Коли ви приблизно визначилися з основними комплектуючими для майбутнього комп'ютера, саме час розпочати вибір кейсу, в якому вся система буде розміщена. Правильно підібраний корпус для ПК здатний забезпечити простий доступ для чищення або заміни комплектуючих за потреби. У цій статті поговоримо про те, за якими критеріями потрібно вибирати кейс і відповімо на найпоширеніші питання, що виникають у процесі.

Якщо ж у вас немає часу та/або бажання, щоб вникати в деталі – дивіться наш рейтинг 15 найкращих корпусів на 2021-2022 рік.

 

Зміст:

           за розміром материнської плати

           під розмір деяких комплектуючих

           за форм-фактором та призначенням


 

Типорозміри корпусів ПК

Типорозмір корпусу для вашої системи слід вибирати, виходячи з декількох критеріїв. Тут варто обмовитися, що не вийде вибрати просто відповідний "фізичний" розмір кейсу - ширину, висоту, глибину, доведеться враховувати низку факторів. Розберемо критерії вибору у порядку зменшення значущості.

 

За розміром материнської плати

Найважливіший за значущістю критерій – підбір кейсу під розмір материнської плати майбутнього ПК. Усього існує кілька стандартних типорозмірів плат:

 

Форм-фактор мат плати

Розмір, мм

Відповідний типорозмір

ATX

305 х 244 

Midi Tower 

micro ATX

244 х 244

Mini Tower, Slim

mini ATX

170 х 170 

Mini Tower, Slim, Microtower

Extended ATX (или Full/XL ATX)

305 х 330

Full Tower

 

Логіка вибору в цьому випадку наступна: в корпус, що підтримує плати ATX, можна встановити будь-який менший типорозмір материнки, але не навпаки. Використання більш просторого корпусу для micro ATX плати має сенс, якщо у вас оптимально підібрано комплектуючі – так всередині буде більше вільного простору, що дещо покращить циркуляцію повітря.

Корпуси під розмір материнської плати

 

Під розмір та особливості певних комплектуючих

Крім розміру материнської плати доведеться враховувати також розміри відеокарти і баштового кулера повітряної системи охолодження (“водяне” охолодження вимогливе до наявності певних кріплень, але про це далі). Якщо ви збираєте офісний комп'ютер з інтегрованим відео чіпом, сміливо пропускайте цей підпункт.

Щодо відеокарти – більшість ігрових рішень випускають для моделей завдовжки близько 30 см, проте флагманські моделі можуть бути ще довшими. У 99% випадків у специфікації буде зазначено, яку максимальну довжину графічного прискорювача корпус підтримує. Тут загальне правило просте – збирати ігровий чи робочий ПК переважно у найбільш просторому корпусі з можливих. Також звертайте увагу на розміщення відсіків під кардідера, BluRay привід або SSD накопичувачі. Іноді навіть якщо виробник заявляє підтримку певної довжини відеокарти, вона вказана без урахування монтажу даних комплектуючих в слоти навпроти неї.

 

За форм-фактором та призначенням

Форм-фактор, або ж типо-розмір визначає як сумісність з певними матплатами, так і експлуатаційні характеристики корпусу. Ось найпоширеніші форм-фактори:

  • Tower. Вертикальне розташування корпусу для ПК. Одне з найбільш універсальних та зручних;

  • Desktop (десктопний/настільний). Раніше так називали моделі із горизонтальною орієнтацією, тоді їх використовували для оптимізації місця на робочому столі офісу (на них ставили монітори). Зараз цей термін використовують для ПК кейсів горизонтальної та вертикальної орієнтації, які встановлюють на робочий стіл. Як правило, дані моделі дуже компактні, і мають спеціальну "ногу-опору". До цієї ж групи належать моделі типу Slim. Загальне призначення – для оптимізації простору в офісах, коворкінгах тощо. У десктопні варіації монтують системи з інтегрованою графікою та середньою продуктивністю.

  • Кубічні корпуси. Окрема категорія, що призначена для специфічних завдань. Як правило, ПК у подібному кейсі збирають лише виходячи з дизайну – він вигідно відрізняється від звичних Tower-типажів. Однак цей форм-фактор має певну перевагу – в ньому досить просто розмістити спарену відеокарту і потужне повітряне охолодження залишивши достатньо простору для вільної циркуляції повітря. Тому їх часто вибирають геймери та графічні дизайнери.

  • Корпуси для геймінга – це, швидше, не про форм-фактор, а про призначення. Переважно йдеться про варіанти типу Midi або Full Tower, рідше про кубічні, в яких присутнє діодне підсвічування вентиляторів або зовнішніх контурів, частіше зі скляною бічною кришкою, через яку видно "начинку". Дехто відносить будь-який ПК корпус з підсвічуванням до ігрових рішень, але це не зовсім коректно. Головне у них – можливість встановлення довгих GPU та продуктивних систем рідинного чи повітряного охолодження. Підсвічування, тим часом – є лише приємним доповненням. У деяких просунутих моделях подібного типу встановлений модуль для керування підсвічуванням, що налаштовується або в BIOS або операційній системі.

 

Розташування блоку живлення в корпусі ПК. Комплетні БЖ

За розташування БЖ вгорі він забирає вже нагріте повітря зсередини і виштовхує його назовні. Таке розміщення не підходить для потужних геймерських ПК або систем для серйозної роботи з графікою та відеоконтентом.

Нижнє розташування блока живлення найвдаліше з точки зору оптимізації тепловідведення. У такому разі вентилятор БЖ забирає повітря кімнатної температури через антипилову сітку, а відводить його через бічну частину та його охолодження працює автономно щодо основної системи охолодження. У більшості корпусів за нижнього монтажу БЖ повністю ізольований від інших комплектуючих товстою металевою перегородкою.

 

Повітряні потоки в корпусах з нижнім та верхнім розташуванням БП

 

Чи це означає, що верхній монтаж однозначно не варіант? Зовсім ні, адже температура повітря в ПК середньої потужності на вбудованих чи початкових дискретних GPU незначна. Тому такі корпуси, зважаючи на їхню меншу вартість і простіший монтаж комплектуючих всередині, цілком підходять для офісних збірок. Також верхнє розташування БЖ підійде для середньо-продуктивного домашнього ПК, якщо ви плануєте його розмістити на ворсистому килимі.

 

Комплектні блоки живлення – чи варто купувати?

Корпуси без блоку живлання – оптимальне рішення для середньо та високо продуктивних ПК будь-якого призначення. Ви можете підібрати БЖ під завдання свого комп'ютера, точно розрахувавши потрібну потужність і необхідну комплектацію кабелів та роз'ємів. Якщо домашній ПК ви збираєте надовго, теж краще віддати перевагу корпусу без БЖ, і вибрати його самостійно, пізніше ви можете спокійно його змінити.

Під ПК, які призначені для вирішення нескладних завдань (офісна робота), варто розглянути корпус з комплектним блоком живлення. Але потрібно розуміти, що якщо відняти вартість БЖ від вартості комплекту, то за різницю в ціні ви зможете знайти кращий варіант. Тим не менш, це прийнятно для тих, хто не хоче морочитися з підбором блоку живлення та збирає досить простий компьютер для дому чи для бізнесу. Закупівля корпусів з БЖ коштуватиме дешевше, на кількості.

 

Сумісність корпусів ПК з різними системами охолодження

Одне із призначень комп'ютерного корпусу – забезпечення комплектуючим оптимального температурного режиму для роботи. Це досягається двома способами: комплектним набором кулерів та внутрішньою ергономікою, що сприяє безперешкодній циркуляції повітря між комплектуючими.

У бюджетних корпусах комплектних вентиляторів іноді немає зовсім, під них передбачені лише посадкові місця. Що дорожча модель, то більше в ній "вертушок" і посадкових роз'ємів під них. Як правило 1-2 з них працюють на вдування, а решта 2-5 на видування. Це допомагає забезпечити відтік нагрітого повітря з корпусу та знизити тиск у ньому.

Комплектні вентилятори у корпусі Vinga Barbarian V2

Окрема купівля кулерів – виправдана якщо ви розумієтеся на аеродинаміці та специфіці установки й експлуатації “вертушок”. Загалом, що більше діаметр лопатей, то вони тихіші (нижча частота обертання), але на шум та ефективність сильно впливають підшипники, встановлені осі. У 95% випадків купують корпус із уже встановленими вентиляторами. Навіть для малопродуктивних ПК краще вибирати корпус з 1-2 “вертушками”, а для ігрового чи дизайнерського – що більше, то краще. Єдина проблема, яка може виникнути - декоративні елементи підсвічування мат.плати можуть впиратися в один з комплектних вентиляторів і доведеться обирати - або переносити вертушку або знімати декоративну деталь.

Для корпусів під геймерські чи дизайнерські ПК перевагою буде наявність у корпусі модуля "Реобас", що дозволяє регулювати швидкість обертання кулерів.

 

Повітряні та водяні системи охолодження ПК

Якщо ви встановлюєте кулер-башту для охолодження процесора, то обов'язково враховуйте висоту вежі при підборі корпусу. В ідеалі між верхом вентилятора й корпусною кришкою повинно залишатися 5-7 см простору.
Посадочні місця під СРО є не у всіх корпусах, врахуйте це, якщо плануєте саме таке охолодження. З водяними системами охолодження можливі два сценарії:

  • заводські "водянки" для відеокарти та процесора. У цьому випадку, якихось особливих вимог до корпусу немає, у будь-якому Midi Tower ви розмістите заводське водяне охолодження набагато компактніше, ніж повітряний кулер з радіатором;

  • кастомна "водянка". Тут все дещо складніше, тому що необхідний буде корпус кубічного форм-фактору із запасом або Full Tower, щоб розмістити систему шлангів та досить об'ємний насос. На корпусах високого цінового сегмента зазвичай роблять спеціальні монтажні майданчики під помпу та "трубо-менеджмент".

 

Відсіки для накопичувачів та дротів

Перейматись про якість та кількість відсіків під накопичувачі варто лише в тому випадку, якщо ви збираєте спеціалізований ПК під роботу з медіа-контентом або вам, з тієї чи іншої причини, необхідний привід для читання-запису дисків Blu Ray. Річ у тім, що дисководи і жорсткі диски (використання HDD вимушений захід, тому що вартість 1 ТБ пам'яті на них суттєво дешевше ніж на SSD) відчутно вібрують під час роботи – а отже, створюють додаткові шуми. На корпусах, які оптимізовані під подібні комплектуючі, присутні демпферні "шахти", а кріплення здійснюється гвинтами із щільного силікону, які додатково гасять вібрації.

 

Додаткові опції

 

Якість матеріалів корпусу для ПК

Одне із завдань комп'ютерного кейсу – захист комплектуючих. У бюджетних варіаціях часто використовують дуже тонкий метал і так зване “органічне скло” для кришок. Якщо корпус, як зазвичай, розміщується на підлозі біля столу, його можна випадково штовхнути ногою, і на тонкому металі утворюється вм'ятина, а оргскло може тріснути. Тому краще вибирати варіант з товщиною стінок хоча б 1,2-1,3 мм, до того ж, що товстіший метал, то краще він гасить вібрації. А для корпусів із вікном на бічній панелі найкраще підійде загартоване скло, хоча це й здорожчує покупку. Якщо "системник" розміщується на столі, то якістю матеріалу можна знехтувати для здешевлення складання офісних комплектів і т.д.

Також звертайте увагу на якість обробки кромок металу, за наявності задирів та заусенців можна порізатися збираючи комплектуючі докупи.

 

Кабель менеджмент

Що продуктивніший ПК ви збираєте, то більше дротів буде всередині, і щоб їх акуратно “сховати”, вам знадобиться для цього спеціальний монтажний відсік, передбачений на корпусі. Задня бічна кришка зазвичай проектується з невеликою опуклістю, сюди і просовують основний пучок кабелів, розводячи їх в корпус через технічні отвори. Зручність прокладання кабелю залежить від того, наскільки вдало дана система реалізована в кожній конкретній моделі корпусу.

 Кабель менеджмент

 

Пилові фільтри

Щоб рідше чистити комплектуючі від пилу, на зовнішніх повітрозабірних поверхнях та біля БЖ ставлять спеціальні пилові фільтри. Залежно від ціни корпусу це можуть бути як найпростіші металеві сітки з дрібними отворами, так і магнітні решітки, що затримують набагато дрібнодисперсніші частинки.

 

Набір необхідних роз’ємів

Як правило мова про фронтальні роз'єми для аудіоджека, мікрофонного входу, та USB-конекторів. В окремих версіях на цю панель виводять кардрідер. Вибирайте враховуючи власні конкретні побажання щодо кількості та якості цих роз'ємів.

 

Шумопоглинання

Спеціальні ущільнювачі, що гасять вібрацію та знижують загальний рівень шуму. Моделі корпусів з шумопоглинанням, за інших рівних, більше нагріваються ніж ті, в яких немає ущільнювачів. Зважайте на цей момент підбираючи систему охолодження. Тут потрібно визначиться, що для вас важливіше - зниження шуму, або зниження температури в корпусі.

 

Підбиття підсумків

Як бачите, нюансів вибору корпусу для ПК є чимало. Якщо ви збираєтеся купувати онлайн, варто ретельно перевірити його на сумісність з усіма комплектуючими. Добре, що виробники корпусів завжди вказують ці параметри в специфікації. В цілому, якщо місця для встановлення системника достатньо - завжди варто віддати перевагу більш просторому корпусу. Якщо місце в дефіциті, можливо варто збирати на платі меншого розміру - що дозволяє використовувати більш компактні кейси. Грамотно підібраний корпус збільшує термін служби всіх ПК комплектуючих.