Сучасну кухню важко уявити без холодильника. Він значно спрощує наш побут та підвищує комфорт. Однак з вибором подібної великогабаритної та не найдешевшої техніки ми стикаємося рідко. У зв'язку з цим часто постає питання: який саме холодильник краще купити? Розмір і колір це перші відмінності, які впадають у вічі, але далеко не єдині. Про види, характеристики, додаткові функції та важливі дрібниці, на які не всі звертають увагу, розповідаємо в цьому матеріалі.

Також читайте статтю «Топ-15 найкращих холодильників 2021 року», яка допоможе з вибором конкретної моделі.

 

Зміст:

1. Розміри та тип холодильника.

2. Камери: кількість та розташування.

3. Система охолодження.

4. Система розморожування.

5. Чим відрізняються компресори: будова та принцип роботи.

6. Рівень шуму.

7. Енергоспоживання та потужність.

8. Кліматичний клас.

9. Керування.

10. Додаткові функції.

11. Як вибрати холодильник для дому, квартири, офісу.

12. Найкращі виробники.

Підсумки.

 

Місце встановлення та розмір холодильника

Вибір великогабаритної побутової техніки слід починати з вимірювання місця установки. Все очевидно: куплена техніка повинна поміститися, а тому немає сенсу вивчати моделі до того, коли буде відомий потрібний розмір. Це особливо актуально для малогабаритних квартир, де кухні роблять з невеликою площею.

Навіть якщо у вас простора кухня, куди поміститься холодильник на 500 л, не факт, що його вдасться занести. Тому проводять виміри дверних отворів, перевіряють, чи вистачить місця для розвороту в коридорі і т.д.

У холодильника є 3 габарити: висота, ширина та глибина. В ідеалі висота має бути такою, щоб верхні полиці були на рівні вашого погляду. Для більшості людей найкомфортніші моделі висотою 150-179 см. Якщо полиці будуть значно вищими, то вам незручно буде дивитися, що на них знаходиться.

При виборі не забудьте до фактичної ширини холодильника додати винос дверей. Як правило, це кілька сантиметрів, але при установці впритул до стіни або меблів, вони можуть заважати. Також варто врахувати, чи є можливість перевішування дверей. Це безпосередньо не пов'язане із шириною, але спростить подальше встановлення.

Глибина холодильників зазвичай становить 60-65 см. Підбирайте модель так, щоб вона стояла на одному рівні з рештою техніки, стільницями. Враховуйте, що між задньою панеллю холодильника та стіною потрібно залишити щонайменше 3 см, щоб вільно циркулювало повітря.

Вбудований або окремостоячий

За типом установки холодильники діляться на окремі (звичайні) і вбудовані. До першого типу належать більшість моделей. Вони можуть стояти будь-де, єдина вимога, щоб поверхня була рівна.

Вбудованими називають холодильники, які монтуються з іншою кухонною технікою та меблями. Можуть використовуватися зовнішні панелі, щоби все виглядало в одному стилі. Вбудовані холодильники можна назвати більш стильними, оскільки вони роблять дизайн більш гармонійним. Крім того, вони займають менше місця, оскільки встановлюються впритул до інших елементів кухонної начинки.

Вбудований холодильник

Мають вбудовувані холодильники і недолік: їх куди складніше встановлювати. Тут вам знадобляться платформи, профілі, куточки та інші типи кріплень. Якщо установкою займаються професіонали, тут проблем не виникне. А от якщо ви хочете все зробити самостійно, то можете добряче додати собі проблем. Можливо, раціональніше купити окремий холодильник, просто підібравши його за кольором, щоб він поєднувався з іншою обстановкою на кухні.

Об’єм холодильника

Для будинку мінімальний рекомендований об’єм холодильника становить 100-120 л. Такої місткості вистачає на одну дорослу людину. На решту членів сім'ї додають по 50-60 л до початкового об'єму.

Маленькі холодильники потрібні для невеликих офісів, підійдуть для дачі, якщо ви проводите там не так багато часу.

Зверніть увагу, що корисний об’єм вказується для двох відділів, при цьому їх співвідношення відрізняється. Умовно, холодильник на 100 л може мати місткість основної камери як 60, і 80 л.

Не менш важливим ніж сам об’єм є його організація. Враховуйте тип полиць, кількість та можливість їх перестановки. Роблять полички із пластику, загартованого скла або у вигляді металевих решіток. Вони можуть бути відкидні, складні, тощо. Найкраще, коли є не один, а кілька висувних ящиків для овочів. Так ви зможете окремо зберігати чисті фрукти та коренеплоди, на яких зазвичай є рештки землі.

Щоб холодильник було зручніше використовувати, потрібно грамотно розподіляти простір. Тому для зберігання продуктів краще купити контейнери для їжі.

Кількість камер холодильника

Холодильники ділять на одно-, дво- та багатокамерні. В однокамерних весь корисний простір знаходиться за одними дверима. При цьому морозилка відсутня чи знаходиться всередині основного простору.

Однокамерний холодильник без морозилки

Двокамерні зазвичай комплектують зоною охолодження та зоною заморожування, під кожну виділяючи окрему камеру. Компонування при цьому буває різним (про це в наступному пункті).

Багатокамерні холодильники можуть мати різне поєднання камер. Причому до холодильного та морозильного відділення, які є стандартними, іноді додають камери для овочів чи інших продуктів. У кожному відділенні можна налаштувати оптимальну температуру під конкретні продукти.

Розташування морозильної камери

По компонуванню виділяють холодильники з розташуванням морозилки:

 • зверху;

 • знизу;

 • збоку (Side-by-Side).

Холодильник Side-by-Side

Для більшості людей зручнішим є нижнє розташування. По-перше, морозилкою ми користуємося рідше, а отже, рідше доведеться нагинатися. По-друге, так простіше возитися з примерзлими продуктами.

Side-by-Side – моделі з подвійними дверима. Це широкі холодильники, в яких морозилка велика і знаходиться збоку.

Також існує компонування French Door. Так називають багатодверні холодильники, в яких холодильна камера має 2 стулки, а морозильник зазвичай знаходиться знизу.

Багатодверний холодильник

Системи охолодження

Охолодження у всіх холодильниках здійснюється за допомогою холодоагенту. При цьому організоване воно може бути по-різному. Наприклад, виділяють динамічне та статичне охолодження. При статичному повітря рухається в результаті природної конвекції: тепле піднімається вгору, а холодне опускається додолу.

У динамічних системах використовують вентилятори, які проганяють повітря по всьому простору, завдяки чому температура більш рівномірна. Недоліком є те, що при динамічному охолодженні продукти обвітрюються та підсихають. Але чи такий це недолік, якщо можна просто використовувати для зберігання судочки.

Якщо ви зупинили свій вибір на холодильнику з динамічним охолодженням, зверніть увагу на розташування отворів для циркуляції повітря. Бажано, щоб вони виходили на кожну поличку. Якщо це не так, то полиці зі скла або пластику краще замінити на решітки. Суцільні полиці заважатимуть вільній циркуляції повітря.

Система розморожування

У ході роботи холодильника неминуче утворюється лід. Залежно від того, чи потрібно його розморожувати самостійно, або це відбувається автоматично, виділяють розморожування:

 • ручне;

 • краплинне;

 • No Frost.

При ручному розморожуванні вам самостійно мінімум раз на рік потрібно вимикати холодильник, щоб крига розтанула.

Паморозь на елементах холодильника

При крапельній систему іній утворюється на стінах. По мірі нагрівання він тане, і стікає у спеціальну ванночку.

Система No Frost – сухе заморожування. У ній повітря вентиляторами заганяється на змійовик охолодження, де волога осідає у вигляді льоду на трубках. Іноді включається ТЕН, який розтоплює лід, і той стікає у ванну зовні, звідки випаровується.

Також є система Frost Free, в якій поєднана краплинна та No Frost – у кожній камері своя.

No Frost – найзручніша система, тому більшість людей вибирає її. Насправді ж вам все одно потрібно іноді вимикати холодильник, щоб мити його. В іншому випадку може з'являтися неприємний запах.

Тип компресора

Компресор холодильника – це насос, який перекачує холодоагент. Він створює зони з високим та низьким тиском, що переводить холодоагент із газоподібного стану в рідкий. Для такого перетворення потрібна енергія, тому холодоагент забирає її з навколишнього середовища, тобто охолоджує її.

Холодильний компресор в захисному корпусі

За влаштуванням виділяють компресори:

 • Поршневі. Холодоагент перекачується за допомогою поршня, який підключений до електромотора через шатунний механізм. Поршневі компресори надійні, але шумні, мають менший ККД у порівнянні з іншими типами.

 • Роторні. У роторних компресорах фреон прокачується за допомогою крильчатки (ротора з пластинами), що обертається. У холодильниках використовуються не часто. Оскільки ротор надягають безпосередньо на вал мотора, то такі компресори виходять економічнішими та компактнішими. Перевага ця досить відносна, оскільки поршневі моделі також не можна назвати великими.

 • Лінійні. Якщо попередні 2 типи приводяться в рух мотором, то в лінійних компресорах використовується зовсім інший принцип роботи. У них стоїть поршень, але на ньому та на циліндрі є обмотка. Коли подається струм, магнітна сила відштовхує поршень, рухаючи його. У початкове становище він повертається пружиною. Цей тип компресорів найбільш економічний, тихий та компактний. Недоліком є те, що він дорожчий, а також гірше ремонтується. Найслабша частина механізму – зворотна пружина, яка згодом слабшає.

За замовчуванням схема роботи компресора така:

 • термостат постійно перевіряє температуру усередині камери;

 • якщо вона піднялася вище за стандарт (задається регулятором), то включається компресор і нагнітається холод;

 • коли температура опускається до заданого рівня, компресор вимикається.

Інший принцип у інверторних компресорів. Цей тип працює постійно, але з різною інтенсивністю. Вона змінюється за допомогою регулюючої електроніки, яка реагує на спеку, часте відкриття дверей. У таких випадках інтенсивність охолодження підвищується, а за замовчуванням вона знаходиться на мінімальному рівні для підтримки постійної температури.

Завдяки електроніці підвищується ККД та точність підтримання температури. При цьому у разі виникнення несправностей усунути їх буде складніше.

Великі холодильники іноді бувають двокомпресорними. Тоді температура незалежно підтримується в різних камерах, що дозволяє її точніше регулювати. Іноді встановлюється один компресор, але він працює на 2 контури. Якщо в одній камері температура вища за стандарт, а в другій у нормі, то холодоагент подається тільки на один із контурів.

Рівень шуму

У сучасних холодильниках всі елементи добре підганяють один до одного, використовують підкладки з гуми або м'якого пластику. Завдяки цьому нічого не деренчить, а основним джерелом шуму виступає компресор та електромотор.

Найбільш тихі лінійні інверторні моделі. Звукоізолюючу та захисну функцію виконує кожух. Також мотор та насос встановлюють на пружини, які гасять вібрації. Таким чином, виробники максимально знижують шумність холодильника.

 

Зверніть увагу: саме через установку компресора на пружинах холодильник потрібно перевозити у вертикальному положенні. Якщо його перевернути, компресор може злетіти зі пружин. Проблему просто усунути, але це не гарантійний випадок.

 

Зазвичай виробники вказують на характеристики рівень шуму. Комфортним для людини вважається рівень 40-45 дБ. А щоб шум менше був чутний у сусідніх кімнатах, бажано встановлювати холодильник тильною частиною до зовнішньої стіни будинку.

Енергоспоживання та потужність

Холодильник завжди знаходиться в мережі, тому цей показник важливий. Лампочки, вентилятори та датчики споживають мало енергії. Найвитратніший вузол – компресор, а найзатратніший момент його роботи – пуск. Інверторні моделі найекономічніші завдяки тому, що пуск відбувається один раз (у звичайних кожні кілька годин).

При виборі дивляться клас енергоспоживання. Це відносний показник, що вказує на економічність. Зараз є 7 класів: A+++, A++, A+, A, B, C та D. Техніка класу D береться за точку відліку. Холодильнику з таким маркуванням для охолодження потрібно 100% енергії, класу C – близько 85%, а A+++ – 22% і менше.

Класи енергоспоживання

Клас енергоефективності не дає чіткої інформації про споживання. На точну цифру вказує споживана потужність, яку можна переглянути в характеристиках холодильника.

Наприклад, LG GW-B509PSAP належить до класу А+++, і на рік витрачає 173 кВт електроенергії. Для порівняння 2 світлодіодні лампи по 10 Вт за рік витратять 175 кВт, якщо працюватимуть цілодобово. При цьому корисний об'єм холодильника LG GW-B509PSAP становить 384 л.

Atlant ХМ 6025-582 з аналогічною місткістю та маркуванням А++ має потужність 325 кВт/рік. Samsung RB38T676FB1/UA (385 л) відноситься до класу А +, і в теорії повинен бути більш витратним. Але в нього споживання на тому самому рівні – 320 кВт/рік.

Причина цього в типі компресора: на Атланті стоїть поршневий, а на Самсунгу – інверторний. Тому енергоефективність не є ключовим критерієм. При виборі варто орієнтуватися за споживаною потужністю.

Кліматичний клас

Якщо ви купуєте новий холодильник, на кліматичний клас можна не звертати уваги. А от якщо ви хочете взяти вживаний, то варто перевірити, для яких умов він призначений. Таку техніку до нас завозять переважно з Європи, а клімат в Італії чи Іспанії – не те саме, що в нас. В Україні оптимальними варіантами будуть нормальний (N) та субнормальний (SN) клас.

Субтропічний (ST) та тропічний (T) розраховані на високу температуру та вологість. Такі умови у нас рідкісні, але часто бувають на кухнях кафе та ресторанів.

Керування

Під керуванням слід розуміти інтерфейс, через який задаються основні робочі параметри холодильника. Для більшості моделей таким параметром є лише температура, а просунуті варіанти дають значно більше можливостей.

Розрізняють механічне та цифрове (електронне) управління. У свою чергу в останній категорії можна виділити окремі випадки: сенсорне та Smart.

Механічне керування досить просте. За допомогою регулятора ви вибираєте налаштування, а один або декілька датчиків стежать за змінами. Вони реагують на зростання температури, подаючи сигнал про включення на компресор. Крім датчиків є запобіжники, які спрацьовують, якщо відбувається відхилення від нормальних робочих умов. Наприклад, відбувся перегрів якогось елемента або змінилася напруга.

Механічне керування зазвичай зводиться до регулятора, де ви можете вибрати один з режимів роботи. Вони прості, тому дешеві, але точність мають не високу.

Механічне керування

Цифрове керування точніше. Зазвичай на таких холодильниках є дисплей, де виводиться інформація. Температуру можна поставити більш точну, а у просунутих моделей з'являється можливість контролю вологості, зміни інтенсивності роботи вентиляторів, встановлення різних параметрів для окремих камер і т. д. Чим більша точність і ширші можливості – тим дорожчий холодильник.

Цифрове керування

Недолік цифрового управління – воно складніше у ремонті. Тут не обійтись звичайною заміною реле, оскільки за контроль відповідає складна мікросхема. Це слід враховувати при покупці просунутого холодильника. У невеликих населених пунктах, де немає сервісних центрів, у відповідний момент може не знайтись майстра.

Сенсорне керування має той же принцип, але замість дисплея та кількох кнопок встановлений сенсорний екран. Smart-управління вигадано для розумних будинків. Холодильник підключається до Wi-Fi, що надає віддалений доступ.

Холодильник із сенсорним екраном

Додаткові функції

Функціонал холодильників досить різноманітний. Деякі можливості бувають дуже корисними, деякі використовуються лише зрідка. А деякі безпосередньо не пов'язані з функціями холодильника, наприклад Smart-моделі можуть відтворювати музику або відео за допомогою вбудованих динаміків і дисплея. Про останню категорію ми говорити не будемо, а зосередимося на «прямих обов'язках».

Панель холодильника з вибором режимів

 

 • Генератор льоду та кулер для холодної води.

 • Оповіщення про відкриті дверцята.

 • Іонізатор або вугільні фільтри використовують для того, щоб усувати неприємні запахи.

 • Антибактеріальний захист – очищення повітря від мікроорганізмів.

 • Обливне скло та подібні типи поверхонь – на них не залишаються відбитки.

 • Захист від дітей обмежить доступ до зміни налаштувань.

 • Зона свіжості – відділ холодильної камери, у якому підтримується температура близько 0,7°. Вона забезпечує кращу безпеку продуктів, особливо овочів та фруктів.

Камера для зберігання овочів

 • Контроль вологості є особливо актуальним для техніки з динамічним охолодженням, оскільки воно висушує продукти.

 • Захист від перепадів напруги убереже від поломок, пов'язаних із нестабільною мережею. (Можна досягти аналогічного ефекту, купивши окремий стабілізатор струму/мережевий фільтр.)

 • Режим "Відпустка": морозилка продовжує працювати, а основна камера вимикається для економії електроенергії.

 • Суперохолодження – режим інтенсивної роботи, який дозволить швидко охолодити напої та інші продукти.

 • Суперзаморозка – режим екстреного заморожування. Дозволяє швидко заморозити фрукти, овочі та ягоди, зберігши в них максимум корисних мікроелементів та смаку.

Як вибрати холодильник для дачі, офісу, квартири

З дачею все просто: зазвичай часу там проводять небагато, а тому можна вдовольнитись маленьким холодильником. Якщо ви використовуєте якусь стару модель, є причина подумати про обновку – сучасні варіанти мають менше енергоспоживання. Корисною функцією для дачі стане віддалене увімкнення як у смарт-холодильниках, але це дорога техніка, тому така покупка не виправдана.

Міні-холодильник для дачі

Якщо ви не хочете залишати на дачі дорогу техніку, то є альтернативні варіанти. Наприклад, автохолодильники чи термосумки з акумуляторами холоду. Їх вистачить для нетривалого перебування на дачі.

Для офісу морозильна камера не потрібна, а тому можна вибрати однокамерну модель без неї. Внутрішній об’єм залежатиме від того, скільки людей у ​​вас працює. У деяких випадках достатньо міні-холодильника, а в деяких потрібно купувати багатодверний або Side-by-Side

При виборі варіанта для квартири ключовим критерієм буде розмір. Інших універсальних порад немає: все залежить від бюджету та потреб. Хіба що, краще купити тихіший холодильник, щоб вдома було якнайменше джерел шуму.

Купуючи холодильник для будинку в селі, варто пам'ятати, що з якісним ремонтом можуть виникнути проблеми. Тому вибирати краще популярні моделі з механічною системою керування.

На окрему увагу заслуговує морозилка. Якщо в місті доступ до свіжих продуктів є цілодобово, то в селі немає можливості піти до супермаркету. Тому варто звернути увагу на більш просторі моделі, причому набагато важливішою буде наявність об'ємної морозилки для тривалого зберігання продуктів. Якщо ви тримаєте господарство і любите запастися домашніми продуктами, то варто купити окрему морозильну камеру.

Популярні виробники

На вибір є сотні моделей холодильників від десятків виробників. Бюджетну техніку випускають компанії Saturn (Україна) та Atlant (Білорусь). Це надійні холодильники, але зазвичай лише з основними функціями. Saturn серед бюджетного сегменту виграє, оскільки в Україні простіше отримати сервісне та післягарантійне обслуговування.

Бюджетні та дорогі холодильники є у виробників Indesit, Electrolux, Beko, Gorenje, Zanussi. Вони випускають техніку з базовими функціями та просунуті моделі, від чого залежить ціна.

В основному на преміум-сегмент орієнтуються компанії Hitachi, Bosch, LG, Samsung, що виражається в технологічності та дизайні холодильників.

Якщо ви вибираєте між схожими моделями, іноді доречніше переплатити за бренд, оскільки компанії зі світовим ім'ям більш вимогливі до якості матеріалів та комплектуючих. Для непідготовленої людини це не завжди помітно, але якщо уважно вивчити питання, можна відзначити багато дрібниць. Про якість говорить пластик без запаху, розташування лампочок для рівномірного освітлення, чистота паяння, розподіл вентиляційних отворів по всьому простору і т.д.

Короткі поради щодо вибору

 • Почніть із вимірювання кімнати. Відштовхуючись від кількості вільного місця, вибирайте габарити, а внутрішній об’єм розраховують залежно від розміру сім'ї.

 • Багатокамерні холодильники повністю розкривають свій потенціал, якщо є налаштування температури для кожного відділу окремо.

 • Система No Frost дозволяє не розморожувати холодильник, але його все одно доведеться відключати щорічно, щоб помити. Тобто вона полегшує догляд, але можна обійтися без неї.

 • Інверторні лінійні компресори заслужено вважаються найкращими. Вони економічніші, дозволяють поступово підтримувати постійну температуру, але коштують дорожче.

 • Клас енергоспоживання говорить про економічність та екологічність. Але щоб зрозуміти, скільки саме холодильник витрачає енергії, потрібно дивитися на потужність, що споживається.

 • Цифрове управління та додаткові функції не завжди варті того, щоб за них переплачувати. Найчастіше проста модель повністю перекриває потреби власників.