електрочайник

 

Перші електрочайники з'явилися в кінці 19 століття. Вони являли собою звичайний металевий чайник, в підставку якого було вмонтовано відкритий нагрівальний елемент. Вода в них повільно закипала, а самі вироби споживали багато енергії та потребували контролю під час роботи, оскільки не вимикалися самостійно після закипання. З плином часу їх конструкція, робочі характеристики та функції удосконалювалися. Сьогодні вони перетворилися на функціональні та стильні вироби, які здатні не тільки за пару хвилин закип'ятити кілька літрів води, а й стати акцентною деталлю інтер'єру кухні. У цій статті ми розповімо, які існують електрочайники, та як зробити оптимальний вибір.

 

Зміст:

Типи електрочайників та їх особливості

Матеріал корпусу електрочайника

Нагрівальний елемент: відкритий або прихований?

Контролер (контактна площадка)

Оптимальний об'єм електрочайника

Вся увага на потужність

Додаткові можливості електрочайників

Кілька слів про виробників

Поради щодо вибору

 

Типи електрочайників та їх особливості

Електричні чайники умовно можна розділити на наступні види:

 • класичні — звичні побутові прилади, які працюють від електромережі.
 • термопоти — чайники з функцією термоса. Користуються популярністю в сім'ях, де є маленькі діти, серед літніх людей та в офісах.
 • автомобільні — прилади малого об'єму, що працюють за допомогою під'єднання до гнізда прикурювача.
 • дорожні — компактні та малопотужні електрочайники об'ємом до 1 л. Вироби легкі та не займають багато місця в багажі. Серед дорожніх варіантів часто зустрічаються складні моделі.
 • Smart — електрочайники з просунутими функціональними можливостями. Вони підтримують управління зі смартфона. Коштують значно дорожче класичних моделей.
 • заварювальні — пристрої, що дозволяють під час нагрівання води заварювати чай.
 • експрес-чайники — електроприлади, які працюють за принципом проточного водонагрівача: моментально кип'ятять невелику порцію води та подають її в чашку.

 

Матеріал корпусу електрочайника

Для виготовлення електрочайників найчастіше використовується пластик, метал, скло або кераміка. У кожного матеріалу є свої плюси та мінуси.

 

Пластик

Найпоширенішими на ринку є пластикові електрочайники. Вони мають низку переваг:

 • недорогі;
 • легкі;
 • презентабельні.

Моделі електрочайників з пластиковим корпусом характеризуються різноманітним дизайном та широким вибором відтінків. Але у них є й недоліки — з часом вироби можуть втратити «товарний вигляд» і стати крихкими. Деякі моделі можуть мати специфічний запах пластику, що негативно позначається на смаку напою. Це стосується найдешевших електроприладів. Як правило, вироби середньої цінової категорії відомих брендів цим «не страждають».

 

Електрочайник Gorenje K17WE

Пластиковий електрочайник Gorenje K17WE — популярна модель

 

Метал

Металеві електрочайники міцні, довговічні та привабливі зовні. Більшість моделей виготовлено з нержавіючої сталі. Матеріал не виділяє токсинів і не вступає в реакцію з водою. На ринку зустрічаються дешеві прилади з алюмінію, який при нагріванні може виділяти оксид заліза. Тому важливо вибирати саме «нержавійку».

Серед основних недоліків металевих електрочайників:

 • Висока теплопровідність, через що існує ризик обпектися, доторкнувшись до гарячої колби*.
 • Легко дряпаються.
 • На відполірованих поверхнях добре видно відбитки.

* Цей недолік частково компенсується у моделей з подвійною стінкою. Що товща повітряна прокладка між стінками, то менше нагрівання зовнішньої частини чайника.

Відзначимо, що у більшості металевих електрочайників пластикова або прогумована ручка, а також передбачено подвійні стінки, які дозволяють воді довше залишатися гарячою. Вони також можуть виконувати протиопікову функцію.

 

Електрочайник PHILIPS HD9355/90

Популярний металевий електрочайник Philips HD9355/90

 

Скло

Скляні електрочайники мають ряд незаперечних переваг:

 • Матеріал не виділяє шкідливі речовини при нагріванні та ніяк не впливає на смак напою.
 • Мають стильний дизайн. Зазвичай оснащені підсвічуванням, що додає привабливості виробу.
 • Прозора колба дозволяє легко контролювати рівень рідини.

 

З недоліків:

 • Досить важкі.
 • Вартість вища ніж у пластикових при однаковій функціональності.
 • Вимагають обережного поводження, оскільки матеріал досить крихкий.
 • Потребують регулярного очищення, щоб стінки залишалися прозорими. Незначні забруднення та накип здатні зіпсувати зовнішній вигляд пристрою.
 • Скло вистигає довше за метал, об корпус такого чайника простіше обпектися.

 

Електрочайник TEFAL KI730 (KI730D30)

Електричний чайник зі скляним корпусом Tefal KI730 (KI730D30) — популярна модель

 

Кераміка

Керамічні електричні чайники мають ряд переваг:

 • Ніяк не впливають на смак і запах води.
 • Стійкі до утворення накипу та корозії.
 • Довго утримують тепло всередині колби.
 • Працюють безшумно.
 • Мають витончений дизайн з «нальотом» вінтажності.

З недоліків варто згадати високу вартість, крихкість і велику вагу. Крім того, керамічні електрочайники мають низьку теплопровідність, через що збільшується час закипання води.

 

Електрочайник Magio MG-973

Популярний на ринку керамічний чайник Magio MG-973

 

 

Комбінований матеріал

Часто зустрічаються чайники де матеріали комбінуються. Наприклад зі сталевою колбою і прозорою вставкою з жароміцного акрилу - так званим "водомірним склом". Також трапляються варіанти зі вставками зі скла або комбінації металевої та пластикової стінки. 

Усі чайники з комбінованого матеріалу з часом почнуть протікати. Це може статися як через 3-4 роки, так і в перший же рік експлуатації. Річ у тім, що у металу, пластику і скла різні коефіцієнти термічного розширення. Через цю різницю деталі з різних матеріалів, розширюючись, стискають одна в одну і, з часом, поступово деформуються. Пластмаса більше деформується за високих температур, скло – охолоджуючись. Найчастіше це стосується саме сталевих колб зі врізаним "водомірним склом". 

Якщо для вас важливо бачити рівень води в чайнику, але ви турбуєтеся про його "живучість" – вибирайте моделі з водомірною колбою. Такий водомір поєднаний з металевою колбою для води 1-2 технологічними отворами за методом "з'єднаних посудин". Водомірна колба, у підсумку, менше контактує з нагрітим металом, тому така конструкція набагато надійніша. 

Чайник з водомірним склом

 

Нагрівальний елемент: відкритий або прихований?

Нагрівальні елементи бувають відкритого та прихованого типу. Відкриті мають вигляд спіралі, яка розташована на дні приладу. Як правило, використовується в дешевих електрочайниках. Спіралі контактують з водою, тому з часом покриваються накипом. Через специфічну форму їх досить складно очистити. Приховані нагрівальні елементи знаходяться під металевою пластиною, що виключає безпосередню взаємодію з рідиною. За такими чайниками нескладно доглядати, оскільки очистити накип з рівного диску простіше, ніж зі спіралі. До того ж, вони більш надійні та довговічні.

 

Контролер (контактний майданчик)

Контролер, контактний майданчик або термостат - це мікросхема і сам роз'єм, на який ви поміщаєте чайник, коли ставите його на підставку. Крім електроживлення, ця мікросхема, залежно від її типу і складності, реалізує низку захисних механізмів, таких як:

 • автоматичне вимкнення за низького рівня води;
 • захист від перегріву. Термодатчик усередині мікросхеми вимкне живлення, якщо підвищення температури загрожуватиме працездатності плати.

Є всього два великі виробники контролерів, британські бренди Strix і Otter. Їх встановлюють на переважній більшості чайників з вартістю, що стартує, приблизно, з 500 грн. Контролери цих брендів мають міжнародну сертифікацію. Всі інші виробники контролерів роблять мікросхеми, котрі значно поступаються провідним брендам за якістю використаних комплектуючих. Ми рекомендуємо купувати лише чайники з контролерами Strix або Otter. Це той випадок, коли економія не виправдовує себе.

Дізнатися про те, який саме контролер встановлено на чайнику, можна наступним чином:

 • прочитати інформацію на денці підставки, або знятого з неї чайника біля роз'єму, зазвичай там вказано модель і виробника контролера;
 • знайти виробника контролера в описі товару. Тут варто сказати, що далеко не всі виробники вказують цю інформацію;
 • знайти в інтернеті огляд або відгуки на цей чайник. Можливо там є фото контактного майданчика.

 

Оптимальний об'єм електрочайника

Вибираючи електрочайник, необхідно розуміти скільки людей буде ним користуватися. Для однієї-двох осіб підійде модель об'ємом менше літра (оптимально — 0,5–0,8 л). Для невеликої родини досить чайника на 1,5–1,7 л. А ось в офіс краще придбати прилад від 2,5 л або термопот.

 

Вся увага на потужність

Чим вища потужність електрочайника, тим швидше закипить вода. Існує безпосередній зв'язок між потужністю та об'ємом. Бажано, щоб чайник на 1,5–2 л був обладнаний нагрівальним елементом на 2000–2500 Вт. Інакше окріп доведеться довго чекати. Для моделей до 1 л прийнятна потужність 650–1500 Вт.

 

Додаткові можливості електрочайників

Електрочайники еволюціонують разом з розвитком технічного прогресу. Сьогодні з простої чаші з трубчастим електронагрівачем вони перетворилися в стильні та просунуті електричні прилади з широкими функціональними можливостями.

Сучасні електрочайники можуть володіти такими функціями:

 • підсвічування — грає декоративну роль, але в деяких випадках служить індикатором роботи приладу;
 • терморегулятор — дозволяє встановлювати температуру нагрівання рідини, що корисно при заварюванні різних сортів чаю та приготуванні дитячих сумішей;
 • термометр — показує поточну температуру всередині колби;
 • підтримання температури — дозволяє воді залишатися гарячою певний час, завдяки роботі нагрівального елементу на малій потужності;
 • відкладення старту — можливість заздалегідь встановити час увімкнення електрочайника.
 • подвійні стінки — призначені для підтримки температури всередині колби.
 • управління з мобільного гаджета — електрочайники під'єднуються до мобільного гаджету по Bluetooth або Wi-Fi через спеціальний додаток. Завдяки цьому чайником можна керувати дистанційно.

 

Практично у всіх виробів передбачено індикатор рівня рідини та фільтр проти накипу. У більшості електрочайників реалізована система автоматичного вимкнення при закипанні та захист від перегрівання.

 

Кілька слів про виробників

Відоме ім'я бренду — «індикатор» надійності побутових приладів. Популярністю користуються електрочайники Xiaomi, Delonghi, Gorenje, Bosch, Philips, Braun, Russell Hobbs, Tefal, Polaris, Scarlett, Redmond, Smeg, Magio, Vitec.

 

Поради щодо вибору

 • Якщо хочете міцний та довговічний електрочайник, то вибирайте металевий. Найбільш екологічними вважаються моделі зі скла та кераміки — вони зберігають природний смак води й не виділяють токсинів. Пластикові вироби порадують ціною та широким розмаїттям відтінків. Враховуйте, що дешеві моделі можуть надавати воді запах пластику.
 • Електрочайники з прихованим нагрівальним елементом надійні та довговічні, але дорожчі. Якщо маєте обмежений бюджет, купуйте моделі з відкритою спіраллю, але стежте, щоб при ввімкненні рідина повністю її покривала, інакше вона може перегоріти.
 • Купувати електрочайник великого об'єму не завжди раціонально. Робіть вибір з урахуванням кількості людей, які будуть ним користуватися.
 • Чайники об'ємом від 1,5 л повинні мати потужні нагрівальні елементи на 2000 Вт і вище. Інакше вода буде довго закипати.
 • Вибирайте електрочайники з тими додатковими функціями, якими точно будете користуватися. В іншому випадку — не має сенсу переплачувати.