Коли ми говоримо про догляд за волоссям, то насамперед, згадуємо про косметичні засоби (шампуні, кондиціонери і маски), але часто забуваємо про фен. Проте, в системі догляду за волоссям, фен є важливим елементом. Адже, незалежно від того, чи потрібно вам швидко підсушитися, чи створити нетривіальну зачіску, ми використовуємо саме фен.  Чи буде його вплив на волосся нейтральним, корисним або шкідливим, безпосередньо залежить від того, чи грамотно ми підібрали пристрій. 

У рамках цієї статті ми поговоримо про те, як вибрати фен залежно від умов використання і типу волосся. Тим паче, що вибирати зараз є з чого. У деяких бюджетних моделях з'явилася іонізація, а топові вже нагадують космічні шатли як за дизайном, так і за набором характеристик (наприклад Dyson SuperSonic). 

 

Зміст:

Типи фенів для волосся. Їхні переваги та недоліки;

Конструкція нагрівального елемента;

Потужність фена і на що вона впливає;

Функціонал і можливості. Режими роботи;

Розмір і вага фена;

Бюджет;

Підсумки.


 

Типи фенів для волосся. Їхні переваги та недоліки

За призначенням розрізняють домашні, дорожні, фен-щітки та професійні фени. При цьому варто розуміти, що часто цей поділ доволі умовний, і в кожної з цих груп пристроїв є певні переваги при цільовому використанні.

 

Побутові фени

Це досить умовна категорія, до якої потрапляють фени з, переважно, невеликою потужністю, коротким шнуром і незначним набором насадок. Зазвичай, ручка у них розташована під гострим кутом (<90°) до сопла, так пристроєм зручніше сушитися самостійно.

 

Професійні фени

Професійні фени розраховані на використання стилістом або перукарем. Тому ручка у таких пристроїв, переважно, розташована під кутом 90° до сопла. Вони вирізняються підвищеною потужністю, широким набором насадок, дають змогу точніше задати температуру і підібрати швидкість роботи. 

Досить часто зустрічається запитання: “а чи варто купувати професійний фен для використання в домашніх умовах?”. Відповідь на нього комплексна. Річ у тім, що тут багато залежить від того, яке у вас волосся (дуже довге, густе або навпаки), чи робите ви укладку в домашніх умовах, чи потрібен вам довгий шнур. 

Якщо розширені можливості і висока потужність для вас важливі – купувати професійний фен має сенс, оскільки ви отримаєте більш швидкі сушку й укладку і, як правило, додатковий функціонал. Однак, при цьому варто врахувати, що професійні фени важчі й не так зручно лежать у руці, якщо ви працюєте з ним самостійно.

 

Дорожні фени

Це малогабаритні та легкі фени, які зручно брати з собою в поїздки. Часто вони мають ручку, що складається – це додає їм компактності. Через невеликий розмір і доступну ціну більшість моделей дорожніх фенів мають низьку або середню потужність. Також, виробники намагаються зробити подібні пристрої дешевими, обмежуючи їхній функціонал. 

Давайте узагальнимо все сказане в таблиці:

 

Фен

Побутовий

Дорожній

Професійний

Насадок

1-3

рідко більше однієї

більше ніж три

Потужність двигуна

низька/середня

низька/середня

значна (зазвичай від 2000 Вт)

Розмір корпуса

малий/середній

малий

великий

Вага

мала/середня

мала

відносно важкий (> 700 гр)

Довжина шнура

до 1,8-1,9м

від 1,8 м

від 2,7м


Дані наведені в таблиці приблизні, і у деяких виробників ви можете знайти дорожні фени підвищеної потужності або професійні фени в компактному виконанні. 

 

Конструкція нагрівального елемента

Нагрівальний елемент (ТЕН) у фені може бути металевим або керамічним. Металевий нагрівач найчастіше зустрічається в недорогих моделях. Інтенсивність теплового випромінювання у такого ТЕНа висока, але, при цьому, температура гарячого повітря може коливатися в певному діапазоні. В результаті, феном з металевим нагрівачем можна пересушити волосся, через що воно може стати ламким і втрачає природний блиск.

 

Цього недоліку позбавлені ТЕНи з керамічним покриттям, тут повітряний потік прогрівається рівномірно і не створює перепадів температур. Виробники зазвичай використовують для цього характеристику «фени із захистом від перегрівання». Звісно, найкраще вибирати саме керамічний нагрівальний елемент, якщо бюджет дає змогу. 

Потужність фена і на що вона впливає

Потужність, що вказується у Ватах, дає приблизне уявлення про продуктивність фена. Чим вона вища, тим більший об'єм гарячого чи прохолодного повітря фен здатний генерувати за одиницю часу. Отже, потужніший фен дасть нам змогу швидше висушити волосся за інших рівних умов (тип і об'єм волосся, обраний режим сушіння).

За потужністю розрізняють кілька груп-фенів:

 • малої потужності (до 1000 Вт). Зазвичай, це дорожні фени або найдоступніші варіанти побутових;
 • середньої потужності (від 1000 до 1800 Вт). Найбільша категорія, куди входить більшість умовно «домашніх» фенів;
 • високої потужності (від 1800 до 2800 Вт). Переважно, це прерогатива професійних фенів.

Вибираючи фен за потужністю, потрібно враховувати об'єм волосся. Що густіше й об'ємніше ваше волосся, то потужніший фен знадобиться, щоб прискорити сушіння. Ось приблизне співвідношення рекомендованої потужності фена до типу й об'єму волосся, проте врахуйте, що все залежатиме також від обраної швидкості й температурного режиму. Цей список дає лише загальне уявлення:

 • сухе й ламке волосся будь-якого об'єму. Найкраще сушити феном малої або середньої потужності, за надто інтенсивного сушіння можна пересушити пасма;
 • короткі стрижки для нормального волосся. Тут, для швидкості, краще віддати перевагу фенам середньої потужності;
 • довге і густе волосся. Вибираємо фен із потужністю понад 2000 Вт.

Також «продуктивність» і термін життя фена залежить від типу двигуна, вони бувають змінного «AC» і постійного «DC» струму. У AC двигунів вищий коефіцієнт корисної дії і вони надійніші. Такими двигунами, як правило, оснащують професійні фени. Крім того, на фени з AC мотором виробники, як правило, дають п'ятирічну гарантію.

 

Функціонал і опції. Режими роботи

Від підтримуваних функцій, кількості режимів роботи і набору насадок залежатиме те, наскільки точно фен підійде під ваші умови. Давайте розберемо всі ці нюанси по пунктах.

 

Режими роботи фена. Швидкісні та температурні

Практично будь-який фен дає змогу регулювати швидкість/інтенсивність подачі повітря і його температуру - як правило, обидва ці показники регулюються окремо один від одного. Комбінуючи швидкість і температуру можна підібрати оптимальний для вашого волосся режим.  Що просунутіша і дорожча модель, то точніше регулюються ці параметри і то більше налаштувань і комбінацій буде доступно користувачеві.

 

Температура

Регулювання температури дає змогу не пересушити волосся. Зазвичай, у найдоступніших моделях фенів є три температурні режими: «холодний», «середній» - 60-70 °С і «гарячий» - 80-95 °С. На максимальній температурі волосся сушать рідко, оскільки це може пошкодити пасма. Якщо ж ви дуже поспішаєте і, все ж, виставили максимальну температуру, тримайте сопло фена подалі від волосся і спрямовуйте потік повітря паралельно до пасом, ніби по дотичній.

Середня температура - основна для якісного сушіння, на неї потрібно звертати увагу насамперед. У 90% ситуацій ви будете використовувати фен саме на цьому температурному режимі. 

 

Швидкості

Набір швидкостей роботи залежить від потужності двигуна. У найдоступніших моделей зазвичай 2-3 швидкості, у більш просунутих 4-6. Тут все за аналогією з температурою - максимальна інтенсивність використовується для швидкого сушіння, середня і низька - для акуратного укладання. Якщо вам не вистачає інтенсивності потоку, використовуйте насадку «концентратор» з вузьким соплом. 

 

Насадки для фена

Що більше у вас насадок, то простіше вам підібрати оптимальні для ваших завдань - це максима. Однак, більшості користувачів вистачає одного-двох концентраторів різного типу для щоденного сушіння. Якщо ж ви робите вдома складні укладки, або працюєте стилістом, то насадок вам, безумовно, знадобитися більше. Давайте розберемося якими вони бувають: 

 

Концентратор

Сопло, що звужується, яке концентрує повітряний потік у певному напрямку. Зазвичай така насадка є в комплекті базовою. У дорожчих моделях можна зустріти кілька концентраторів з різною шириною сопла. 

 

Дифузор

Дифузор - кругла насадка із «зубчиками» чи «пальцями», крізь які подається повітря. Її застосовують для того, щоб надати волоссю хвилястості або зробити кучері. Також за допомогою дифузора створюють об'ємні зачіски, оскільки він дає змогу трішки «піднімати» волосся біля самих коренів. Залежно від форми «зубчиків» можна підібрати цю насадку під найрізноманітніші типи зачісок.

Дифузор часто називають «масажною насадкою», оскільки у нього є ще одна особливість. Пластикові або силіконові «пальчики», піднімаючи волосся, одночасно масажують шкіру голови. Таким чином покращується циркуляція крові в підшкірній зоні і цибулини волосся отримують більше поживних речовин та енергії від організму. Тобто дифузор, побічно, стимулює розвиток і ріст волосся.

 

Фен-щітки

Окремий різновид фенів, призначений тільки для укладання. Тому нам здалось, що логічно віднести їх до розділу «насадок». Фен-щітка необхідна для створення об'ємних зачісок і завивки волосся. У такому пристрої гаряче повітря подається з обертового барабана гребінця, що дає змогу фіксувати волосся під час укладання, надаючи йому об'єму і необхідної форми. 

Фен-щітки не підходять для сушіння волосся. Їхній функціонал багато в чому залежить від кількості швидкостей обертання і кількості насадок. Підбираючи різний діаметр насадок можна регулювати розмір локонів під час завивки. Також, деякі фен-щітки мають насадку «плойка», що дає змогу випрямляти локони. 

 

Додаткові функції

Фени з функцією іонізації. Іонізація - це процес вироблення феном негативно заряджених іонів під час сушіння. Завдяки цьому ефекту волосся менше електризується і настовбурчується. Укладка з іонізуючим феном виходить більш акуратною. 

Існує два варіанти іонізації в сучасних фенах. Перший, це електрогенератор іонів - бюджетний варіант, який забезпечує іонізацію середньої ефективності. Фени з електрогенератором дешевші, але менш надійні. Другий варіант - турмалінова решітка. Такий варіант дорожчий, оскільки турмалін - напівдорогоцінний камінь. Кристали турмаліну напилюються на решітку фена і під час обдування гарячим повітрям генерують негативно заряджені іони, що на порядок інтенсивніше, ніж електрогенератор. Термін служби подібної решітки приблизно дорівнює терміну життя фена. Подібне рішення встановлюють на фени топ-класу.

Фени з подачею холодного повітря. Режим подачі холодного повітря дає змогу зафіксувати волосся після укладання. У доступних моделях фенів у цьому режимі подається повітря кімнатної температури або трохи тепліше. У моделях вищого класу температура повітря нижча за кімнатну. У деяких фенах ця функція реалізована у вигляді окремої кнопки Cold Shot (холодний постріл). Така кнопка дає змогу перемикатися на «холодний» режим майже миттєво, і використовувати його, доки утримується кнопка. 

Фени з турбо-режимом. Турбо режим дає змогу використовувати максимум потужності двигуна. Це може знадобитися власникам дуже густого і довгого волосся, сушіння якого вимагає занадто багато часу в звичайному режимі. 

Насадка Thermoprotect. Запатентована форма насадки зустрічається в фенах Philips. Завдяки правильному розподілу повітряного потоку ця технологія знижує ризик пересушування волосся.  

Додаткові опції, що зустрічаються на деяких фенах: 

 • знімна задня кришка. Дає змогу спростити чищення фена від пилу і волосся, що потрапили всередину;
 • петля для підвішування;
 • магнітна система для швидкої зміни насадок. Доводчик на основі магніту, який дає змогу швидко змінювати насадки. Ви підносите насадку до сопла, а вона сама фіксується в потрібному положенні.

 

Розмір і вага фена

Сукупність габаритів і ваги впливає на комфорт тривалої роботи з феном. Що важчий і більший фен, то складніше буде робити тривалу укладку. При цьому врахуйте, що габаритні і важкі фени, як правило, набагато потужніші, що прискорює процес сушіння (але не укладання, оскільки його роблять на середніх температурах і швидкостях).

Багато що залежить і від ергономіки. На початку статті ми згадували, що у побутових фенів ручка розташована так, що її зручніше тримати самостійно. Тоді як у професійних моделей розташування ручки розраховане на те, що користуватися феном буде перукар або стиліст.

 

Бюджет фена

Якщо ви використовуєте фен виключно для сушіння в домашніх умовах, вам підійде абсолютно будь-яка модель вартістю від 700-800 грн. Головне, щоб вона була від надійного бренду (2 роки гарантії на двигун) і влаштовувала вас за характеристиками. 

Якщо фен використовується для укладання - бюджет доведеться підвищити. Більш-менш підходящі моделі починаються від 1200 грн. Тут потрібно керуватися:

 • необхідним функціоналом;
 • необхідним набором насадок;
 • найкраще купувати моделі з AC двигуном.

 

Підсумки

Вибираючи фен слід відштовхуватися від таких критеріїв:

 • бюджет
 • сфера застосування
 • тип, довжина та об'єм волосся

У підсумку можна виділити кілька типових сценаріїв вибору фена:

 • дорожній. Чим компактніший, тим краще (особливо для авіаперельотів). Якщо у вас дуже густе і пишне волосся, можна подивитися в бік професійних, відносно компактних моделей як виняток;
 • виключно для сушіння в домашніх умовах. Потужність від 1000 Вт, надійний виробник, насадка концентратор. Для дуже густого і довгого волосся краще вибирати моделі з потужністю понад 1500 Вт;
 • укладання в домашніх умовах. Наявність холодного обдування, насадки дифузора і декількох концентраторів. Потужність від 1000 Вт. Три і більше швидкісних і температурних режимів. Бажано з керамічним нагрівальним елементом і функцією іонізації. Для дуже густого і довгого волосся можна придбати професійну модель з тим же набором характеристик і потужністю від 2000 Вт;
 • укладання в салонах краси та перукарнях. Професійні моделі з довгим шнуром (від 2,5 м), потужністю від 2000 Вт, функцією іонізації та AC-двигуном. Бажано з гарантією 5 років і більше. Як правило, для таких фенів насадки можна докуповувати в міру необхідності.