Блок живлення важлива частина сучасного ПК. Він відповідає за те, щоб на кожен елемент комп'ютера подавалося живлення, а також за перетворення напруги на певних лініях. Від того, чи відповідає БЖ до конфігурації ПК, в який він встановлений, залежить наскільки якісно і стабільно працюватиме вся система. 

Як вибрати блок живлення читайте в нашому блозі. А в цьому матеріалі ми розповімо про 15-ти найвдаліших, на думку редакції, блоках живлення в трьох цінових категоріях, кожна з яких відповідає певній галузі їх застосування. 

Складаючи рейтинг ми керувалися співвідношенням ціна / якість з урахуванням доцільності обраних моделей для конкретних конфігурацій. Для офісних і невибагливих машин – найпростіші варіанти, для середніх ігрових ПК – золота середина, а для топових збірок розрахованих не лише на геймінг, але й на роботу з медіаконтентом – кращі блоки живлення в своєму класі.

 

Модель

Ціна на 30.09.2021, грн

Бюджетні блоки живлення для офісних та невибагливих домашніх ПК

Vinga 400W

378

AeroCool 500W VX PLUS 500 

749

Zalman 500W WattBit (ZM500 XE) 

~999

Deepcool DA500 500W

1158

Chieftec 600W Smart Series 

1145

Середній бюджет. БЖ для ігрових та мультимедійних систем високого рівня

Be quiet! 600W System Power 9

1849

ThermalTake 550W Smart BM2 

2081

Chieftec 750W Polaris 

2599

Vinga 750W

2649

Seasonic 650W FOCUS Gold NEW

3584

Топові блоки живлення для професійних ігрових та мультимедійних ПК

FSP Hydro G Pro 650W 

3819

Chieftec 1000W POWER SMART 

4749

ASUS 850W ROG STRIX

6029

Super Flower Leadex III Gold NESF-071

~7400

Seasonic 850W PRIME 850 Platinum NEW

9798

Підсумки. Стислі поради з вибору

 


Бюджетні блоки живлення для офісних та невимогливих домашніх ПК

У цьому ціновому сегменті спостерігається певний дефіцит блоків живлення із задовільною схемотехнікою та заявленою потужністю 400-500 Вт (що не завжди відповідає фактичній по лінії 12 В). Тому серед обраних нами БЖ початкового класу є моделі на 600 В, щоб забезпечити певний запас. В решті – критеріями була доступна ціна і невеликий запас під можливий апгрейд системи (варіанти в кінці нашого списку). 

В цілому, в цьому сегменті представлені блоки живлення призначені для систем з вбудованою чи дискретною відеокартою початкового рівня.


 

Vinga 400W 

Vinga 400W 

Блоки живлення Vinga добре відомі на українському ринку завдяки наявності доступних моделей практично в кожній ніші. Vinga 400W не виняток. Це чудовий варіант БЖ для здешевлення збирання великої кількості ідентичних офісних ПК або для не надто потужного домашнього комп'ютера з вбудованою відеокартою. Він досить тихий, має пасивний PFC модуль, що здатний впоратися з незначними перепадами напруги і підійде для живлення конфігурацій на базі початкового 4-ядерного процесора з вбудованою відеокартою. 

 

Плюси 

Мінуси 

Досить тихий. 

На високих оборотах можуть злегка "свистіти" дроселі. 

Доступна ціна. 

Тонкі і короткі дроти. 

Пасивний модуль PFC

 

 

AeroCool 500W VX PLUS 500

AeroCool 500W VX PLUS 500


Більшість блоків живлення AeroCool бюджетного сегменту зібрані на недорогих компонентах. AeroCool 500W VX PLUS 500 не виняток, проте при ціні ~ 750 грн він має активний PFC модуль, тихий 120 мм вентилятор і непоганий (для свого цінового діапазону) ККД. 

До недоліків можна віднести, також, досить короткі дроти, через що розмістити Sata3 накопичувач можна тільки в безпосередній близькості від блоку живлення. 

 

Плюси 

Мінуси 

Активний модуль PFC 

За пікових навантажень доволі шумний.

1x6 + 2 pin кабель для підключення відеокарти. 

Декотрі кабелі короткі. 

Видає 456 В по лінії живлення 12 В, що майже відповідає номінальному значенню.

 

 

Zalman 500W WattBit (ZM500 XE)

Zalman 500W WattBit (ZM500 XE)

Перший з розглянутих нами блоків живлення, на якому варто збирати початковий ПК для геймінга. Попри бюджетну комплектацію БЖ оснащений великою кількістю роз'ємів, щоб підключити більше пристроїв, в тому числі і два окремих кабелі для відеокарти 6-pin і 6 + 2-pin. При середньому навантаженні шум від вентилятора мінімальний. 

 

Плюси 

Мінуси 

Велика кількість роз'ємів для периферії. 

Мінімальні можливості зі стабілізації напруги. Краще використовувати з ДБЖ. 

Є два коннектора PCI-e (6-pin і 6 + 2-pin) для забезпечення живлення ігрової відеокарти. 

Високий рівень шуму при значних навантаженнях. 

хороші підшипники на вентиляторі.

 

 

Deepcool DA500 500W

Deepcool DA500 500W

Зазвичай, бюджетні блоки живлення для стандартных ATX корпусів не комплектуються фільтрами від електромагнітних перешкод. Але у Deepcool DA500 такий захист є. До того ж у нього бронзовий сертифікат енергоефективності з ККД на рівні 85% і це трохи не єдиний бюджетний БЖ, що підтримує спарені відеокарти за технологією NVIDIA SLI або AMD Crossfire. 

Вбудований комбінований контролер Active PFC + PWM збільшить ефективність корекції потужності і додасть стабільності під час подачі живлення. Охолодження базується на радіаторі з двома теплотрубками (мідній та алюмінієвій), що дозволяє досягнути відносно тихої роботи 120 мм вентилятора. 

 

Плюси 

Мінуси 

Захист від короткого замикання і перегріву. 

Наявність кабелю з роз'ємом для зчитувача Floppy дисків, що вже давно застаріли і не застосовуються. 

Відносно тихий вентилятор за штатних навантажень. 

 

Високий ККД для цього цінового сегменту.

 

 

Chieftec 600W Smart Series 

Chieftec 600W Smart Series 

Багато хто відзначає БЖ Chieftec за їх надійність. Навіть в економ-сегменті у бренду є моделі, що здатні впоратись із ігровим ПК середнього рівня. Так Chieftec 600W Smart Series можна встановити в систему з 6 ядерним процесором і відеокартою потужністю ~ 200-220 Вт, досягнувши стабільної роботи без перевантажень. 

Головна перевага цього блоку живлення – можливість заощадити коли ви збираєте ПК, отримавши весь необхідний набір роз'ємів та функцій, вкупі з достатньою енергоефективністю. 
 

Плюси 

Мінуси

Якісна компонентна база, висока надійність.

Можливий легкий свист дроселів за значних навантажень. 

Захист від перевантаження по кожному окремому каналу живлення OCP і сумарній потужності OPP 

 

Два роз'єми 2x6 + 2 pin

 

 


Середній бюджет. БЖ для ігрових та мультимедійних систем високого рівня

Головне завдання середньо бюджетних блоків живлення - підтримувати на високому рівні працездатність робочого чи ігрового ПК. Тут на перший план виходить відповідність заявленої виробником потужності до потужності, яку пристрій здатний показувати по лінії живлення 12 В, а також наявність сертифіката класу 80 Plus Bronze чи, краще, Gold. Високий ККД, підтверджений подібним сертифікатом, забезпечить відчутну економію електроенергії на дистанції до 5-7 років (середній термін служби якісного блоку живлення).


 

Be quiet! 600W System Power 9

Be quiet! 600W System Power 9

Be quiet! 600W System Power 9 – чудовий приклад того, як технології, що раніше застосовувалися лише в топ-сегменті блоків живлення, поступово переходять в середньо-бюджетну нішу. Замість вже застарілої групової стабілізації тут використовується DC-DC перетворювач живлення, здатний випрямляти струм в діапазоні до 100 КГц. 

На мінімальних обертах вентилятор практично безшумний, але за пікових навантажень, на максимальній швидкості – 2100 об/хв він вже відчутно шумітиме (42 дБ). Компонентна база бюджетна, але хорошої якості з продуманою конструкцією. У роботі зі співставними за потужністю системами блок підтримує стабільну напругу на всіх лініях живлення і досить тиху працює за штатних навантажень. 

 

Плюси 

Мінуси

Якісна компонентна база. Наявність DC-DC перетворювача 

На максимальних обертах вентилятор відчутно шумить. 

Товсті й довгі кабелі в надійній оплітці, акуратно виготовлені конектори. 

 

Стабільне утримання напруги на всіх лініях живлення.

 

 

ThermalTake 550W Smart BM2

ThermalTake 550W Smart BM2

Thermaltake Smart BM2 550W – яскравий приклад блока живлення, що є частково модульним. Основні кабелі живлення для материнської плати й процесора монолітні, інші можна підключати за необхідності. Даний БЖ чудово пасує для середнього рівня ігрової домашньої збірки в компактному ATX корпусі. 

При навантаженні меньшому за 400 Вт 140-мм вентилятор на підшипнику ковзання працює практично беззвучно, одночасно забезпечуючи достатнє охолодження корпусу. 

Монтаж кабелів максимально зручний, вони плоскі, компактно вкладаються і фіксуються. Єдиним недоліком тут можна назвати кабель з Molex-колодками (4 pin) довжина якого понад 1 метр, і його досить важко укласти акуратно. Крім того блоки живлення Thermaltake оснащені якісними компонентами CWT, FSP або Enhance Electronics. 
 

Плюси 

Мінуси 

Часткова модульність. Дозволяє зробити збірку акуратною, без зайвих кабелів. 

Занадто довгий Molex кабель. 

Активний PFC модуль з відмінною стабілізацією напруги по всіх лініях. 

 

Японські конденсатори, сучасна схемотехніка. DC-DC перетворювач..

 

 

Chieftec 750W Polaris

Chieftec 750W Polaris

Chieftec Polaris PPS-750FC –  представник сімейства модульних блоків живлення. Вони зручні тим, що при збиранні ви використовуєте лише потрібні вам кабелі, економлячи вільний простір в корпусі ПК. У блоків живлення Chieftec в цьому ціновому сегменті використовується якісна елементна база CWT. 

БЖ впевнено впорується з подачею живлення на потужний мультимедійний ПК в якому встановлені 8-12 ядерний процесор та дві відеокарти з загальною потужністю до 450 Вт. У конструкції є й певний недолік: плата з розетками, що забезпечує модульність забирає певну частину корисного простору всередині корпусу, тому тут встановлено 120-мм вентилятор, замість більш доречного – на 140-мм. За навантажень вищих за 60-90% від верхньої межі, вентилятор починає відчутно шуміти. Втім, подібна завантаженість спостерігається лише у надвимогливих іграх та під час рендерингу відео у високій якості. 

 

Плюси 

Мінуси 

Якісна компонентна база. Повна відповідність заявленим показникам енергоефективності. 

Вентилятор на підшипниках ковзання (у них трохи менше ресурс, ніж у підшипників кочення). 

Сертифікат 80 Plus Gold 

Підвищена гучність за високого навантаження на систему ( від 60%). 

Доступна для своєї цінової ніші вартість.

 

 

Vinga 750G

Vinga 750G

Vinga 750G – ще один яскравий представник модульних БЖ з золотим сертифікатом енергоефективності. ККД заявлений виробником 88% і більшість тестів незалежних техно експертів підтверджують ці дані. 

Його сміливо можна рекомендувати як для забезпечення живленням просунутих ігрових ПК, так і для збірок під складні обчислення, 3D моделювання та відеомонтаж у високій роздільній здатності 4K й вище. 

 

Плюси

Мінуси

Співвідношення ціни та можливостей. Потужність, компонентна база, золотий сертифікат. 

Довжина 190 мм, поміститься не в усі стандартні ATX корпуси. 

Модульність.

Усі Molex роз'єми на одному кабелі. 

Запас за потужністю мінімум 20%.

 

 

Seasonic 650W FOCUS Gold NEW

Seasonic 650W FOCUS Gold NEW

Блоки живлення SeaSonic знані за безкомпромісною якістю. Цьому є логічне пояснення –  компанія є виробником всіх компонентів власних БЖ, тоді як більшість брендів закуповують комплектуючі у інших виробників. Seasonic 650W FOCUS Gold – "золота середина" для потужного ПК під будь-які завдання. 

Від топової лінійки Prime, БЖ FOCUS Gold відрізняються лише спрощеним дизайном корпусу, який більшість з власників ПК бачать кілька разів, коли ставлять в корпус, і коли виймають з нього блок, що відслужив. Це один з найкращих пристроїв за свої гроші. 

 

Плюси 

Мінуси 

10 років гарантії. 

Нема

Гібридний контролер керування вентилятором через спец. ПО. 

 

Вентилятор тихий навіть за навантажень близьких до максимально допустимих.

 

 


Топові блоки живлення для професійних, ігрових та мультимедійних ПК

БЖ подібного рівня купують для систем з 12-16 ядерними CPU й процесорами типу Tread Ripper. Вони повинні фільтрувати перепади напруги в максимально широкому діапазоні частот і забезпечувати стабільну роботу системи за значних навантажень. Для таких систем вкрай важлива наявність сертифікату енергоефективності, починаючи з рівня Gold та вище, оскільки електроенергії подібні ПК споживають багато і економія буде доречною.


 

FSP Hydro G Pro 650W

FSP Hydro G Pro 650W

Блоки живлення FSP як і Super Flower чи Seasonic збираються на компонентній базі власного виробництва бренду. Hydro G Pro 650W – “найменший” в лінійці, але перший з усіх розглянутих БЖ, що видає по лінії 12 В всю заявлену потужність, а це велика рідкість. 

Маючи золотий сертифікатом, він забезпечує надійне живлення не надто потужної, професійної системи. БЖ повністю модульний і дуже компактний – так, це все ще ATX-формат, але він пасуватиме і для невеликих корпусів. Кабелі живлення плоскі, високої якості, в комплекті поставки є тканинний мішечок для їх зберігання, а також багаторазові стреплоки для кабель-менеджменту. 

На основних лініях живлення розпаяно японські конденсатори On Semiconductor. Окремо варто згадати також контролер рівня живлення вентилятора, що дозволяє йому працювати майже безшумно. 
 

Плюси 

Мінуси 

Компактний розмір, можлива установка в невеликі корпусу. 

Немає

Низький рівень шуму вентилятора. 

 

Золотий сертифікат, DC-DC перетворювач.

 

 

Chieftec 1000W POWER SMART 

Chieftec 1000W POWER SMART 

Даний блок живлення потрапив до нашого топ-рейтингу як один з найдоступніших і ефективніших з потужністю 1000 Ватт. Де може знадобиться подібний ресурс? У домашній високопродуктивній системі для професійної роботи з графікою, де є спарені відеокарти високої потужності і підключається багато периферійних пристроїв. 

Вхідний конденсатор і конденсатори ланцюгів живлення тут від раніше згаданої японської фірми Nippon Chemi-Con – дуже високої якості. При навантаженні менше 50% від максимального, ККД блоку живлення становить майже 93% – що серйозно знизить витрати електроенергії. 
 

Плюси 

Мінуси 

Висока енергоефективність в робочому режимі, ККД на рівні 90%. 80 Plus Gold сертифікат. 

Для своєї ціни немає 

По лінії 12 В показує максимальну потужність близьку до номіналу. 

 

Якісні японські конденсатори

 

 

ASUS 850W ROG STRIX

ASUS 850W ROG STRIX

Дані блоки живлення Asus – побудовані на платі від Seasonic, це брендова інтерпретація в яскравому геймерском виконанні. За охолодження відповідають алюмінієвий радіатор та 135-мм кулер Axial-tech (з подвійним кульковим підшипником). Пристрій підтримує напівпасивний режим подачі живлення, повністю вимикаючи вентилятор коли система простоює. 

При цьому кулер працює на низьких обертах навіть за навантажень близько 90-95% від межі можливостей БЖ. Номінальна потужність 850 Вт, але пікова (в інтервалі 10-15 хвилин) сягає значень вище заявлених – близько 920-950 Вт. 

Даний блок живлення буде чудовим вибором в тому випадку, якщо потрібен значний запас потужності і максимально тиха робота кулера. 

 

Плюси 

Мінуси 

Пікова потужність перевищує номінальну приблизно на 10-15%. 

Нестандартна довжина блоку – 160мм через що неможливий його монтаж до miniATX корпусів. 

Висока якість стабілізації. За будь-яких навантажень не спостерігається просадок в продуктивності. 

 

Тиха робота на високих навантаженнях.

 

 

Super Flower Leadex III Gold 850W

Super Flower Leadex III Gold 850W

Super Flower – один з небагатьох брендів, що виготовляють блоки живлення лише з комплектуючих власного виробництва. А комплектуючі Super Flower вважаються одними з найкращих в цій ніші, нарівні з Seasonic. 

LEADEX III Gold – це своєрідний Феррарі серед БЖ, який дозволить ентузіастам зібрати на його базі приголомшливо стабільну й продуктивну систему. 

Ідеальну стабільність забезпечать якісні комплектуючі – перепад вхідних напруг складатиме не більше ніж 1%! 

 

Плюси

Мінуси

Найкраща стабілізація напруги в нашому рейтингу. 

Нема спеціалізованих роз'ємів під відеокарти RTX 3000 серії. 

Високоякісна компонентна база. 

 

Повна відповідність оголошеним виробником параметрам. Золотий сертифікат.

 

 

Seasonic 850W PRIME 850 Platinum NEW

Seasonic 850W PRIME 850 Platinum NEW

Повністю модульний блок живлення від Seasonic топового рівня з платиновим сертифікатом енергоефективності. ККД цього БЖ найвищий серед усіх моделей в нашому рейтингу – 93-95% у всіх режимах роботи. 

Цей параметр і визначає його основну сферу застосування – використання для забезпечення живленням надпродуктивних професійних ПК, з одночасною оптимізацією витрат на електроенергію. Як бонус – 140 мм вентилятор на японських підшипниках, що обертається безшумно навіть за пікових навантажень. 

 

Плюси 

Мінуси 

Гарантія 12 років. 

Висока вартість 

Практично безшумний навіть під навантаженням. 

 

Платиновий сертифікат енергоефективності.

 

 


Підсумки. Стислі поради з вибору

Перш за все, вибір БЖ прив'язаний до особливостей вашого ПК. На початку статті ми згадували, що складали рейтинг з міркувань доцільності і це єдиний вірний критерій. При виборі можна керуватися лише потужністю або наявністю будь-яких технічних фішок –  в першу чергу БЖ повинен відповідати класу системи. Ось кілька тез, які допоможуть вибрати:

  • Переплачувати за більш потужний БЖ варто лише для мінімізації шуму від вентилятора. Більшість моделей працюють майже безшумно на 50-60% від максимальної потужності; 

  • Активний PFC кращий за пасивний; 

  • Що вище сертифікат енергоефективності, то більше ви заощадите електроенергії в продуктивних ПК на довгій дистанції (3-4 роки ).

До нашої підбірки не потрапили блоки живлення у форм-факторі SFX – але ви можете знайти їх серед лінійок розглянутих моделей, ми ж не акцентували на них уваги, бо це нішеві продукти. Також у рейтингу немає блоків живлення Corsair та Cooler Master, хоча вони й випустити в 2020-2021 кілька вдалих моделей, проте їм не вистачило трішки, щоб потрапити у наш ТОП-15.