В умовах, коли мобільний зв’язок не всюди доступний портативна рація стане чудовим рішенням. Але у недосвідченого користувача резонно виникає безліч питань: який потрібний радіус дії, скільки каналів, які акумулятори? Там ми відповіли у статті “Як вибрати портативну рацію?”. У цьому ж матеріалі ми наводимо наш рейтинг 15 найбільш вдалих рацій у трьох категоріях:

  • бюджетні аматорські рації;

  • з захистом від вологи;

  • професійні.

 

Модель

Ціна в ITbox на початок травня 2022, грн

Бюджетні любительські рації

Baofeng BF-888S

~750

MIDLAND G5 (Працюємо над додаванням)

~1450

Baofeng BF-M4 (Працюємо над додаванням)

~500

Motorola TALKABOUT T42 Blue Twin Pack

1593

WLN KD-C1 (Працюємо над додаванням)

~750

Рації для екстремальних умов

MIDLAND GXT-1050 (Працюємо над додаванням)

~3500

Motorola Talkabout T82 Extreme Quad

~8500

Baofeng BF-A58S

~1300

Cobra MR HH350 FLT (Працюємо над додаванням)

~1800

Baofeng UV-9R Plus (Працюємо над додаванням)

~1450

Професійні рації

Hytera TC-508 (Працюємо над додаванням)

~5000

Motorola DP4801 EX (Працюємо над додаванням)

~60000

ALINCO DJ-MD40 (Працюємо над додаванням)

~40000

Kenwood NX 320 (Працюємо над додаванням)

~13500

Yaesu FT3DR (Працюємо над додаванням)

~21000

Підсумки

 


Бюджетні любительські рації

Подібні рації мають якнайширший спектр застосунку: для комунікації персоналу в готелях, на будівельних майданчиках, у торгових центрах, на ярмарках. Головна їхня відмінність від дорожчих професійних та напівпрофесійних засобів зв'язку в тому, що зв'язок на них загальнодоступний – купувати ліцензію на зв'язок та виділений канал немає необхідності. Працюють вони найчастіше на одному з двох популярних діапазонів загальнодоступних радіочастот:

  • Private Mobile Radio (PRM) – діапазон 446 000-446 100 МГц, 8 виділених каналів;

  • Low Power Device (LPD) – діапазон 433.075-434.775 МГц, 69 виділених каналів.

Ці діапазони офіційно є безкоштовними та стандартизовані у країнах ЄС та Україні. Звичайно в професійних цілях використовувати такі рації не варто, тому що прослуховування в цих діапазонах може організувати будь-який радіоаматор.


 

Baofeng BF-888S

Дана рація є однією з найпопулярніших і найвідоміших у бюджетно-аматорському сегменті. Дальність дії конкретної моделі становить 5 км, тобто її можна використовувати і в похідних умовах (з застереженням на те, що вона не захищена від вологи та низьких температур).

Рація досить проста в експлуатації, підтримує максимум 16 каналів зв'язку, має невелику кількість кнопок. Їхнє розташування досить зручне та інтуїтивно зрозуміле. Запам'ятовувати складні налаштування не потрібно, за інструкцією можна привести в робочий стан буквально за 2-3 хвилини.

Передбачена клавіша моментального сполучення – яка миттєво підключить вас до найближчого доступного каналу зв'язку (з діапазону 400-470 МГц). Вага пристрою невелика 166 гр, габарити - 55x100x34 мм.

 

Плюси

Мінуси

Легка, компактна. Висока якість складання

Відсутній індикатор заряду батареї

Добре відтворює мовлення, мінімум сторонніх шумів у процесі роботи

 

 

MIDLAND G5

MIDLAND G5

Рація зручно лежить у долоні, у неї ергономічна обтічна форма, невелика вага (109 г). Модель виконана у корпусі з ударостійкого пластику, захищеного від займання. Проте захисту від вологи немає. Здатна забезпечувати безперебійний зв'язок на відкритому просторі. У комплекті 2 рації, які відразу можна поєднати в мережу, нічого більше докуповувати не доведеться.

Також, як і попередній учасник рейтингу, MIDLAND G5, надзвичайно проста в роботі, її можна використовувати для будь-яких побутових завдань. Рація оснащена функцією аварійного сигналу, який можна використовувати у разі поломок або непередбачуваних ситуацій. Окремо варто відзначити актуальну для України колірну гаму – рації випускають у синьому та жовтому кольорах.

Відносно більшості бюджетних рацій у MIDLAND G5 не надто широкий радіус дії – 4 км (зазвичай 5-7). Це, мабуть, єдиний її недолік.

 

Плюси

Мінуси

Якісно зібрана, легка у освоєнні. Нічого не треба докуповувати

Маленький радіус дії

Наявність підсвічування, компактний та зручний корпус

 

 

Baofeng BF-M4

Baofeng BF-M4

Чергова рація Baofeng у нашому рейтингу аматорських та бюджетних моделей. BF-M4 має монолітний вологозахищений корпус за стандартом IPX5 (захист від струменів води), тобто їй можна користуватися під дощем без ризику завдати шкоди пристрою. Як і молодша модель підтримує всього 16 каналів зв'язку, але може їх автоматично сканувати, щоб знайти вільний.

Є функція активації через голосовий помічник за допомогою гарнітури. Також рація оснащена шумоподавником, рівень впливу якого користувач може вибрати самостійно, залежно від місця, де йому потрібен зв'язок.

Радіус дії – 5 км, працює на стандартному для Baofeng діапазоні частот – 400-470 МГц, акумулятор підтримує функцію швидкого заряджання та може стабільно працювати при температурах до -5 °C.

 

Плюси

Мінуси

Наявність шумопригнічення, що налаштовується

У цьому ціновому діапазоні немає

Вологозахищений ударостійкий корпус, висока якість складання

 

Проста в експлуатації

 

 

Motorola TALKABOUT T42 Blue Twin Pack

Motorola TALKABOUT T42 Blue Twin Pack

Рації Motorola з'явилися на загальносвітовому ринку одними з перших. Фактично компанія є піонером радіотехніки. Тому в більшості затребуваних ніш можна знайти цікаві пропозиції від бренду.

Motorola Talkabout T42 Twin Pack - це комплект з двох рацій з функцією швидкої комутації, що без будь-яких налаштувань допоможе залишатися на зв'язку в невеликому радіусі - 4 км. Підтримується 16 каналів зв'язку, є кілька зручних для користувача опцій: блокування клавіатури, автосканування каналів, моніторинг та кнопку аварійного виклику. Є регулювання гучності, але немає функції шумопригнічення. Проте якість звуку в радіусі дії на рівні.

Разом із раціями в комплекті йдуть поясні кліпси та інструкція. Комплектація досить слабка. Елементи живлення лужні типу ААА, антени незнімні.

 

Плюси

Мінуси

Компактна та легка (всього 79 г одна трубка)

АКБ швидко розряджається, варто завжди брати запасні

Доступна вартість комплекту, проста комутація

Бідна комплектація

 

WLN KD-C1

WLN KD-C1

Рація, що дещо виділяється у конкретній ніші. Виглядає як іграшка, що у певних ситуаціях суттєвий плюс (оскільки може не викликати питань у поліції чи військових). Вона найкраще підходить для групового туризму, риболовлі або полювання, якщо вам не критично важливий серйозний вологозахист (тут його просто немає).

При цьому рація досить легка (150 гр), дуже компактна (вміщується на долоні) напрочуд проста в експлуатації і, що дуже помічно, економна в енергоспоживанні. До того ж у неї є вбудований діодний ліхтарик, що точно не зайве, а заряджається АКБ від Micro USB. Окремо слід відмітити радіус дії – до 10 км.

Оригінальний Li-Ion акумулятор на 1500 mAh повністю сумісний зі знімними АКБ для застарілих кнопкових мобільних телефонів Nokia. Це серйозна перевага, тому що подібні АКБ досі виробляються та доступні у продажу.

 

Плюси

Мінуси

Зручні габарити та міцний корпус. Низьке енергоспоживання

Відсутність цифрового дисплея

Акумулятори можна замінити фірмовими АКБ Nokia, які легко знайти на ринку

 

Можливість зарядки від будь-якого повербанку

 

 


Рації для екстремальних умов

Між аматорськими та професійними радіостанціями існує проміжна категорія пристроїв, що мають поліпшені характеристики та додатковий захист. Такі рації дещо не дотягують до професійних за рівнем захисту каналів зв'язку, але вони захищені від механічних ушкоджень, попадання вологи й пилу.

Основна сфера застосування таких рацій це: риболовля, мисливство, водний та екстремальний туризм (спелеологія, альпінізм), робота на гірничодобувних підприємствах тощо. Основними критеріями якості в цій категорії буде надійний і місткий акумулятор, здатний стабільно працювати як за низьких, так і за високих температур, а також достатній рівень захисту від пилу, вологи та механічних ударів.


 

MIDLAND GXT-1050

MIDLAND GXT-1050

Комплект з двох рацій, котрі можна використовувати як в побутових умовах, так і для туризму, риболовлі, полювання. Заявлений радіус дії 20 км, але у реальних умовах відкритої місцевості впевнений сигнал буде у радіусі 7-13 км, а в умовах щільної забудови 1-3 км.

Вологозахист IPX5 (від невзначних струменів). Що робить цей комплект чудово застосовним не лише в похідних умовах, але і, наприклад, на будівництві. Де можна спокійно працювати із рацією брудними руками, а потім просто помити її теплою водою.

Штатний акумулятор невеликий і вистачає на 7-8 годин інтенсивного використання. Однак є можливість використовувати стандартні батареї АА.

 

Плюси

Мінуси

Відмінна якість складання та матеріалів. Наявність вологозахисту (від бризок)

Пропрієтарний роз'єм для заряджання, що не завжди зручно

Можливість використовувати для живлення як штатний АКБ, так і батарейки АА

Низька місткість штатного АКБ

Підтримка популярних безкоштовних діапазонів частот

 

 

Motorola Talkabout T82 Extreme Quad

Motorola Talkabout T82 Extreme Quad

Motorola Talkabout T82 Extreme Quad є еталонним набором рацій для будь-яких походів на природу туристичних, професійних, спортивних. Радіус дії комплекту рацій – до 10 км. Вони виконані в прогумованому удароміцному корпусі з вологозахистом IPX4 (від бризок та несильних струменів). Фактично, пристрій можна мити без занурення у воду.

У комплект входить зручний футляр для двох "трубок", зарядної бази, двох гарнітур із виносними мікрофонами, поясними кліпсами та двома змінними АКБ на 800 mAh. Конструкція рацій дуже проста, батарея знімається одним кліком, всі роз'єми закриваються гумовими заглушками.

В цілому, за зручність та порівняно невисоку вартість комплекту можна порекомендувати цей набір для будь-якої спортивної активності, що потребує постійного зв'язку.

 

Плюси

Мінуси

Багата комплектація, зручний футляр, значний радіус дії

Мала місткість АКБ

Захищений гумовий корпус

 

 

Baofeng BF-A58S

Baofeng BF-A58S

Модель від Баофен, яка стала дещо бюджетнішою версією напівпрофесійної UV-82. Рація має радіус дії до 16 км (залежить від місцевості та кількості перешкод), підтримує до 128 каналів і оснащена ємним 2800 mAh знімним акумулятором. Корпус удароміцний та захищений за стандартом IPX5 (від струменів води).

Рація програмована з можливістю редагувати канали зв'язку, автосканування ефіру та шифрування. Підійде для бізнесу, який працює у складних умовах або для екстремального туризму. Взагалі ж рації Baofeng можна знайти під свої умови в будь-якому з сегментів.

 

Плюси

Мінуси

Висока енергоефективність завдяки місткому акумулятору витримує до двох діб безперервного використання

Для простіших задач місткість АКБ надлишкова і додає зайвої ваги

Вологозахищений ударостійкий корпус. Просте керування мінімум кнопок

 

 

Cobra MR HH350 FLT

Cobra MR HH350 FLT

Радіостанція призначена для роботи на водоплавних суднах, придатна для використання в умовах морської води. Рація плаваюча, і якщо ви її впустили у воду не потоне, а яскраве забарвлення дозволить здалеку помітити її. Мікрофон оснащений вібро елементом, що допомагає видалити з нього бризки та краплі.

Докладно зупинятись на технічних характеристиках не будемо, виділимо лише наявність автоналаштування на метео-канали з прогнозами погоди, що важливо для моряків. А також спеціальний датчик, що подає сигнал за критичного погіршення погодних умов.

 

Плюси

Мінуси

Повністю герметичний корпус. Не тоне у воді.

Низька гучність динаміка

Невисока вартість для спеціалізованого захищеного пристрою

Слабка енергоефективність (компенсується можливістю використовувати батареї ААА)

 

Baofeng UV-9R Plus

Baofeng UV-9R Plus

Ця рація відноситься до категорії дводіапазонних напівпрофесійних пристроїв. Працює вона в діапазонах 136-174 МГц та 400-520 МГц, доступно до 128 каналів. Найактуальніша буде в складних умовах, де потрібен вологозахист (захищений за класом IP67) – на риболовлі, полюванні, у туризмі.

Потужний передавач здатний забезпечити дальність зв'язку до 15 км, а акумулятора на 2200 mAh вистачає більш ніж на добу безперервної роботи. Додатково пристрій оснащений LED-ліхтариком із низьким енергоспоживанням. В рацію вбудований тюнер для прийому FM радіо, до 25 осередків пам'яті під радіостанції.

 

Плюси

Мінуси

Високий клас вологозахисту IP67

Досить важка – 238 г

Підтримка FM-радіостанцій

 

 


Професійні рації

Професійні рації відрізняються від аматорських концепцією використання. Вони програмуються для використання у постійних, добре захищених від прослуховування системах радіозв'язку. Такі можуть використовуватись задля збереження комерційної таємниці у бізнесі (важка промисловість, міжнародна логістика) чи силових структурах (спецназ, військові, приватні охоронні компанії).

Також вони відрізняються максимально спрощеним керуванням (мінімум кнопок, тактильно зрозуміле розташування) та можливістю тривалої інтенсивної експлуатації (швидкозмінні місткі акумулятори, що підходять для роботи в необхідних умовах).


 

Hytera TC-508

Hytera TC-508

Модель TC-508 від бренду Hytera є гарним прикладом якісної та перевіреної часом переносної радіостанції професійного рівня. Її використовують як у комерції, так і в силових чи військових структурах для виконання бойових завдань. Рація підтримує 16 програмованих каналів зв'язку, шифрування голосу та протоколи захисту від прослуховування.

Рація ергономічна, зручно лежить у долоні. Забезпечує до 14 годин безперервної роботи поки новий акумулятор (об'єм батареї 1650 mAh). Спеціальна система шумопригнічення знижує рівень перешкод та підвищує якість мови. Керування просте, мінімальна кількість кнопок, все на інтуїтивно зрозумілих місцях.

 

Плюси

Мінуси

Ударостійкий, вологозахищений корпус

Значна вартість

Відтворення без перешкод із шуморигніченням, висока якість сигналу

Маркий пластик корпусу

Висока енергоефективність, тривала автономна робота

 

 

Motorola DP4801 EX

Motorola DP4801 EX

Висококласна компактна рація із сертифікатом іскробезпеки ATEX (вибухобезпечна), підтримкою VHF-діапазону, підтримкою шифрування каналу зв'язку з самостійним введенням ключа шифрування (до 10 символів). Призначена для обслуговуючого персоналу складів із легкозаймистими речовинами (палива) та інших екстремальних умов. Також рація може надсилати по радіоканалу шифровані текстові повідомлення.

Рація захищена за класом волого- та пилозахисту IP67, здатна витримувати занурення у воду на глибину до 1 м, на термін до 30 хв без втрати працездатності.

Крім стандартного (для професійних рацій) набору можливостей тут додатково реалізовані системи безпеки "упала людина" (реагує на зміну кута рації пристебнутої на ремінь) і Lone Worker (одинаковий працівник), що дозволяє аварійно викликати допомогу одним натисканням на кнопку. Система інтелектуального шумопригнічення та регулювання гучності забезпечить вам максимально чисту та виразну мову під час сеансу зв'язку, а також відмінний радіус дії – до 15 км.

 

Плюси

Мінуси

Підвищена захищеність від спалаху та вибухів, вологозахист класу IP67

Висока вартість

Наявність інтелектуального шифрування

 

Здатна передавати та приймати текстові повідомлення по радіоканалу

 

 

ALINCO DJ-MD40

ALINCO DJ-MD40

Alinco DJ-MD 40 – цифрова портативна радіостанція стандарту DMR у діапазоні частот 400-480 МГц. Максимальна вихідна потужність – 5 Вт, її можна регулювати на трипозиційній шкалі 1 – 2,5 – 5 Вт. Трансівер має 1000 осередків пам'яті, які можна запрограмувати на 250 зон. В одній зоні може бути до 64 каналів одночасно. Сама станція виконана на міцному алюмінієвому каркасі в корпусі з ударостійкого негорючого пластику. Корпус захищений від пилу та вологи за стандартом IP54 (від бризок та пилу).

Забезпечує найвищу якість зв'язку серед учасників нашого рейтингу завдяки використанню стандарту Digital Mobile Radio (DMR) та технології звукової корекції помилок, автоматичного відсікача шумів та придушення перешкод. Забезпечує надійний зв'язок навіть у поганих метеоумовах або в міському ареалі, де безліч перешкод.

Станція DJ-MD40 виконана на базі надійного алюмінієвого шасі. Корпус рації виконаний з міцного пластику і має клас захищеності IP54 (від бризок і пилу). Захист конфіденційності тут теж на високому рівні: є шифрування за заданим ключем, виявлення прослуховування, передача по радіоканалу текстових повідомлень (у тому числі статусних).

 

Плюси

Плюси

Еталонна якість зв'язку в практично будь-яких умовах

Важко знайти у продажу в Україні

Чудово захищений корпус

 

Підтримка шифрування окремих каналів за власним ключем

 

 

Kenwood NX 320

Kenwood NX 320

Найменша з цифрових портативних радіостанцій Kenwood з розбірною антеною та підтримкою до 1000 каналів зв'язку. Рація розроблена для забезпечення надійного та безпечного зв'язку в найекстремальніших умовах. Оснащена Bluetooth модулем для підключення бездротових аксесуарів. Пристрій придатний для використання у військових умовах і відповідає стандартам захисту IP67 та MIL-STD-810 C/D/E/F/G (американський стандарт безпеки для техніки, що використовується військами NATO).

Є можливість використовувати шифрування, віддалено глушити або повністю відключати радіозв'язок кожної конкретної рації системи окремо. Вбудований датчик руху та захищена трекінгова система.

 

Плюси

Мінуси

Відповідає військовим стандартам NATO, придатна для використання в екстремальних умовах.

Відносно висока ціна

Наявність Bluetooth модуля

 

Двохрівневе шифрування сигналу

 

 

Yaesu FT3DR

Yaesu FT3DR

Цифрова рація, що працює з оновленими стандартом зв'язку VHF/UHF на діапазонах частот 140-174 МГц і 420-474 МГц. Підтримує шифрування CTCSS, DCS. Корпус захищений від вологи за стандартом IPX5 (бризки, несильні струмені). Знімна антена. Підтримує підключення аксесуарів через Bluetooth.

За функціоналом є аналогом попередньої рації від Kenwood, з тією різницею, що корпус у неї менш компактний, у ньому більше датчиків та розширений функціонал.

 

Плюси

Мінуси

Bluetooth модуль. Інтелектуальне сканування захищених каналів зв'язку

Ціна

Відповідає MIL-STD-810 за стійкістю до хутра пошкоджень

 

 


Підсумки

Рація - засіб індивідуального зв'язку, якість якого залежить від класу пристрою. Що вищий клас комунікатора, то більше можливостей він надає. Головне чітко уявляти для яких саме цілей ви купуєте рацію і вибирати виходячи з завдань, що стоять перед нею.