eSIM – технологія, яка досі незрозуміла багатьом в Україні. У цій статті ми докладно розповімо про те, як вона реалізована, для чого потрібна і чи має вона перспективи.

 

Зміст: 


 

Що таке eSIM і чим вона відрізняється від традиційної SIM-картки

Для того щоб зрозуміти що таке eSim, варто розібратися з тим, чим є звична (традиційна) Sim-карта. Дехто сприймає її спрощено – як нескладний чіп з контактними майданчиками. Насправді це справжній мікрокомп'ютер. У Sim-карти є процесор із частотою до 10 МГц оперативна та постійна пам'ять, модуль криптографічного шифрування та генератор випадкових чисел. Все це устаткування сімці необхідне, щоб телефон міг знаходити найближчу стільникову вежу, реєструватися в мережі, зберігати авторизаційні дані оператора та користувача.

Реєстрація в мережі будь-якої Sim-карти відбувається завдяки двом важливим номерам, що містяться в її пам'яті: IMSI (International Mobile Subscriber Identity) – міжнародному ідентифікатору мобільного абонента та KEY – унікальному 128 бітному ключу користувача. Завдяки цим номерам, а також IMEI – абонент авторизується у мобільній мережі. Тут варто відзначити важливий момент – у традиційній сім-карті можуть зберігатися дані лише одного оператора мобільного зв'язку.

Розмірна лінійка сім-карт

eSim розшифровується як – embedded sim (вбудована sim) – і перша її відмінність від традиційної сімки в тому, що вона розпаяна на платі смартфона.

Розробники мобільних телефонів вже давно йшли шляхом зменшення розміру сімки. На зображенні вище ви бачите як змінювалися розміри Sim-карток з часом. Формат Nano Sim вперше з'явився в Apple iPhone 5, і, як наслідок, розробка eSim стала наступним, природним кроком розвитку смартфонів.

Вбудовування eSim безпосередньо в плату смартфона вирішує одну з найважливіших конструктивних завдань, без якої подальша мініатюризація та витончення гаджета була б неможлива. Для eSim не потрібен роз'єм та лоток, а значить на один технологічний отвір на корпусі буде менше. Технологічний прогрес вже прийшов до бездротової зарядки та навушників – отже отворів на корпусі майже не буде (якщо не брати до уваги динамік). Фактично eSim - ще один крок до створення повністю монолітного смартфона без роз'ємів. Відсутність роз'ємів дозволить зробити гаджет повністю водонепроникним без додаткових витрат (адже корпус спочатку герметичний).

Мініатюрний розмір eSim дозволяє вбудовувати її на невеликі гаджети, наприклад, фітнес-браслети або smart-годинники. Наявність вбудованої сімки в подібних гаджетах дозволить вам дзвонити (за наявності бездротової гарнітури) без мобільного телефону. Що зручно, наприклад, на пробіжці, куди можна не брати із собою смартфон.

Друга, ключова відмінність eSim від традиційних "зовнішніх" сімок - вона підтримує (залежно від покоління) від 2-х до 10-ти номерів присвоєних оператором (а в деяких нових моделях і до 20-ти). Тобто ви можете просто підключитися до 2 або більше операторів з одного смартфона без заміни Sim-карти.

Важливо! Як і у випадку з кількома "зовнішніми" сім-картами при виборі певного оператора всі інші переходитимуть в режим "поза мережею". Тобто одночасно ви можете скористатися лише одним підключенням.

 

Чому eSim "недолюблюють" оператори мобільного зв'язку?

Саме можливість швидко змінити оператора, як не парадоксально, стала причиною, через яку технологія eSim розвивається набагато повільніше, ніж могла б. Річ у тім, що компаніям, котрі забезпечують мобільний зв'язок, не вигідно, щоб абонент міг швидко змінити оператора. Наприклад, в Україні наприкінці 2019 року eSim підтримували лише 3Mob та Lifecell, тоді як Vodafone та Kyivstar ввели підтримку технології лише ближче до середини 2021 року.

У деяких країнах світу розвиток eSim гальмується через складність ідентифікації користувачів у мережі (для відкриття eSim не потрібні документи). Тому країни з тоталітарними режимами типу Ірану, Росії, Китаю або блокують можливість використання eSim або створюють інструменти для контролю таких абонентів. Китай, наприклад, створює свій варіант eSim, який буде встановлюватися на всіх смартфонах, що реалізуються або ввозяться на його внутрішній ринок. 

 

Як зрозуміти, чи підтримує ваш пристрій eSim?

Підтримка eSim закладалася з 2019 року у флагманські смартфони провідних брендів. У середньому бюджеті, а також у загальнодоступних моделях її почали додавати у 2021–2022. Щоб дізнатися, чи підтримує ваш пристрій цю технологію, перевірте налаштування, це робиться однаково як на Andriod так і на iOS телефонах:

 • перейдіть до Налаштування → Підключення → Диспетчер SIM-карт;

 • якщо в цьому меню доступний підпункт “Додати моб. тарифний план” – отже eSim підтримується вашим смартфоном.

 

Як активувати eSIM

Стартовий пакет для активації eSim можна придбати на офіційних сайтах усіх операторів мобільного зв'язку, що діють в Україні. Після покупки вам потрібно буде виконати наступні дії:

 • відкрийте: Налаштування → Підключення → Диспетчер SIM-карт;

 • виберіть Додати моб. тарифний план;

 • тут потрібно вибрати метод активації (залежить від того, які варіанти пропонує конкретний оператор). Вибирайте “Додати за допомогою QR-коду” або “Додати використовуючи код активації”;

 • після вибору способу активації дотримуйтесь інструкцій на екрані.

* У деяких випадках для активації вам може знадобитися EID-код, його можна знайти в Налаштування → Інформація про телефон → Стан → EID.

Після активації віртуальна симкарта з'явиться у меню Диспетчер Sim-карт

 

Для чого і в яких сферах можливе використання eSIM

 • смартфони. Подорожі, відрядження. Власники пристроїв з eSim можуть не турбуватися про високі тарифи у роумінгу. Підключайтеся до міжнародних операторів типу AirAlo та користуйтеся вигідними короткостроковими пакетами дешевого інтернету. Наприклад, на тому ж AirAlo ви можете купити тижневий тарифний план на 3 Гб за 3$ (для порівняння 100 Мб у роумінгу Vodafone коштують 2$). 3 Гб інтернету з головою вистачить для голосового зв'язку через месенджери та навігації по картах. Корпоративні телефони. Диспетчеру для продзвону клієнтів на різних мобільних операторах тепер можна придбати смартфон з eSim та заощадити на підвищених тарифах між мережами;

 • IoT (интернет речей). Інтеграція eSim в екосистему IoT дає можливість всім пристроям отримати миттєвий доступ до мобільного зв'язку, покриття якого в більшості точок планети сягає 100%. Пристрій оснащений eSim починає працювати відразу "з коробки", виробник може змінювати налаштування "на льоту", прошивка для конкретного регіону прописується “по повітрю”. Збір та аналіз інформації для покращення роботи пристроїв тепер можливий у реальному часі. На практиці це означає, що ви можете викликати фахівця для ліквідації апаратного збою рентген-установки (обладнаної eSim) до того, як цей збій виник – тому що аналіз даних дозволяє його "передбачити";

 • використання у мініатюрних гаджетах. Ми вже згадували про смарт-годинники з підтримкою eSim, але розміри вбудованих сім-карт дозволяють інтегрувати її навіть у TWS навушники, що відкриває безліч нових можливостей.

 

Плюси та мінуси eSIM

переваги eSim

Переваги

 • зручність. Просто змінити оператора, не потрібно купувати фізичний стартовий пакет;

 • складно позбутися даних на сім-карті. eSim неможливо вийняти з пристрою, а для того, щоб стерти дані доведеться подолати паролі та двофакторну авторизацію. Смартфон простіше відстежити. Крім того, відновити інформацію з eSim на іншому телефоні буде простіше, ніж відновлювати зовнішню сімку через оператора;

 • єдиний мобільний номер для гаджетів. Користуйтесь одним телефонним номером на всіх гаджетах із eSim: планшеті, смарт-годиннику, автомобільному комп’ютері;

 • дешевий зв’язок за кордоном. Можна підключити дешевий тарифний план з інтернетом у будь-якого локального оператора у відпустці чи відрядженні.

Недоліки

 • не на всіх смартфонах є eSim;

 • технологія підтримується не в усіх країнах світу;

 • перенесення даних оператора на eSim займає певний час. Поки ви відновлюєте або активуєте номер оператора, смартфон не буде в мережі. Це може тривати до години.


 

Підсумки

Технологія eSim – це не лише про мобільні телефони. Можливість використання вбудованих сім-карток – фіча для інтеграторів. Широка застосовність в екосистемах розумного будинку та "інтернету речей" дозволяє створювати на основі eSim мережі Big Data, що здатні підвищити загальний комфорт для всього людства.