Правильне харчування дозволяє собаці повноцінно розвиватися, менше хворіти, бути здоровим і життєрадісним. Давайте разом з'ясуємо, як грамотно підібрати корм, виходячи з віку, ваги та інших особливостей пса.

 

Зміст:


 

Особливості травної системи собаки

Травна система собаки відрізняється від людської, і це потрібно враховувати вибираючи тип корму. Ось кілька важливих моментів:

 • Шлунково-кишковий тракт (ШКТ) собаки розщеплює і засвоює корисні речовини з їжі в 2-3 рази швидше за людський. У слині собаки немає ферменту амілази (що відповідає за первинне розщеплення їжі) зате концентрація травних ферментів і кислотність шлункових соків набагато вища;
 • у ШКТ собаки немає ферментів, що розщеплюють швидкі вуглеводи (наприклад цукор) і клітковину. Тому краще уникати кормів, які містять подібні інгредієнти;
 • у собак дуже розвинена перистальтика. Тому перероблена їжа виходить у сухому вигляді, якщо тварина здорова. М'який послід – перша ознака порушень у роботі травної системи вашої тварини.

 

Саме сприйняття їжі у собак також відрізняється від людського. Головним фактором привабливості є приємний запах, оскільки мозок тварин здатний запам'ятовувати найтонші відтінки. На другому плані смакові характеристики їжі. Концентрація смакових сосочків, що розрізняють смак, на язиці собаки в 5 разів менша ніж у людини. При цьому тварини абсолютно байдужі до зовнішнього вигляду та кольору корму, тому цима критеріями можна знехтувати.

 

Загальні поради щодо підбору корму для собаки

Оскільки собаки походять від вовків (хижаків), то білки тваринного походження (м'ясо та субпродукти) повинні переважати в раціоні, але не менш важливими є рослинні інгредієнти, що дозволяють збалансувати раціон. Протеїни, з яких складається м'язова тканина і субпродукти, засвоюються організмом тварини на 90-95%, тоді як засвоюваність рослинних білків не перевищує 60%. Тваринний білок повинен становити до 50% вибраного корму або з розрахунку 4-6 г білка на кг ваги на день.

 

Сухий білковий корм у вигляді кісточки

При цьому рослинний білок допускається лише після обробки. Необхідно зруйнувати клітковину чи швидкі вуглеводи, котрі не здатна перетравити травна система собаки (про це ми згадували раніше у статті). Якщо в кормі буде надлишок необроблених рослинних продуктів, то вони відкладатимуться на стінках шлунка і бродитимуть. В результаті гине корисна мікрофлора шлунка, запалюються слизові оболонки та підвищується ризик розвитку паразитів.

Ось з якими проблемами можна зіткнутися за нестачі певних нутрієнтів у кормі:

 • недостатня кількість білків призводить до ослаблення імунної системи собаки;
 • нестача тваринних жирів позначається на терморегуляції. І тут організм починає використовувати білок не задля будівництва нових м'язових тканин, а виключно для підтримки температури тіла. Травна система собаки чудово засвоює тваринні жири, особливо яловичий та курячий. Добова доза таких жирів повинна становити близько 1-1,5 г на 1 кг ваги собаки;
 • нестача вуглеводів призводить до втоми, оскільки вони є основним джерелом енергії. Однак надлишок вуглеводів у раціоні призводить до ожиріння.

 

Рослинні жири організмом собаки практично не засвоюються, але їх необхідно вводити в прикорм як джерело жиророзчинних вітамінів та омега-кислот (частково ці потреби перекриває риб'ячий жир).

У цій таблиці показані еталонні норми корму для дорослих собак різної ваги та рівня фізичної активності:

 

Вага собаки, кг

вага корму для фізично активних собак, гр

вага корму для помірно активних собак, гр

2

60

40

5

120

60

10

180

120

20

300

200

30

420

270

40

510

330

50

600

390

60

690

450

 

* Дані в таблиці наведені як середній показник. Виробники сухих та вологих кормів вказують на упаковці приблизну добову дозу конкретного продукту на 1 кг ваги собаки. На основі цих даних ви зможете точно вирахувати денну норму.

 

Вплив особливостей собаки на періодичність годування та раціон

Правильно підібраний раціон на основі конкретного корму та періодичність харчування відрізнятимуться для різних собак. Давайте систематизуємо ці відмінності виходячи з:

 • віку
 • розміру/ваги
 • рівня фізичної активності
 • особливих потреб

 

Вік собаки

Корм для цуценят. Періодичність годівлі висока. Потрібно плавно перейти від 5-6 разів на день для 1-2 місячних цуценят, до 2 разів на день для однорічних. При цьому в кормі для цуценят на перших стадіях має бути підвищено норму білків та вуглеводів – їм потрібно розвиватися та бути активними. Норма тваринних білків для собаки, що розвивається – ⅔ від усього раціону, калорійність висока.

 

корм для цуценят

Корм для дорослих собак. 2 рази на день норма тваринного білка повинна становити ½ від усього раціону.

Корм для літніх собак. Їх переводять на харчування 3-4 на день трохи підвищуючи кількість вуглеводів відносно білків. Літні собаки часто страждають від втрати зубів. Тому натуральну їжу їм потрібно подрібнювати, а сухий корм розмочувати. Також потрібно дещо зменшити загальну калорійність раціону.

 

Розмір/вага собаки

Корм для мініатюрних собак. Такі собаки, як правило, менш рухливі (їх часто переносять у руках) і тому вимагають особливого підходу до вибору корму. Раціон ділитися на 3 порції, а якщо тварина схильна до ожиріння, то на 4. Найбільшою має бути денна порція. Корм повинен містити трохи менше вуглеводів і більше білків, ніж для середніх і великих собак. Натуральний прикорм потрібно подрібнювати.

корм для міні-собак

Корм для собак середнього розміру. Харчування 2 рази на день, вечірня порція корму більша за ранкову або денну, норма тваринного білка повинна становити ½ вмісту корму.

Корм для великих собак. У таких тварин підвищене навантаження на суглоби, тому в їхньому кормі обов'язково повинні бути присутні добавки у вигляді хондропротекторів (хондроїтин, глюкозамін), а також нутрієнти зі вмістом кальцію та колагену. На практиці в натуральній їжі збільшують кількість хрящів у раціоні, а в готовому кормі шукають відповідні інгредієнти. Також великим собакам потрібно трохи підвищити кількість вуглеводів, тому що їм потрібно багато енергії для рухливості.

 

Рівень фізичної активності собак

Домашні улюбленці, що живуть у квартирах з вигулом 3-4 рази на день, харчуються за тією ж схемою, що й собаки середнього віку й розміру.

Мисливські та спортивні собаки (що беруть участь у змаганнях) повинні отримувати приблизно в 1,5 рази більше калорій. Денна норма корму розбивається на три частини, більшість має припадати на денну активність. За аналогічною концепцією організовують харчування для собак, що живуть на вулиці в холодну пору року.

 

корм для активних собак

 

Контроль ваги та стану собаки

Правильно дозуючи та підбираючи корм можна вирішити проблему ожиріння вихованця. У цьому випадку необхідно:

 • підібрати новий корм із трохи меншим вмістом вуглеводів та нижчою калорійністю;
 • збільшити частоту годування. Наприклад, було двічі на день, збільшуємо до трьох, за рахунок зменшення однієї порції;
 • збільшити фізичну активність собаки, додавати активні ігри та більше вигулювати.

 

Особливі потреби

Для вагітних та годуючих собак необхідно підвищити калорійність раціону в 2 рази та збільшити частоту годування до 4 разів на добу. При цьому потрібно дещо знизити кількість вуглеводів та жирів.

Хворим собакам необхідна дієта, яка підходить для конкретного захворювання. Найкраще з приводу подібної дієти проконсультуватись з ветеринаром.

 

Поступове введення нового корма

Перехід на новий корм необхідний у разі хвороби, вагітності, дорослішання та інших обставин у житті собаки. Ветеринари рекомендують поступово змінювати старий корм на новий, вводячи невелику частку в кожну порцію. Логіка тут така: 1-4 дні - 25% від порції, 4-8 дні - 50% і так далі.

Корми високого класу мають короткий термін придатності, оскільки містять багато натуральних інгредієнтів. Тому, якщо ви переводите собаку на супер-преміум корм, потрібно ретельно відстежувати термін придатності.

 

Підбір типу корму

Корм для собак можна розділити на два основні типи: натуральний та готовий корм. У кожного з цих типів свої особливості з організації харчування.

 

Натуральний корм

Передбачає самостійне приготування корму для собаки. У цьому випадку доведеться вираховувати вміст білків, вуглеводів та мікроелементів на весь раціон вручну.

Переваги натурального корму в тому, що ви на 100% впевнені у тих продуктах, які використовуєте. Головний недолік – дуже складно балансувати у харчуванні вітаміни, жирні амінокислоти та мінерали, для цього простіше додавати невеликий прикорм із потрібними мікроелементами.

 

Готовий корм для собак

Склад готового корму, як правило, вже збалансований виробником за всіма інгредієнтами. Готові корми бувають сухими та вологими (консерви). Тут у класифікації є певна неоднозначність, оскільки консерви часто виділяють в окрему групу, хоча всі вологі корми є консервами незалежно від способу пакування.

Собаки, на відміну від кішок, активно п'ють воду, тому їх можна годувати виключно сухим кормом, додаючи вологий зрідка. Харчування самим лише вологим кормом дуже дороге.

 

Класифікація готових кормів 

Корми поділяються на класи, за складом:

 • економ. Використовуються найдешевші продукти. Натурального м'яса немає, лише подрібнені сухожилля та кісткове борошно. Містить ароматизатори та смакові добавки. Зазвичай, такі корми погано збалансовані за мікроелементами та вимагають додаткового прикорму;
 • медіум. У складі “м'ясної частини” вже є незначний відсоток м'яса низької якості, а також недорогі субпродукти. Також використовуються ароматизатори та підсилювачі смаку;
 • преміум. Вважається, що м'ясна складова в кормі для собак преміум класу повинна бути не менше ніж 25%. Фактично, це найчастіше суміш м'яса та субпродуктів. Такі корми набагато краще збалансовані тому майже не вимагають прикорму з мікроелементами;
 • супер-преміум. Використовується м'ясо найвищої якості. Точні пропорції мало хто з виробників вказує, але загальна кількість м'ясного білка перевищує 50%. Корм не містить штучних барвників, ароматизаторів та повністю збалансований за мікроелементами;
 • холістик. Такі корми максимально наближені до того, чим собака міг би харчуватися в дикій природі. М'ясна компонента високої якості й становить понад 70%, вітамінні та мінеральні комплекси збалансовані. Злакова складова – це переважно рис, який найлегше засвоюється ШКТ собак. Такий корм містить набагато менше консервуючих добавок, через що має менший термін придатності.

 

Переваги та недоліки готових кормів для собак

 

Переваги:

 • раціон вже збалансований фахівцями;
 • всі продукти проходять обробку, яка покращує засвоюваність поживних речовин із корму;
 • готовий корм преміум класу містить необхідні мікроелементи (вітаміни, мінерали, амінокислоти) і не вимагає додаткового прикорму;
 • є готовий корм для собак з особливими потребами, різних вікових та розмірних груп, порід тощо;
 • не потрібно готувати.

 

Недоліки:

 • клас корму не завжди відповідає дійсності. Єдиного стандарту, що регламентує розподіл кормів за класами, немає ані в Україні, ані в європейських країнах. Тому умовний преміум-клас від одного виробника може бути ідентичним за складом корму медіум-класу іншого;
 • склад готового корму не завжди на 100% однозначний. Тут проблема та сама, що і з продуктами харчування для людини. Не завжди написане на упаковці відповідає реальності, а юридичної відповідальності за недотримання рецептур немає. Отже, єдиною гарантією якості, в цьому випадку, буде репутація конкретного бренду.

 

* В Україні є ДСТУ 8482:2015, що регламентує приблизний склад корму для службових собак. Але він не регламентує вимоги до складу всіх кормів для собак загалом.

 

Підбір корму за складом (розуміння інгредієнтів)

Одна з головних проблем під час вибору готового корму – правильно потрактувати список інгредієнтів). Давайте спробуємо систематизувати підхід до вивчення складу у кількох тезах:

 • перші чотири інгредієнти перерахованих у складі – основа корму. Якщо першим пунктом зазначене "м'ясо", значить у складі воно переважає. Не варто навіть думати про покупку корму, у якому першим пунктом йде "білок рослинного походження";
 • дегідратація білка. Цей термін має на увазі, що м'ясний або рослинний білок у складі висушений. І тут є нюанс, деякі виробники вказують на пропорцію тваринного білка до дегідратації. Тобто у складі зазначено 30% м'яса, але фактично це менше 15%. У відповідальних виробників у складі прямо зазначено, що склад корму описаний вже з урахуванням дегідратації;
 • точні назви інгредієнтів. Якщо вказаний загальний термін “м'ясо птиці”, то можете бути впевнені, швидше за все це буде помел зі шкіри, сухожиль і субпродуктів. Інша річ “дегідратоване м'ясо курки” – за цим терміном приховане саме сушене м'ясо;
 • зольність. Максимально допустимий рівень золи у кормі 10%, норма – до 9%, а 6-7% вважаються за ідеальний показник;
 • показники рівня фосфору, кальцію та магнію. Дуже важливі для стерилізованих тварин, оскільки надлишок цих мінералів стимулює розвиток сечокам'яної хвороби. Фосфору та кальцію у складі має бути не більше ніж 1%, а магнію не більше 0,1%, в ідеалі – 0,04-0,08%;
 • має бути явно вказано походження білка. Якщо це не вказано, білок, швидше за все рослинний, так виробники знижують собівартість;
 • гіпоалергенний корм не повинен містити пшеничного глютену. Він дуже важко засвоюється організмом собак.


 


Підсумки

Важливо розуміти, що підібрати один корм і забути не вийде. На різних стадіях життя собака потребує різних комбінацій поживних речовин. Тому потрібно щороку приводити вихованця до ветеринара і консультуватися з ним щодо підбору корму та складання раціону.

Не забувайте стежити за станом собаки і коригувати склад її раціону під її мінливі потреби – у цьому випадку вона зростатиме здоровою та щасливою.