2021 рік не був прихильним до геймерів – зростання цін на криптовалюти та супутній їм бум майнінгу викликав на ринку гострий дефіцит відеокарт. Крім того виробники відеоприскорювачів відчували певні проблеми з поставками кристалів для GPU. Все це призвело до того, що в магазинах залишилися тільки найпростіші графічні чіпи типу GTX 1030 за завищеними в 3-4 рази цінами. Проте, грати хочеться і багато хто шукає вихід в ситуації, що склалася.

А вихід дійсно є – можна, тимчасово, зібрати ПК чи ноутбук з інтегрованою відеокартою. Вбудовані GPU, за останній десяток років, стали істотно продуктивнішими й цікавішими. І, якщо раніше здавалося вигіднішим зібрати комп'ютер на бюджетному процесорі придбавши до нього так звану "затичку" (бюджетну PCIe карту), то зараз на перший план виходять сучасні CPU з вбудованими відео прискорювачами. До того ж, таке рішення дозволить з певним комфортом дочекатися повернення на ринок дискретних карт, а воно вже не за горами.

 

Зміст:


 

Що таке інтегрована відеокарта?

Процесор з інтегрованою відеокартою

Вбудована відеокарта – це напівпровідниковий кристал, розміщений просто на друкованій платі CPU. На зображенні можна побачити два кристали – один це сам процесор, а інший – ядро ​​GPU. 

Конструкція інтегрованих відеокарт накладає на їх функціонал певні обмеження, це: 

  • відсутність власної відеопам'яті; 

  • обмежені можливості самого відеочіпа.

 

Особливості складання системи. Що впливає на продуктивність інтегрованої графіки?

Замість відеопам'яті вбудована відеокарта використовує оперативну пам’ять встановлену на материнській платі ПК. І тут приховано її головний недолік в порівнянні з дискретними картами. Сучасні PCI Express сумісні GPU використовують пам’ять GDDR 6X, здатну, (показники у різних моделей різняться), розганятися аж до 19 000 МГц. У той час як планки DDR4, зазвичай, працюють на частотах 2800-3200 МГц. 

 З цим пов'язаний основний недолік подібних відеокарт – низька пропускна здатність. Тому що: 

  • вони не можуть зарезервувати під виконувані завдання весь доступний обсяг оперативки; 

  • пропускна здатність DDR4 на порядок нижча ніж у спеціалізованої відеопам'яті. 

Саме тут і проявляється специфіка побудови ПК, де інтегрована карта якийсь час буде основною – потрібна якісна оперативна пам'ять, котра, обов'язково, працює в двоканальному режимі. 

 Тест-огляди численних техно експертів показали, що оптимальний приріст швидкодії спостерігається з планками 3200 MHz, подальше ж збільшення частоти нераціональне. Оперативка буде значно дорожчою, а зростання fps непорівняне із переплатою. 

 Ще один важливий момент – відносно слабке відеоядро буде користуватися для обчислень не лише власними ресурсами, але й ресурсами CPU. Раніше це робило вбудовані відеокарти рудиментарним придатком, але, з появою потужних багатоядерних (і багатозадачних) CPU – проблема була частково вирішена.

 

Метода й особливості тестування

На жаль, протестувати розглянуті інтегровані відеокарти в рівних умовах неможливо оскільки вони завжди йдуть в парі з процесором. CPU мають різну продуктивність, робочі частоти й нюанси архітектури. Також немає особливого сенсу в фіксуванні робочої частоти на рівні BIOS, тому що ядер і потоків у учасників тестування різна кількість. 

 Тому, зі спільного, у протестованих систем буде тільки 16 Гб оперативки з частотою 3200 МГц і простий Sata 3 SSD накопичувач, на ньому ми встановимо файл підкачки розміром 20 Гб. 

 Не вийде й поставити розглянуті інтегровані карти у рівні умови по іграх. Хоча б тому, що вбудовані відеокарти Інтел серйозно поступаються за швидкодією варіантам від АМД і в деяких іграшках можуть просто не запуститься. 

 Крім того, варто розуміти, що ми говоримо про суміщені графічні ядра, але купувати їх доведеться з процесором, від останнього теж залежить дуже багато чого. 

 Підсумкову таблицю з результатами в іграх ми наводимо наприкінці матеріалу.

 

Актуальні на сьогодні чіпи
 

Intel UHD Graphics 630

Інтегрована відеокарта, яка зустрічається на CPU сімейств: Comet Lake, Coffee Lake і Coffee Lake Refresh. Є кілька версій, але зараз на ринку превалює модифікація GT2 з 24 виконавчими блоками, робоча частота її безпосередньо залежить від конкретної моделі. Можливе використання ОЗУ DDR3L або DDR4 з показниками до 2133 MHz. 

Також реальна продуктивність 630-ї залежить від TDP, кількості кеш пам'яті третього рівня (L3), канальності та обсягу ОЗУ, мінімальної робочої "герцівкі" CPU. 

Чіп підтримує апаратне декодування H.265/HEVC Main10 з 10-бітовим кольором і, виправдовує свою назву UHD підтримкою стандарту HDCP з можливістю дивитися 4K відео, на стрімінгових сервісах типу Netflix. Істотний мінус цієї інтеграшки в тому, що для HDMI 2.0 їй потрібен перехідник-адаптер LSPCon. 

Звичайно ж ні про які 4K в іграх мови не йде. А ось в добре оптимізованих старих іграх і мережевих франшизах прискорювач працює на Full HD з мінімальними налаштуваннями графіки. 

В цілому можна сказати що UHD 630 – це мінімально комфортний рівень інтегрованого відео на сьогодні, і звертати увагу на варіанти з меншою швидкодією не варто. Чіп вже застарів, але як варіант на "перечекати" цілком підійде.

 

Intel UHD Graphics 750

Цей інтегрований відеочіп представили разом з черговим поколінням десктопних процесорів Rocket Lake-S. У нього нова архітектура Xe-LP, частота чіпу не прив'язана до можливостей CPU, як це було у випадку з UHD 630. 

Відеокарта має 32 виконавчих блоки, а максимально можливі показники в режимі Boost – 1 , 3 ГГц. TDP – 15 Вт. Побудована вона на техпроцесі 14 нм. На відміну від вже розглянутої 630-й в 750-й доступні: 

  • повноцінний HDMI 2.0 без перехідників; 

  • підтримка DirectX 12.1, OpenGL 4.6, OpenCL 3.0 і Vulkan 1.2. 

 Свою попередницю UHD 750 випереджає солідно, а ось Vega 8 і 11 будуть цікавіші якщо ви не прив'язані до платформи Інтел при виборі. 

 Крім того, GPU можна розігнати до 1750 MHz, збільшивши TDP в 2 рази.

 

AMD Radeon Vega 8

Radeon Vega 8 – графічний адаптер, що з'явився в десктопних Ryzen 2000-3000 і мобільних процесорах 4000 серій. Його власна частота 1100 МГц, а показники резерву відеопам'яті залежать від встановлених в системі плашок DDR4, але не більше за 2933 МГц. Максимальний обсяг пам'яті, який вона здатна зарезервувати на ОЗУ складає 2 Гб, що практично дорівнює найдоступнішим дискретним "затичкам". Чіп підтримує сучасні API і технології, що дозволяє його власнику комфортно переглядати відео в форматі 4K на стрімінгових сервісах і стандарт HDMI 2.1. 

Новий інтегрований GPU Вега 8 продуктивніший за старий Vega 10 на ~ 30-40%. Але ще цікавішим є порівняння з мобільними PICe відео прискорювачами. Так GeForce MX250 поступається 8-й Вега 4-5%, а з GTX 1650 Max-Q вона йде практично врівень в проектах, де продуктивність більше залежить від процесора. Там же, де все впирається в швидкодію відеочіпа GTX 1650 Max-Q продуктивніша вдвічі – що цілком очікувано. 

Однак, ноутбук з GTX 1650 Max-Q або порівнянної продуктивності дискретна відеокарта для комп'ютерів нижнього сегмента стануть набагато дорожче за збірку на Ryzen 2200G, він цілком доступний в магазинах, на відміну від PC карт. 

Vega 8 можна вважати чудовим варіантом для того щоб "пересидіти". Вона дозволить, нехай і на низьких налаштуваннях грати в Full HD в більшу частину актуальних проектів, обмежуючи себе хіба що в просунутій візуалізації але не в геймплеї .
 

AMD Radeon Vega 11

Відеокарта Vega 11 працює на чіпі 14 нм і має тепловиділення 15 Вт. Прискорювач, в режимі Boost, сягає 1240 МГц. На даний момент вона є, напевно, найкращою інтегрованою відеокартою на ринку. Максимум вона здатна зарезервувати до 2 Гб оперативної пам'яті з частотою до 3200 МГц. Вега 11 зустрічається в мобільних процесорах і десктопних Ryzen 2000-3000 серій. 

Робоча температура чіпа під навантаженнями близькими до максимальних – 80° C. Цифра не надто висока і для того щоб розсіяти таку температуру цілком достатньо комплектного боксового кулера. 

Як для вбудованої відеокарти Вега 11 показує непогані результати, вона дозволить вам ознайомиться з будь-якими актуальними відеоіграми і зовсім незначно поступається порівнянним з нею десктопним рішенням. Наприклад з GeForce GT 1030 на 4 Гб розрив всього 4-5% на користь дискретки. Причому, з часом, ситуація вирівняється, а в міру доопрацювання драйверів, властивого AMD, вона, швидше за все, випередить її. 

Кілька слів про процесори, в яких вона встановлена. наприклад, AMD Ryzen 5 3400G PRO – на 4 ядра/8 потоків, стане відмінною базою для збірки ПК, до якого, після закінчення дефіциту можна додати дискретну карту рівня RTX 2060 або RX 5700. 

 

Підсумкове тестування в іграх

Всі тести проводяться в Full HD на мінімальних налаштуваннях графіки. У розрахунок береться середній FPS. Сповзання на 1% рідких подій складають не більше 3-4%. UHD 750 тестувалася в розгоні.

 

Проект

FPS

 

Vega 8
(3200G)

Vega 11 (3400G)

UHD 630

UHD 750

GTA 5

62

68

28

45

Borderlands 3

32

39

9

17

Civilization 6

67

83

22

40

Forza Horizon 4

56

68

32

38

Fortnite

84

86

76

130

Valorant: Shooting Range

94

122

121

145


Як бачимо інтегровані відеокарти від Intel програють аналогам від AMD в більшості відеоігор, крім розрахованих на мультиплеєр шутерів з доброю оптимізацією. Це, безумовно, допоможе визначитися з вибором інтегрованого відео тим, хто має певні переваги у відеоіграх. 

Чи здатна інтегрована відеокарта повноцінно замінити дискретну в звичних 3D іграх розрахованих на одного гравця? Навряд. Все ж її головна роль– здешевлення збірки, для якої просунута графіка не критична. Але вона допоможе перечекати при заміні поточної відеокарти або відсутності адекватних пропозицій на ринку. Грати на інтегрованих картах можна тільки "на мінімалках" і це не завжди комфортно. 

Інша річ розраховані на мультиплеєр онлайн іграшки з хорошою оптимізацією типу WoT, Dota 2, Fortnite. Геймери люблять їх не за графіку і свої законні 60-100 FPS для комфортного і впевненого геймплею вони отримають там навіть з інтегрованою відеокартою. 

Так, процесори з інтеграшками дещо дорожчі за соло-моделі, але це єдиний їх недолік.