ОЗП (оперативний запам’ятовувальний пристрій) – це модуль зберігання тимчасових файлів. Причому завдання стоїть не тільки зберегти файли, але і дати до них швидкий доступ. Звідси випливають 2 головні характеристики модуля пам'яті:

 • обсяг;

 • швидкодія.

Перш ніж перейти до вибору характеристик, потрібно вирішити питання сумісності. Комп'ютер – взаємопов'язана система, у якій загальна продуктивність залежить від усіх комплектуючих окремо. Навіть найкраща оперативна пам'ять не зможе розкритися, якщо застарів процесор. А якщо у вас стара материнська плата, то сучасний ОЗП зовсім не вийде встановити – він просто не стане у відведений слот.
Оновлення пам'яті не дасть великого приросту продуктивності, якщо не поміняти процесор і відеокарту. Прискорює роботу системи й заміна накопичувача HDD на SSD. Тому вибирають їх в такому порядку: материнська плата – процесор – відеокарта – SSD – модуль пам'яті. На сайті є матеріали про те, як вибрати:

Вкладені в ці вузли гроші дадуть більше користі для загальної продуктивності системи, ніж якби ви вклали їх тільки в оперативну пам'ять.


Зміст:
1. Сумісність.
  1.1 Покоління оперативної пам'яті.
2. Оптимальний обсяг.
  2.1 Скільки планок купити.
3. Частота.
4. Таймінги.
5. Охолодження.
6. Підсумки.


 

Сумісність

При виборі модуля оперативної пам'яті враховують 3 види сумісності із системою:

 • за форматом (для ноутбука або стаціонарного комп'ютера);

 • за поколінням (різні покоління DDR розраховані під різні слоти);

 • за характеристиками (не всі процесори можуть працювати з високочастотною пам'яттю).

Із форматом все просто. Для ПК випускають планки DIMM. У системних блоках досить місця, щоб їх розмістити, а ось для ноутбуків вони завеликі. Тому для ноутбуків випускають пам'ять формату SO-DIMM, яка вдвічі менша. На характеристиках розмір не позначається: ви можете знайти схожі за продуктивністю модулі DIMM і SO-DIMM.

Оперативна пам'ять SO-DIMM для ноутбука

У форматі DIMM також випускається серверна оперативна пам'ять. Вона ідентична планкам, які використовуються в стаціонарних комп'ютерах, і тому вона встановлюється в слот ОЗП для ПК. Але працювати вона не буде – для цього необхідна спеціальна серверна материнська плата.
Планки пам'яті DIMM завжди мають стандартну довжину, але через радіатори висота може бути різною. Висота не завадить поставити модуль в слот, але проблеми можуть виникнути при установці інших комплектуючих.
Наприклад, в ноутбуках обмежений внутрішній простір, і не завжди можна встановити пам'ять з радіатором. Здавалося б, що із системними блоками такої проблеми не буде, адже місця в них досить. Але і тут іноді виникають проблеми: через радіатори планка стає вищою від стандарту, а тому може заважати встановити систему охолодження процесора.

Покоління оперативної пам'яті

На даний момент є 5 поколінь пам'яті:

Покоління оперативки не є взаємозамінними. Вони мають різну продуктивність і напругу живлення, і щоб ви не поставили в більш старий слот нову планку пам'яті, їх роблять несумісними. Тобто поставити на материнську плату для DDR4 модуль DDR3 ви не зможете фізично – у них різні замки і зміщені контакти.

Різниця між ОЗП DDR4 і DDR3


Перші 2 покоління пам'яті вже безнадійно застаріли. Так, компанія G.SKILL, яка є одним з лідерів в ігровому сегменті ринку, відмовилася навіть від DDR3 і виробляє тільки DDR4.
Перші покоління ще продаються, але купувати їх має сенс тільки, якщо ви хочете відремонтувати старий комп'ютер або збільшити обсяг ОЗП в ньому.
DDR3 виглядає досить бадьоро за характеристиками, але збирати новий комп'ютер на цьому поколінні не варто. Технологія вже дійшла до своєї межі розвитку. Якщо ви зараз купите найпродуктивнішу DDR3, то більше модернізувати систему не вийде.
DDR4 з'явилася 10 років тому, а превалювати на ринку четверте покоління почало в 2017 році. Підтримувати і розвивати технологію виробники будуть ще довго.
DDR5 вже продається за кордоном, і вона в 1,8 разів швидша за DDR4. Але з її купівлею поспішати не варто. По-перше, для DDR5 потрібен новий процесор з підтримкою цього покоління. По-друге, тільки з початком масового використання технологія доведе стабільність на практиці.

Оптимальний обсяг

Вибираючи, який обсяг оперативної пам'яті купити, варто пам'ятати про нелінійний приріст продуктивності. Ви відразу помітите поліпшення в роботі системи, якщо перейдете з 4 на 8 і тим більше на 16 ГБ. А ось подальше нарощування обсягу не завжди має сенс: продуктивність в іграх і повсякденних завданнях зросте незначно.
Мінімумом для офісного комп'ютера є 4 ГБ пам'яті. При цьому потрібно враховувати, що 2 ГБ ОЗП буде йти тільки на підтримку роботи Windows. Тобто для робочих процесів залишиться не так багато оперативної пам'яті. Для комфортної роботи краще зібрати офісний комп'ютер з модулем на 8 ГБ.
Щоб дивитися фільми в 4К, потрібно
8 ГБ оперативної пам'яті. Це можна вважати мінімумом для сучасного домашнього комп'ютера. З таким обсягом ОЗП можна відносно комфортно грати, працювати з ресурсоємними програмами. 8 ГБ вказано мінімальною вимогою для графічних і відеоредакторів, додатків для 3D-моделювання.
16 ГБ є верхньою межею для геймерів, оскільки оперативна пам'ять понад цей обсяг буде незначно впливати на продуктивність системи. Чого не скажеш про моделювання або відеомонтаж: щоб працювати з відео в Full-HD буде досить 16 ГБ, а для монтажу 4К –
32 ГБ.

Материнська плата з підтримкою 256 ГБ оперативної пам'яті

Gigabyte TRX40 DESIGNARE має 8 слотів для оперативної пам'яті

З 3D-моделюванням ситуація схожа. 16 ГБ пам'яті достатньо, щоб система працювала без зависання, але якщо є можливість додати ОЗП – це варто зробити. Програми САПР здатні задіяти і 64 ГБ, і 256 ГБ оперативної пам'яті – тут доцільно купити максимальний обсяг, виходячи з вашого бюджету.

Скільки планок купити

Ви визначилися з обсягом. Припустимо, вам потрібно 16 ГБ пам'яті. Але її можна купити 1, 2 або 4 планками. Інтуїтивно здається, що краще взяти однією, але це помилка. Сучасні процесори підтримують двоканальний режим роботи з оперативною пам'яттю, а тому краще взяти 2 модуля по 8 ГБ кожний. Є і чотириканальний режим, але його підтримують не всі процесори/материнські плати.

Комплект з 2 планок ОЗП


Також при виборі звертайте увагу на напругу живлення модуля пам'яті. Вона повинна бути однаковою, адже материнська плата не може створювати різну напругу для кожного зі слотів.

Багатоканальна пам'ять

Щоб двоканальний режим функціонував, модулі оперативної пам'яті потрібно ставити у відповідні слоти. Зазвичай вони пофарбовані в один колір. Такі слоти виробники розташовують як по сусідству, так і через один, а тому краще читати інструкцію до материнської плати.

Слоти для двоканальної роботи ОЗП позначені одним кольором


Для багатоканальної роботи потрібно грамотно підібрати планки пам'яті. Найкраще купувати їх комплектами – так ви отримаєте ідентичні модулі за всіма характеристиками. У комплектах продаються планки пам'яті з однієї партії, тобто виготовлені за однією технологією, з використанням одних матеріалів і комплектуючих.
Якщо купувати планки оперативної пам'яті однієї серії, але в різний час, то можна отримати трохи різні модулі. Наприклад, зміниться архітектура друкованої плати або припій, що позначиться на швидкості проходження сигналу.
Для ідеальної роботи двоканального режиму купіть однакові планки від одного виробника. Але це не обов'язкова вимога. Ви навіть можете використовувати модулі ОЗП з різною частотою, але тоді контролер пам'яті процесора буде підлаштовуватися під попільнішу. Це зведе користь двоканального режиму до мінімуму.
Якщо ви хочете докуповувати модулі ОЗП поступово, то вибирайте більш «свіжі» моделі. Так ви зведете до мінімуму ризик того, що обрану оперативну пам'ять знімуть з виробництва.
Якщо купити ідентичні модулі оперативної пам'яті не виходить, то підбирайте ОЗП з однаковими/схожими частотами і таймінгами.

Оптимальна частота

Тактова частота – основна характеристика, яка визначає швидкодію процесора і оперативної пам'яті. Вона відображає, скільки операцій вони можуть зробити за 1 секунду. Якщо узагальнити: чим вища частота оперативної пам'яті – тим краще. Це не означає, що потрібно купувати найпотужніший модуль ОЗП. При виборі частоти враховуйте ваші потреби, сумісність з іншими комплектуючими вашого комп'ютера.
Для офісного комп'ютера досить купити планку DDR4 2400 МГц, і вона з головою покриє всі потреби.
Велика частота реалізується тільки в професійних і геймерських комп'ютерах. Для перших вона дає більш швидкий рендеринг, а для других підвищує FPS. При цьому варто розуміти, що приріст продуктивності відбувається нерівномірно. Так, різниця в FPS між 2400 і 3600 МГц може досягати 20%. Перехід з 3600 МГц на більш високочастотну пам'ять не дає такого приросту, тому платити за такі модулі не завжди доречно.
Для SO-DIMM хорошим показником вважається 2666-3200 МГц. Планки з більшою частотою сильніше нагріваються при роботі, і їх ставлять тільки в ноутбуки з хорошим охолодженням.
Тут повертаємося до питання про сумісність. Шина материнської плати стане пляшковим горлечком, якщо має меншу пропускну здатність, ніж потрібно для ОЗП. Обмеження також бувають «зашиті» в контролері пам'яті процесора.
Перед покупкою нової планки ОЗП перевірте, чи підтримує обрану частоту шина материнської плати і контролер центрального процесора.

Таймінги (затримка, латентність)

Оперативній пам'яті потрібен час, щоб знайти запитувану процесором інформацію. Затримку між запитом і видачею називають латентністю або таймінгами. Латентність записують числом після літер CL (CAS Latency), а вимірюється вона в тактах. Це важливий момент, оскільки такти для різних частот відрізняються тривалістю. Наприклад, при частоті 2133 МГц такт в 2 рази повільніший ніж при 4266 МГц.
Для DDR4 з частотою 2400 МГц найменша латентність – CL14, а нормальним показником вважається CL15-CL16. Для пам'яті 3600 МГц CL16 вже буде мінімумом.
Тому на латентність дивляться, коли порівнюють кілька модулів оперативної пам'яті однакових по частоті.
І тут потрібно згадати про оверклокінг – підвищення користувачами заводських характеристик комп'ютерного заліза. Якщо ви купуєте оперативну пам'ять під розгін, то таймінги виходять на перший план. Для оверклокінгу беруть середньочастотні ОЗП з мінімальною латентністю, оскільки низькі таймінги говорять про більший потенціал модуля.

Чи потрібне охолодження для оперативної пам'яті

Більша частина модулів DDR4 продається з алюмінієвими радіаторами, які відводять тепло від чіпів. Переважно це маркетинговий хід, оскільки пам'ять 4 покоління працює при слабкій напрузі, а тому не сильно гріється. Наприклад, DDR4 від KINGSTON взагалі продається без охолодження. Радіатори можуть навпаки нашкодити: з часом вони забиваються пилом, і відведення тепла погіршується.

Оперативна пам'ять з радіатором

Якщо ви збираєтеся займатися розгоном, то краще вибирати ОЗП з радіатором. Під час оверклокінгу підвищують напругу живлення, через що модуль пам'яті гріється більше. І тут товсті алюмінієві радіатори з ребрами допомагають відвести тепло. Стабільна робота модулів пам'яті можлива тільки за температури до 60°С, а при більшому нагріванні збільшується кількість помилок, спостерігаються збої.

 

Підсумки:

 • Для підвищення продуктивності комп'ютера пам'ять грає четверту роль після процесора, відеокарти і SSD.

 • Щоб використовувати передову оперативку, потрібна сучасна материнська плата і процесор.

 • Додатковий обсяг оперативної пам'яті не позначається на продуктивності в іграх, але корисний для роботи з 3D-моделями та відео.

 • Частота оперативної пам'яті більше таймінгів впливає на швидкодію.

 • Планки краще купувати комплектами. Якщо берете їх окремо, вибирайте схожі за характеристиками.

 • Радіатор не є обов'язковим елементом для пам'яті, але може стати в нагоді під час оверклокінгу.