тлі будь-яку аудіо доріжку і, паралельно, записувати трансляцію. 

Щоб використати весь потенціал цього потужного набору інструментів для запису екрана, потрібно витратити кілька годин для ретельного вивчення всіх його можливостей. Крім того, в мережі ви знайдете чимало відео та текстових інструкцій для ручного налаштування під ті чи інші завдання. Для онлайн-трансляцій таке тонке налаштування вкрай важливе, оскільки дає змогу досягти ідеального балансу між швидкодією програми (щодо вашого "заліза") і якістю підсумкового відео/аудіоряду. 

Однак, якщо ви просто хочете, для початку, записати пробне відео, нижче ми наведемо найпростіший алгоритм дій:

 • під час першого запуску програми дотримуйтесь підказок майстра автоматичного налаштування й уважно читайте їх, перед тим як підтверджувати дію. На щастя програма має грамотну російську локалізацію і проблем у вас виникнути не повинно;
 • виберіть на екрані вікно "Джерела" (маються на увазі джерела зображення) і натисніть "+". Ви можете вибрати "захоплення екрана" - у цьому разі буде записано весь екран. Також можна виставити як джерело "браузер". Після першого встановлення браузера як джерела, ви зможете вибрати у випадаючому меню будь-яку з відкритих вкладок. Також, як джерело ви можете вибрати "додаток" - у цьому разі запис вестиметься тільки у вікні конкретного застосунку, гри або утиліти;
 • у правому нижньому кутку екрана натисніть кнопку "Почати запис";
 • натисніть "Призупинити запис" після завершення процесу;
 • на тій самій панелі знаходиться кнопка "Показати записи". Також, знайти записи можна з головного меню "Файл" → "Показати записи".

У меню "Файл" → "Налаштування", ви можете вибрати один або кілька мікрофонів, з яких буде зніматися звук, задати кількість аудіодоріжок (до 8) для конкретного проекту. Тут же, в налаштуваннях звуку, можна вибрати якість записуваного звукоряду із запропонованих пресетів. 

У меню "виведення"/output можна виставити папку для збереження записаних відео, кодек для стиснення, роздільну здатність і частоту кадрів, бітність колірного профілю, а також інші параметри. 

А чи є в OBS Studio недоліки? Адже судячи з опису програма може майже все. Вони є, і ось найочевидніші з них:

 • програма складна, якщо ви неуважно читали текст на слайдах майстра початкового налаштування, можна легко заплутатися у всіх цих "сценах", "джерелах", "входах" та "виходах". Але інакше бути й не могло, з огляду на те наскільки широкі можливості надає програма;
 • в OBS Studio немає вбудованого відеоредактора. Мова не про щось серйозне, а просто про можливість "обрізати" і мінімально підрихтувати записані відео;
 • якщо ви використовуєте OBS Studio для запису лекцій з платних курсів або з платформи Google Meet, то врахуйте невеликий нюанс. Їх не можна записувати у "фоновому режимі". Вкладка в браузері має бути активною, інакше більшу частину відео буде записаний чорний екран - проте звук записується в повному обсязі.

 

Bandicam – простіше нікуди

Це одна з найпростіших безкоштовних програм для запису екрана. Bandicam дає змогу записувати з будь-якого гаджета: ПК, ноутбука, смартфона, смарт-TV, PlayStation/Xbox. Однак варто врахувати, що з ноутбуками або комп'ютерами ця програма може працювати тільки в операційній системі Windows. Для захоплення відеоігор програма використовує бібліотеки DirectX/OpenGL/Vulkan. 

Користуватися нею максимально просто: запускаєте програму, вибираєте джерело зображення (екран, вікно, додаток) і натискаєте "запис". Потім "зупинити" і програма сама запропонує переглянути записаний файл у папці, куди він був збережений. 

Недоліки цієї програми – мінімальний набір функцій.

 

Icecream Screen Recorder

Відносно проста, повністю безкоштовна програма для захоплення відео з екрана з доволі широким функціоналом. Може записувати як весь екран, так і виділену або обрану його ділянку або вікно конкретного додатка. Також тут є функція автовизначення ділянки екрана, яку необхідно записати. Ще можна налаштувати захоплення екрана за розкладом. 

Можна вибрати джерело звуку (браузер, додаток або мікрофон/ни), встановити водяні знаки і плашки.

На відміну від уже розглянутого OBS Studio, тут є базовий редактор записаного відео, де можна обрізати і склеїти відео, конвертувати відео в один із підтримуваних форматів, змінити швидкість, додати стандартну анімацію тощо. 

З недоліків, режим "розмиття" не можна використовувати під час запису відео, тільки на стадії редагування вже записаного.

 

Використання веб-сервісів

Веб-сервіси дають змогу здійснити запис екрана без встановлення будь-яких сторонніх додатків. Однак, з їх використанням слід бути обережним, і користуватися тільки перевіреними та безпечними. Адже для запису екрана вам доведеться надати веб-сайту певний рівень доступу до свого комп'ютера і, не хотілося б, щоб сервіс почав записувати і зберігати при цьому ваші особисті дані.

 

Screen Capture

Простий умовно-безкоштовний рекордер, з мінімальним набором функцій. На записані відео встановлюється вотермарка сервісу. Щоб записувати відео без подібної вотермарки доведеться придбати підписку за ~4$ на місяць або 14$ на рік. 

Перед записом екрана можна протестувати мікрофон, вибрати роздільну здатність і деякі інші параметри відео.

 

Screencastify

Безкоштовне розширення для браузера з базовим функціоналом. Дозволяє захоплювати екран, вкладку в браузері або додатки. Також до запису можна додати до 2-х аудіодоріжок і текстові анотації для певних ділянок відео. 

Розширення автоматично зберігає захоплене відео на вашому Google Disk. Ви можете налаштувати завантаження збереженого відео на YouTube або здійснити його конвертацію в GIF, MP4 або MP3.

 

Який варіант обрати?

Розібрати всі ситуації в рамках одного матеріалу точно неможливо, проте ми перерахуємо найстереотипніші сценарії:

 • вам потрібно записати одне-два відео без якихось складних налаштувань. В такому разі вам буде достатньо базового функціоналу вбудованих інструментів Windows або macOS;
 • вам потрібно записати одне або кілька відео з водяним знаком, накладенням кількох звукових доріжок, субтитрами або нотатками, але без використання складних фільтрів або постобробки зображення. У цьому випадку краще використовувати онлайн-сервіси;
 • ви створюєте контент на постійній основі або записуєте стріми, в яких потрібне відеозахоплення екрана вашого ноутбука або комп'ютера. У цьому разі краще витратити якийсь час для освоєння спеціалізованого програмного забезпечення.

 


Висновок

Записати те, що відбувається на екрані вашого ноутбука або ПК доволі просто і зробити це можна в кілька кліків. Однак, чим складніші додаткові налаштування і чим більше вимог до готового відео, тим складніше буде потрібне програмне забезпечення або сервіси. Поріг входження в спеціалізоване ПЗ не надто високий, але будьте готові витратити певний час на освоєння, хоча б, базового функціоналу.