30-го жовтня в Купертіно пройшов черговий Apple Event головною зіркою на якому були, безумовно, процесори M3. Давайте коротко розберемо найважливіше, що нам показали купертинівці, а якщо вам цікаві деталі - пропонуємо подивитися офіційне відео.

 

Перші у світі процесори на 3 нм техпроцесі

У жовтні 2022 року було представлено процесори M2, і тоді маркетологи компанії геть пустилися берега, порівнявши їх за продуктивністю зі старими Intel Core 9-го покоління заради красивих цифр (про що ми писали в нашому блозі). Схоже, що висновки з торішнього конфузу були зроблені і, цього разу, порівняння нових M3 провели з процесорами M1. Це цілком логічно, тому що ноутбуки або ПК користувачі не міняють щороку, і тим, хто купив собі пристрій з M2, замислюватися про купівлю оновлення явно рано. 

Отже, були представлені процесори M3, M3 Pro і M3 Max. Всі вони побудовані на 3 нм техпроцесі. Усі вони мають різну конфігурацію, але дещо спільне можна виділити:

 • підтримка апаратних Ray-Tracing і Mash-Shading. Це технології, які активно використовують розробники мобільних і ПК ігор; 
 • підтримка динамічного кешування пам'яті. Це дасть змогу процесору ефективніше розподіляти ресурси для досягнення оптимальної продуктивності в роботі;
 • нейронний модуль, що працює на 60% швидше, ніж у аналогів із покоління M1.

 

Порівняльна таблиця характеристик нових процесорів Apple M3

Тип процесора

M3

M3 Pro

M3 Max

Кіл-ть транзисторів, млрд

25

37

97

Підтримка об’єднаної пам’яті, ГБ

24

36

128

Кількість ядер (енергоефективні/продуктивні)

4/4

6/6

4/12

 

У нових процесорів, завдяки переходу на більш досконалий техпроцес, значно знизилося енергоспоживання. Так M3 споживає на 50% менше потужності ніж M1 за однакового рівня продуктивності і на 100% менше ніж аналогічний Core i5 від Intel. 

Приріст продуктивності нових процесорів по відношенню до попередників наступний:

 • M3 продуктивніший за M1 на 30%, і на 20% продуктивніший за M2;
 • M3 Pro продуктивніший за M1 Pro на 20%, і на 10% продуктивніший за M2 Pro;
 • M3 Max продуктивніший за M1 Max на 80%, і на 50% продуктивніший за M2 Max.

Ще істотніше зросла продуктивність GPU, котрі вбудовуються в нові процесори:

 • GPU M3 > GPU M1 на 50%, > GPU M2 на 20%;
 • GPU M3  Pro > GPU M1 Pro на 40%, > GPU M2  Pro на 10%;
 • GPU M3  Max > GPU M1 Max на 50%, > GPU M2 Max на 20%; 

У M1 графічний процесор, в частині кількості ядер, залишився таким самим – є версії на 8 і на 10 ядер. Водночас у M3 Pro максимальна кількість ядер GPU зросла до 24, а у M3 Max до 40 ядер. З огляду на все вищесказане, процесори вийшли дійсно революційними. На їхньому тлі торішнє оновлення M2 було б логічніше перейменувати в... M1,5.

 

Нові iMac і MacBook Pro 

Нові процесори, природно, треба кудись встановлювати. Тому представили оновлені лінійки ноутбуків та ПК

iMac абсолютно не змінився з точки зору дизайну. Роздільна здатність екрана 4,5K, яскравість 500 ніт, підтримка WiFi 6E і Bluetooth 5.3, до 4-х роз'ємів Type-C, два з яких Thunderbolt. З нових процесорів в iMac встановлюється тільки M3. Для європейського регіону передбачені такі ціни:

 • базова комплектація від 1600 €. Вбудована графіка 8-ядер, накопичувач - 256 Гб, 2 USB Thunderbolt;
 • максимальна комплектація - 2060 €. Вбудована графіка 10-ядер, накопичувач - 512 Гб, 2 додаткових порти USB Type-C, 1 Гб/сек Ethernet мережева карта (у базовій конфігурації її немає), а комплектний Magic Keyboard буде оснащений Touch ID.

Доплатіть 460 € за мережеву карту - це все що нам варто знати про маркетологів Apple.

Apple-MacBook-Pro

Нові MacBook Pro на 14" і 16" вже мають набагато більше відмінностей від попередників. По-перше вони можуть комплектуватися будь-яким із нових процесорів, від M3 до M3 Max. 

Нові лептопи отримали дисплей з яскравістю 1600 ніт (на 20% яскравіше ніж у минулорічній версії). Також з'явився новий чорний колір Space Black, маркетологи Apple стверджують, що фарба нанесена за унікальною методикою анодування і практично не збирає відбитки пальців.

Базова модель на 14" виявилася, зрештою, навіть дешевшою за торішню базову версію Pro на ~190 €. Однак аукціон небаченої щедрості стався за рахунок економії на процесорі та оперативній пам'яті. Тепер у молодшому MacBook Pro 14" у мінімальній конфігурації звичайний M3 процесор (раніше мінімальним був M2 Pro). Щодо уніфікованої оперативної пам'яті, то її в новій початковій конфігурації всього 8 Гб. Навіть з урахуванням серйозної оптимізації в MacOS для кінця 2023 року це, скажімо відверто, таке собі рішення (особливо для ноутбука з приставкою Pro в назві). У підсумку вийшла така картина:

 

MacBook Pro 14”:

 • базова конфігурація, що включає: процесор M3, 512 Гб SSD накопичувач, 8 Гб оперативної пам'яті, і 10-ядерний GPU коштуватиме 2000 €;
 • максимальна конфігурація, що включає 14-ядерний процесор M3 Max, 1 Тб SSD і 36 Гб оперативки коштуватиме 4000 €.

 

MacBook Pro 16”:

 • базова конфігурація, що включає процесор M3 Pro, 512 Гб SSD накопичувач, 18 Гб оперативної пам'яті коштуватиме 3000 €;
 • максимальна готова конфігурація, що включає процесор M3 Max із 40-ядерним GPU, 1 Тб накопичувачем і 48 Гб ОЗП обійдеться в 5000 €;
 • максимальна кастомна конфігурація, в яку можна встановити максимально можливу кількість постійної та оперативної пам'яті, коштуватиме майже 8000 €

 

У підсумку

Нові процесори зробили революцію, однак у "здоровому капіталізмі" Apple жодних змін не відбулось. За кожен додатковий гігабайт постійної пам'яті доведеться платити, як і за додаткову оперативку. А історія з мережевою картою в iMac узагалі гідна Оскара за "найоригінальнішу ідею у сфері маркетингу". Однак, на популярності бренду це навряд чи позначиться.