Усього 2-3 роки тому аудіофіли дивились на TWS навушники з презирством, та й від "нашийників" (модель зі з’єднувальним кабелем через шию) з Bluetooth-ом були не в захваті.  Зараз ситуація змінилася на краще.  Неминучі втрати звучання через затримку сигналу, що дратували цінителів щільного саунду, повністю не зникли, але стали настільки мізерними, що плюси подібного формату гарнітури переважують недоліки.  Особливо якщо використовувати такі навушники за призначенням - коли, максимальна мобільність ключовий параметр.

Нумо з'ясуймо всі аспекти вибору сучасних, повністю бездротових навушників, систематизувавши всі параметри, що про них варто знати на кінець 2020. Для зручності сприйняття інформації - розіб'ємо весь матеріал на логічні розділи.

 

Зміст:

Що таке TWS, чим вони відрізняються від інших Bluetooth гарнітур? 

Якість звуку 

В яких умовах оптимальне використання TWS? 

Основні параметри TWS навушників, що підвищують комфорт використання 

Переваги й недоліки навушників цього типу 

Висновки 


 

Що таке TWS, чим вони відрізняються від інших Bluetooth гарнітур?

Саму  абревіатуру, з англійської, розшифровують як True Wireless Stereo - дійсно бездротове стерео.  

TWS навушники - це 2 окремих динаміки, що вставляються у вуха, зі спеціальним чохлом, який виконує роль зарядної станції.

Приклад TWS навушників

Самі вставки відрізняються від дротяних і умовно бездротових моделей за розміром - адже в кожній з них свій власний акумулятор.  

 

Як TWS відрізняються від інших типів бездротових навушників? 

Є ще два типи бездротових навушників: так звані “нашийники” та повнорозмірні гарнітури. У нашийників є дужка чи дріт, що з’єднує динаміки. Повнорозмірні нагадують класичні дротові монітори – вони кріпляться на голові за допомогою дужки. У обох випадках основний акумулятор пристрою розміщується просто у конструкції – ось головна принципова відмінність їх від TWS.

Автономність без “бази” у навушників системи TWS нижча ніж у вищезгаданих двох типів: нашийників та повнорозмірних. Їх не потрібно дозаряджати у кейсі, бо акумулятор ви “носите” у самому пристрої. 

У цифрах це виглядає так: без зарядного кейсу самі TWS забезпечать 1-2 години неперервного прослуховування. Середньостатистичний нашийник 8-10 годин. 

Але з кейсом виходить одне й те саме. Просто після розрядки акумуляторів у навушниках ви будете змушені почекати півгодини, аби знову відновити прослуховування. 

 

Два основні типи конструкції TWS навушників

Конструктивно всі подібні навушники діляться на внутрішньоканальні та вкладиші.  Даний параметр визначний для грамотного підбору "під себе" тому з ним розберемося від самого початку:

 • внутрішньоканальні.  Повністю ізолюють слуховий канал, створюючи в ньому вакуум.  Це підвищує тиск всередині вуха, що дозволяє домогтися більшої чіткості й потужності сигналу.  У подібних навушниках, можна досягти більшої глибини й соковитості басу, саме завдяки ізоляції. Яскраві приклади: Apple AirPods Pro, Xiaomi AirDots . Є у такої конструкції один певний недолік - значний вплив на барабанні перетинки, через що слухати довго і на високій гучності не варто, можна посадити слух;

внутрішньоканальні навушники Xiaomi AirDots

 • вкладиші.  Тут немає повної ізоляції вуха, не створюється ефект вакууму. Від цього навантаження на слух на порядок нижче. Сама посадка у вушну раковину така, що ви відчуваєте менше втоми від носіння. З недоліків: реалізувати у такій системі глибокий бас майже неможливо. Однак, відсутність ізоляції дозволяє реалізувати режим проникності (можливість чути що навколо вас відбувається) без додаткового програмного забезпечення. Приклади таких ннавушників: Apple AirPods или Huawei FreeBuds 3;

приклад вкладишів Huawei Freebuds 3

 

Якість звуку:

Якість звуку є одним з найважливіших факторів (якщо не найважливішим) при виборі тієї, чи іншої моделі TWS навушників. Тому давайте розглянемо деякі технічні аспекти і то, як вони впливають на звукопередачу.

 

Чому при оцифруванні сигналу втрачається якість?  Як вирішується ця проблема?

Якщо ви згадаєте початковий курс фізики зі школи, то аналоговий звуковий сигнал має вигляд синусоїди - плавно коливається по амплітуді вздовж осі часу.  Різниця між "аналогом" і "цифрою" помітна з графіку - цифровий сигнал виглядає дуже схоже, але зі "сходинками".

різниця між аналоговим і цифровим звуком

 

Музика в наших навушниках вже давно "цифрова", тому що частота дискретизації така, що людське вухо (крім людей з абсолютним слухом) не розрізняє "сходинок".  Так що ця інформація потрібна, скоріше, для розуміння того, як звуковий сигнал формується.

 

Затримка сигналу при бездротовій передачі даних

Головний недолік всіх Bluetooth навушників, вже успішно усунений на версії Bluetooth 5.0 - це затримка сигналу.  Затримка ця обумовлена ​​не тільки швидкістю передачі інформації, але й тим, що сигнал двічі кодується при передачі: на виході з плеєра і на вході в динаміки безпосередньо.  Тоді як в дротовому виконанні він дешифрується тільки на плеєрі, а на динамік надходить звук в "готовому вигляді".

У всіх сучасних TWS навушниках Bluetooth 5.0 і вище - вже стандарт.  А затримки усунені спеціальними програмними алгоритмами до такого мізерного значення, яке вже не відчутне.

Програмні рішення для обробки й приведення сигналу у відповідність з певними стандартами називаються кодеками.  У підсумку багато буде залежати від того, які саме кодеки підтримує конкретна модель навушників. У нас є окрема стаття, в якій ми розповідаємо про особливості кодування і порівнюємо кодеки між собою.

 

Як форм-фактор впливає на звук?

Якість звуку визначається багатьма факторами.  Один з них - глибина і рівень басів, яких так не вистачає дешевим гаджетам.  Він визначається фізичним розміром мембрани динаміка.  Значне збільшення мембрани в TWS навушниках неможливо просто через їх компактності.  Саме тому конкурувати з повнорозмірними дротовими студійними моніторами їм складно.  Але у внутрішньоканальних моделях це не визначальний фактор - тому що ізоляція і використання відповідних матеріалів для мембрани допомагають збалансувати ситуацію.

Наблизити якість сигналу до ідеалу допомагають ще й спеціальні програмні та апаратні можливості - процесори й додатки для поліпшення сигналу.  Вони "витягують" в навушниках на постобробці баси, вирівнюють середину і згладжують високі частоти коли ті “випирають”.

 

В яких умовах оптимальне використання TWS?

 • заняття спортом.  Дроти завжди заважають фізичній активності.  Якщо навушники щільно сидять у вухах, вам буде зручно бігати або виконувати вправи з улюбленими треками.  Звучання тут відходить на другий план, бо при фізичних навантаженнях людський слух блокує певну частину діапазону;

 • прослуховування музики на вулиці.  Для цього згодилися б і повнорозмірні навушники, але вони важать більше та значно габаритніші.  Тому TWS відмінний вибір для прослуховування в походах, під час прогулянок, подорожей, коли кожен зайвий грам ваги створює дискомфорт;

 • аудіо конференції поза приміщеннями.  Завдяки вбудованим в навушники мікрофонам (вже стандарт) ви можете завжди бути на зв'язку без незграбних дротових гарнітур, не витягуючи смартфон з кишені там, де це незручно.

TWS навушники JBL

 

Головні параметри TWS навушників, що підвищують комфорт використання

 • форма вкладишів та система їх кріплення у вусі.  Тут все індивідуально, і якщо силіконові амбушури можна підібрати "під себе" то моделі вкладиші потрібно обирати відповідально - вони можуть виявитися банально незручними.  Деякі навушники мають кріплення для додаткової фіксації (застібки на вухо), такі будуть зручніші для занять спортом та будь-якої фізичної активності;

 • керування.  Якими б не були зручними самі вставки, чималу роль в комфорті посідає зручність у керуванні.  Деякі навушники мають на зовнішній стороні кнопки, деякі сенсори.  Керуєте ви свайпами або натисканнями (регулюючи їх кількість).  Сенсорні елементи управління комфортніші при регулюванні звуку (просто свайп в бік збільшення або зменшення гучності).

 • мікрофон.  Кілька всеспрямованих спікерів на кожному "вусі" важливий елемент для конференцій.  Життєво необхідна опція для внутрішньоканальних навушників.  Річ у тім, що повна ізоляція слухового каналу наражає вас на небезпеку під час пробіжок чи прогулянок містом. Ви можете не почути сигнал автомобілю що наближається, чи велосипедиста і потрапити в ДТП.  Подібний недолік компенсується програмно - спікери зчитують навколишні звуки і залишають для вас вікно зв'язку з реальністю.  На Apple Airpods Pro ця функція доведена до досконалості, коли ви її вмикаєте, вам здається – навушників просто немає;

 

Мікрофон гарнітури

Якщо ви дуже часто використовуєте можливості гарнітури в ділових розмовах крім режиму проникності потрібно підбирати моделі, де розташування і виконання мікрофонів підпорядковується ідеї мінімізації шумів. На неспеціалізованих пристроях доведеться використовувати один з навушників в ролі спікера підносячи його близько до губ, щоб вас добре чули на іншому кінці;

 • функція пригнічення шуму.  Спеціальний програмно-апаратний алгоритм  використовує ефект накладення звукових хвиль для придушення зовнішніх шумів. Подібні навушники дозволять комфортно слухати музику в несприятливих умовах, бо всі ефекти фону будуть приглушуватись "шумопригнічувачем".

TWS навушники Huawei

 • функція кісткової провідності.  Добре підійде людям, що мають слабкий слух.  Навушники передають звук по кістках черепної коробки.  При цьому звичайна звукопередача теж доступна;

 • вбудований еквалайзер.  На більшості додатків для відтворення музики передбачений еквалайзер (оптимізатор звучання, де ви можете підправити відтворення певних частот за рівнем).  Але коли ви зміните додаток для програвання або під'єднаєтесь до іншого пристрою, щоб прослухати трек з нього - у вас зіб'ються всі налаштування.  Це вирішується за допомогою вбудованого еквалайзера.  Його потрібно налаштувати один раз, у фірмовому додатку. Потім ці налаштування будуть дійсними для будь-якого джерела сигналу;

 • час автономної роботи.  Зазвичай, коли ви вже користуєтесь TWS навушниками місяць або два, заряду вистачає на 1-1,5 години.  Потім треба повернути їх в футляр для підзарядки.  Кількість ітерацій залежить від місткості батареї чохла.  Виходячи з цих параметрів необхідно обирати.  Розрахуйте приблизну тривалість однієї сесії прослуховування музики і обирайте віднімаючи від цифр зазначеної виробником автономності навушників 20-30% з урахуванням майбутньої деградації батареї.

 

Особливості зарядних кейсів

Одним з найважливіших компонентів набору TWS навушників є кейс-акумулятор.  У ньому вставки заряджаються і знаходяться в режимі "спокою", поки ви їх не використовуєте.  Ось кілька неосновних характеристик кейса, які значно збільшать комфорт використання:

 • магнітні засувки й щільна фіксація "вух" всередині.  Це потрібно для того, щоб навушники не випали та не загубилися;

 • роз'єм під петельку.  Опція для тих, хто все губить і може забути десь саму doc-станцію.  Прив'язавши її на корд всередину кишені на рюкзаку або трекінгової куртки ви перестрахуєтесь від забудькуватості;

 • надійність.  Він повинен бути міцним і добре захищати навушники;

 • компактність.  Тут компроміс - менше загальні розміри - менше місткість батареї.  Вирішується за допомогою повербанка, але його теж потрібно носити з собою, що нівелює виграш в компактності.

В будь-яких інших випадках вирішувати потрібно завжди на користь більшої місткості батареї, тому, що підсумкова автономність залежить від неї.  Але бувають і виключення, якщо ви бігаєте в навушниках, понад годину поспіль, то вам потрібен більший запас заряду безпосередньо на вкладишах.

 

Переваги й недоліки TWS навушників

 

Переваги:

 • компактність;

 • комфорт в носінні;

 • відсутність проводів.

 

Недоліки:

 • що більший власний акумулятор навушників, то більші самі вкладки в вуха;

 • дротова передача сигналу менше розряджає смартфон або плеєр.  Ви можете слухати музику не годину-півтори з одного заряду, а кілька діб безперервно;

 • ціна.  Об'ємний суперзвук в TWS навушниках обійдеться набагато дорожче ніж аналогічний у кабельному виконанні (в середньому).

 

Висновки

TWS навушники відмінний вибір для тих, хто хоче ще більше мобільності.  На догоду цій мобільності вже не потрібно жертвувати звуком або зручностями.  Все це в минулому, завдяки значному розвитку технологій.

Інша річ, що певний набір функцій і рівня звучання в навушниках в TWS виконанні, завжди буде на порядок дорожчим ніж в серійного дротового аналога з мас маркету.  Це своєрідна плата за комфорт та здорожчання виробництва.

Якість звуку окрема тема для розмови - у флагманських навушників з нею повний порядок, але вони не всім по кишені.  Хоча сама опція сильно переоцінена в перерахунку на пересічного користувача.  Більшості цілком вистачить набору можливостей й звучання у найбюджетніших Xiaomi або realme.  А якщо людина здатна сама поколупатись 10-15 хвилин у налаштуваннях еквалайзера, то різницю між якимось Redmi Airdots та Apple AirPods буде складно вловити нетренованому вуху.

Чи означає це що потрібно обирати найдешевші TWS навушники, не звертаючи уваги на бренд?  Зовсім ні.  Адже основна перевага флагманів від А-брендів - підвищений комфорт і свобода в усьому.  Преміум сегмент пропонує силу інших вигод окрім аудіо складової.  Зручний спікер з шумопригнічувачем, міцний кейс, швидку синхронізацію з будь-яким пристроєм, грамотне, інтуїтивно зрозуміле керування, зручні, орієнтовані на користувача додатки.  Ось за це платять цінителі преміум брендів.