Народження дитини в сім'ї – подія неординарна і всі до неї готуються по-різному, хтось більш, хтось менш ґрунтовно. Однак із вивченням асортименту підгузків розбиратись доведеться всім, тому що цей чудовий винахід людства істотно спрощує життя батькам. Тому, давайте з'ясуємо якими підгузки бувають, як підібрати потрібну модель, розрахувати необхідну кількість, обговоримо нюанси вибору та особливості певних моделей. Принагідно, ще й розвінчуємо найпопулярніші міфи про підгузки, які досі блукають мережею.

 

Зміст


 

Як влаштовані сучасні підгузки?

з чого складається підгузник

Принцип дії більшості підгузків дуже схожий: вони адсорбують виділення малюка та затримують їх усередині вкладиша. Для цього у більшості моделей присутня тришарова структура поглинаючого вкладиша. Перший шар безперешкодно пропускає вологу всередину і швидко висихає (щоб не викликати подразнення у малюка). Другий (або внутрішній) вбираючий шар - його завдання утримання вологи всередині. Третій шар – захисний, він запобігає протіканню.

Внутрішній шар, переважно, виготовлений із целюлози, яка може ефективно поглинати та утримувати вологу. Але деякі виробники (зокрема Pampers і японський бренд Goon) використовують спеціальну синтетику, здатну перетворювати вологу на гель. У таких підгузках дитина може перебувати в середньому на 20-30% довше без ризику попрілості шкіри.

Також, у памперсах для новонароджених, у внутрішньому шарі часто створюють окрему "кишеньку" для рідкого стільця. Що дозволяє зберегти спинку дитини сухою під час сну. Найчастіше така кишенька присутня у моделях для новонароджених.Типи підгузків. Їх призначення

Давайте класифікуємо підгузки на види та підвиди грунтуючись на специфіці.

 

Класифікація за видом:

 

Одноразові підгузники

Приклад одноразового підгузника

Найпоширеніший різновид, що не передбачає повторного використання. Саме ці підгузки називають "памперсами" (за назвою бренду, який одним із перших почав виробляти подібну продукцію). Вони практичніші і гігієнічніші за багаторазові, але коштують дорожче. Поділяють одноразові підгузки на:

 • класичні моделі на липучках. Такий підгузок знімається з дитини шляхом розстібання липучок. Підгузки на липучках використовують для малюків, що перебувають у стані спокою: коли вони сплять або ще малорухливі (новонароджені);

 • трусики. Відрізняються наявністю еластичної гумки на поясі, що утримує їх на тілі малюка навіть при активних рухах. Трусики стають актуальними для дітей, коли ті вже починають повзати. Простіше кажучи, підгузки-трусики в модельних лінійках починають з'являтися для ваги дитини, приблизно, від 7-8 кг. Знімають трусики, розриваючи спеціальний бічний елемент.

 

 

Також, хоч і досить умовно, одноразові підгузки можна поділити на нічні та денні. У денних менше абсорбуючої речовини і вони трохи дешевші. Будуть актуальними для новонароджених на перших 4-5 місяцях життя, коли дефекація у малюків відбуватиметься буквально після кожного прийому їжі (приблизно раз на 1,5-2 години).

У “нічних” моделях абсорбенту більше – їхнє завдання зберігати малюка сухим поки що він спить, щоб уночі робити не більше однієї заміни.

 

Багаторазові підгузники

Приклад багаторазового підгузника

За "конструкцією" вони нагадують одноразові підгузки, але замість липучок будуть заклепки та гудзики. Як правило, в такому виробі поглинаючий вкладиш змінний, з можливістю підбирати його з різними наповнювачами, різною кількістю шарів та товщиною. Розмір такого підгузка також можна регулювати.

Звичайно, на відміну від одноразових підгузків, багаторазові моделі доводиться прати набагато частіше. Натомість вони дешевші з розрахунку на тривалий термін. Все тому, що правильно підібраний багаторазовий підгузок можна використовувати більше року на дитині, що дорослішає. Особливо актуальні вони в перші місяці життя малюка, коли часта зміна одноразових підгузків може суттєво підкосити сімейний бюджет. Однак варто враховувати також, що їх доведеться купити 5-6 штук й по 2-3 вкладиші до кожного і це вкладення окупиться щонайменше через 3-4 місяці.

Вкладиш багаторазового підгузка доведеться частіше міняти і прати, він гірше утримує вологу, ніж поглинаючий шар одноразового підгузка. Це буде корисно для привчання дитини до горщика, адже вона частіше намокатиме і поступово звикне проситися в туалет.

 

Класифікація за типом використання:

 

Для плавання

Приклад підгузника для плавання

Сама назва говорить нам про головне призначення – купання та плавання. Підгузки для плавання не вбирають воду ззовні і дуже щільно прилягають до ніжок і живота не дозволяючи випорожненням потрапити у воду. Носити поза басейном такі підгузки не варто, тому що еластичні гумки можуть викликати оніміння і ускладнити кровотік, якщо їх вчасно не зняти. Покупали малюка, обсушили й одразу замінили на класичну модель.

 

Для хлопчиків/дівчаток/унісекс

Абсорбуючий наповнювач у підгузках для хлопчиків зміщений до переднього краю, а для дівчаток до середини. В унісекс моделях суперабсорбент розподіляється по поглинаючому шару рівномірно.

 

Як розрахувати потрібну кількість підгузків?

Підбираючи необхідну кількість підгузків, варто орієнтуватися на вік дитини.

Новонароджені (0-6 місяців)У перші тижні життя малюки мочаться після кожного годування. Саме в цей період у них розвиваються нирки й поступово збільшується обсяг шлунка. Отже, необхідно порахувати кількість годівель на добу. В середньому, це раз на 2-3 години, отже вам знадобиться від 8-12 підгузків.

Від 6 місяців до року. На цей момент дитина додає у вазі майже вдвічі. Зростає розмір підгузків, а з ним й кількість виділень. При цьому що більший розмір підгузка, то вища його ефективність. У віці ближче до року кількість сечовипускань зменшується до 12-15 за добу, а стілець до 3-4 разів. З розрахунку на підвищене вологопоглинання підгузків їх знадобиться приблизно 5-7 штук.

Від року до трьохУ цей період кількість сечовипускань скорочується в 2-3 рази, випорожнення вдвічі. Зазвичай, потрібно 2-5 підгузків на день.

 

Важливо: Наведені підрахунки – усереднені. Вам все одно доведеться орієнтуватись на власний досвід. Занотуйте в блокнот середню денну витрату підгузків раз на 2-3 місяці і вирахуйте середнє арифметичне – це допоможе не купувати зайвого.

 

Як вибрати підгузок за віком та вагою дитини?

Якщо ви вперше вибираєте підгузок для новонародженого на перші тижні життя малюка керуйтеся цими порадами:

 • усі діти дуже різні. Тому вибрати підгузок "за порадою подруги" не завжди доречно, моделі що підійшло малюкові знайомих, можуть не підійти вашому;

 • розрахувати зразкову вагу новонародженого можна за результатами регулярного УЗД. Наприклад, якщо на 33-34 тижні дитина важить ~2000 грн. З цього моменту, і до пологів, вона ростиме приблизно по 100-150 гр ваги. Неважко підрахувати, що до 40-го тижня малюк важитиме понад 3 кг. На ці цифри можна орієнтуватися, щоб придбати пробну партію підгузків;

 • розмірна сітка у різних виробників неоднакова. Одні бренди підійдуть товстеньким діткам, інші худішим. Ви зможете дізнатися про це лише з практики. Найкраще купувати в аптеці 10-12 "пробників" різних брендів, щоб визначити, який з них буде оптимальним. І, звичайно ж, не варто відразу купувати про запас велику партію підгузків для новонароджених – вони можуть просто не підійти;

 • вага дитини повинна приблизно відповідати нижній межі ваги з діапазону, вказаного для кожної конкретної моделі;

 • починаючи з 6-ти місяців дитина росте вже не так швидко і з цього моменту вже можна купувати підгузки великими пачками.

Давайте домовимося, всі викладені пункти є саме “порадами” а не правилом. Розмір, бренд та необхідний тип підгузків дійсно доведеться визначати методом “проб та помилок”. Тому варто розуміти як саме вибирати і чого прагнути.

Підгузок повинен щільно облягати тіло малюка, при цьому ніде не стискаючи, щоб не порушити кровообіг. Занадто щільне прилягання стає причиною зайвого тертя, з'являються попрілості та подразнення на шкірі. Занадто великий розмір - майже завжди призводить до протікання, крім того він ускладнює рух дитини.

 

Розмірні сітки деяких популярних брендів

 

 

Pampers

Libero

 вага малюка, кг

newborn

2-5

2-5

mini

3-6

3-6

midi

4-9

5-8

maxi+

7-19

7-14

junior

9-20

10-16

extra large

11-25

12-22

xxl

16+

16-26

 

У японських підгузків Goon розмірна таблиця відрізняється позначеннями:

 

N/B (new born)

S

M

L

X

вага малюка, кг

0-5

4-8

6-11

9-14

12-20

 

Як видно з таблиці розміри та класифікації у всіх брендів дещо відрізняється. Крім того, потрібно враховувати, що розмірні лінійки японських брендів типу Goon найчастіше "маломірять".

 

Про що ще варто знати, вибираючи підгузки?

Вибрати необхідний розмір - лише пів справи, ми рекомендуємо звернути увагу також на інші важливі особливості підгузків.

 • виріз для пупка. Він є не на всіх моделях підгузків для новонароджених, але його наявність сприяє якнайшвидшому загоєнню пупкової ранки. Це актуально перші 10-14 тижнів після народження та знижує неприємні відчуття малюка від тертя підгузка в ранку;

 • індикатор наповненості. Показує, коли варто змінити підгузок. Надзвичайно корисна опція в перший рік життя малюка, що дозволяє не будити його зайвий раз. Іноді це одна смужка, а іноді кілька: що показують рівень сечі, калу та загальну наповненість;

 • м'якість. Залежить від матеріалу зовнішнього шару вкладиша та облямівки підкладок. Що м'якший внутрішній шар підгузка, то менше попрілостей та подразнень буде на шкірі дитини. Характерно, що "м'якість" може бути таким самим індивідуальним параметром як і розмір. Вам можуть здатися м'якшими на дотик певні підгузки, але малюкові буде комфортніше в "жорсткіших", тому тут теж доведеться підбирати виходячи з практики;

 • міцні липучки. У деяких виробників на одноразових підгузках липучки не розраховані на кілька відкриттів. Це буде мінусом для моделей без індикатора наповненості, перевіряючи їх стан ви ризикуєте зробити їх непридатними раніше, ніж вони наповняться;

 • натуральні матеріали. Для деяких малюків це єдиний спосіб уникнути алергічних реакцій. Підгузки з повністю натуральних матеріалів коштують істотно дорожче, а абсорбуюча здатність їх вбираючого шару нижча, ніж, наприклад, у синтетичного гелюючого наповнювача.

 

На що впливає бренд підгузків, чи є різниця?

Якось безпосередньо пов'язати виробників підгузків із критеріями якості неможливо. Проте певна закономірність у властивостях і концепціях їх продукції є.

 

Бренди з групи mass market

Великі світові виробники, представники так званого "мас-маркету" займають більше ніж ⅔ загальносвітового ринку. Сюди відносяться такі бренди як:

 • Pampers. Торгова марка, що належить концерну Procter&Gamble. Вираз “памперси” став синонімом терміну “підгузок” у країнах колишнього соцтабору. Саме під цим брендом вперше почали виробляти підгузки із подвійним внутрішнім шаром (хоча зараз такі рішення є й у інших брендів);

 • Huggies. Бренд першим презентував наповнювач, що перетворює рідину на гель;

 • Libero. Вирізняються наявністю технології ProSkin 360° - манжети підгузка "підлаштовуються" під рух малюка без зменшення щільності прилягання.

 

У брендів-представників категорії "мас-маркет" є ще одна спільна риса - тут максимально широкий асортимент моделей та варіацій різних підгузків. Якщо потрібно щось вузькоспеціалізоване – швидше за все ви знайдете такі підгузки одного з цих брендів.

 

Бренди-виробники підгузків з країн Азії

Виробники на кшталт: Moony, Merries або Goon (продукція преміум-класу) розробляються переважно у Японії. Проте виробляють їх за ліцензією у Китаї та Гонконгу. Азіатські бренди тяжіють до високотехнологічних рішень, таких як нові види наповнювачів, м'які гудзики тощо. Із загального – практично всі азіатські бренди маломірять.

 

 

Скандинавські виробники підгузків

Шведський бренд Naty першим розробив натуральний наповнювач-адсорбент на основі целюлози. Фінські підгузки Muumi виробляють з сировини, що біологічно розкладається і є цілком безпечною для екології. Данський бренд Bamboo використовує натуральну бамбукову тканину для підкладки та поглинаючого шару. Всі скандинавські виробники орієнтовані на максимальну екологічність продукції, але при цьому вони одні з найдорожчих.

 

Популярні міфи про підгузки

Давайте коротко проаналізуємо кілька поширених міфів про підгузки, що активно гуляють профільними форумами та групами в соцмережах:

 • підгузки викривляють дитячі ноги

Спростування: Форма ніг передається у спадок і не залежить від підгузка. Викривлення кісток в процесі розвитку малюка можливе через нестачу в організмі вітаміну D та кальцію. Також, в окремих випадках, воно може розвинутися, якщо батьки хочуть навчити дитину ходити раніше, ніж вона сама починає такі спроби. Навіть навпаки – носіння підгузка позитивно впливає на правильний розвиток кульшового суглоба, тому що ніжки у малюка в ньому постійно широко розведені;

 • підгузки викликають безпліддя у хлопчиків через перегрівання пахвинної ділянки

Спростування: Статеві клітини починають активно розвиватися у віці 4-5 років, коли більшість дітей вже не носять памперсів. Крім того, температура в будь-якому якісному підгузку в пахвинній ділянці не перевищує 35,6-36,6°, що відповідає нормі для людського тіла незалежно від віку;

 • використання підгузків не дозволяє дитині навчитися ходити на горщик

Спростування: розвиток сигнальної системи (області мозку, що відповідає за інтерпретацію фізіологічних сигналів організму) відбувається у всіх дітей індивідуально. Використання підгузків неспроможне негативно вплинути цей процес, якщо батьки правильно підбирають моделі за мірою розвитку малюка. Ви не можете штучно прискорити або уповільнити розвиток сигнальної системи, але может вчасно помітити, що дитина вже розпізнає позиви до сечовипускання та дефекації;

 • підгузки викликають алергію

Спростування: Це не зовсім правильне твердження. Алергічні реакції можуть викликати попрілості та подразнення шкіри. А їх причиною можуть стати: незручний для конкретного малюка крій підгузка, несумісність шкіри з матеріалом внутрішнього шару, наявність ароматизаторів. Проте не можна сказати, що алергію викликають підгузки в цілому. Завжди можна знайти модель або виробника, що підходить саме для вашої дитини.

 

Підсумки

Грамотний вибір підгузків – відповідальна задача у якої немає готових готових рішень. Вам доведеться перепробувати певну кількість брендів та модельних лінійок, допоки ви не знайдете відповідну продукцію. Причому, цілком може статися так, що через 5-6 місяців ці "дослідження" доведеться повторити, тому що дитина росте і змінюються природні реакції її організму.