Тонкий, легкий та компактний – планшет (або таблет) стане найкращим рішенням якщо продуктивності та розміру екрану смартфона вам недостатньо, а ноутбук займає занадто багато місця. Свого часу мав місце справжній бум на ці пристрої, коли на ринку з'явилися перші iPad, але зараз вони зайняли свою нішу та є вузькоспеціалізованим рішенням під певні завдання.

Чи потрібний вам планшет, які його плюси та мінуси щодо смартфонів та ноутбуків, яка операційна система краща, чим ще керуватися в процесі вибору? Про все це ми поговоримо у цій статті. А якщо у вас немає часу чи бажання заглиблюватися в тему – можете просто вивчити наш рейтинг топ-10 моделей кінця 2021 початку 2022 року.

 

Зміст:


 

Призначення планшета

Визначившись для чого саме вам необхідний девайс, ви зрозумієте, на які характеристики звертати увагу в першу чергу. Можна приблизно розділити всі подібні пристрої на найбільш придатні для:

 • читання та веб-серфінгу. Тут головним критерієм буде компактність та легкість. Для цього підійдуть моделі з діагоналлю 7-9” без особливих вимог до продуктивності;

 • перегляду фільмів у поїздках. Основний акцент на якості дисплея та високій роздільній здатності;

 • офісної роботи (мобільна заміна ноутбука). Можливість підключення зовнішньої клавіатури та миші (наявність роз'ємів чи бездротових інтерфейсів), 6-8 Гб оперативної пам'яті (для впевненої роботи в браузері), підтримка SIM-карток необхідного для вас формату;

 • ігор. Максимальна продуктивність, потужний процесор та відеоядро, 8 і більше Гб оперативної пам'яті – ось що таке ігрові планшети.

 

Дисплей, матриця, діагональ, роздільна здатність

 

Матриця

Головне у будь-якому дисплеї – це матриця. Від її якості залежить загальний комфорт роботи з екраном та чіткість зображення на ньому. Усього є три основні типи матриць на актуальному ринку планшетів:

 • TN, LCD, TFT, MVA. Рідкокристалічні матриці побудовані на тонкоплівкових транзисторах. Це найбюджетніша з технологій, що має лише дві переваги: ​​висока швидкість відгуку (що буде доречно в іграх) і доступна ціна. За іншими показниками: кутами огляду, відтворенням чорного, контрастністю – вона поступається матрицям решти типів;

 • IPS (PLS). Відносно доступні рідкокристалічні матриці з кутами огляду до 178°, добрим відтворенням кольору та високою контрастністю. Також вони досить довговічні. На сьогоднішній день є стандартом на ринку;

 • AMOLED. Технологія, котра зустрічається переважно у планшетах Samsung. У таблетах такі матриці застосовують досить рідко, оскільки вони дорогі у виробництві. Але, при цьому, у них найточніша передача чорного кольору (так звана нескінченна контрастність). Досягається така передача кольору завдяки можливості відключати кожен піксель окремо.

Порівняння Super AMOLED Plus та IPS Retina Display

 

Діагональ

Щодо вибору конкретної діагоналі, то тут все залежить від того, якого саме розміру планшет вам буде комфортно транспортувати. Загалом на ринку представлені діагоналі:

 • 7-7,9”. Найкомпактніші планшети. Зараз навіть для смартфонів розмір 6-6,5” стає нормою, тому це рішення скоріше для читання та веб-серфінгу, щоб не розряджати телефон;

 • 8-8,9”. Такі діагоналі вже підходять для перегляду фільмів у подорожах, все ще досить компактні та мобільні пристрої;

 • 10-11”. Підходять для офісної роботи, лише матрицю краще вибирати з добрими кутами огляду, тому що не завжди ви можете встановити пристрій ідеально. У цьому розмірі планшети виграють у найменших ультрабуків лише товщиною, але якщо ви берете із собою ще й підставку та клавіатуру ця перевага нівелюється;

 • больше 11”. Мультимедійні планшети. Ідеальні для роботи за рахунок розміру екрану.

 

Роздільна здатність та щільність пікселів

Говорити про роздільну здатність планшетів у категоріях звичних для моніторів та ноутбуків не можна. РІч у тім, що для кожної діагоналі є оптимальні значення. Орієнтуватися краще за щільністю пікселів ppi (пікселів на дюйм, – скор. з англ.). Тут варто розуміти, що, наприклад, планшет на 10 дюймів з роздільною здатністю 1920х1080 отримає 220 ppi, а 12-дюймовий – лише 183 ppi. Тобто на меншій діагоналі чіткість зображення буде вищою.

 

Операційна система

Від того, на основі якої операційної системи (ОС) працює ваш планшет залежать його можливості, доступні програми (додатки, застосунки) та суб'єктивний комфорт його використання. Перевстановити ОС як на ноутбуці не вийде, тому потрібно вибирати якомога ретельніше. На ринку представлено лише три варіанти:

 • Windows. Оптимальний для тих, хто використовує ПК або ноутбук із цією ОС як основний робочий інструмент. Windows 10 і 11 добре оптимізовані під використання сенсорного екрану, а наявність смартфона та планшета з цієї ОС дозволяють перемикатися між пристроями, зберігаючи роботу в тих самих програмах. Windows на планшеті дозволить повноцінно використовувати такі інструменти, як Microsoft Office, Photoshop, Solidworks, Visual Studio, а також підключатися до сканера (можна використовувати камеру) чи принтер;

 • Android. Платформа з відкритим вихідним кодом розробки. Нею оснащено планшети багатьох вендорів, таких як, до прикладу Huawei або Prestigio. Перевага даної ОС у широкому виборі програм з Google Play та простою синхронізацією з Android-смартфонами. У більшості випадків, на планшети з ОС Android ви зможете знайти безкоштовну програму під свої задачі;

 • iOS. Розробка компанії Apple, дана ОС встановлюється на всю продукцію бренду. З iOS вам будуть доступні лише програми з оригінального магазину App Store та безкоштовних професійних утиліт тут значно менше, ніж на Android. Але сама ОС краще оптимізована і, за однакового, "заліза" працюватиме істотно швидше за Віндовс або Андроїд.

 

Операційні системи для планшетів

 

Продуктивність

Планшети рідко використовують для ресурсомістких завдань типу рендерингу або складних обчислень (майнінг, обчислення значних масивів даних). Тому тут встановлюються мобільні процесори з вбудованим відео-ядром. Однак, від класу процесора залежить, який відеоприскорювач на ньому встановлений, і як добре він даватиме раду з робочими завданнями або іграми. Навіть для комфортного повсякденного серфінгу потрібен мобільний CPU приблизно такого рівня: 4-8 ядер 1.2-2,6 ГГц (верхня частота – межа можливостей найшвидшого ядра).

Топовими рішеннями на ринку сьогодні вважаються Qualcomm Snapdragon 800-х серій і вище, Intel Core m(m3, m5), Intel Core i(i3, i5), MediaTek Helio X (X10, 20 та новіші). Що вища продуктивність і клас процесора, то продуктивніший відеочіп у ньому, і то краще він застосовний для геймінгу на планшеті. Детальне обчислення продуктивності тих чи інших конкретних моделей легко знайти в мережі, як і бенчмарки для популярних ігор або ресурсомістких додатків.

Слід розуміти, що швидкодія в браузері багато в чому залежатиме від обсягу оперативної пам'яті. Що її більше, то комфортнішим буде серфінг. Актуальні типи пам'яті це LPDDR4 або LPDDR5, за обсягом бажано від 4 Гб (у продажу досі є моделі з 1-2 Гб, але їх краще брати лише під дуже специфічні завдання – наприклад, читання).

Що стосується покоління постійної пам'яті, то від неї залежить, переважно, швидкість обміну даними та завантаження ОС після включення пристрою. Її обсяг краще вибирати за власними потребами. Мінімальних 32 Гб вистачить лише на ОС та базовий набір додатків, а також кілька ігор. Але й занадто великий обсяг теж не кожному знадобиться, оскільки зараз більшість користувачів зберігають файли не на флеш-накопичувачах, а в хмарі.

 

Підтримка SIM-карт, зв’язок, бездротові інтерфейси

Для підключення до інтернету використовують стандарти зв'язку (детальніше про нюанси читайте в нашій статті):

 • 3G. Максимальна швидкість передачі даних у таких мережах 2 Мб/сек. Планшети з підтримкою такого стандарту вже дещо застаріли, але поки присутні на ринку. Вони можуть працювати в 4G мережах, але використовують лише частину їхніх можливостей. 3G-планшет варто купувати для завдань, що не потребують швидкого інтернет-підключення. Наприклад, читання або перегляду заздалегідь завантажених фільмів;

 • 4G. Актуальний стандарт, яким обладнано більшість сучасних гаджетів. Максимальна швидкість передачі даних становить 1 Гб/сек.

 Підтримка SIM-карток

Щоб підключатися безпосередньо до мобільних мереж, потрібна підтримка Sim-карт, тоді з подібного планшета ви можете ще й телефонувати. Однак не всі планшети мають дану опцію. Деякі з моделей, що підтримують SIM-картки, оснащено 3G/4G модемом – вони здатні “роздавати” інтернет на інші пристрої. 

 

Бездротові інтерфейси

Майже будь-який планшет підтримує інтерфейси бездротової передачі даних Bluetooth і WiFi, відрізняються лише версії. Найсвіжіші та найшвидші версії це WiFi 6 (її ще позначають як 802.11ax) або Bluetooth 5.2. При цьому всі вони зворотно сумісні - тобто адаптери пізнішої версії підтримують всі пристрої, що працюють на ранніх протоколах (з певним обмеженням за швидкістю передачі даних).

Крім того, наявність WiFi модуля відкриває можливість використання планшета як пульта або командного центру для найрізноманітніших цілей: наприклад як екран бездротового ехолота, мікшерний пульт для керування звуком на сцені і т.д.

 

Додатковий функціонал та можливості

 • підтримка клавіатури та миші. Доступні на будь-якому планшеті, але на iPad є певні нюанси (доведеться підключати її через спеціальне безкоштовне ПЗ, яке потрібно завантажити та встановити). На Android та Windows планшетах бездротові миші чи клавіатури підключаються без додаткових дій автоматично. Для тих, хто використовує планшет для набору тексту, буде важливим наявність спеціальних чохлів-підставок з клавіатурою, на які встановлюється дисплей. Але варто розуміти, що такий чохол разом із планшетом займає навіть більше місця, ніж компактний ультрабук. У цьому амплуа найбільш вдалим рішенням стануть планшети-трансформери, які, у складеному вигляді, компактніші за ноутбуки;

 • для роботи з медіа та контентом корисна наявність хоча б 1-2 роз'ємів USB (найкраще Type-C);

 • дизайнерам та художникам буде важлива можливість підтримки стилусу. Такі опції доступні на планшетах Apple. Також в асортименті планшетів Lenovo є одна дуже цікава лінійка - Yoga Tab, що підтримує підключення стилуса.

Підтримка клавіатури у планшеті

 

Наявність та кількість камер

Камери на планшеті не є головним критерієм вибору, тому виробники рідко роблять на них серйозний акцент. Звертати увагу варто лише на фронтальні камери, щоб зручно було спілкуватися через відеозв'язок. Найкраще, якщо фронталка буде з роздільною здатністю вищою за 720p.

 

Батарея

Від місткості акумулятора залежить час автономної роботи, але, як правило, підсумкова автономність більшості планшетів приблизно однакова. Річ у тім, що пристрої з більшою діагоналлю дозволяють розташувати більшу за розміром батарею, але великий екран споживає її більше і виходить приблизно те саме. Тому тривалість автономної роботи більше залежить від загальної оптимізації ОС та заліза планшета, а також обраного режиму роботи. Найекономніший режим – читання з вимкненим інтернетом. Увімкнений Bluetooth або WiFi, LTE-зв'язок, запущені ігри або ресурсомісткі програми швидше витрачають заряд батареї. У цих режимах заявлений виробником час роботи можна впевнено поділити на 2.

 

Підсумки 

Головне при виборі планшета визначиться із його призначенням. Якщо ви часто будете використовувати його в поїздках – вам буде важливою: хороша автономність, якісний екран з добрими кутами огляду та можливість встановити сім-карту. В ігровому планшеті на перший план виходить продуктивність – потужний процесор та велика кількість оперативної пам'яті. Для тих хто використовує планшет для чорнової роботи з графікою (фотографи, дизайнери) важливою є відтворення кольорів на дисплеї (продукти від Apple тут практично поза конкуренцією).