Телевизоры

 

Сучасний ринок електроніки дозволяє купити модель будь-якого розміру, обираючи з-поміж різних технологій передачі зображення і додаткових функцій. Варто потрапити в розділ «Телевізори», як очі розбігаються і ви забуваєте за чим ви, власне, прийшли. Щоб такого не траплялося, ми підготували для вас детальну інструкцію, як обрати та купити телевізор.

 

Зміст

Основні характеристики, на які слід звернути увагу 

Додаткові можливості

Короткий план дій для тих, хто купує телевізор

 

Основні характеристики, на які слід звернути увагу

 

Діагональ: як обрати оптимальний розмір

Спочатку слід визначитись з розміром екрану. У своєму виборі варто керуватися тим, де буде розміщений ТВ. Деякі виробники також радять зважати на відстань, на якій буде розміщений пристрій від глядачів. Це не лише питання безпеки зору, а й зручності перегляду. Якщо ТВ розташований занадто близько, вам буде важко цілісно сприймати картинку. Телевізор розташований занадто далеко — вам буде важко роздивитися окремі деталі зображення. Саме тому виробники умовно класифікують ТВ за співвідношенням «розмір діагоналі — призначення»:

 • до 32" — для кухні чи невеликих кімнат, де від глядача до ТВ відстань не менше 100 см;
 • від 40" до 50" — для вітальні, де глядачі знаходяться на відстані від 130 см;
 • від 55" і більше — для офісних приміщень або організації домашнього кінотеатру, за умови, що глядачі будуть знаходитись на відстані від 160 см до экрану.

 

Приклад розміщення телевізора на стіні за допомогою кріплення VESA

Приклад розміщення телевізора на стіні за допомогою кріплення VESA

 

Роздільна здатність: залежність розширення від діагоналі

Сам по собі великий екран не дає вам жодних гарантій якісного зображення. Щоб зображення на великому екрані було органічним, слід обирати діагональ, зважаючи на роздільну здатність.

 

Діагональ

Мінімальна роздільна здатність для якісного зображення

до 32"

HD 1366 × 768

від 32" до 40"

Full HD 1920 × 1080

від 40"

4K роздільна здатність 3840 × 2160

від 65"

 

Нещодавно з’явилися моделі з роздільною здатністю 8K. Вони належать до телевізорів преміум-класу з мінімальним розміром діагоналі 65". Але їхній тимчасовий недолік не лише у вартості, що вимірюється в сотнях тисяч, а й в кількості контенту відповідної якості. Тому якщо ви зупините свій вибір на 8К телевізорах, врахуйте, що контенту для них дуже мало. В YouTube можна знайти кілька десятків оглядових роликів з гірськими та морськими пейзажами. Їх виробники використовують для демонстрації переваг роздільної здатності 7680 × 4320. Про масове виготовлення користувацького 8К контенту тільки починають говорити. Наприклад, стрімінговий сервіс Rakuten TV першим анонсував показ 8К фільмів свого виробництва для власників платних підписок. Відбудеться це на початку 2020 року. Однак кілька років тому аналогічна ситуація була і з контентом для 4К-телевізорів. Сьогодні ж його кількість значно зросла і відео у 4К якості можуть дивитися не лише власники платних підписок стрімінгових сервісів, а й всі користувачі YouTube. Тому якщо ви шукаєте ТВ для щоденного користування і хочете обрати саме 8К, сприймайте цю покупку як «інвестицію в майбутнє».

 

Типи матриці: відмінності, переваги та недоліки

Матриця — це система прозорих електричних провідників, частина яких розміщуються на площині — горизонтально, частина — вертикально. Завдяки цьому вони утворюють «сітку», яку і називають матрицею. Це визначальна характеристика, від якої залежать показники якості зображення. Матриця відповідає за глибину, передачу кольору, контрастність зображення та кут огляду.

 

Види матриць 

Види матриць 

 

Матриці можна умовно поділити на такі типи:

 • LCD — працюють на основі рідких кристалів;
 • LED — працюють на основі світлодіодів.
 • Плазми — працюють на люмінофорі, що піддається ультрафіолетовому випромінюванню.

 

Нині виробники вже відмовилися від виробництва плазм через низку недоліків:

 • вони споживають більше електроенергії;
 • матриця з часом вигорає під час довготривалого показу статичного зображення;
 • обмеженість в розмірах діагоналі – лише моделі від 32".

 

LCD-телевізори

В конструкції LCD-телевізорів на відміну від LED, крім підсвічування матриці, є ще додаткове підсвічування. Кожен бренд, випускаючи модель зі своєю ліцензійованою матрицею, дає їй оригінальну назву. Тому виділяють кілька основних підтипів LCD матриці:

 • TN — це матриця, що має обмежений кут огляду — до 150 градусів. Її конкурентна перевага — низька вартість. Також TN матриці мають невеликий час відгуку, тому зображення виразне та чітке, але не дуже насичене. Крім того, до основних недоліків TN відносять спотворення бокового зображення. Під час розробок нових матриць, виробники врахували основні недоліки цього типу. Саме тому TN вже майже не зустрінеш, хіба лише в застарілих недорогих моделях.
 • VA — це матриця з відмінним рівнем передачі чорного кольору, підвищеною контрастністю та кутом огляду до 160 градусів. До недоліків VA відносять зменшення рівня виразності кольору під час бокового перегляду. Сьогодні матрицю цього типу найчастіше використовують виробники більш бюджетних моделей.
 • IPS — матриця, що має максимальний кут огляду до 178 градусів, високий рівень контрастності та задовільний рівень глибини чорного. До мінусів IPS відносять великий розмір пікселя та найвищу вартість, якщо порівнювати з TN і VA. Цей тип матриці активно використовують LG та Philips.

 

 

TN

VA

IPS

Кут огляду

150°

160°

178°

Яскравість

Середній рівень насиченості

Зменшується при боковому перегляді

Відмінна

Рівень чорного

Задовільний

Відмінний

Задовільний

Вартість

Низька

Низька

Висока

 

Якщо обирати телевізор для дому, орієнтуючись на ці види матриць, краще не економити і обрати IPS.

 

LED-телевізори

 • OLED — це телевізори, які працюють на основі органічних світлодіодів та не потребують додаткового підсвічування. Саме тому у моделей цього типу ультратонкий корпус. Також вони мають кут огляду до 178 градусів і високий рівень контрастності. Однак такий тип матриці доступний поки лише в моделях з діагоналлю від 55". Тому OLED-телевізори мають і відповідну вартість. Ще один недолік цього типу ТВ в тому, що органічні світлодіоди з часом вигорають. Через це згодом зображення може втратити максимальну яскравість на окремих ділянках екрану. OLED використовують Panasonic, Sony та LG для виробництва моделей преміум-класу.

 

OLED телевізор

Ультратонкий OLED телевізор

 

 • QLED — це власна розробка Samsung, яку часто порівнюють з OLED. Такі моделі здатні продемонструвати великий спектр кольорів та мають відмінну передачу об’єму кольору завдяки HDR технології. На відміну від конкурентної OLED, QLED використовується в моделях від 40". Це відповідно впливає і на доступність ціни телевізора з таким типом матриці. QLED працює на основі штучних матеріалів з використанням додаткового підсвічування. Саме тому для них проблема втрати яскравості на окремих ділянках екрану не актуальна на відміну від OLED.

 

Якщо ви вагаєтесь між OLED та QLED, порівняйте їхні переваги та недоліки в таблиці.

 

 

OLED

QLED

Діагональ

від 55"

 

від 40"

Якість передачі чорного

Максимально реалістична

Посередня, залежить від рівня яскравості зображення

Корпус

Ультратонкий

Тонкий

Вплив терміну роботи

Можливе зниження яскравості через вигорання органічних світлодіодів

Відсутній

Ціна

Висока

Висока

 

Тип підсвічування

Телевізори з матрицями типу IPS, VA, TN часто називають LED-телевізорами, маючи на увазі один із типів підсвічування, що в них використовується:

 • Direct LED — підсвічування світлодіодами, що розміщені по всій площині екрану.

Перевага цього типу підсвічування в рівномірному за яскравістю зображенні та відсутності ефекту засвічення по краях. Однак недоліком пристроїв з Direct LED вважають товстий корпус та високі показники енергоспоживання.

 • Edge LED — підсвічування світлодіодами, що розміщені на бокових гранях.

Перевага пристроїв з цим типом підсвічування — менший за розміром корпус та дешевше виготовлення. Однак з цим пов'язаний і їхній головний недолік. По краях інколи може з’являтися ефект засвічення, а на деяких ділянках може зменшуватися яскравість зображення.

 

Частота розгортки

Частота розгортки — це кількість оновлень зображення протягом 1 секунди. Цей показник впливає на чіткість зображення і вимірюється в герцах (Гц). Думки експертів сходяться на тому, що частоти в 100-200 Гц достатньо для показу динамічного зображення без змазування окремих елементів. На екранах з частотою в 50-60 Гц під час різкої зміни кадрів може бути присутній ефект мерехтіння. Численні тестування моделей з частотою 600-900 Гц навпаки показали, що відчутних відмінностей від ТВ з 100-200 Гц вони не мають. Саме тому не варто переплачувати за маркетинг і краще зупинити свій вибір на моделі з частотою розгортки в 100-200 Гц.

 

Форма дисплею

Samsung 55" Class KU750D Curved 4K UHD TV, фото: Samsung

Samsung 55" Class KU750D Curved 4K UHD TV, фото: Samsung

 

В останні роки стали популярними моделі з вигнутим дисплеєм. Виробники провели тестування, порівнюючи телевізори з однаковим розміром діагоналі, але різними формами дисплею. Результати показали, що на вигнутому зображення візуально здається більшим та реалістичнішим. Однак це актуально лише за умови, що ви сидите навпроти ТВ, не переміщуючись зі сторони в сторону. В іншому випадку зображення буде спотворюватися. Тому не варто купувати ТВ з вигнутим дисплеєм, якщо ви плануєте дивитися його компанією з 3 і більше осіб. Також багато користувачів нарікають, що така модель не дуже зручна, якщо її вішати на стіну.

 

Звукова система

Виробники не жаліють гучних слів, описуючи звукові системи телевізорів, але в більшості ситуацій це лише черговий маркетинговий хід, за який не варто переплачувати. Річ у тім, що професійні акустичні системи масивні та важкі. А це зовсім не той варіант, який потрібен для тонких та легких телевізорів. Надавайте перевагу ТВ з динаміками потужністю 8-10 Вт, не переплачуючи за маркетинг. Цього достатньо для розбірливого звуку.

 

Домашній кінотеатр

Додаткові динаміки обов’язкові для тих, хто прагне отримати звук рівня домашнього кінотеатру

 

В моделях з діагоналлю від 55" виробники часто беруть кількістю –– замість 2 стандартних динаміків встановлюють 4 з потужністю 8-10 Вт. Однак якщо вам дуже важливе багатоканальне професійне звучання, купіть додатково акустичну систему.

 

Роз’єми

На цей пункт варто звернути увагу, якщо ви плануєте використовувати ваш телевізор як мультимедійний центр. Кількість портів конкретного типу в різних моделях відрізняється, але зазвичай мова йде про стандартний перелік з такими можливостями підключення:

 • AV — для підключення акустичних систем.
 • LAN — для підключення мережевого кабелю.
 • HDMI — для підключення ноутбука або ігрової приставки.
 • USB — для підключення телефона, зовнішнього накопичувача, фотоапарата, флешки.
 • CI+ — слот для встановлення карти платних супутникових каналів.

 

Складіть орієнтований список пристроїв, які плануєте підключати, та зважайте на нього, коли будете обирати який телевізор купити.

 

Додаткові можливості

Сучасні телевізори змагаються між собою не лише стандартними характеристиками, а й переліком доступних додаткових можливостей. Розповімо про них детальніше.

 

Smart TV

Це функція вбудованого доступу в інтернет, що розширює можливості телевізора. Підключитися до інтернету можна по Wi-Fi або мережевому кабелю. Користуючись девайсом зі Смарт ТВ, ви можете отримати доступ до унікального контенту стрімінгових сервісів (Netflix, YouTube Originals, BBC iPlayer) та онлайн-телебачення (Divan TV, Oll TV, Megogo TV).

Крім того, підключивши по USB клавіатуру або вебкамеру, можна без проблем сидіти в соцмережах чи спілкуватися по Skype через ваш Smart TV.

Телевізор з доступом в інтернет працює на операційній системі. Вона в характеристиках ще часто називається платформою. Які додаткові функції доступні користувачам, напряму залежить від операційної системи. Тому кожна торгова марка активно працює над створенням контенту для своєї платформи, адже це їхня конкурентна перевага. Відомі бренди обирають такі ОС:

 • Samsung — Tizen;
 • LG — WebOS;
 • Philips, Sony, Vinga — Android TV;
 • Panasonic — Firefox OS.

 

Телевізор зі Smart TV

Smart TV

 

Найбільш поширена ОС серед смарт-телевізорів — Android TV. За даними IHS Markit, частка придбаних в 2018 році Smart TV, що працюють на Android TV склала 40 %, Tizen — 23 %, WebOS — 13 %. Популярність Android TV обумовлена кількома перевагами цієї ОС:

 • можливість транслювати різний  тип контенту з ваших Android пристроїв на великому екрані;
 • обмін даними з пристроями, що працюють на ОС Android (смартфони, планшети, смарт-годинники);
 • кількість додатків та медійного контенту в магазині Android TV обчислюється тисячами, а в Tizen та WebOS — сотнями.

 

Якщо ви користуєтесь Android-пристроями, надайте перевагу моделі ТВ, що працює на однойменній ОС. Завдяки цьому вам буде легше взаємодіяти з пристроями. Ще Android TV зацікавить геймерів, адже на ТВ з цією ОС більший вибір адаптованих ігор, ніж в Tizen та WebOS.

 

Телевізор зі Smart TV

Smart TV – ідеальний варіант для геймерів

 

Вбудований тюнер

Якщо ви активний глядач не лише YouTube, а й традиційних телеканалів, слід обрати телевізор з вбудованим тюнером. На таких моделях зазвичай є відмітки DVB-T2, DVB-C та DVB-S2. Вони означають, що ТВ підтримує супутникове, кабельне та цифрове мовлення. Головна перевага моделі з вбудованим тюнером в тому, що вам не потрібно окремо купувати тюнер, дбати про місце, де його встановити, та вічно шукати пульт управління від нього. Все вже є у вашому телевізорі, для керування яким достатньо одного пульту ДУ.  У зв’язку з переходом України від аналогового до цифрового телебачення така характеристика стала особливо актуальною. Мінімум дій та витрат — більше каналів та комфорту.

 

OLED-телевізор

OLED-телевізор – лаконічне доповнення вашої вітальні

 

Короткий план дій для тих, хто купує телевізор

 • Телевізор — це така категорія товарів, де діапазон цін стартує від 2 тис. грн і сягає 2 млн грн. Саме тому важливо перед зануренням в асортимент моделей чітко встановити, скільки ви готові витратити на новий ТВ. 
 • В залежності від того, де ви плануєте розмістити ТВ, визначтеся з діагоналлю. 
 • Якщо ви купуєте телевізор діагоналлю до 40", оберіть модель з матрицею IPS. Обираючи більшу за розміром модель та за наявності відповідного бюджету, можна розширити вибір між IPS, OLED та QLED.
 • Вирішіть, які додаткові функції вам важливі (Smart TV, вбудований тюнер).
 • Якщо ви хочете влаштувати домашній кінотеатр і вам важлива професійна якість звуку, краще купити окремо акустичну систему.
 • Плануючи підключати до ТВ інші пристрої, врахуйте, чи є для цього необхідна кількість роз’ємів.

 

Як ми бачимо, в різноманітті характеристик легко розгубитись. Саме тому, перш ніж почати шукати, який телевізор купити, скористайтеся нашими порадами та складіть перелік важливих для вас характеристик. Підібравши кілька цікавих моделей, знайдіть на YouTube відеоогляди реальних покупців, де вони діляться своїми враженнями від користування. Визначившись, завітайте в інтернет-магазин ITbox та придбайте ТВ за вигідною ціною.