Рація стане у нагоді там, де мобільний зв'язок не надто доступний. Крім того, вона значно спрощує комунікацію організованих груп. Портативні рації застосовуються в багатьох сферах, від туризму, спорту, полювання чи риболовлі, до гірничодобувної промисловості, охорони та військової справи.

У статті ми розповімо як вибрати рацію і про те, на які параметри звернути увагу в першу чергу. А якщо вам не хочеться занурюватись у деталі – можете вивчити наш рейтинг найкращих портативних рацій для різних задач.

 

Зміст: 

принцип дії рації

класифікація рацій

головні характеристики

оснащення

нюанси прошивки

короткі поради з вибору під певні завдання

підсумки


 

Принцип дії рації

Рація – це портативний пристрій зв'язку, що працює на радіохвилях. Головна відмінність від мобільного (стільникового) зв'язку в тому, що комутація відбувається не з вежею-ретранслятором сигналу, а безпосередньо з групою пристроїв, що працюють в одному частотному діапазоні (інших рацій або радіоточок).

Простіше кажучи, поза зоною покриття оператора стільниковий зв'язок для вас недоступний. Тоді як з набором рацій ви можете підтримувати зв'язок, поки вони заряджені і знаходяться в радіусі дії сигналу.

Крім того, у рації немає моменту дозвону, сигнал миттєво передається всередині певного частотного діапазону. Тобто такий тип зв'язку є більш оперативним.
 

Класифікація рацій

Різні типи рацій

Існує грубий поділ всіх рацій на аматорські – їх ще називають Уокі Токі (агл, Walkie Talkie), що не вимагають ліцензування та професійні – з розширеним функціоналом та захистом зв'язку від прослуховування (кодуванням), що вимагають придбання ліцензії.

Неліцензійними діапазонами в Україні та країнах Європи вважаються:

 • LPD. 33,075-434,775 МГц;

 • PMR. 446,000-446,100 МГц.

Рації, що працюють у даних діапазонах, можна вільно купувати та використовувати для зв'язку в туристичних поїздках, походах та просто для розваги (пограти з дітьми). При цьому варто розуміти, що неліцензовані діапазони відкриті, і розмову по ним може почути будь-хто. А рятувальні служби ці діапазони моніторять постійно, щоб миттєво реагувати на сигнали про аварійні ситуації.

Професійні рації – дуже широке поняття, яке потребує певної сегментації для кращого розуміння. Але варто розрізняти рації без захищених каналів зв'язку з певним додатковим обладнанням для риболовлі, полювання, судноплавства, важкої промисловості та із захищеними каналами зв'язку, які використовують військові, силові структури, охорона та бізнес (для збереження комерційної таємниці).

 

За способом організації зв'язку розрізняють:

 • мережі з опорною радіоточкою. Радіоточка це ретранслятор підвищеної потужності, в основному стаціонарний. Мобільні варіанти встановлюються на автомобілях, кораблях, літаках тощо;

 • портативні рації. Тут загальний канал зв'язку закріплений між парою чи групою рацій, що працюють автономно на акумуляторах.

Оскільки радіоточки без ліцензії купити не можна, ми розбиратимемо саме портативні рації.

 

Тип передачі сигналу

 • аналоговий. Використовується для зв'язку на відкритій місцевості. Погано працює за наявності численних перешкод, й неефективний в умовах міської забудови;

 • цифровий. Забезпечує кращу якість зв'язку в міських умовах. Також при використанні цифрового сигналу можливе застосування програмних алгоритмів шумопригнічення. Набагато безпечніший за аналоговий, оскільки дозволяє використовувати шифрування сигналу (за індивідуальним ключем або IMEI пристрою). Є ряд стандартів цифрового радіозв'язку, які відрізняються між собою певними нюансами;

 • аналого-цифровий. Дозволяє використовувати обидва способи передачі сигналу.

Аналогові та цифрові рації несумісні.

 

Модуляція сигналу 

Модуляція - накладання одне на одного низькочастотного сигналу (за допомогою якого передають звук) та високочастотного – для підвищення дальності та якості передачі даних. Приймач декодує отриманий сигнал і знову ділить його на 2 частотні смуги. Такий підхід дозволяє комутувати різні передавальні і приймаючі пристрої одне з одним.

Розрізняють також два типи модуляції сигналу AM (за амплітудою) та FM (за частотою). З них актуальний лише FM-тип. За цим принципом працює більшість сучасних радіостанцій (тому на подібних раціях часто є FM-приймач із пам'яттю на кілька стільниць). Формат AM застарів і практично не застосовується. Є також AM/FM рації, які, за замовчуванням, працюють у FM режимі, але можуть переключитися на AM у разі потреби – зазвичай це вузькоспеціалізовані пристрої.

 

Головні характеристики рацій

Спарені рації Motorola

Для рацій будь-якого типу важлива висока якість сигналу (чітке відтворення розмови без сторонніх шумів), прийнятний для конкретних умов радіус дії та автономність, а також ергономічність (зручність у використанні). Давайте розберемося з цими, а також з іншими важливими параметрами поетапно.

 

Частотні діапазони

Частотний діапазон – набір частот, у яких може працювати рація. Є кілька основних частотних діапазонів, у яких можуть працювати портативні рації:

 • КB - короткохвильовий, від 1,8 до 30 МГц. Використовується для радіомовлення та судноплавства. Ліцензований;

 • СВ – середньохвильовий, від 26 до 30 МГц. Використовується в логістиці (водії таксі, далекобійники) та службами порятунку (ДСНС України). Не ліцензується, але рації необхідно реєструвати;

 • LB від 30 до 54 МГц – для пересіченої місцевості. Ліцензійний діапазон суб'єктів сільського господарства;

 • VHF – метровий діапазон від 136 до 174 МГц. Використовується на відкритій місцевості. Ліцензійний, але окремі частини діапазону доступні мисливцям, туристам, спелеологам;

 • UHF - дециметровий, від 400 до 520 МГц Оптимальний для міських умов, добре "пробиває" бетонні конструкції, прольоти мостів, естакади, тунелі. Його використовують будівельники, служби охорони. Сюди входять безліцензійні діапазони LPD та PMR.

 

Канали зв’язку та стільниці пам’яті

У робочому діапазоні частот виділяється обмежена смуга, у якій підтримується зв'язок. Цю смугу називають каналом зв'язку. Розрізняють всього 2 види рацій із підтримки каналів зв'язку:

 • одноканальні. Працюють лише в межах одного, активного каналу без можливості “гарячого” перемикання;

 • двоканальні. На панелі керування, як правило, є кнопка швидкого перемикання каналів зв'язку. На прикладі військових груп це працює так: у вас є, умовно, канал для солдатів і для офіцерського складу. Швидко перемикаючись між каналами, ви віддаєте накази в одному з них, а в іншому обговорюєте оперативно-тактичну ситуацію.

У деяких двоканальних раціях реалізована функція TDR, що автоматично сканує обидва канали зв'язку та підключає вас до того, де наразі йде розмова.

Стільниці пам'яті – це слоти, у які можна записати робочу частоту каналу зв'язку, радіоточки, радіостанції тощо. Кількість стільниць різних типів пристроїв варіюється в широкому діапазоні – від 6 до кількох сотень. Орієнтуватись тут варто на мінімально необхідну кількість. Адже якщо стільниць надто багато, це може вас заплутати.

 

Дальність дії рації

Зазвичай виробник вказує на комплект рацій або на окремому портативному пристрої максимальну дальність дії. Але часто, на практиці, вона може суттєво відрізнятись від заявленої (переважно у меншу сторону). Ось фактори, що впливають на дальність дії та залежать від самої рації:

 • вихідна потужність передавача. Параметр пов'язаний із робочою частотою. У неліцензійних діапазонах є обмеження на максимальну вихідну потужність передавача LPD – 0,01 Вт та PMR – 0,5 Вт. Професійні та напівпрофесійні пристрої можуть мати потужність до 5 Вт. У середньому, за потужності 0,5 Вт дальність становитиме до 5 км, за потужності 5 Вт – до 15 км. Ці цифри приблизні і можуть бути різними для різних моделей з однаковою вихідною потужністю;

 • тип антени. Короткі антени забезпечують середню та малу дальність прийому (якість зв'язку з ними буде кращою), довгі – середню та високу дальність. При цьому з довгою антеною вам необхідно зорієнтувати її в напрямку джерела сигналу, інакше якість зв'язку різко впаде. Антена може бути розбірною, тоді ви зможете використовувати обидва варіанти залежно від обставин;

 • чутливість приймача. Що нижча чутливість, то слабший сигнал ви зможете приймати.

Рації з радіоточкою

Є також фактори, що знижують дальність прийому/передачі, але від самої рації не залежать:

 • перепад висот. З високої точки якість сигналу вища, з низької – навпаки. Може виникнути ситуація, коли одна з пари рацій знаходиться вище, і отримує чіткий сигнал, а друга, що нижче, ледве "ловить";

 • перешкоди. Розрізняють природні (дерева, пагорби) та урбаністичні (міська чи сільська забудови). Бетон і цегла "глушать" радіохвилі, крім того, в умовах забудови постійно працює безліч приладів, що засмічують робочий діапазон, погіршуючи якість сигналу та знижують його дальність.

 

Захист корпусу

Залежно від умов, в яких ви використовуватимете рацію, зверніть увагу на захист корпусу від:

 • ударів. Як правило у подібних рацій металевий каркас, для корпусу використовується ударостійкий пластик, а торці заокруглені та прогумовані;

 • попадання дрібних частинок та вологи. Цей показник регламентований міжнародним стандартом ІР, почитати про котрий можна у відповідній статті.

 

Захист від виявлення

Найважливіші подібні опції для військових. Тут розрізняють кілька параметрів:

 • захист від пеленгування. Щоб спробувати перехопити сигнал, необхідно його виявити (запеленгувати). Це роблять виявляючи випромінювач радіохвиль, котрий є на кожній рації. Але для пеленгу необхідно, щоб випромінювання тривало певний час. Уникнути цього можуть рації з передачею імпульсного сигналу. Вони стискають повідомлення та шифрують його, передаючи короткими імпульсами з розсинхронізованим інтервалом. Запеленгувати подібний сигнал все ще можна, але вкрай важко;

 • інший спосіб уникнути пеленгу – використання динамічного регулювання потужності випромінювача. В умовах, коли ризик перехоплення високий, потужність випромінювача знижується до 0,1 Вт (що знижує дальність зв'язку, на жаль), але виявити подібний сигнал майже неможливо;

 • захист від демаскування. На раціях для охоронців, військових, силових органів часто встановлюють дуже тьмяні діоди підсвічування, щоб не виявляти місцезнаходження у темний час доби. Напівпрофесійні рації військові "підганяють" під свої потреби просто випалюючи діод підручними засобами.

 

Шифрування зв’язку

Для захисту від прослуховування використовують два способи шифрування сигналу.

 • за ключем. При шифруванні ключем використовуються міжнародні стандарти шифрування AES. Для військових цілей застосовують 128- та 256-бітові ключі;

 • по скремблеру (дешифратору). На групу рацій встановлюються невеликі електронні плати з дешифраторами. Таким чином, розмову можуть дешифрувати лише власники рацій зі скремблером. Цей спосіб має певний істотний недолік, якщо одного з учасників групи перехоплюють, то приватність “чату” буде порушена. Крім того, професійні радисти можуть зламати дешифратор, але їм потрібна сама мікросхема.

 

Якість зв’язку

На якість зв'язку впливає відстань між двома раціями (що вона більша, то гірша якість сигналу), кількість і характер перешкод між приймачем і передавачем та особливості самої рації. До таких особливостей відносяться:

 • чутливість мікрофона. Що чутливіший мікрофон, то далі можна тримати рацію від обличчя. Подібний параметр рідко вказують виробники аматорських рацій, тому орієнтуватися на нього часто можна лише за відгуками в мережі. Для військових найбільш вдалими є моделі із надчутливим мікрофоном, що дозволяють розмовляти пошепки в екстремальних умовах;

 • наявність функції шумопригнічення. На цифрових раціях часто застосовують алгоритм очищення сигналу від шумів, так званий "шумодав", що програмно робить мову більш розбірливою.

 

Автономність

Час автономної роботи дуже важливий при використанні рації в польових умовах. Як правило, у раціях використовують стандартні акумулятори:

 • Li-Ion (літій-іонні). Найпоширеніший тип АКБ для нормальних умов. Швидко розряджається за негативних температур;

 • Ni-MH (нікель-металгідридні). Мають меншу енергомісткість, але краще "тримають" заряд за мінусових температур;

 • гібридні. У таких раціях можна використовувати звичайні батареї нарівні зі штатним АКБ, що дозволяє додатково підстрахуватися.

До певних рацій Motorola підходять стандартні Li Ion АКБ, котрими можна комплектувати старі кнопкові мобільники Nokia. Вони досі широко виробляються та їх легко купити. Це може стати серйозним плюсом коли ви обираєте рацію.

 

Оснащення

Тангента до рації Baofeng

Залежно від моделі та класу пристрою рації можуть оснащуватися:

 • тангентою. Виносний модуль з мікрофоном та динаміком на напівжорсткому кабелі. Використовується, щоб не витягати рацію. Таке рішення актуальне для потужних професійних моделей;

 • гарнітурою. Може включати окремий навушник, або навушник з мікрофоном. Підійде для підвищення приватності розмови;

 • дисплеєм. Впливає на комфорт використання, тому що на ньому банально легше розібратися з налаштуваннями;

 • регулятором гучності. На аматорських раціях його може не бути;

 • індикатор заряду. Краще, якщо він відображається на екрані. Діодний не підходить для військових, тому що демаскує у темну пору доби.

 

Нюанси прошивки

Прошивка дозволяє тонко скомутувати кілька різних рацій в одну групу та налаштувати їх для коректної роботи. Впливає лише на комфорт налаштувань.

Українські військові практично не використовують рації Baofeng в умовах бойових дій, тому що у китайській прошивці є лазівки для злому. Але в тилу це не є недоліком. Прошивка професійних рацій Motorola таких недоліків не має.

 

Короткі поради з вибору рації під певні задачі

Резюмуючи все вищевикладене можна виділити характеристики, які повинні мати рації для певних видів діяльності:

 • для активного туризму Підтримка VHF діапазону, дальність дії до 15 км, мінімум кнопок, вологозахист IP45 (від бризків та струменів);

 • для мисливців та рибалок. Ударостійка, з вологозахистом IP67-8, з регулюванням гучності та не яскравим діодом;

 • для міста (будівельники, поліція, охорона). Підтримка UHF діапазону, простий інтерфейс, ударостійка, вологозахист IP45;

 • для військових. Підтримка шифрування, ударостійка, з містким акумулятором та вологозахистом IP67-8;

 • для аматорських походів на природу – будь-яка недорога з неліцензійним діапазоном.


 

Підсумки 

Вибираючи рацію для активного туризму, полювання чи риболовлі не забувайте вивчати відгуки в мережі. Річ у тім, що в різних умовах заявлені виробником параметри можуть сильно різнитись. Також не варто намагатися знайти у бюджетному сегменті модель, яка б перекрила всі умови використання – краще вибирати щось вузькоспеціалізоване.