Вибір пральної машини може здатися дуже простим, порівняно з вибором телевізора або іншої техніки, де потрібно врахувати безліч параметрів. Але ця простота оманлива – вибираючи сучасну пралку потрібно врахувати багато дрібних, але дуже важливих нюансів. Ми підготували цю статтю для того, щоб про пральну машину ви згадували тільки коли необхідно завантажити або дістати випрану білизну.

Якщо ж досліджувати нюанси ви не маєте часу або бажання, то ми підготували для вас рейтинг з 15 кращих пральних машин у трьох популярних категоріях.

 

Зміст:

           варіанти монтажу, типи завантаження та максимальна місткість

           тип приводу та двигуна

           рівень шуму


 

Будова та принцип роботи сучасної пральної машини

У більшості сучасних пралок однаковий принцип роботи, хоча тип завантаження, конструкція двигуна та приводу можуть відрізнятися. Загалом типова схема, що зображена на малюнку, характерна для більшості моделей.

Схема пральної машини

 1. Бак;

 2. Барабан;

 3. Знімний лоток для миючого засобу та кондиціонера;

 4. ТЕН (трубчастий електронагрівач);

 5. Двигун;

 6. Шланги для підведення та зливу води;

 7. Модуль керування (навіть у неавтоматичних пральних машинах він є, просто механічний).

 

Якщо проминути особливості роботи програм в автоматичних машинах, білизна переться за таким алгоритмом:

 • завантажені в барабан речі, спочатку змочуються водою з миючим засобом;

 • ТЕН розігріває воду до потрібної температури (датчик автоматично відключає підігрів, щойно вона досягнута);

 • двигун розкручує барабан, і білизна під дією відцентрової сили починає розкручуватись разом із ним. Спеціальні ребра жорсткості всередині барабану слугують для того, щоб у певній точці обертання білизна відпадала вниз, попри відцентрову силу. Таким чином досягається ефект, коли миючий засіб ніби струшує частинки бруду та руйнує їх зсередини. Механіка процесу схожа на ручне прання;

 • брудна вода витискується центрифугою;

 • запускається процес полоскання;

 • фінальне витискування. 

Етапи прання та полоскання можуть відрізнятися за інтенсивністю та характером (попереднє прання), відбуватися за різних температур, їх може бути кілька циклів у рамках однієї програми.

 

Найважливіші вузли пральних машин та їх основні проблеми

Декотрі вузли сучасних пральних машин отримують значно більше навантаження ніж інші. Тому, перш ніж ми почнемо вивчати функціонал, обговоримо ці моменти, поки ми ще пам’ятаємо про принципи роботи пристрою.

 

Хрестовина бака та опорний підшипник

Бак пралки закріплено нерухомо, в той час як барабан обертається на спеціальній хрестовині, що схожа на ту, що зображена на фото. Цей вузол найчастіше виходить з ладу.

Хрестовина бака

Барабан обертається на підшипнику, будова якого зображена на наступному фото. Гумова ущільнювальна прокладка називається “сальник”, її задача не дати волозі попасти всередину підшипника. 

 Підшипники та сальник

Тепер ми впритул підходимо до розуміння того, як, у 70% випадків виходить з ладу пральна машина. Підшипник, з часом, починає сточуватися від постійної вібрації та "люфтити". Вібрація збільшується, виникає певне “биття” і, в результаті, поступово розбивається сальник. У підшипник потрапляє вода і його починає клинити. На більшості пральних машин нерозбірний бак, а це означає, що хрестовина з підшипником, бак та барабан – одна деталь. І купувати їх доведеться разом, якщо гарантійний термін вже минув.

З метою економії на собівартості багато виробників часто встановлюють підшипник меншого розміру для великих барабанів, що також знижує його ресурс.

 

ТЕНи

ТЕНи на пральних машинах зустрічаються двох видів: зі спеціальним покриттям, що запобігає утворенню накипу і без нього. Другий вид – встановлено на більшості моделей бюджетного і навіть середнього цінових сегментів. ТЕН без спецпокриття, згодом, вкривається шаром накипу, що знижує ефективність роботи нагрівача і навіть може призвести до виходу з ладу двигуна. Скоринка з вапна, що утворюється на поверхні нагрівача, впирається в барабан, заважаючи йому обертатися і перевантажує двигун.

 

Баки

У більшості бюджетних пралок бак роблять нерозбірним. У результаті, якщо він протікає або трапляється пробій – вам доведеться купувати весь бак цілком – із хрестовиною та барабаном. Ціна такого вузла часто становить близько 60-65% вартості нової пральної машини, що робить подібні заміни абсолютно невигідними.

 

Класи прання, відтискання, енергоефективності, витрати води

Відносно простими параметрами, за якими можна судити про придатність пральної машини для ваших задач є підрозділ на класи. Усього їх три.

 

Клас прання

Це комплексний параметр, котрий було розроблено приблизно 20 років тому. Він розраховується виходячи з часу та якості прання 1 кг “еталонної” білизни в різних машинах. Колись підрозділ на класи прання виглядав так:

Класи прання

Зараз навіть бюджетні пральні машини мають клас А+ (є ще А++, і А+++). Варто зафіксувати, що цей параметр сьогодні практично позбавлений початкового сенсу, оскільки якість прання навіть у бюджетних моделях практично ідентична за показниками до топ-сегменту пральних машин. Різницю важко помітити, оскільки будова та функції барабана у всіх моделей практично ідентичні, про що ми вже згадували раніше.

 

Клас відтискання

Параметр, що досить суттєво вплине на вибір. Від нього залежить, наскільки сирою буде білизна, яку ви виймаєте після відтискання з пральної машини;

Класи відтискання пральних машин

Класи E, F і G існують на практиці, але у продажу пральних машин відповідних цим класам майже немає.

 

Клас енергоспоживання

Розраховують виходячи з витрат електроенергії на прання 1 кг бавовняної білизни за температури 60° C. 

Клас

енергоспоживання – КВт/кг (від/до)

A+++

< 0,13

A++

< 0,15

A+

< 0,17

A

0,17 - 0,19 

B

0,19 - 0,23 

C

0,23 - 0,27 

D

0,27 - 0,31 

E

0,31 - 0,35 

F

0,35 - 0,39 

G

> 0,39 

 

Витрати води

Цей параметр залежить від глибини та об'єму баків й враховує ту кількість рідини, яку пральна машина витрачає на повний цикл прання/полоскання. Зазвичай для стандартних моделей він становить від 36 до 60 літрів. Орієнтуватися на цей параметр варто без особливого фанатизму, тому що низька витрата води може призвести до зниження якості прання (не до кінця виводити миючий засіб з тканини, наприклад).

 

Різновиди пральних машин

Пральні машини розрізняють за низкою параметрів. Кожен з них ми розберемо окремо. 

 

За способом монтажу та типом завантаження. Місткість

За способом монтажу розрізняють окремостоячі пральні машини, й такі що вбудовуються. Вбудовані зустрічаються двох видів – для кухні та зменшені моделі, що монтують під раковиною умивальника (розраховані на найменші ванни).

 

Типів завантаження є два:

Типи завантаження пральних машин

 • вертикальний. Як випливає з назви завантаження відбувається зверху. Такий варіант має низку переваг. Компактні моделі з вертикальним завантаженням підійдуть для найменших ванних, де сама форма ніші не дозволяє встановити фронтальну модель. Також, вертикальне завантаження буде зручне людям похилого віку, і всім тим, кому важко нахилятися. Третя перевага універсальна – у більшість моделей ви можете додати білизну в пральну машину навіть коли програма вже запущена (адже у кожного, напевно, були випадки, коли ви забували вкинути потрібну річ до барабану). Ще один специфічний нюанс, що виникає під час монтажу пральних машин із вертикальним завантаженням – необхідно передбачити 30-40 см вільного простору зверху, щоб можна було вільно відкинути кришку;
 • фронтальна. Завантаження відбувається спереду. Зустрічаються як повнорозмірні, так і доволі вузькі моделі – щоб заощадити вільний простір. Сама специфіка пральних машин із фронтальним завантаженням не передбачає можливості додавання білизни після запуску, але є певні винятки. Наприклад
  декотрі серії пралок Samsung містять моделі із підтримкою функції AddWash (білизна додається через спеціальне віконце, після призупинення програми). 

 

За місткістю переважно спираються на кількість білизни, яку потрібно випрати за один раз.

Глибина барабана, см

Загальна вага білизни, кг

30-40

3-5

до 50

6-7

до 60

8-10

 

Тип приводу й двигуна

На ринку представлено пральні машини з двома типами двигунів:

 

Колекторні

Пральні машини з колекторним двигуном найширше представлені на ринку. Не особливо заглиблюючись у технічні деталі відзначимо, що цей тип двигунів працює на щітках, які забезпечують контакт з ротором. Саме наявність щіток і визначає специфіку - під час роботи мотора ви чутимете щось схоже на шарудіння або шелест.

 

Переваги

Недоліки

Працює від будь-якого виду струму: змінного чи постійного. Проста електросхема.

Найчастіше виходять із ладу: розтягується ремінь передачі, стираються щітки.

Компактний розмір двигуна.

Досить шумні через наявність щіток.

Доступність.

ККД нижчий, ніж у інверторних двигунів, оскільки частина енергії витрачається на подолання сили тертя ременя та щіток.

 

Інверторні

Вперше такі двигуни з’явились в 2005 році, в лінійці пралок LG, що на певний час забезпечило компанії перевагу над конкурентами. Зараз пральні машини з інверторним двигуном з’явились у таких відомих брендів як: Samsung, Whirlpool, AEG, Bosch тощо.

Конструкція інверторного двигуна виключає наявність щіток і ременя передачі обертального моменту (приводу). Тому його ще називають двигуном із прямим приводом. Обертальний момент передається з двигуна, безпосередньо на барабан. Цей двигун, так само, як і колекторний, має статор, але колекторно-щітковий вузол в ньому відсутній.

Що означає прямий привід у пральній машині? Інверторний двигун кріпиться безпосередньо до барабана і не потребує ременя передачі обертального моменту.

 

Переваги

Недостатки 

Підвищений ККД відносно колекторних моделей. Відсутня сила тертя від щіток та ременів.

Значна вартість ремонту (дорогі комплектуючі).

Нижчий рівень шуму.

Висока вартість самого двигуна. 

Підвищена швидкість відтискання (можна встановити оберти приблизно в 1,2-1,4 рази вищі, ніж у колекторних двигунів).

 

 

Рівень шуму

Цей параметр переважно визначає можливість монтажу пральної машини в місці, близькому до житлових кімнат: спальні, вітальні, кухні-студії. У таких випадках прийнятно вибирати моделі з рівнем шуму до 55 дБ.

Крім того, більшість машин можна зробити трохи менш шумними просто шляхом грамотного монтажу. Спеціальні спінені підставки під ніжки, і точне їх регулювання за висотою врівень з площиною підлоги здатні значно знизити рівень вібрації. Це не лише зменшить шумність пральної машини, але й продовжить термін її експлуатації, оскільки що менша вібрація – то довше “проживе” опорний підшипник хрестовини барабана.

Опосередковано, рівень шуму та вібрації знижує і вага пральної машини – що вона масивніша, то менше вібрує та шумить. Тому, якщо місце дозволяє – це може бути вагомим аргументом на користь габаритнішої моделі.

 

Функції та додаткові можливості

 

Сушіння білизни

Така функція зустрічається на певній кількості прально-сушильних машин. Вона дозволяє скористатися свіжими речами відразу ж, без попереднього сушіння (з застереженням, що деякі речі доведеться випрасувати). А ще це заощаджує місце у квартирі, адже розвішувати білизну для сушіння немає потреби.

У разі вибору такої пральної машини зверніть увагу на набір програм. Як правило, там бувають програми для сушіння: бавовни, синтетики, вовни тощо. Також врахуйте, що максимальний об'єм білизни, який може висушити така машина – це зазвичай приблизно вдвічі менше, ніж її максимальне завантаження. На просунутих моделях є датчик вологості, що дозволяє отримати білизну ще трохи вологою, що оптимально для її подальшого прасування.

 

Захист від протікання

Захист від протікання

Важливий для багатьох момент, особливо для жителів багатоповерхових будинків. Як правило, у 95% випадків, протікання трапляється на ділянці шлангів подачі та зливу води. Корпус пральної машини практично на всіх моделях захищає поплавець, встановлений у піддоні. При потраплянні води в піддон, поплавець піднімається та блокує роботу системи.

Захист шлангів реалізований у вигляді подвійного шлангу, коли вода потрапляє під зовнішню оболонку, пристрій автоматично блокує клапан. Навіть якщо на обраній вами моделі пральної машини такого захисту немає – дані шланги можна докупити окремо, діаметри введення-виводу у них стандартні. Наявність такого захисту дозволяє без побоювання вмикати пральну машину на таймер відтермінованого старту, навіть якщо вас не буде вдома. 

 

Обробка гарячою парою 

Залежно від виробника пральної машини конструкція та нюанси роботи парогенератора можуть різнитися, але суть одна: у барабан з білизною подається гаряча пара. Залежно від інтенсивності обробки та конкретної програми, ви можете як просто освіжити речі (без замочування), так і дезінфікувати їх. Глибока обробка парою вбиває більшість мікробів та перешкоджає виникненню грибка.

Наявність такої функції дуже зручна для швидкості – щоб освіжити білизну. До того ж, обробка парою розгладжує складки, так що прасування не потрібне. Особливо корисною є така функція для людей з алергією.

 

Smart-функції

До моделей зі смарт-функціями відносять пральні машини, що керуються по WiFi, Bluetooth або мають NFC чіп. Також сюди відносять пралки Samsung, що підтримують так звану функцію Fuzzy Logic – набір датчиків, що допомагають забезпечити “інтелектуальне керування пранням”.

Наприклад, датчик може визначити рівень жорсткості води, забруднення білизни, вологість, точну вагу завантажених речей. І на підставі цих даних блок керування підбирає оптимальний режим прання (час, кількість води, миючого засобу тощо).

Подібні пральні машини, звичайно ж, коштуватимуть дорожче. Але вони одночасно забезпечать і ряд вигод: ви зможете запускати прання з телефону і заощадите ресурси (витрати прального порошку, води).

 

Програмні можливості та режими автоматичних пральних машин 

Перш ніж розповісти про найкорисніші та найцікавіші програми доступні в сучасних пральних машинах, варто сказати про той мінімальний набір, якого вистачить 95% користувачів. Це:

 • подвійне прання (з попереднім пранням)

 • попереднє замочування

 • звичайне прання

 • прання синтетичних речей

 • делікатне прання для ніжних тканин

 • швидке прання

 • відключення відтискання

 

Пральні машини з програмами, відмінними від тих, що віднесено до стандартного списку, варто вибирати лише якщо ви 100% впевнені, що будете ними користуватися. Ось приклади таких програм:

 • біофаза. Попередньо нагріває воду в машинці на 10-15 хвилин, щоб активувати біодобавки у гелі чи пральному порошку. Таке прання найкраще виводить складні органічні плями (жир, вино, кетчуп тощо);

 • контроль рівня піни. Датчик визначає якість полоскання, і якщо піна в баку ще залишилася видаляє її;

 • нічний режим. Набір програм, за виконання яких пральна машина не використовує швидке відтискання (що спричиняє значний шум) і працює на мінімальних обертах;

 • відтермінований старт. Для запуску прання за таймером;

 • спеціальні програми для прання певних речей. Це можуть бути пуховики, джинси, змішані тканини, спортивний одяг, термобілизна, мембранні тканини та інше.

 

Різниця між автоматичними та напів автоматичними пральними машинами

Автоматичні пральні машини передбачає мінімальну участь у процесі прання – ви завантажуєте білизну, вибираєте програму і, по тому, лише забираєте чисті речі за звуковим сигналом про готовність.

Пральна машина напівавтомат передбачає що ви, наприклад, перекладаєте речі після прання з основного баку у бак центрифуги. При цьому, такий пристрій набагато легший за автоматичні машини (15-20 кг, є також полегшені моделі вагою 7-8 кг) і в них простіша конструкція. Такі машинки набагато дешевші у ремонті та обслуговуванні.

Пральна машина напівавтомат

90% напівавтоматів на ринку активаторного типу. Тобто білизну у баці обертає не барабан, а лопаті. Тому в подібних пральних машинах краще не прати делікатні тканини.

 

Підсумки. Поради з вибору

Більшість виробників збирають свої пральні машини з тих самих комплектуючих. Тому в бюджетному сегменті досить складно порадити однозначно якісні моделі – скрізь будуть компроміси. Але, варто пам'ятати (інформація на момент написання статті), що на хрестовинах пралок LG встановлюють підшипники на 1-2 розміри більше ніж у конкурентів у моделях з аналогічним розміром барабана. Це суттєво подовжує термін їх служби. Якщо виробник вказав у специфікації моделі, що у неї розбірний бак – це теж серйозний плюс, оскільки післягарантійний ремонт буде набагато дешевшим.

А ось купувати зовсім бюджетні пральні-автомати – сумнівна авантюра. З метою економії набагато вигідніше придбати напівавтомат, який і ремонтувати дешевше, і виходить з ладу він набагато рідше через простоту конструкції.

У середньому бюджеті побоюватися за якість деталей не варто. Тут необхідно підбирати пральну машину виходячи з ваших запитів: за завантаженням, форм-фактором, габаритами, необхідними функціями та програмами. У будь-якому разі найкраще дивитися у бік продукції від відомих брендів та почитати відгуки про роботу їх сервісних центрів.