Конструктори Lego добрі усім, вони цікаві дітям будь-якого віку, гарні і повністю безпечні для малюків, відтворюють популярні сюжети. Недолік у них єдиний, досить суттєвий для багатьох – висока вартість. У цьому випадку можна придбати аналог Lego повністю сумісний із ним. Але ось наскільки цей аналог буде "близьким" до оригіналу за якістю виконання, екологічністю, зручністю в збірці, і чи ідеально він сумісний з базовим конструктором (часто у багатьох є кілька невеликих комплектів Лего).

У даному матеріалі ми спробуємо відповісти на низку питань, які виникають щодо аналогів та обговоримо деякі нюанси, що допоможуть краще зрозуміти тему. Матеріал буде корисний батькам, що хочуть заощадити на покупці та шукають досить якісні альтернативи та саморобникам, для економії на запчастинах під масштабні проекти.

 

Зміст:


 

Чи легально копіювати Lego? 

 

Для тих, кого цікавить питання законності створення сумісних конструкторі варто відмітити найважливіший момент – роз’єми та форм-фактор Lego та Lego Duplo* не є предметом авторського права. 

Нелегальним є лише копіювання оригінальних серій та наборів, на які датська компанія отримує виняткові авторські права. Виходить, що випустити свій набір з такими ж роз'ємами сумісний з Lego інший виробник може, а ось копіювати, наприклад, комплект з колекції City Пасажирський літак – вже ні. Хоча, звісно, це не означає, що у продажу таких продуктів немає, щоправда в них, зазвичай, штучно створено ряд відмінностей, щоб безпосередньо оштрафувати їх за копіювання було складно. І тут кожен вирішує сам для себе – готовий він купити подібну продукцію чи ні.

* Lego Duplo - модифікація відомого конструктора для дітей 3-5 років. Тут істотно збільшено розмір деталей, щоб дитина не могла їх проковтнути.

 

Авторські схеми для збирання – що важливо знати 

Існує всесвітня спільнота ентузіастів, що створюють власні схеми іграшок з деталей Лего – процес творчий і він, безумовно, набагато цікавіший за збирання за готовою інструкцією. Деякі з таких ентузіастів використовують неоригінальні конструктори як матеріальну базу. Хтось із саморобників викладає подібні схеми у відкритий доступ безкоштовно, хтось продає. Безумовно, це продукт інтелектуальної власності, який  кожен із творців має право використовувати як завгодно.

Приклад роботи відомого японського збиральника Masumaru з серії Mech Wars

У випадку з конструкторами-аналогами це не завжди співпраця. Часто виробники просто продають викладені безкоштовно схеми як власний продукт. Яскравий приклад такої недобросовісності – китайський виробник Lepin, що використовував не лише схеми відомого японського ентузіаста саморобника, але й його фотографію для реклами комплекту. Природно, без домовленості з автором. Станом на сьогодні завод Lepin закрито, оскільки вони копіювали ексклюзивні набори Lego і компанія через суд домоглася припинення їхньої діяльності. Знов таки, купувати подібну продукцію чи ні – особистий вибір кожного.

 

Логіка укладання переліку

Купуючи сумісний з Lego конструктор, користувачі, зазвичай розраховують що він буде значно дешевшим. Звичайно, при цьому доведеться миритися з деякими недоліками, адже у вартість Лего входить не лише націнка за ім'я, але й: роялті-відрахування власникам контенту (серії за відомими франшизами, наприклад "Зоряні війни"), витрати на розробку та виробництво (забезпечення якості матеріалів, надійності зчеплення деталей), роботу інженерів конструкторів та багато іншого. Ще данська компанія використовує безпечний для здоров'я дитини сульфат барію у складі пластику, що допомагає знайти деталь на рентген-знімку, якщо малюк випадково проковтне її.

Бренди-виробники сумісних конструкторів, щоб забезпечити всі ці пункти нарівні з Lego, змушені виставляти за свою продукцію таку саму ціну. Цей аспект добре ілюструє приклад головних конкурентів відомого конструктора - Cobi, Oxford bricks. Тому до таблиці ми додаємо ряд діаграм, де оцінимо за десятибальною шкалою:

 • рівень сумісності;

 • якість виконання;

 • якість зчеплення та комфорт збирання;

 • асортимент наборів та комплектів.

Безпосередньо в таблиці ми наведемо приблизну різницю вартості у відсотках щодо оригінального конструктора. Співставивши ці дані з діаграмами ви можете визначити чи варта покупка аналога своїх грошей, чи краще все ж купити Lego.

 

Конструктори сумісні з Lego для дітей та дорослих

Бренд

Приблизне співвідношення ціни на комплекти аналогічні тим що є у Lego, %

Наявність в ITbox

Bela

50

Працюємо над заведенням

Sluban

40-50

Працюємо над заведенням

Xiaomi

80

Так

Mould King

60

Працюємо над заведенням

Brick

40

Працюємо над заведенням

Makerzoid

25-30

Так

Jvtoy

70

Так

Cobi

100

Так

Oxford bricks

100

Працюємо над заведенням

Ligao

40

Працюємо над заведенням

 

Bela

Приклад конструктора Bela

Якщо інші конструктори є сумісними аналогами, то Бела – це повний клон. Вони копіюють не лише сюжети, а й дизайн коробок, інструкції тощо. Природно з невеликими відмінностями: неточна (відносно оригіналу) передача відтінків кольорів, змінені дрібні деталі – все це щоб обійти закон про авторські права. Випускає конструктори Bela китайський завод Long-Teng Plastic Toys Factory з 2015 року.

Однак, конструктори Bela досить компромісний варіант, адже вам доведеться миритися з деякими незручностями. Попри 100% відповідність основних роз'ємів, вторинні деталі можуть бути несумісними: колія залізниці, габарити авто треків та багато іншого. Це означає, що використовувати в подібних комплектах автомобілі чи поїзди від Lego не вийде. Асортимент максимально наближений до оригінальних конструкторів, є як аналоги наборів 6+, так і аналоги DUPLO для дітей 3-6 років.

Торгова марка представляє ті самі сюжети що й Лего, присвячені героям мультфільмів, ПК-ігор, кінофраншизам. Найпопулярніші лінійки, які пропонує купити Bela, це: Minecraft, City, Star Wars, Ninjago, Harry Potter, Technic та багато інших.

Оцінка конструкторів Bela

 

Плюси

Мінуси

Повна сумісність основних роз'ємів. 

Випускають лише найпопулярніші набори. Деяких тем та сюжетів ви не знайдете у продажу.

Детальні інструкції, щільна картонна коробка.

Ненадійний принт на фігурках та глянсових частинах деталей.

Висока якість виконання деталей (враховуючи що Бела вдвічі дешевша).

 

 

Sluban

Приклад конструктора Sluban

Sluban – один із найпопулярніших конструкторів-аналогів у батьків на території колишнього Союзу. Компанія не займається явним копіюванням – забезпечуючи лише сумісність основних компонентів, крім того, під цією торговою маркою виробляють аналоги інших відомих конструкторів (наприклад Qman). У Sluban створюють і свої оригінальні іграшки, що дозволяє їм цілком легально брати участь у щорічному ярмарку-виставці іграшок у Нюрнберзі (одному з найбільших профільних заходів у даній сфері).

Для найменших (3-5 років) Слубан має і ексклюзивні продукти, і модифікацію Duplo, зі збільшеними деталями. Найбільший асортимент у сегменті 6+.

Оцінка конструкторів Sluban

 

Плюси

Мінуси 

Виготовляють спеціальні дитячі столики для збирання конструктора. 

Зчеплення на деяких деталях занадто міцне, дитині може бути важко їх роз'єднати самостійно.

У деяких наборах не надто докладні і загалом недопрацьовані інструкції.

Наявність власних сюжетів та серій, широкий асортимент

У деяких наборах не надто докладні і загалом недопрацьовані інструкції.

Відповідна вартості загальна якість.

 

 

Xiaomi

Приклад конструктора Xiaomi

Відомий техногігант не оминув і тему дитячих конструкторів. Щоправда, на копіювання такий солідний бренд не розмінюється. Xiaomi має власний шлях – вони освоюють тему робототехніки. Цей конструктор взагалі складно порівнювати з “оригіналом” за ціновою політикою, оскільки у Лего дуже мало подібних наборів, хіба що Technic.

Проте основні роз'єми сумісні, як і електрозапчастини, а більшість моделей конструкторів Xiaomi цілком доступні для українського покупця. Вони чудово підійдуть для тих, хто любить створювати власні іграшки не за оригінальними інструкціями. Для саморобників також буде цікавий варіант інтеграції електроніки з комплектів до авторських схем – іграшкові двигуни та ходові у Xiaomi добре опрацьовані і не викликають нарікань. Крім того, для деяких моделей передбачено керування зі смартфона за допомогою спеціальної програми. З таким додатком ваш комплект перетворюється на радіокеровану іграшку.

Батькам варто придивитися до цих конструкторів, якщо дитина цікавиться робототехнікою. Поріг входження з матеріальною базою від Xiaomi дуже демократичний.

Оцінка конструкторів Xiaomi

 

Плюси

Мінуси 

Власні унікальні комплекти на тему робототехніки.

Нема

Високоякісні деталі, безпечний пластик. Використовується сульфат барію.

 

Наявність програми для керування зі смартфона.

 

 

Mould King

Приклад конструктора Mould King

Під цим брендом випускають конструктори в дусі Lego Technics, але власної унікальної розробки. Сумісність повна, крім модулів керування. Електричні та Bluetooth модулі не підходять для роботи з Лего, їх можна використовувати лише в рамках збірок на базі Mould King.

Якість виконання, відносно оригіналу, не найідеальніша, але й вартість продуктів від Молд майже вдвічі нижча. Напевно найдешевший варіант для збирання з електродвигуном.

Оцінка конструкторів Mould King

 

Плюси

Мінуси 

Оригінальні продукти. Роботи, машини, танки і т.д.

Електроніка несумісна з Лего.

Наявність електродвигунів.

Деталі з часом вицвітають. Якість зчеплення в деяких моделях може відрізнятися.

Можливість керування з телефону для деяких моделей.

 

 

Brick

Приклад конструктора Brick

Брік, як і Слубан, серія китайських конструкторів із власними розробками, проте самі запчастини сумісні із Lego. Цікаві, насамперед, широким набором тем та сюжетів, у тому числі з відомих кіно та ігрових франшиз. Тут враховано нюанс із вторинними елементами – рейки, напрямні, треки – все це розраховане на підтримку моделей виробництва датського бренду. Також повністю сумісна електроніка та блоки керування.

Непоганий бюджетний варіант, якщо у вас вже є кілька комплектів Лего, щоб розширити горизонти збирання.

Оцінка конструкторів Brick

 

 

Плюси

Мінуси 

Прийнятна цінова політика та відповідна їй якість. 

Принти низької якості.

100% сумісність у всіх аспектах.

З часом зношуються роз’єму.

Детальні інструкції.

Нема варіантів для найменших.

 

Makerzoid

Makerzoid

Щоб розповісти про цей аналог LEGO максимально об'єктивно, доведеться торкнутися такого аспекту як призначення конструкторів. Крім розвитку дрібної моторики та просторового мислення, деякі різновиди конструкторів передбачають і навчання. Мова про STEM-конструктори*, які дають дитині базові знання про технології, проектування та механіку. У LEGO до STEM належить серія Education. Базовий набір для винахідника-початківця з цієї модельної лінійки коштує понад 26000 грн. У Makerzoid подібний базовий набір, а саме Robot Master Premium, коштує на порядок дешевше - близько 6000 грн. При цьому ви практично не втрачаєте в якості виконання і STEM-складової.

* STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) - освітня модель, у якій окремі науки вивчають у єдиному комплексі (наприклад, біологію, фізику, хімію та математику). STEM-конструктори, відповідно, націлені насамперед на навчання. Чим більш технологічні та просунуті деталі доступні в такому конструкторі, тим більше навчальних можливостей він забезпечує.

Звісно, коли недосвідчений споживач чує про те, що набори Makerzoid майже в 5 разів дешевші за аналоги від LEGO, у нього виникає очевидне запитання – а де приховані мінуси? Давайте розберемося в цьому питанні детально, оскільки на українському ринку Makerzoid є, на думку редакції ITBox, найвдалішим з аналогів LEGO Education. Для цього треба об'єктивно порівняти Makerzoid з LEGO за низкою параметрів.

 • Екосистема. Дорослим найпростіше порівняти екосистему LEGO з аналогічною екосистемою Apple. Так у STEM-лінійці LEGO є ремонтні набори, окремі запчастини, електронні компоненти та програматори. Усе це коштує досить дорого, але це переплата за бренд і саму екосистему. Компанія LEGO розробляє навчальні матеріали для шкільних вчителів зі своїми конструкторами, а також проводить регіональні та міжнародні змагання з роботобудування. Екосистема Makerzoid поки що перебуває на самому початку цього шляху;
 • якість і різноманітність датчиків. STEM-конструктори LEGO оснащені трьома типами датчиків: ультразвуковими, інфрачервоними та оптичними. У Мейкерзоїд із датчиків є тільки "оптика". Відповідно, у моделей Лего є перевага за рахунок більшої різноманітності датчиків. 
 • двигуни. У Лего представлені серводвигуни двох типів – великі та середні. У Мейкерзоїд є тільки середній розмір.

Чи виправдовують ці відмінності різницю в ціні – кожен вирішує для себе самостійно. Ми ж вважаємо, що для "старту" в STEM-ніші Makerzoid дуже вдале і відносно доступне рішення. 

Що стосується сумісності з ЛЕГО, то вона повна в усьому, що не стосується електроніки. У конструкторів однаковий ключ і типорозміри, що дає змогу легко комбінувати їхні деталі. Що стосується електричних і програмних модулів, то вони не сумісні через особливості прошивки таких деталей у LEGO (вони просто не "розпізнають" аналогів Мейкерзойд, як втім і будь-яких інших брендів). 

Говорячи про особливості конструкторів Makerzoid, варто виділити такі моменти:

 • якість виконання. Використовується гіпоалергенний пластик, немає задирок і гострих кутів. Точність (прецизійність) при виготовленні деталей висока, тому їхнє зчеплення щільне і надійне;
 • програмне забезпечення. У Makerzoid є власний  застосунок для Android, в якому можна знайти 2D і 3D схеми моделей, докладні відеоінструкції для складання, а також можливість створювати власні. Усіма STEM-конструкторами бренду, оснащеними програмованими модулями, можна керувати за допомогою смартфона. Віднедавна в додатку з'явилася підтримка російської мови, підтримка української поки в розробці;
 • навчальні матеріали. Розвиваючі набори Makerzoid поставляються з трирівневими завданнями, що поступово підвищують кваліфікацію юного конструктора;
 • широкий асортимент. В асортименті Makerzoid є конструктори як для найменших дітей, так і для тінейджерів і навіть дорослих.

Підбиваючи підсумки, ми б не стали розглядати Makerzoid тільки як доступніший аналог LEGO – це цілком самостійний конструктор із власною екосистемою, нехай вона ще на початковій стадії розвитку. Його можна сміливо рекомендувати тим, хто хоче заощадити, але шукає дійсно якісне рішення для розвитку дитини.

Makerzoid

 

Плюси

Мінуси 

Приблизно уп’ятеро дешевший ніж аналоги Лего

Вартих уваги немає

100% сумісність за всіма параметрами окрім електроніки

 

 

Jvtoy

Приклад конструктора Jvtoy

Якісні конструктори найрізноманітнішої тематики: від найпростіших дитячих, до високотехнологічних на кшталт Lego Technic. Продукція виробляється у Китаї але з використанням ABS пластику (екологічно безпечного, набагато міцнішого ніж дешеві аналоги). Фарбування та принти тут теж на висоті. Збирати з деталей дуже зручно. Впораються навіть найменші (для них є спеціальні версії).

Jvtoy не копіює набори лідера ринку, а створює свої власні. Сумісність основних компонентів є повною, а ось вторинні елементи підходять не завжди, як і електроніка, в окремих моделях. Загалом це чудовий конструктор якщо хочеться різноманітності та трохи заощадити.

Оцінка конструктора Jvtoy

 

Плюси

Мінуси 

Зручні упаковки із спеціальними “відрами” для зберігання деталей.

Несумісність електроніки.

Висока загальна якість матеріалів та фарбування.

 

Безліч унікальних серій наборів.

 

 

Cobi

Приклад конструктора Cobi

Конструктори, які виробляють у Польщі, вони анітрохи не поступаються якістю виробам відомого данського концерну та сумісні з ним, але вартість у них практично ідентична. Тому купувати їх варто лише заради ексклюзивних наборів, яких немає у лідера ринку. Це серії WinX, Small Army, Пінгвіни Мадагаскару та багато інших.

Оцінка конструкторів Cobi

 

Плюси

Мінуси 

Висока якість запчастин та принтів, стійкі кольори.

Вартість майже ідентична.

Оригінальні набори. 

 

 

Oxford bricks

Приклад конструктора Oxford bricks

Oxford bricks – конструктор від південнокорейської компанії, заснованої ще в 1961 році. Ще один самостійний гравець у цій ринковій ніші, який ні в чому не поступається Лего, на жаль і в ціні також. За сумісністю – несумісні лише фігурки людей, та й то не у всіх наборах. Вони відрізняються формою виконання п'яти: у Lego вона квадратна, а у OB – напівкругла (на деяких моделях) у формі підкови. Тому на суцільний "килим" з виступів фігурки Oxford bricks неможливо встановити. Торгова марка виробляє набори за ліцензією від Disney, Hello Kitty, а також набори за корейськими мультиплікаційними франшизами "Робокар Полі" та "Пінгвіненя Пороро".

Ще один варіант конструктора, якщо ви прагнете різноманітності та нових оригінальних наборів.

Оцінка конструкторів Oxford bricks

 

Плюси

Мінуси 

Висока загальна якість. Надійне фарбування. Стійкі кольори. 

Вартість майже така сама як і в Lego

Ліцензійні набори за франшизами Дісней.

 

 

Ligao

Приклад конструктора Ligao

Китайський аналог Лего, що випускає як оригінальні набори, так і копії. Сумісність основних роз'ємів дозволяє комбінувати їх із простими наборами Lego. Однак там де з'являється електроніка або пропрієтарні рейки, направляючі треки - поєднати конструктори не вийде.

В цілому, якість виконання та пристойна різниця у вартості дозволяють рекомендувати дані конструктори як доступний аналог.

Оцінка конструкторів Ligao

 

Плюси

Мінуси 

Доступний.

Низька якість зчеплення у певних наборах.

Власні оригінальні набори.

Кольори нестійкі.

 

Підсумки. Чи варто купувати аналоги сумісні з Лего?

У сумісних із Лего конструкторах немає нічого поганого за визначенням. Головне усвідомлювати для чого вони вам потрібні:

 • щоб заощадити. Тоді вам доведеться миритися з деякими недоліками у виконанні і найчастіше, нижчою якістю. У найдешевших варіантах у вас може не вистачати якихось компонентів, зустрічатимуться неякісні інструкції та, в цілому, збирати буде менш комфортно;

 • щоб урізноманітнити досвід збирання. У цьому випадку вам підійдуть аналоги, які виробляють як сумісні з Лего, так і оригінальні набори;

 • для саморобок. Тут ви купуєте не стільки набори, скільки самі деталі і вам важлива їхня сумісність з оригіналом, щоб їх можна було компонувати для здешевлення збирання.

Якщо ви повністю усвідомлюєте всі ці моменти та усвідомлюєте всі відмінності від оригіналу – шансів розчаруватись у покупці у вас буде набагато менше.