Зі штучним інтелектом (ШІ, AI) більшість з нас взаємодіє кожен день, часто навіть не помічаючи цього. Він підбирає для нас відео, музику, фільми, знаходить наших друзів у соцмережах, допомагає обробляти фото тощо.

Після 2022 року можна з упевненістю сказати, що штучний інтелект зробив суттєвий крок уперед. Тепер комп'ютер може намалювати картину, написати музику, створити текст. Одним із найяскравіших представників нового покоління ШІ можна назвати ChatGPT.

Як ChatGPT працює, де його можна використовувати на практиці, і чому деякі люди бачать у ньому загрозу – розповідаємо у цьому матеріалі.

 

Зміст:

Що таке ChatGPT:

Перспективи технології.

Як ChatGPT можна використовувати на практиці.

Як випробувати технологію в Україні.

Підсумки.


 

Що таке ChatGPT?

Ви, напевне, стикалися з чат-ботами в інтернет-магазинах або в банківських додатках. Вони досить прості за своїм принципом:

 • збирається пул найпопулярніших питань;

 • їх розбивають на групи за тематиками;

 • вручну створюються шаблонні відповіді.

Якщо ваше питання не передбачене шаблоном, то до чату підключається жива людина, яка намагається вирішити вашу проблему.

Спілкування з чат ботом

ChatGPT – повністю самостійний чат-бот. Він не має заготовлених шаблонів, але наділений настільки просунутим алгоритмом роботи, що здатний генерувати відповіді на задане питання. Більше того, ви можете попросити уточнити конкретні моменти, задати стиль відповіді, давати творчі завдання... Варіантів взаємодії з ШІ досить багато. Як він може допомогти саме вам, розповідаємо нижче.

 

Принцип роботи технології

ChatGPT – це продукт компанії OpenAI, яка спеціалізується на штучному інтелекті (DALL-E, який підняв шум трохи раніше, також їх розробка). Він базується на більш ранньому продукті – нейромережі GPT-3. Її презентували ще 2020 року, і вже тоді вона вражала своїми можливостями. Великого резонансу нейромережа GPT-3 не викликала, оскільки була у закритому бета-тестуванні.

Логотип компанії

Розробники збирали зворотний зв'язок про сильні та слабкі сторони ШІ. Далі їх врахували і випустили нейромережу GPT-3.5, яка пізніше отримала назву ChatGPT.

GPT розшифровується як "Generative Pre-trained Transformer" – генеративний попередньо тренований трансформер. У цих словах зашифрований основний принцип технології – вона генерує текст на основі раніше отриманих даних, відштовхуючись від результатів тренування (роботи з людиною-вчителем).

Тренування складається з 4 етапів:

 • Нульовий рівень. Розробники задають параметри нейромережі, за якими вона аналізуватиме текст. У ChatGPT є 175 мільярдів параметрів – найбільша кількість на даний момент.

 • Перший рівень. Роботу «згодовують» безліч текстів, які піддаються аналізу. На їх основі нейромережа навчається. ChatGPT тренували не тільки природними мовами, але й мовами програмування, тому він може генерувати тексти та комп'ютерний код.

 • Другий рівень. Боту ставлять питання, на яке він генерує кілька відповідей. Результат вивчають люди і розташовують варіанти від кращого до гіршого. Їх повторно «згодовують» нейромережі. В результаті аналізу створюється PPO-модель – ШІ самостійно вносить зміни до алгоритму роботи, заданого на етапі проектування.

 • Третій рівень. Запит пропускається через базовий алгоритм та PPO-модель. Якщо користувач ставить додаткове питання, цикл повторюється. Таким чином реалізовано контекстне наслідування – нейромережа пам'ятає, про що ви говорили раніше, що дозволяє їй краще за вас розуміти.

На даний момент ChatGPT знаходиться на третьому рівні навчання, тобто бот не є фінальним продуктом, і в майбутньому може в рази перевершити нинішні результати.

 

Переваги технології

Причин, чому бот ChatGPT «вистрілив» кілька:

 • Простота взаємодії. Щоб спілкуватися з ChatGPT не потрібно знати жодних команд, по-особливому формулювати завдання. Достатньо ввести питання, як ви поставили б його іншій людині.

 • Універсальність. ChatGPT тренували на величезній кількості текстів, завдяки чому практично немає обмежень за тематиками, на які він може підтримати розмову.

 • Формат взаємодії – діалог. Контекстне наслідування, про яке ми згадували вище, дозволяє краще розкривати тему розмови. Причому бот акцентуватиме увагу саме на тих моментах, які вас цікавлять.

 • Постійне навчання. ChatGPT продовжує вдосконалюватися, що дозволяє йому з кожним днем краще взаємодіяти з користувачем.

 • Творчий потенціал. Відповідати на запитання успішно можуть і голосові помічники – цим мало здивуєш кого. У свою чергу, ChatGPT здатний креативити, що якісно відрізняє його від Siri або Google-асистента. Наприклад, якщо попросити розповісти жарт голосового помічника, він знайде щось на одному із сайтів і зачитає вам. ChatGPT здатний вигадати щось оригінальне, якщо не смішне, то як мінімум кумедне.

Можливості бота

Ще одна перевага ChatGPT – бот безкоштовний. Як довго це триватиме, сказати складно. На даний момент користувачі допомагають нейромережі тренуватися, тому доступ до неї відкритий. Але компанія OpenAI вже починає вводити платні підписки, тому варто бути готовим до перетворення ChatGPT на комерційний продукт.

 

Недоліки ChatGPT

На даний момент бот є найдосконалішим ШІ, який доступний для звичайних користувачів. При цьому з ним пов'язана низка проблем, про які потрібно знати.

Перший мінус ChatGPT, з яким ви зіткнетеся – він недоступний в Україні. На щастя, це обмеження можна обійти. Як це зробити, детально розповідаємо в останньому пункті статті.

ChatGPT вміє генерувати тексти практично практично про все, але іноді вони виявляються посередніми. Наприклад, нейромережа грішить використанням шаблонів та кліше, що іноді може дратувати.

Для користувачів з України труднощі можуть виникати через те, що основною мовою тренувань для бота була англійська. Тому коли ви пишете запити українською, ШІ може користуватися машинним перекладом. У такому разі він не завжди коректно розуміє суть питання.

Відповідь також може бути створена англійською, а потім перекладена. Через це у тексті виникають помилки, дивні граматичні конструкції та інші недоліки.

Кліше та граматика в більшості випадків просто завдають незручностей, але не є критичними. При звичайному спілкуванні їх можна проігнорувати, але якщо ви захочете опублікувати згенеровану відповідь, уважно прочитайте її та відредагуйте.

 

Справді серйозною проблемою є фактичні помилки. ChatGPT може написати неправду, якщо в заданій тематиці на етапі тренування отримав помилкові дані або недостатню кількість матеріалів. Згенерований текст може виглядати достовірним, тому помилка буде зрозуміла експерту, але не занурений у тему користувач її не помітить.

Як підсумок: деякі ресурси починають запроваджувати обмеження. Наприклад, сайт Stack Overflow, на якому програмісти можуть ставити один одному питання, заборонив публікувати створені ChatGPT відповіді.

Ще одна проблема технології – актуальність інформації. GPT-3 активно навчався у 2020 році, а тому ChatGPT може видавати застарілі дані. У деяких випадках він взагалі не знає про предмет питання. Наприклад, він не зможе розповісти вам про новий гаджет одразу після презентації.

Наскільки часто зустрічаються фактичні помилки, поки що сказати складно (статистика напевне з'явитися через деякий час). У більшості випадків ChatGPT правильно відповідає, що дозволило йому успішно скласти низку іспитів до престижних вишів.

 

Також є 2 проблеми, які пов'язані не стільки з самою нейромережею, скільки з користувачами. Справа в тому, що ChatGPT навчили непогано думати, але на нашому етапі розвитку технологій закласти в нього мораль проблематично.

Робот може написати майже все, про що його попросять. Його попередник, GPT-3 неодноразово виявляв токсичність, генерував расистські та сексистські висловлювання. У чаті ChatGPT ввели низку інструментів, які розпізнають мову ворожнечі, що покращило ситуацію в порівнянні з минулою версією, але до ідеалу поки що далеко.

Розпізнати пропаганду штучному інтелекту набагато складніше, ніж мову ненависті, тому ця проблема стоїть гостріше. Існують побоювання, що ChatGPT можуть використовувати для створення правдоподібних фейків, дезінформації в інтернеті. До схожих висновків дійшли в розслідуванні Детектор медіа, в якому автори звертають увагу на можливість використання чату для оптимізації роботи ботоферм.

 

Гостро постає проблема авторства. Наскільки етично видавати згенерований текст за власний – питання неодозначне. Одна справа, коли ви за допомогою ChatGPT робите пост у Твіттері, зовсім інша – коли справа доходить до академічної доброчесності.

Найяскравішим її проявом є скарги вчителів на те, що учні починають видавати відповіді ChatGPT за свої роботи. Самостійно викладачі неспроможні визначити обман. Тому у низці нью-йоркських шкіл ШІ-бота заборонили. CEO OpenAI Сем Альтман відреагував на критику і вже пообіцяв, що вчителям допоможуть відрізняти згенерований текст від самостійних робіт.

 

Перспективи технології ChatGPT

Бот ChatGPT ще вимагає "чистової обробки", але навіть при всіх недоліках його перспективи виглядають дуже багатообіцяючими. Головна прикладна сфера, де нейромережу збираються використовувати – пошукові системи.

На сьогоднішній день найкращою пошуковою системою є Google, але поява ChatGPT може похитнути її лідерство. І замахнутись на лаври першості збирається Bing.

Про пошуковик Bing ви, можливо, навіть не чули. Він належить Microsoft, але незважаючи на ресурси, що вливаються в нього, займає близько 5% ринку. Інтеграція ChatGPT до пошукової системи може змінити ситуацію. І це вельми ймовірний сценарій, оскільки Microsoft вже є одним з акціонерів OpenAI, і нещодавно заявила про намір інвестувати це близько 10 млрд доларів.

Компанія Google відреагувала на погрози і вже повідомила про запуск понад 20 проектів у сфері ШІ.

Хто вийде переможцем із протистояння, сказати складно. Але це і не так важливо: для користувачів результат буде позитивним у будь-якому випадку, оскільки пошукові системи почнуть працювати краще.

 

Як можна використовувати ChatGPT у повсякденному житті та у бізнесі

Пройде ще якийсь час, перш ніж ми побачимо результати інтеграції ChatGPT до пошукової системи, але бот може приносити користь вже сьогодні.

В повсякденному житті:

 • Розваги. Якщо вам нудно, з ChatGPT можна поговорити, попросити підібрати фільм чи музику під настрій. Зрештою, одне усвідомлення того, що спілкуєшся з машиною – дуже цікаве відчуття.

 • Пояснити простою мовою. Мозок людини від природи дуже допитливий, тому іноді ми любимо розібратися в новому явищі, навіть якщо користі від цього немає. ChatGPT можна просити пояснити складні речі простими словами (але при цьому не варто забувати про можливі помилки).

 • Лікування. ШІ може розповісти як зняти головний біль, збити температуру і т. д. При цьому не варто ігнорувати останню фразу, яку ChatGPT додає після медичних порад: завжди краще звернутися до лікаря.

 

У роботі та бізнесі:

 • Інформування. Якщо вам часто потрібно створювати інформаційні матеріали (розсилки, пости, повідомлення для внутрішнього користування), ChatGPT допоможе заощадити години роботи. Ви надаєте йому ключові тези, а він за хвилину самостійно "упаковує" їх у зв'язний текст.

 • Складання документів. Ситуація схожа на минулий пункт. Ви даєте основну інформацію, приклад документа, а ШІ надасть їм офіційної форми, дотримуючись ділового стилю.

 

Примітка: бот більше за все рятує, якщо вам потрібно скласти повідомлення або документ іноземною мовою, а ви не впевнені у своїх силах.

 

 • Брейнштормінг. ChatGPT можна залучати для неймінгу, написання слоганів та ідей для рекламних матеріалів на основі ключових слів. За кілька хвилин ви отримаєте десятки варіантів. Більшість із них не підійдуть, але кілька добрих вам можуть сподобатися.

 • Комп'ютерний код. ChatGPT може написати робочий код або простий додаток. При цьому програмісти зазначають, що він приділяє достатню увагу функціоналу, але не сильний у питаннях безпеки, тому такий код легко зламати. Тобто згенерований результат не завжди вийде використати.

Згенерований код

 • Креатив. ChatGPT вміє писати сценарії, короткі історії, вірші. Він може створити пісню, а MuseNet та Jukebox (ще одні продукти OpenAI) напишуть до нього музику та вокал. ChatGPT може створити технічне завдання для нейромережі DALL-E, і на виході ви отримаєте діджітал-арт.

 

Як випробувати технологію в Україні?

 

ChatGPT заблокований у низці країн, у яких є проблеми з демократією. На жаль, це зачепило й Україну. Детально про причини читайте за покликанням, але якщо коротко – винна русня.

Поки питання з доступом вирішиться на рівні OpenAI, доведеться обходити блокування:

 • Встановіть VPN. Браузерний VPN не підійде, потрібна десктопна версія. Вибрати можна будь-який, наприклад, ClearVPN.

 • Заходьте на сайт в анонімному режимі. Якщо цього не зробити, ваше місцезнаходження зможуть визначити по куках браузера, тому є ризик блокування облікового запису.

 • Зареєструйте новий email. Створіть нову Гугл-пошту, яку раніше не використовували. Це потрібно на випадок, якщо вас все ж таки заблокують.

 • Зареєструйте віртуальну сім-карту. Для підтвердження реєстрації потрібен мобільний номер однієї з країн, де ChatGPT доступний. Пропонуємо сервіс 5sim, але ви можете вибрати будь-який інший.

 

UPD. З 18 лютого 2023 року в Україні більше немає проблем з доступом до ChatGPT. Тепер зареєструватись можна за допомогою основної електронної пошти і номера будь-якого мобільного оператора.

 

До роботи в Україні бот готовий


 

Підсумки

ChatGPT – найуніверсальніший ШІ, який хоч і не позбавлений «дитячих хвороб», але його вже не можна вважати черговою іграшкою для гіків. Вже зараз його можна починати впроваджувати у бізнес-процеси та використовувати у навчанні. Головне не забувати контролювати результати, оскільки навіть штучний інтелект може припускатися помилок.

Хотілося б закінчити статтю на добрій ноті, але ні. ChatGPT (або його наступник) у перспективі 5-10 років може кардинально змінити ситуацію на ринку робочої сили. Якщо ви працюєте в колцентрі, зайняті в креативній індустрії, маркетингу або програмуванні, то варто задуматися про отримання нових навичок. Можливо, круті фахівці з глибокими знаннями зможуть запропонувати щось, на що не буде здатний ШІ, але працівників рівня junior нейромережі швидше за все замінять.