Похід – чудова річ, поки ви вивчаєте звіти про вилазки на природу в Instagram чи Facebook. Там, звісно, все позитивно, люди піднімаються на вершини, бачать багато гарного, навчаються цьому, навчаються тому. Тим часом про невдачі у соцмережах ніколи не говорять: як не взяли теплих речей і дощовик, як взяли гумові чоботи, але забули про трекінгові черевики, як, через невідповідний посуд не могли нормально поїсти і випити чаю на зупинці. Про це не говорять, бо більшості буде банально соромно у цьому зізнатися. 

Між тим, навіть одноденний похід починається не на маршруті, а вдома, коли ви збираєтеся. Це відповідальний підготовчий процес, що вимагає ретельного підбору всього необхідного приладдя. Давайте спробуємо розібратись у тому, що, куди, і як збирати, щоб потім не було нестерпно боляче, за бездарно проведений час. Тим більше якщо ви плануєте йти в комерційний похід з гідом і вже оплатили цю послугу.

 

Зміст:


 

Визначаємо умови і сезон. Загальні рекомендації

Загальні поради для збору приладдя та одягу для походу напрочуд прості - намагайтеся не брати з собою речей, функції яких дублюються. Все це збільшує вагу рюкзака. Зайві 100 грамів, там, тут, ще десь. І ось ви вже тягнете на собі 4 зайвих кілограми, вам важче йти, і задоволення від походу чи трекінгу ви отримуєте набагато менше.

умови і сезон походу

Крім того, необхідно відповісти собі на важливе питання: "чи буду я ще коли небудь ходити в походи?". Від відповіді на нього залежатиме, наскільки універсальне спорядження потрібно буде придбати. В першу чергу це стосується головного спорядження, що забезпечує комфорт в поході: рюкзака, взуття та спальника. Повністю універсального спорядження в природі не існує, але покрити певний діапазон умов цілком можливо: підібрати всесезонний спальник, рюкзак дещо більшої місткості "із запасом", тощо. Якщо ж ви не впевнені чи підете в похід ще раз – вибирайте напівпрофесійне приладдя, яке можна буде використовувати для комфорту в інших поїздках (наприклад в автобусному турі буде набагато комфортніше з легким туристичним рюкзаком, ніж з міськими моделями, так само як із легкими трекінговими черевиками для теплого сезону).

 

Сезон та тип походу

За сезонністю варіантів всього два: літо та осінь (навесні умови подібні до осінніх). Якщо ви поки не знаєте що брати в перший похід, то про зимові вилазки думати, напевно, зарано. Тим більше що для зими потрібне специфічне екіпірування, яке потім може ніколи не стане в нагоді. 

Для літніх походів найважливіше зробити акцент на легкий, світловідбиваючий одяг. Особливо якщо більша частина маршруту пролягає по відкритій місцевості. Отримати тепловий удар можна навіть в тундрі за полярним колом (там теж буває літо і спека). 

Восени важливіша наявність відповідних теплих речей та захисту від дощу що відповідає сезону. Себто, намет і спальники потрібно вибирати з урахуванням холоднішої погоди.

 

На скільки днів похід?

Для одно- та дводенних походів можна обмежитись сухпайком і взагалі не брати з собою зайвого одягу чи спорядження, так само як і посуду з приладдям для приготування на багатті. В цьому випадку вам підійдуть системи для приготування без вогню (з термоелементами, що працюють від води). Це герметична пластикова посудина з внутрішнім металічним лотком, у котрій їжа готується на парі, що утворюється від кипіння води викликаного термоелементом. Ці системи, для оптимізації місця в рюкзаку, можна використовувати як звичайну пластикову місткість.

 

Скільки осіб йде в похід?

У індивідуальний похід новачкові ходити не варто. Найкраще починати з групових походів. Зазвичай, комерційні гіди беруть із собою до 7-8 осіб. Якщо йдете в похід з друзями, продумайте як розподілити між вами спорядження необхідне для приготування їжі та ночівлі так, аби кожен був завантажений якомога менше. Також, важливо чітко знати, яка частина поклажі й де саме знаходиться. Якщо ви вже доросли до індивідуальних походів, весь посуд та інвентар доведеться нести на собі і знову постане питання оптимізації речей у рюкзаку.

 

Куди йдемо в похід?

Для походів лісом важливо прихопити репелент від комарів, спеціалізовані бахіли від роси і дощу, й ретельно підібрати одяг, щоб мінімізувати шанс підчепити кліща. 

При поході в гори надважливо мінімізувати вагу рюкзака і вибрати настільки зручне спеціалізоване взуття, наскільки це можливо. Дуже важливо взяти з собою трекінгові палиці. Варто враховувати що температурні умови в горах можуть різко змінюватися, починаючи зі спеки, до пронизливого нічного холоду. Для таких умов потрібно підбирати одяг та екіпірування відповідно.
 

Відповідні одяг та взуття для походу

взуття для походу

Перш за все варто відразу відкинути увесь неспеціалізований одяг. Жодних бавовняних футболок, бавовняних штанів, "натівських" берців (придатність військового одягу для походів – міф). Більшість сучасного одягу для походів має терморегулюючі властивості. Він добре відводить піт від тіла, швидко сохне, трохи тягнеться (щоб не рвався). Якщо тканина на такому одязі десь пошкодиться, то вона не розходиться далі, тому куртка або штани залишаться цілими до кінця походу. 

Волога – головний ворог туриста в поході. Речі з бавовни утримують її, стають важкими і завдають дискомфорту туристові. А ми хочемо щоб нам було комфортно. Тому:

 

Термоодяг – перший шар

Залежно від сезону беремо в похід комплект нижнього одягу що складається з: 

 • термоштанів;

 • термофутболок із довгим рукавом (вони ж захистять нас в поході від сонця під час денних переходів); 

 • футболки з коротким рукавом з синтетики або спеціальної овечої вовни; 

 • термотрусів з "дихаючої" синтетики;

 • шкарпеток. Спеціалізовані шкарпетки для походу повинні дуже активно відводити вологу, тому, часто вони виглядають як товсті вовняні. Але їх, тим часом, використовуються саме для літніх походів; 

 • Бафа на шию з легкої тканини, що захищатиме від сонця та сильного вітру.

Ще можна прихопити один комплект для сну – бавовняну футболку та пару вовняних шкарпеток.

 

Другий шар – фліс за сезоном

Для гірських або осінніх походів додаємо теплу флісову кофту. В окремих випадках можна взяти ще й флісові підштаники, але тоді це потрібно враховувати підбираючи штани – вони повинні бути дещо вільнішими.

 

Верхній одяг – третій шар

 • Мембранна куртка або легка демісезонна вітровка з тканини типу Gore Tex чи будь-який інший верхній одяг, що не пропускає воду та вітер залежно від сезону; 

 • Трекінгові штани з мембранної тканини; 

 • Панама, кепка або тепла шапка (для осінніх походів); 

 • Трекінгові черевики з синтетики чи шкіряні. Шкіру для походів в умовах підвищеної вологості потрібно натирати воском. В умовах пересіченій місцевості оптимальними будуть високі черевики, що фіксують гомілкостопову кісточку, це необхідно для попередження вивихів. У взуття котре беруть для походу повинна бути жорстка підошва, що забезпечує надійне зчеплення з поверхнею; 

 • взуття для привалів і аварійної заміни. Легкі калоші з піни чи бахіли-чохол для захисту взуття з твердою підошвою. Для походів натоптаними стежками можна взяти легкі синтетичні сандалі (але в горах у них пересуватися категорично не рекомендується).

 

Додаткові аксесуари:

 • спеціалізовані бахіли для походів лісом або горами коли доводиться йти по росі; 

 • сонцезахисні окуляри (краще поляризаційні, в таких зручно переправлятися через струмки, оскільки в них добре проглядається дно); 

 • дощовик. Спеціалізовані похідні багаторазові мембранні дощовики практично нічого не важать і займають мінімум місця, але сильно підвищують комфорт.

 

Варто пам'ятати, що туристичний одяг розрахований на тривале носіння без прання. Тому набирати в похід більше ніж два комплекти нижньої білизни "про запас" нераціонально. Термобілизна досить просто висушується на вітрі і її можна знову одягати.

 

Спорядження  

Ми вже згадували раніше про те, що три головні "кити" спорядження це: рюкзак, карімат та спальний мішок. Давайте зупинимося на них детальніше.

 

Рюкзак

рюкзак для походу

Головна функція рюкзака в поході – правильний розподіл ваги і передача більшої її частини на ваш поперек. Для цього на похідному рюкзаку повинен бути передбачений жорсткий каркас і широкий поясний ремінь. На плечі має припадати близько третини від загальної ваги. 

За обсягом вибирайте від 50 до 100 літрів залежно від вашого зросту, ваги і фізичної сили. Місткість беріть з невеликим запасом, якщо ви будете носити 80 літровий рюкзак заповнений наполовину, центр ваги буде зміщено і про комфорт можете забути. Скільки доведеться взяти в похід речей і в якому обсязі – може підказати керівник групи. 

Рюкзак річ суто індивідуальна і його варто фізично приміряти в магазині, поклавши всередину вагу співставну з його місткістю. Тільки так ви можете зрозуміти підійде вам рюкзак для походів чи ні.

 

Карімат чи туристичний килимок

туристичний килимок

Він буде слугувати за теплоізолюючий прошарок між спальником й холодною підлогою намета. Тому вибирати потрібно двошаровий, максимально щільний, вагою близько 300-500 грам. Ті, що складаються гармошкою практичніші, ніж ті, що скручуються, оскільки їх буде легше правильно розмістити всередині рюкзака. Холод від землі не можна прибрати у інший спосіб, тому важливо розрахувати щільність карімата до походу. 

Також існують надувні каремати, що забезпечують вищу теплоізоляцію й займають менше місця. Але на них складніше спати, коли відносно рівної поверхні для розбиття табору годі й шукати (в горах), а ще вони істотно дорожчі. З ними потрібно буде поводитись гранично акуратно і не варто носити їх в поході зовні рюкзака так як можна пошкодити герметичність шалений гілкою.

 

Спальник

Спальник для походу

Підбирається відповідно до сезону та індивідуальних уподобань. В одному й тому самому спальнику за однакових умов різні люди будуть почувати себе по-різному, але за визначальний орієнтир слід брати мінімально допустиму температуру вказану для спальника. Для літніх походів в лісі або для рівнинної місцевості це може бути +8 C°, а для гір брати до -2 C°. 

Спальник радимо зберігати вдома складеним вільно, а не в скрученому вигляді (яким ми його беремо в похід), тому що інакше волокна на ньому звалюються й він втрачає свій функціонал. Старий спальник, що зберігався скрученим, набагато гірше тримає тепло. По довжині спальник необхідно вибирати на 10-15 см з запасом від власного зросту.

 

Гермомішок 

Гермомішок для походу

Він знадобитися при переправах через струмки або в горах в дощову погоду, щоб електроніка та інші важливі речі не намокли. Для походу було б добре мати їх два, для змінного одягу та дрібних речей. Місткістю 5 і 30 літрів (для спальника й змінного одягу). На привалах гермомішок можна буде використовувати замість відра, щоб набрати воду для приготування їжі. 

 

Органайзер

Невелика торбинка (бажано непромокаюча) для зберігання телефону, повербанка, документів і грошей.

 

Налобний ліхтар

Налобний ліхтар для походу

Ідеальний варіант – спеціалізований, зі знімним змінним акумулятором з елементами живлення 18650, бажано з функцією дозарядки від повербанка. Ліхтарик повинен бути обов'язково налобним, щоб під час його використання руки у вас були вільні, в поході це буде серйозною перевагою.

 

Трекінгові палиці

Трекінгові палиці для походу

Підвищують прохідність, знімають навантаження з ваших колін на складних ділянках місцевості. А ще вони допомагають утримувати рівновагу під час переправ через струмки на слизьких каменях. Підбираються під власний ріст і умови походу. Бувають з алюмінію (найдоступніші) і карбону (найлегші). Палицю можна буде регулювати за довжиною, але в певних межах, які вказує виробник.

 

Питна система

Питна система

Замінює традиційну пластикову пляшку для води. Добра тим, що ви можете пити не виймаючи пляшки з рюкзака. Вага такої системи розподіляється в рюкзаку раціональніше, і без води вона майже не займає місця. 

Це один з елементів спорядження, котрий варто купувати тільки якщо ви впевнені – ви будете ходити в походи постійно. Інакше краще взяти для цих цілей звичайну пластикову пляшку.
 

Намет чи/або тент

намет для походу

Підбирається відповідно до сезону й залежно від кількості осіб, що беруть участь в поході. Якщо в похід йде велика група, то тент для організації похідної кухні можна розподілити комусь із учасників. 

Одношарові намети підійдуть тільки для походів в теплі пори року (а в гори їх і влітку не варто брати). Для всіх інших умов вибирайте двошарові намети, з певним запасом за розміром. Для однієї людини – беріть "півторашку". Для двох - тримісний тощо. 

Намет повинен мати достатню водостійкість від опадів, які очікуються за прогнозом і з певним запасом. Водостійкість вказується в мм. Для походу лісом за сухої погоди підійде 4000-6000 мм, але для гір варто взяти намет з показником 10000 мм і більше.

 

Засоби особистої гігієни та аптечка

Будь-яка косметика та засоби гігієни в пластиковій тарі до 50 мл з щільно кришкою, що закручується. Брати в похід лише необхідний мінімум. Та сама логіка застосовується й щодо аптечки, беріть лише те, без чого не можете обійтися. Знеболювальне, жарознижувальне і щось від шлунку, один бинт і один джгут. Зазвичай в групах є 1-2 повноцінних аптечки з усім необхідним й розширювати озвучений перелік варто тільки якщо ви йдете в похід малої групою чи самостійно.

 

Посуд

Посуд

Туристичний посуд повинний бути легким, компактним і, бажано, металевим. Горнятка для супу та чаю з широким дном (щоб були стійкими на нерівній поверхні) й ручками, що не нагріваються. Казанок, якщо йдете в похід невеликою групою, беріть за місткістю без особливого запасу на всіх членів загону. Силіконові складні горнятка або пляшки для води беріть тільки якщо розумієте що будете ними користуватися. 

В цілому, якщо ви йдете з групою, то вам знадобитися: 1 горнятко, 1 миска, 1 ложка (виделку можна не брати). 

Якщо йдете з друзями переконайтеся що в місцевості куди ви зібралися в похід можна розводити багаття. В іншому випадку вам знадобляться пальник та газовий балон для приготування їжі. На одну людини потрібна буде мінімальна місткість балону. На групу потрібно її розраховувати залежно від кількості учасників.

 

Продукти

Продукти дял походу

Перш за все подумайте про питну воду, чи є вона там, куди ви збираєтеся в похід? Якщо немає, то гід повинен розподілити запаси води для пиття і готування між учасниками походу. Але надійніше, все ж, планувати нічліг та привали там, де є джерела води. 

Продукти для походу повинні бути калорійними, легкими і добре зберігатись поза холодильником. Ми будемо витрачати багато енергії, а значить її потрібно відновлювати.

 

Підійдуть:

 • крупи, сухі каші, макарони в блістерах з розрахунку невеликого запасу на кожного учасника походу; 

 • горіхи, сухофрукти, енергетичні батончики, печиво, солодощі (перекуси просто під час переходу – це абсолютно нормально); 

 • сухі хлібці, сухарі; 

 • тушковане м’ясо в вакуумній упаковці (металеві банк в похід брати не слід) або сушене м'ясо; 

 • тверді сири в вакуумі; 

 • спеції в блістерах; 

 • сирокопчена ковбаса в вакуумі; 

 • спеціальні сублімовані продукти.

 

Не підходять:

 • Варені ковбаси; 

 • свіже м'ясо, риба; 

 • свіжі фрукти та овочі (за рідкісними винятками); 

 • соки і алкоголь.

 

Розраховувати продукти потрібно, в середньому, виходячи з 500 г сухих продуктів на людину в добу. Буде чудово, якщо у вашій групі за це планування хтось відповідатиме. Досвідчені мандрівники знають, що пропускати прийоми їжі під час походу не варто. Хоча б раз на день ви повинні будете їсти гарячу їжу. Під час планування меню групи необхідно враховувати наявність в групі вегетаріанців або веганів.

 

Навігація

Добре мати з собою компас й карту місцевості. Але ще простіше придбати недорогий навігатор й завантажити карти території якими буде проходити похід. Якщо навіть ви не вмієте користуватися паперовими картами, краще їх усе ж мати при собі. Ви можете відбитися від гіда, заблукати. А з картою цілком можна дати собі раду у критичній ситуації навчаючись у процесі. 

Було б добре ще закешувати карту на телефоні в Google Maps або додатку, яким зазвичай користуєтесь під час поїздок за кордон. Якщо стільникового зв'язку в поході не буде, ви зможете орієнтуватися за GPS-сигналом. А для цього варто використовувати мобільний в економному режимі і мати з собою повербанк аби своєчасно підзаряджати його. 

 

Корисні дрібниці

швейцарський ніж

 • ремкомплект. Голка, нитка, медичний пластир (рулончиком), пара гудзиків, тюбик універсального суперклею; 
 • запальничка й сірники повинні бути у вакуумній упаковці; 

 • універсальний швейцарський ніж;

 • 3-4 метра мотузки, котру можна купити в будь-якому супермаркеті; 

 • невелика ручна пила або універсальний мультитул;

 • гігієнічні витратні матеріали (серветки, папір, антисептик); 

 • фастекси, карабіни, запасні лямки.

 

Підсумки

Найкращий похід починається вдома, з укладання чек лісту, в якому ви відзначаєте все що є необхідним (бажано вказуючи приблизну вагу кожної позиції). Якщо ви збираєтеся в похід з групою, не соромтеся ретельно розпитати гіда або керівника загону про умови. Дізнайтеся що саме і в якій кількості брати. Уточніть всі нюанси щодо харчування, трансферу. Дізнайтеся координати місцевості, в яку ви вирушаєте. 

І суттєва поправка: якщо раптом серед переліків досвідчених туристів немає якоїсь речі, яка вам дуже потрібна – беріть її. Наприклад, ви не можете спати без подушки – візьміть надувну. Ці виключення потрібно робити без фанатизму тільки на ті речі, які необхідні індивідуально саме вам.