Перші настільні ігри з'явилися дуже давно. Відомо, що понад 4 тисячі років тому в Стародавньому Єгипті існувала гра, що називалась "сенет". Археологи дізналися про неї в XIX столітті за малюнками в гробницях фараонів. Дана гра була різновидом шашок. 

Сьогодні настільні ігри переживають своєрідний ренесанс і знаходяться на черговому піку популярності. Зараз вони є в багатьох кафе, куди люди спеціально йдуть, щоб пограти в компанії. Навіть доступність сучасних гаджетів і відеоігор не стала на заваді цій популярності. Адже у "настолок" є одна істотна перевага перед комп'ютерними іграми – вони стимулюють живу, а не віртуальну, комунікацію між гравцями, обмін емоціями та азартом. Настолки стають чудовим приводом зібратися разом і перенестися в якусь геть іншу реальність, приміряти на себе нові ролі. 

В 2021 різновидів і жанрів настільних ігор так багато, що пробувати їх якось класифікувати ми навіть не намагатимемось. Але спробуємо дещо полегшити вам вибір, склавши для вас рейтинг з 20-ти цікавих і актуальних ігор у чотирьох основних категоріях:

  • дитячі; 

  • ігри для двох; 

  • сімейні; 

  • для великої компанії.

 

Впорядковуючи рейтинг ми керувалися не жанром або концепцією кожної конкретної настільної гри, а такими критеріями:

  • наскільки швидко ви можете розібратися з правилами і почати повноцінно грати; 

  • наскільки зручна гра і чи відповідає її розмір та концепція певній категорії; 

  • популярність. Певні ігри стають популярними саме тому, що вони зручні, веселі й захоплюючі.

 

Модель

Ціна в ITbox на 6.10.2021, грн

Дитячі настільні ігри

Свинтус 

220

Підступний Лис 

490

Зомбі в будинку 

650

Діти Каркассона 

650

Ticket to Ride Junior: Європа

1195

Настільні ігри для двох гравців

Вибухові кошенята

395

Зоряні імперії

555

Повелителі морів

480

IN LOVE

850

Битва за Рокуган

1080

Сімейні настолки

Клаптикове королівство

700

Монополія: “Бонуси без кордонів”

1163

Робінзон Крузо: “У пошуках загубленого міста” 

1295

Каркассон Big Box 

2120

Пандемія Спадок 2 + доповнення “В лабораторії”

2810

Настільні ігри для великої компанії

Мафія: "Вся сім’я разом" 

850

Прадавній жах Маски Ньярлатхотепа

1510

Детектив “Гра про сучасне розслідування”

1670

Манчкін: Підземелля

1695

Гра престолів

1905

Стислі поради з вибору. Підсумки

 


Дитячі настільні ігри

У категорії дитячих ігор ми вибирали найпопулярніші та найбільш захоплюючі проекти. Головним критерієм була простота у освоєнні, щоб дитина могла легко зрозуміти правила у віці 5-6 років. Хоча, деякі дитячі настільні ігри з цього рейтингу підійдуть і дещо молодшим гравцям. 


 

Свинтус

Свинтус

Яскрава й захоплююча гра в карти, що розвиває у дітей логічне мислення та, найголовніше – вміння посміятися над собою. Тут прості правила, що швидко запам'ятовуються – гравцю потрібно максимально швидко позбутися всіх карт. 

Але найголовніше не це – дана настілка феєрично весела. Її сеттинг – справжнісінька свинська бюрократія. Свині, що мешкають на картах, своїми навичками будуть заважати вам та іншим гравцям закінчити гру раніше, відволікаючи і сповільнюючи партію. Грати можна з 5-ти років, а кількість учасників варіюється від 2-х до 10-ти чоловік. 

Всесвіт офісного свинства дійсно затягує. Важливо врахувати, що тихо грати в цю настолку важкувато, рано чи пізно всі починають хрюкати. Середній час партії 10-20 хвилин. 
 

Плюси

Мінуси

Компактна, можна грати де завгодно. Потрібно мінімум місця.

Немає чохла для колоди, а оригінальна коробка швидко зношується. 

Прості правила, які легко освоїти вже за 10-15 хвилин.

 

Доступна ціна.

 

 

Підступний Лис

Підступний Лис

Якийсь підступний лиходій викрав дбайливо приготований мамою Лиса вишневий пиріг, поки вона відволіклась всього на хвилинку, залишивши його вистигнути на підвіконні. Вся лісова громадськість вкрай обурена й вимагає негайно знайти злодюжку. Що ж, ви команда юних (або дорослих) слідчих, котрі повинні знайти пропажу якомога швидше (бажано поки пиріг не з'їдять). 

Ця добра й казкова гра в жанрі детектива не залишить байдужим ні дітей (від 5 років), ні дорослих. Що найважливіше в цій настільній аркаді – перемога досягається лише спільними зусиллями. Це означає, що гравцям потрібно буде вчитися працювати в команді і переможуть, в результаті, всі. 
 

Плюси 

Мінуси 

У партіях не буває тих хто програв. Перемога завжди буде спільною і ніхто не засмутиться. 

Дуже важко програти, що, з часом, дещо знижує азарт від гри. 

Від 2 до 4-х гравців. Сподобається і дорослим. 

 

Якісне виконання. Щільний картон, акуратно виконані всі пластикові деталі.

 

 

Зомбі в будинку

Зомбі в будинку

Непередбачувана настільна гра на виживання "Зомбі в будинку" підійде дітям від 12-ти років (але простота в освоєнні дозволяє рекомендувати її ще й для дещо молодших гравціві). Ви вирушаєте до заміського будинку, який виявляється захопленим зомбі. Звісно вам потрібно звідтам втекти. Самотужки, чи спільно – тут вже кожен вирішує сам за себе. На вулиці машина з бензином, в будинку озвірілі зомбі. Хто перший вибрався – той і поїхав. Гра азартна, напрочуд динамічна, вона ставить гравців перед вибором, врятуватися самостійно чи допомогти іншим членам групи. 

Варіантів розвитку подій безліч. Є певні стратегії, за яких ви можете звести до мінімуму вплив ймовірностей (для того щоб здійснювати ходи потрібно кидати кості) на результат гри – все це вам належить освоїти. Дана настільна гра ідеально підходить для швидких партій – 10-12 хвилин. 
 

Плюси 

Мінуси 

Можливість грати як в команді, так і в режимі "кожен сам за себе".

Фішки гравців не ламіновані і, з часом, можуть стиратися. 

Гра компактна, її можна взяти з собою в дорогу. 

Багато маленьких деталей, після гри потрібно ретельно стежити щоб нічого не загубилося. 

Простота в освоєнні

 

 

Hobby World Діти Каркассона

Hobby World Діти Каркассона

Яскрава середньовічна фентезі-стратегія Каркассон присутня у всіх світових топах настільних ігор. Але для дітей вона досить складна. Саме тому ми рекомендуємо нашим читачам дитячу, спрощену версію даної настільної гри. В яку дитина, в залежності від її розвитку, зможе грати з 4-6 років. 

Стратегія досить проста, але вимагає від гравців логічного мислення. Найменшим вона сподобається не одразу, тому що дитині знадобиться гарненько подумати й увімкнути режим кмітливості. Але, коли вона повністю освоїть правила, відтягнути її від гри буде неможливо. 

 

Плюси 

Мінуси

Розвиває логічне мислення. 

Для деяких маленьких дітей може здатися заскладною, оскільки вимагає глибокого занурення в ігровий процес.  

Якісне виконання, фігурки та фішки виконані з дерева.

 

 

Hobby World Ticket to Ride Junior: Європа

Hobby World Ticket to Ride Junior: Європа

“Доросла” версія “Квитка на потяг” – ще один глобальний лідер топів настільних ігор. Спрощений дитячий варіант не менш захоплюючий і здатний допомогти юним гравцям у вивченні географії. 

Вам належить прокласти свій власний маршрут містами Європи в часи справжнього розквіту залізничних перевезень (1915 рік). Збирайте картки локомотивів і виконуйте завдання. Переможцем стане той гравець, що першим виконає 6 місій. 
 

Плюси 

Мінуси 

Допомагає вивчити географію в ігровій формі. 

 

Багато дрібних деталей і грати потрібно акуратно щоб не зрушити вагони і фішки, інакше ви можете сплутати результати. 

Настільна гра компактна - можна брати в дорогу. 

Досить висока ціна. 

Якісні матеріали. Щільна коробка.

 

 


Настільні ігри для двох гравців

У цій категорії проекти, в котрі зручно грати удвох. Вони розраховані на різну аудиторію, але, переважно, це карткові ігри. Так як вони найпростіші в транспортуванні, що ідеально щоб, наприклад, згаяти час в поїзді. 


 

Вибухові кошенята

Вибухові кошенята

Вибухові кошенята – настільна гра для дорослих, що свого часу стала відомою на краудфандинговій платформі Кікстартер. Там реліз проекту підтримало понад 200 тисяч підписників. 

Це весела й невимушена настолка, де вам належить рятувати кошенят, що вибухають і гравців, у яких трапилась ця карта (або не рятувати, так теж можна). Настільна гра надзвичайно проста в освоєнні, і вже через кілька хвилин ви зможете весело вправлятись в чухання животів і приготуванні сендвічів з валеріаною готовим до вибуху котикам.
 

Плюси

Мінуси

Весела й захоплююча настільна гра для двох та більше гравців. 

У партії досить мало залежить від гравця, переважно, все вирішує випадковість. 

Швидкі партії 

Не ламіновані карти, потрібно грати акуратно. 

Можна брати з собою в поїздки.

У гру важко грати тихо.

 

Зоряні імперії

Зоряні імперії

Зоряні імперії – стратегічна настільна гра, що вимагає від гравця ретельного підбору колоди і вмілого адміністрування наявних ресурсів. Для повного освоєння всіх механік і можливостей буде потрібно чимало часу, але гра однозначно того варта. Попри те що здається складною, підійде навіть дітям від 10-12 років. 

Дана настільна гра на ринку давно і до неї випускають безліч доповнень у вигляді додаткових колод і нових механік. Ідеальна для тривалих поїздок на двох. 

 

Плюси 

Мінуси 

Глибока, продумана настільна гра вимагає від гравця грунтовного знання механік і стратегії. 

Карти не ламіновані. Згодом буде потрібно купувати протектори або заламінувати їх. 

Можна докупити численні доповнення. 

 

Оригінальні механіки й цікавий ігровий процес.

 

 

Повелителі морів

Органічний розвиток старого-доброго "морського бою". Тільки поле бою у вас загальне, і перемога залежить не тільки від успішності гравця, але і від ваших тактичних навичок. Безліч цікавих механік, різні способи домогтися перемоги (немає єдиного 100% виграшного сценарію). 

Дана настільна гра довго не набридає, так як, в міру набуття досвіду, відкриває все нові тактики для перемоги. 

 

Плюси 

Мінуси 

Компактна. Підійде для поїздок. 

Частина карток не заламінована. 

Вимагає стратегічного мислення. 

 

Цікаві механіки.

 

 

IN LOVE

IN LOVE

Ця настільна гра якнайкраще підходить саме "для двох". Вона стане чудовим подарунком для пар, оскільки допоможе вам в процесі гри ще краще пізнати один одного, виконуючи веселі й цікаві місії. Мила і захоплююча настолка, що не залишить байдужим нікого. Переможець партії отримує в нагороду виконання бажання. 
 

Плюси

Мінуси 

Якісні матеріали, картки ламіновані. Щільна коробка. 

З часом зникає новизна від завдань. Грати вже не так цікаво. 

Прості та веселі завдання. 

 

Цікавий ігровий процес.

 

 

Битва за Рокуган

Битва за Рокуган

Яскрава настільна гра для тих, хто любить стратегії з можливістю контролю територій. Її суттєва перевага в тому, що в неї цікаво грати як удвох, так і з більшою кількістю гравців. 

Ігровий процес занурить вас в атмосферу середньовічної Японії, з елементами фентезі. У вашому розпорядженні сухопутна армія, флот та загони бойових магів, у яких (в залежності від клану) свої унікальні чари. 

 

Плюси 

Мінуси 

Цікаві механіки, можливість розвиватися найрізноманітнішими способами. 

Немає

Гра проста в освоєнні і підійде навіть дітям. 

 

Висока якість виконання.

 

 


Сімейні настолки

Ці настільні ігри цікаві тим, що однаково добре підходять для найрізноманітніших вікових груп гравців. У них буде просто грати дітям, але й батькам, водночас, не буде нудно від відчуття "занадто просто". Саме цим сімейні настолки відрізняються від решти.


 

Клаптикове королівство

Клаптикове королівство

Важко бути лордом, коли вам не вистачає землі. Ця настільна гра для всієї родини в простій і доступній формі дозволить кожному розвивати своє королівство. Треба просто зібрати більше земель навколо вашого замку щоб перемогти інших гравців. 

Але зробити це не так просто, адже опоненти теж збирають землі і потрібно їх наздоганяти. Ця проста настільна гра подарує вам безліч веселих вечорів у сімейному колі. 

 

Плюси 

Мінуси 

Простота в освоєнні, подобається більшості дітей. 

Немає

Швидкі партії (до 20 хвилин). 

 

Якісні компоненти, яскравий дизайн.

 

 

Монополія: “Бонуси без кордонів”

Монополія: “Бонуси без кордонів”

Безсмертна класика настільних ігор – легендарна "Монополія". Вона, як і раніше, є однією з найулюбленіших розваг для всієї родини. Побудувати свій бізнес з нуля просто – потрібна лише дещиця фарту та розуміння базових правил економіки. 

Для дітей з батьками ця гра буде справжнім відкриттям – вона розвиває кмітливість і в легкій формі пояснює ази економіки. 

 

Плюси 

Мінуси 

Швидкі партії, прості правила, захоплюючий ігровий процес. 

Коробка без відділень, складно акуратно скласти всі ігрові елементи. 

Розвиває логіку, навчає. 

 

Якісне виконання ігрових елементів.

 

 

Робінзон Крузо: “У пошуках загубленого міста” 

Робінзон Крузо: “У пошуках загубленого міста” 

Робінзон Крузо – настільна гра для досвідчених гравців, вона вимагає уваги до деталей і повного занурення в процес. Правила складні, на їх повне освоєння знадобитися час. Але, розібравшись з усім цим, ви отримаєте чудову можливість провести незабутній вечір у родинному колі. 

За сюжетом гравці опинились на пляжі безлюдного острова і тепер їм належить вижити й втекти звідти. Результат залежить від кожного з членів команди, якщо ви не впораєтеся – програють усі. Відмінний варіант для гри з підлітками
 

Плюси

Мінуси

Варіабельність режимів гри. Можна грати наодинці в режимі "кампанії". 

Складні правила, вимагає чимало часу на партію.

Піднімає командний дух. 

 

Яскрава історія, відмінно прописаний світ. 

 

 

Каркассон Big Box 

Каркассон Big Box 

Великий подарунковий набір цієї легендарної настільної гри воістину царський подарунок для сім'ї. Прості правила, цікаві механіки, швидкі партії. Гра вимагає стратегічного мислення і дещо схожа на вже розглянуте "клаптикове королівство" з тією різницею, що механік тут набагато більше, а доповнення дозволяють серйозно урізноманітнити ігровий процес. 

Ця настільна гра цікава ще й своєю непередбачуваністю, під час фінішного підрахунку очок перемогти може навіть гравець, що весь час пас задніх. Найцікавіше грати в неї з дітьми. 
 

Плюси 

Мінуси 

Не набридає через велику кількість доповнень. 

Ціна.

Проста в освоєнні для будь-якого віку.

 

Якісна комплектація.

 

 

Пандемія Спадщина 2 + доповнення “У лабораторії

Пандемія Спадщина 2 + доповнення “У лабораторії”

В основній грі ви відповідаєте за групу поселенців, що живуть на ізольованих островах серед моря. Ваше завдання вижити, протримавшись до розробки вакцини використовуючи здобуті ресурси. 

В доповненні до базової настільної гри Пандемія "У Лабораторії" вам пропонують очолити групу вчених, що розробляють вакцину. Використовуючи карти вчених з унікальними властивостями і вишукуючи інгредієнти вам належить синтезувати ліки від вірусу. 

Ця настільна гра вимагає застосунку логіки та ерудиції, а присутність в ній певного елемента випадковості робить її ще цікавішою. Для перемоги над епідемією гравцям доведеться об'єднати свої зусилля. 

 

Плюси 

Мінуси 

Кооперативна гра, де перемога залежить від вкладу кожного.

Ціна за комплект гри + доповнення. 

Прості правила, досить швидкі партії. 

 

В ігровій формі допомагає пояснювати дітям елементарні поняття зі світу медицини.

 

 


Настільні ігри для великої компанії

Тут ми зібрали проекти, в які найзручніше грати більш ніж 4-м гравцям. Ті, що можна прихопити з собою на посиденьки в тематичному кафе, в гості, на відпочинок на природі, в подорож і навіть на галасливу вечірку. В будь-якому випадку вашій компанії знайдеться заняття. 


 

Мафія: "Вся сім’я разом"

Мафія: "Вся сім’я разом"

Світова класика настільних ігор "Мафія" в подарунковій версії – чудовий варіант для проведення часу компанією. Блеф, інтриги, обман, пробудження акторського таланту в кожному гравцеві – ось лише дещиця того, що ви пізнаєте в процесі. 

 "Місто засинає, прокидається Мафія" - ця фраза вже стала мемом і вона добре передає суть даної гри. Вам належить таємно розподілити ролі між гравцями і спробувати перемогти мафію. 

 

Плюси 

Мінуси 

Чудовий подарунок

Нема

Якісне виконання аксесуарів і карток. Щільна коробка. 

 

Прості правила, всі швидко їх освоюють й долучаються до гри

 

 

Стародавній жах: Маски Ньярлатхотепа

Стародавній жах: Маски Ньярлатхотепа

У цій настільній грі вам належить стати справжніми детективами і розслідувати причини виникнення культів, котрі намагаються пробудити давню потойбічну силу, що здатна знищити світ. 

Що більше гравців бере участь, то простіше вам буде протистояти Стародавньому жаху. Перемога залежить від раціонального об'єднання зусиль. Творці даної настільної гри зробили значний акцент на деталях, тому приготуйтесь – буде цікаво! 

 

Плюси 

Мінуси 

Величезний, ретельно прописаний містичний світ, в котрий можна зануриться на кілька вечорів.

Потрібно багато вільного часу і місця. Краще зарезервувати на гру весь вечір. 

Безліч варіантів розвитку подій, зручно грати навіть на 8 осіб. Хоча можна її пройти і самотужки. 

Ціна.

Висока якість матеріалів.

 

 

Детектив “Гра про сучасне розслідування”

Детектив “Гра про сучасне розслідування”

Одна з небагатьох детективних настільних ігор, яку цікаво проходити вп'ятьох. Вам знадобитися зареєструватися на сайті, щоб завантажити бази даних і докладні матеріали до гри, тому будьте до цього готові. 

Ви з друзями зможете зануритися в атмосферу справжнього розслідування, де, добуваючи й осмислюючи докази, вам належить розкрити п'ять гучних справ, пов'язаних між собою однією великою загадкою. Ви навчитесь шукати чимало підказок самотужки й розв’язувати нетривіальні задачі. 

 

Плюси 

Мінуси 

Захоплюючий сюжет, цікавий геймплей, командна робота.

Потрібне підключення до інтернету, тому  повноцінно грати вийде тільки там де є мережа. 

Можливість урізноманітнити проходження новими історіями купуючи доповнення. 

 

Якісні матеріали.

 

 

Манчкін: Підземелля

Манчкін: Підземелля

Манчкін - символ беззмістовного накопичення й жадібності. Прототип гравця, що бажає першим здобути всі ресурси, перемогти всіх попри все. Настільна гра нещадно експлуатує образ такого собі "ботана" з царини RPG відеоігор, доводячи його до абсурду. 

Разом з вашими друзями вам доведеться спуститися в підземелля в пошуках могутніх артефактів і пізнати ... зраду. Адже серед манчкінів перемагає той, хто збере більше, а досягти такого результату можна ще й тоді, коли інші гравці здобудуть менше ніж ви. Тому будьте готові до чого завгодно! 
 

Плюси 

Мінуси 

Цікавезний геймплей, абсолютний хаос і хардкор для досвідчених гравців. 

Затягує, за нічними посиденьками в "Манчкіна" можна проспати похід на роботу. 

Дуже весела настільна гра, що піднімає настрій усім. 

 

Висока якість матеріалів.

 

 

Гра престолів

Гра престолів

Пориньте в атмосферу легендарного фентезі з оригінальною настільною грою. Тут гравцям належить очолити один із стародавніх родових будинків Вестеросу й вибороти право сісти на Залізний Трон. 

Зробити це можна грубою силою, за допомогою хитрості чи дипломатії, ба навіть завдяки неймовірній удачі. Безліч цікавих механік, можливість застосувати тактичне мислення, добре пророблений світ – все це затягує на багато годин. 

 

Плюси 

Мінуси 

Добре продуманий сюжет . Підійде для 3-6 гравців. 

Потрібні протектори карт. 

Можливість досягати ігрової мети у найрізноманітніші способи. 

Потребує великого столу для комфортної гри. 

Відмінно пророблений внутрішньо баланс між будинками Вестеросу. Тому виграти можна за будь-яку з фракцій.

 

 


Стислі поради з вибору. Підсумки

Замість післямови хочеться означити лише три запитання, відповіді на котрі допоможуть вибрати дійсно цікаву для вас гру. Отже, крім кількості гравців, варто визначиться з тим: 

  • Де саме ви будете грати? Компактні моделі доречні в дорозі. А ось вдома можна грати практично в будь-які проекти; 

  • Скільки часу у вас буде на гру? Є варіанти, в котрих партії тривають по 10-15 хвилин, а є настолки, що вимагають набагато більше часу; 

  • Яка атмосфера конкретної настільної гри? Є настолки, в які просто неможливо грати тихо. А є й такі, які, навпаки, вимагають тиші й зосередженості.