​​​​​Комп'ютерна миша – один із основних інструментів взаємодії з комп'ютером, незалежно від того, працює користувач чи грає. На перший погляд, вибирати особливо нічого, адже миша – прилад простий. І як тільки ви відкриєте сторінку першої-ліпшої моделі, зрозумієте, що це не так: dpi, сенсори, датчики...

Ця стаття допоможе розібратися у всіх тонкощах. Ми проведемо порівняння різних видів мишок, розшифруємо значення характеристик, розповімо про підводні камені, з якими ви можете зіткнутися при виборі. А якщо ви не бажаєте самі вивчати весь асортимент, то можете перейти за посиланням на наш Топ-15 комп'ютерних мишок.

 

Зміст:

1. Види:

2. Критерії вибору:

3. Як вибрати мишку для ноутбука чи комп'ютера.

4. Вимоги до геймерських мишей.

5. Яку модель вибрати для роботи.

Підсумки.

 

Види комп'ютерних мишок

Багато хто чув, що у бездротових мишей відгук гірший ніж у провідних, а також те, що лазерні сенсори досконаліші за оптичні. Обидва ці факти помилкові. Які реальні недоліки і переваги мають різні види комп'ютерних мишок, зараз розберемося.

Дротові та бездротові

Незалежно від способу під’єднання до комп'ютера, існують однакові за характеристиками мишки. Це стосується dpi, часу відгуку, швидкості та прискорення (про ці характеристики читайте нижче). Єдина відмінність це власне спосіб підключення та зручність/незручність, яка з цього випливає.

Дротові миші за однакових характеристик коштують менше за бездротові. Для офісних моделей різниця незначна: зазвичай вона складає до 200 гривень. У випадку з геймерськими мишками різниця сягає тисячі і більше. Порівняємо на прикладі Logitech G502: дротова (Hero High Performance) коштує ≈2200, а бездротова (Lightspeed Black) – ≈3300 гривень.

Вибираючи дротову комп'ютерну мишу, зверніть увагу на якість кабелю. Якщо він погано гнеться, то на місці згину ізоляція з часом пошкодиться. Більш якісні комп'ютерні мишки оснащують дротами з обплетенням. Але якщо вам подобається чутливість певної моделі, вона добре лежить у руці, але кабель поганий, то це не критична проблема. Звичайні користувачі можуть взагалі не звернути на це увагу, а геймери, для яких периферія важлива в ігровому процесі, знайшли вихід із цієї ситуації. Вони змінюють стандартний дріт на паракорд для мишки. Такий кабель легкий і без проблем гнеться, що забезпечує комфорт роботи та до мінімуму зводить можливість перегинів.

Більшість мишок підключають до комп'ютера через USB-роз'єм. На старих комп'ютерах для цього призначений порт PS/2.

Під'єднання через USB-кабель

З бездротовими мишками все складніше. Для початку визначтеся з типом живлення. Це або звичайні батарейки або акумулятор. Акумуляторні зручніші тим, що при розрядці потрібно просто підключити кабель. У бездротових мишках на батарейках елемент живлення доведеться змінювати. Але всупереч поширеній думці, це відбувається не часто – однієї батареї Duracell (або аналогічної за класом) вам вистачить мінімум на 3 місяці. Щоб момент розрядки не став для вас несподіванкою, вибирайте мишку з індикатором рівня заряду.

Акумуляторні мишки дорожчі ніж варіанти на батарейках. При цьому вони при зменшенні заряду не починають працювати гірше. У моделей на батарейках у такій ситуації частково перестають реєструватися кліки. Після підключення кабелю акумуляторну модель можна використовувати як дротову, поки вона не зарядиться.

Деякі акумуляторні миші постачаються з підставкою для заряджання. У таких моделях замість підключати кабель, можна просто поставити мишку на підставку. Це не дає особливих переваг, але трохи зручніше за стандартний варіант.

Бездротова мишка з підставкою

Між собою бездротові мишки відрізняються за типом підключення. Більшість таких виробів мають передавач, який працює на радіохвилях. Ви ставите його в порт USB і користуєтеся мишкою. Це досить зручно, якщо у вас один комп'ютер. А от якщо ви користуєтеся мишкою на комп'ютері і, скажімо, ноутбуці, варто бути уважним. Наприклад, ви можете взяти з собою мишку та ноутбук, але забути дістати передавач.

Мишка з передавачем

Подібного недоліку позбавлені Bluetooth-мишки. Ними ви можете підконектитись до будь-якого комп'ютера. Звичайно, за тієї умови, що він має модуль Bluetooth. Недолік цього типу бездротових мишок – їх можна підключити не до всіх комп'ютерів.

Порівняння оптичних та лазерних мишок

Існує 3 типи сенсорів:

Сьогодні все ще можна купити кулькову мишку, але це варіант виключно для старих комп'ютерів. Сучасні мишки з лазерними та оптичними сенсорами набагато зручніші та точніші за своїх попередників.

В оптичних мишах використовується світлодіодний випромінювач. Колись цей тип поступався за точністю лазерним моделям, але сьогодні виробники віддають перевагу саме йому. Технологію значно вдосконалили, і тепер вона має більшу роздільну здатність, швидкість та прискорення (про них трохи згодом). До того ж, такий тип сенсорів простіший у виробництві та дешевший.

Єдине, у чому оптика поступається лазеру – коректність роботи на різних поверхнях. Лазерний сенсор миші абсолютно не вибагливий. Ви зможете працювати хоч на скляному столі, хоч на вовняній ковдрі.

У оптичних мишок можуть виникати проблеми із металом, пластиком, склом, тобто глянцевими поверхнями. Це пов’язано з принципом роботи: сенсор робить тисячі фотографій поверхні, яку підсвічує світлодіод, а потім порівнює їх. Реєструвати переміщення на перерахованих матеріалах складніше, оскільки вони однорідні, тому у них погано відрізняється фактура.

Критерії вибору комп'ютерної мишки

Тип миші – лише перший крок у виборі. Набагато складніше визначити, які потрібні характеристики та функціонал. І тут виробникам є де розгулятися. Напряму від «просунутості» показників і кількості функцій залежить вартість комп'ютерної миші.

Розмір та форма комп'ютерної миші

Якщо для багатьох комплектуючих комп'ютера форма має скоріше декоративний характер, то для мишей вона важлива. Тут немає залізних правил, а тому все залежатиме ще й від ваших уподобань. Якщо миша має хороші характеристики, але здається вам незручною, варто вибрати іншу модель.

Спочатку визначтеся з розміром. Мишки умовно ділять на великі, середні та маленькі. Яка зручніша, залежить від розміру вашої долоні. Хіба що, геймерські миші краще вибирати середні або великі – на них зручніше розташовуються додаткові кнопки. Чим краще вони рознесені, тим менша ймовірність випадкового натискання не тієї клавіші.

Комп'ютерні миші можуть відрізнятися формою. Виділяється симетрична та анатомічна форма. Симетричні моделі однакові зліва та спарва, а тому ними можна користуватися будь-якою рукою.

Анатомічна форма

Анатомічні миші мають вигини, упор великого пальця, рельєфні елементи. У більшості випадків вони зручніші за симетричні, але розраховані тільки під одну руку, найчастіше під праву. Тому з вибором для шульги виникають проблеми. У роботі можна обійтися моделлю із симетричною будовою. А ігрову анатомічну мишку для лівої руки буде знайти складніше: вибір обмежений.

Основні характеристики

Багато хто вважає, що основний параметр комп'ютерної миші – dpi, і що більше цей показник, то краще. І перше, і друге є помилкою.

dpi/cpi – роздільна здатність миші (іноді говорять про чутливість, що не зовсім коректно). Роздільна здатність показує, скільки пікселів на екрані пройде курсор, якщо ви посунете мишку на дюйм (2,54 см). Тобто, якщо dpi становить 1000, то коли ви перемістите її на 2,54 см, курсор на екрані зрушить на 1000 пікселів.

Звідси випливає, 2 моменти:

 • занадто великий dpi призведе до того, що курсор літатиме по всьому монітору;

 • для широкоформатних моніторів потрібні мишки з більшим dpi.

Практика показує, що в більшості випадків користувачі в налаштуваннях обмежують чутливість у діапазоні 400-1200. Це найкомфортніший рівень для людини.

В іграх значно важливішими є швидкість (ips) та прискорення (g). Від них залежить, чи зможе сенсор миші зареєструвати швидкі переміщення та коректно передати їх на екрані. Вдаватися до подробиць не будемо, а лише скажемо, що ips 120-150 і g 20-30 – чудові показники для сучасного гаджета.

Усі три параметри залежать від якості сенсорів. Зараз найкращими сенсорами для комп'ютерних мишей вважаються Avago та PixArt.

Клавіші миші

Коли мова заходить про кнопки, більшість відразу думає про їхню кількість. Але звертати увагу слід і на якість. Ми говоримо про мікрики – мікроперемикачі.


Зверніть увагу: іноді інтернет-магазини та навіть сайти виробників вказують не всю інформацію про вироби. Зате її можна знайти на форумах або сайтах тестерів. На них викладають інформацію і про характеристики, і про комплектуючі.

 

У випадку з мікриками насамперед враховують їхній ресурс. Він вимірюється у мільйонах кліків. За ресурсом ви зможете орієнтовно визначити, який час виріб вам прослужить. Пересічний користувач зазвичай робить 2-3 млн кліків на рік. У геймерів цей показник досягає 5 млн. Отже, мишка із ресурсом мікриків 20 млн натискань у офісного працівника може служити до 10 років, а у геймера – близько 4. Зрозуміти, що ресурс мікриків вичерпаний, можна за некоректною роботою: почнуть з'являтися даблкліки, або навпаки миша перестане реєструвати деякі натискання.

Популярні компанії-виробники мікроперемикачів для клавіш миші:

 • Huano;

 • TTC;

 • OMRON.

Існують сенсорні комп'ютерні мишки, у яких кнопки зовсім відсутні. Найпопулярніші з них – Microsoft Surface ARC Mouse та Apple Magic Mouse.

Додаткові кнопки

Додаткові кнопки

Для більшості випадків (у тому числі ігор) достатньо стандартних клавіш: ПКМ, ЛКМ та коліщатка. Є комп'ютерні миші з додатковими кнопками, яких може бути більше 20.

Призначення клавіш можна налаштувати, тим самим перенісши на мишку команди, що часто використовуються. Це стане в нагоді як в іграх, там і в роботі. Наприклад, дизайнери можуть забіндити перемикання між різними типами інструментів у редакторі.

Є мишки із горизонтальним проскролом. Працює він як коліщатко, але промотує сторінку вліво або вправо. Функція буде зручна, якщо багато працюєте з таблицями.

Мишка з горизонтальним прокручуванням

Недолік мишок з великою кількістю клавіш – за ними трохи складніше доглядати. Якщо звичайну досить просто протерти, то в даному випадку потрібно буде ретельно чистити, щоб бруд не потрапив під кнопки. Інакше можуть виникнути залипання.

Налаштування

Налаштування включає як згадане вище перепризначення клавіш, так і зміну характеристик. Ви можете налаштувати мишку, знизивши її чутливість, якщо вона видасться вам надлишковою.

Налаштування зазвичай відбувається за допомогою програми із звичним нам інтерфейсом. Але існують сучасні моделі, в яких є клавіші для зміни налаштувань. Вони знаходяться на нижній частині мишки. Такий спосіб налаштування хороший тим, що його можна проводити на ходу. Не потрібно згортати задачу та відкривати програму, щоб внести зміни.

Мишки із вбудованою пам'яттю добрі тим, що можуть зберігати профілі налаштувань. Так ви зможете, по-перше, створити оптимальні налаштування під різні ігри. По-друге, ви можете взяти з собою мишку, підключити до іншого комп'ютера, і додаткове налаштування не знадобиться.

Особливості та додаткові можливості

У більшості випадків при виборі комп'ютерної миші ці фактори не відіграють значної ролі, але можуть виявитися суттєвими для вас:

 • Підсвічування відіграє декоративну роль. У деяких моделях колір підсвічування налаштовується.

 • Безшумні миші. Є моделі, в яких використовують клавіші та коліщатка, які при роботі практично не видають шуму.

 • Вертикальна миша – спеціальний підвид цього девайса. Такий формат незвичний, але через деякий час ви адаптуєтеся до нього. За запевненнями виробників, вертикальні мишки забезпечують природніше положення кисті, і зменшують ймовірність появи тунельного синдрому.

 • Інерційне колесо – функція для роботи з таблицями. Коліщатко можна крутнути один раз, і сторінка буде перемотуватися, поки ви не зупините.

 • Вібрація є у геймерських мишах. Зазвичай її спрацьовування потрібно налаштовувати. Наприклад, мишка буде сигналізувати про те, що закінчується HP або настав час перезаряджання.

 • Регулювання ваги присутнє у геймерських мишках. Вони поставляються з набором грузиків.

 • Подвійний/потрійний клік. Це фіча для геймерів. Вона дозволяє зробити в шутері два постріли за одне натискання клавіші. Деякими гравцями вважається майже читом, оскільки дає перевагу в мережевих іграх.

Такими ж додатковими функціями є вбудована пам'ять, макроси, кнопки, про які ми згадували вище.

Мишки для ноутбуків та для ПК

Такий поділ дуже умовний. Більшість мишок підійде і для комп'ютерів, і для ноутбуків. Але є кілька моментів, пов'язаних із специфікою використання. Стаціонарний комп'ютер на те і стаціонарний, що ви працюєте на одному місці, а ноутбук ви переносите з місця на місце.

Тому вибирати для ноутбука краще бездротову мишку. При цьому килимок ви навряд чи носитимете з собою, а тому працювати доведеться на різних поверхнях. Звідси випливає, що краще купити лазерну мишку, оскільки вона без перебоїв працюватиме навіть на склі та глянсових поверхнях. Єдиний недолік пов'язаний не з самою мишкою, а з уважністю: головне не забути її, коли йдете, якщо ви працюєте в громадському місці.

Мишки для ігор

Геймерські комп'ютерні миші є найдорожчими. Їх оснащують найкращими сенсорами та мікриками, їм надають ергономічної форми. Мінімальні характеристики, потрібні для кращої чутливості приладу: dpi – 1600, ips – від 120, g – від 20.
Лідерами у виробництві геймерських мишей є компанії
A4Tech, Razer, Zowie.

Комп'ютерна мишка для офісу

Вибираючи мишку для роботи, насамперед переконайтеся, що вона зручна. Також доречно перевірити, чи сумісна вона з операційною системою. З Windows без проблем працює більшість мишок, а ось для Linux та Mac OS драйвера іноді відсутні.

Крім зручності та сумісності особливих критеріїв немає. Хіба що вашу роботу можуть спростити додаткові функції як горизонтальне промотування, програмовані кнопки.

Підсумки

Для комфортної роботи за комп'ютером не потрібно купувати дорогу мишку. За бюджет до 500 гривень можна купити як провідну, так і бездротову модель. При цьому характеристики менш важливі ніж зручність.

Вибираючи геймерську мишу, потрібно вже уважніше дивитися на характеристики. Причому на перший план виходить не стільки роздільна здатність (dpi), скільки швидкість (ips) і прискорення (g). Надійність маніпулятора визначають за комплектуючими: мікриками, енкодерами та сенсорами.