Навіть з нинішніми теплими зимами не завжди виходить обійтися без обігрівача. Іноді опалювальний сезон не збігається по календарю з холодами, іноді проводяться позапланові ремонти тепломереж, а іноді навіть з працюючим опаленням потрібен додатковий обігрів.

У статті ми розповімо про різні типи побутових обігрівачів, їх основні характеристики, оптимальні варіанти для квартири і приватного будинку. У блозі також є стаття з рейтингом електрообігрівачів для будинку, в який увійшло 15 кращих моделей на 2021 рік.

 

Зміст

Види:

  1. Тепловентилятори.

  2. Масляні.

  3. Інфрачервоні.

  4. Конвекторні.

  5. Керамічні.

Порівняння різних видів обігрівачів.

Критерії вибору обігрівача для будинку:

Підсумки.


 

Які існують типи обігрівачів

Вибір електричного обігрівача залежить не тільки від характеристик самого приладу. Не меншу роль відіграє приміщення: площа, наявність інших способів обігріву (тепла підлога, камін, централізоване опалення), кількість вікон, тощо.

Залежно від цих факторів вибирають тип приладу, який найкраще підходить в конкретному випадку.

Виділяють 5 основних типів обігрівачів для будинку:

Є специфічні види обігрівачів, наприклад, теплові гармати, повітряні завіси і т. п. Ми згадаємо про них, але докладно розповідати не будемо: вони рідко потрібні в домашніх умовах.

Не варто забувати про кондиціонери. Є універсальні (інверторні) моделі, які можуть працювати на охолодження та обігрів. Інверторний кондиціонер дозволить в будь-яку пору року підтримувати вдома комфортний мікроклімат.

 

Тепловентилятори

Найдешевший електричний обігрівач, який ви можете купити – це тепловентилятор. При цьому не потрібно думати, що всі тепловентилятори дешеві: більшість дійсно коштують до 1000 гривень, але є моделі з ціною понад 4000 грн.

Влаштований тепловентилятор просто:

 • пластиковий корпус;

 • вентилятор (він змішує холодне і тепле повітря);

 • тепловий елемент (спіраль або керамічні пластини);

 • регулятор.

Зазвичай всі згадують наймасовіший формат тепловентилятора, який в народі по простому називають дуйчик. Це легкий обігрівач невеликого розміру, який можна поставити на підлозі або на столі. Для настройки в бюджетних тепловентиляторах використовується вимикач (іноді є окремі кнопки для вентилятора і ТЕНа) і термостат. Вони дають необхідний мінімум контролю за температурою.

Бюджетний тепловентилятор

Бюджетні тепловентилятори добре підходять для однієї кімнати. При цьому температуру доведеться контролювати самостійно вмикаючи і вимикаючи прилад. Справа в тому, що в такі моделі ставлять простий механічний датчик температури. Він буде реагувати на температуру спіралі, а не навколишнього середовища. І потрібен датчик не стільки для підтримки температури, скільки в якості запобіжника, який не дасть перегоріти нагрівачу.

Є моделі, в яких можна включити обдування без теплового елемента. Такі обігрівачі можуть виступати в ролі вентилятора.

Але це тільки бюджетні тепловентилятори. До них відноситься техніка від Rotex, Saturn.

У категорію тепловентиляторів входять і більш дорогі прилади, наприклад, обігрівачі DeLonghi. Тепловентилятори від італійського бренду мають стильний дизайн, керуються за допомогою дистанційного пульта, мають захист від замерзання.

Тепловентилятор DeLonghi

 

Переваги вентиляторних обігрівачів:

 • зазвичай недорогі;

 • компактні.

Недоліки:

 • погано переносять високу вологість;

 • створюють багато шуму;

 • сушать повітря;

 • зазвичай можуть обігрівати 1 невелику кімнату;

 • найдешевші моделі оснащують бюджетним ТЕНом, а тому вони мають обмежений термін служби.

 

Вибираючи тепловентилятор для квартири, в першу чергу звертайте увагу на потужність, від якої буде залежати площа обігріву. Перевагу варто віддавати дорожчим обігрівачів, в яких використовується керамічний нагрівач. Від спірального ТЕНа він відрізняється більшим терміном служби, а також тим, що не сушить повітря.

 

Теплові гармати

Теплова гармата – окремий випадок тепловентилятора, оскільки має такий же принцип роботи. Відмінністю є потужність: такі обігрівачі можуть охоплювати великі площі. Основна сфера використання теплових гармат: обігрів складів, висушування приміщень після ремонту.

Теплова гармата

Є моделі, які працюють від альтернативних джерел енергії. Дизельні та газові теплові гармати поступаються за популярністю електричним, оскільки більш вимогливі до техніки безпеки. При виборі гармат потрібно обов'язково дивитися на наявність запобіжників.

Популярні виробники теплових гармат Ballu і Neo Tools.

Масляні радіатори

До недоліків тепловентиляторів відноситься практично нульова інерційність: вони виділяють тепло тільки під час роботи. Масляні обігрівачі цього недоліку позбавлені. Вони нагріваються до заданої температури, після чого ТЕН відключається, і ще деякий час радіатор буде залишатися теплим.

Інерційність досягається завдяки будові: він складається з радіатора (батареї), заповненого маслом, всередині якого знаходиться ТЕН. ТЕН нагріває масло, яке акумулює тепло, а потім поступово його віддає, навіть якщо пристрій вимкнено.

Масляний обігрівач

Крім інерційності така будова дає ще одну перевагу масляного обігрівача в порівнянні з тепловентилятором – він менше сушить повітря. Більш сухе повітря з'являється, коли воно безпосередньо контактує з ТЕНом. У випадку з масляними приладами повітря нагрівається від корпусу.

Деякі моделі масляних радіаторів мають вбудований тепловентилятор, який потрібен для більш швидкого нагрівання приміщення.

На ринку є багато хороших радіаторів від виробників побутової техніки Crownberg, Gorenje, Grunhelm, Polaris, Zanussi.

 

Інфрачервоні

ІЧ-обігрівачі мають принципово інший спосіб нагріву. Якщо в основі тепловентиляторів, конвекторів і масляних моделей лежить нагрівальний елемент, то тут використовується інфрачервоний випромінювач. Так, ТЕН безпосередньо або через кожух нагріває повітря. ІЧ-випромінювання нагріває не повітря, а предмети, на які падає. У цьому полягає головний плюс і мінус одночасно.

ІЧ-обігрівач

Плюсом є те, що ефект від обігрівача відчувається відразу після увімкнення. Велика перевага полягає в тому, що інфрачервоні обігрівачі можна використовувати на вулиці. До плюсів відноситься і економічність, а тому технологія також використовується для створення теплої підлоги.

Недолік даного виду: поза зоною дії випромінювання буде холодно, поки повітря не прогріється від предметів, нагрітих ІЧ-променями. Тому варто направляти лампу або в найпопулярніше місце кімнати, або використовувати кілька пристроїв, щоб охопити максимум простору.

Хоч більшість інфрачервоних обігрівачів виглядають як лампи, їх можна спокійно використовувати вночі. ІЧ-хвилі іноді називають світлом, але для людини таке випромінювання залишається невидимим.

Завдяки активній рекламі найпопулярнішим брендом є UFO. Поступається за популярністю, але і трохи менше коштує продукція Ardesto. Можна купити ІЧ-обігрів бюджетного цінового сегмента, наприклад, його випускає український виробник Термія.

 

Конвекторні

Для даного типу характерною рисою є використання конвекції: природного руху повітря. Конвекторні обігрівачі мають вільний простір між кожухом і тепловим елементом. Коли повітря між ними нагрівається, воно піднімається вгору, а знизу надходить холодне.

Конвекторний обігрівач

Такий принцип циркуляції повітря робить конвектори безшумними порівняно із тепловентиляторами, але на прогрів приміщення витрачається більше часу.

Якісні конвектори роблять компанії Sunway, Atlantic, Airelec.

 

Керамічні

Керамічні обігрівачі поєднують в собі принцип роботи інфрачервоних і конвекторних моделей. Головна особливість даного типу – наявність масивної керамічної плити. Вона робить прилад більш важким, а тому для його установки потрібно використовувати надійні кріплення. Користь плити в тому, що вона накопичує в собі тепло, а потім поступово віддає в простір, підтримуючи постійну температуру.

Керамічний обігрівач

Часто керамічні обігрівачі встановлюють у ванній кімнаті, адже вони дозволяють підтримувати стабільну температуру з невеликими витратами енергії. Сприяє використанню у ванній хороший захист від пари і пилу.

Хороші і недорогі керамічні теплові панелі випускає українська компанія Теплокерамік.

 

Специфічні види обігрівачів

Спеціалізовані види менш поширені, але їх варто згадати. До них відносяться теплові штори, вуличні та туристичні обігрівачі.

Теплові штори (завіси) встановлюють в громадських місцях над вхідними дверима. За принципом роботи вони близькі до інверторних кондиціонерів, можуть використовуватися взимку і влітку. Завіси потрібні, щоб забезпечити теплоізоляцію: низхідний потік не дає повітрю з приміщення і з вулиці змішуватися.

Практично всі вуличні обігрівачі відносяться до інфрачервоних, чому сприяє принцип роботи. Але не всі інфрачервоні обігрівачі підходять для вулиці. Тут потрібно дивитися на індекс захисту від пилу і вологи. Деякі домашні інфрачервоні моделі можна використовувати в умовах вулиці, але тільки під навісом, щоб захистити від опадів.

Обігрівачі для походів потрібні для холодної пори року, і використовувати їх можна в наметі. Вони працюють на газу, але не є звичайними горілками. У них застосовується ІЧ принцип роботи, але з альтернативним джерелом енергії. Для таких приладів важливим критерієм вибору є безпека.

 

Порівняння різних типів обігрівачів: плюси і мінуси

Тип 

Плюси

Мінуси

Тепловентилятори

 • ціна;

 • вентилятор дозволяє швидко поширювати тепле повітря приміщенням.

 • сушать повітря;

 • шумні;

 • бюджетні тепловентилятори мають невеликий термін служби.

Теплові гармати

 • велика потужність.

 • сильно сушать повітря;

 • високе енергоспоживання;

 • вимогливі до техніки безпеки.

Масляні радіатори

 • тихі;

 • мають високу інерційність;

 • довгий термін служби.

 • важкі й громіздкі.

Конвекторні

 • тихі;

 • можливі різні варіанти встановлення.

 • для великих приміщень треба декілька конвекторів.

Інфрачервоні

 • можно встановлювати на вулиці;

 • ефект після увімкнення швидко помітний.

 

Керамічні

 • економічні;

 • мають високу інерційність.

 • важкі.

 

Характеристики

Тип обігрівача – тільки один з критеріїв вибору. Також потрібно дивитися на характеристики. Не всі з них здаються важливими, а деякі аспекти зовсім не очевидні. Ми розповімо про підводні камені, з якими ви зіткнетеся при при виборі обігрівача.

 

Площа обігріву

Перший критерій – площа обігріву. Це найзручніший показник для порівняння різних видів обігрівачів. Характеристика знаходиться в прямій залежності від потужності.

Виробники вказують площу приміщення, в якому обігрівач може підтримувати сталу температуру. Але варто розуміти, що це орієнтовна цифра. По-перше, все залежить не стільки від площі приміщення, скільки від об’єму. Роль відіграє висота стелі, адже в залежності від часу спорудження будівлі, вона буває різною. У хрущовках це 2,5 м, для новобудов – 2,7 м, в сталінках висота стель досягає 3+ метрів. Чим вище стеля – тим більший об'єм повітря потрібно нагріти обігрівачу.

По-друге, важливою є здатність приміщення утримувати тепло. За рівної площі і висоти стель різні кімнати мають різну тепловіддачу. Перш за все мова йде про утеплення та матеріал стін, але також при виборі враховують:

 • зовнішні стіни;

 • вікна;

 • дверні отвори.

Найтеплішими є внутрішні кімнати, а тому в них температуру можна підтримувати навіть тепловентилятором. Для кутових кімнат краще брати масляні, конвекторні або керамічні обігрівачі, оскільки у них найвища інерційність.

 

Потужність

Між потужністю і площею обігріву є пряма залежність, але порівнювати за цим показником можна тільки обігрівачі одного виду. Наприклад, для обігріву 15 м² керамічний обігрівач може мати потужність 750 Вт, конвекторний – 1000-1200 Вт, а масляний або тепловентилятор – 1500 Вт. Тобто цей показник свідчить не стільки про теплогенерацію, скільки про енергоспоживання пристрою.

Регулятор потужності

Для невеликої кімнати не варто вибирати обігрівач з мінімально необхідною потужністю. Зазвичай потужність можна регулювати, тим самим вибираючи потрібний її рівень в залежності від погоди або пори року. Також потужний обігрівач, розрахований на приміщення з більшою площею, дозволяє швидше нагріти кімнату.

Тому для дачі більше підійде потужний обігрівач. На максимальних налаштуваннях він дозволить швидко нагріти приміщення до потрібної температури. А коли вона буде досягнута, потужність можна знизити.

 

Інерційність

Інерційність – важливий показник для керамічних і масляних обігрівачів. У тепловентиляторів і конвекторів вона мінімальна, і при виборі нею можна знехтувати. В описі приладів про цю характеристику згадують рідко, але визначити її дуже просто: чим більший об'єм – тим вища інерційність.

Для масляних радіаторів грає роль кількість секцій, від яких залежить обсяг залитого масла. У випадку з керамічними обігрівачами інерційність залежить від площі і товщини плити.

 

Керування

Управління бюджетних обігрівачів зазвичай реалізовано через механічні регулятори: термостат і таймер. Знаходяться вони на корпусі, і являють собою перемикачі та обертові регулятори. Цифрове налаштування з'являється у більш дорогих моделей, які також іноді мають пульт дистанційного керування.

Пульт від обігрівача

Механічні регулятори влаштовані дуже просто. У них є металева провідна пластина, яка при нагріванні до певного рівня розмикає ланцюг, і обігрівач перестає працювати. Коли пластина охолоджується, то ланцюг знову замикається, і обігрівач повторно вмикається. Це надійна система, але вона не дає досягти високої точності. Більш того, реле спрацьовує реагуючи на температуру обігрівача, а не навколишнього середовища. Тобто обігрівач може відключитися, а потрібної температури в приміщенні ще немає.

Механічне керування обігрівача

Цифрове управління вже складніше. Так, обігрівачі отримують електронний термометр, який знімає температуру навколишнього повітря. Обігрівач з цифровим керуванням зазвичай має дисплей, за допомогою якого ви можете виставити потрібну температуру і/або час роботи.

Цифрова панель

Є обігрівачі, якими можна управляти через Wi-Fi. Вони ідеально вписуються в концепцію розумного будинку, але також підійдуть для дачі. Ви можете увімкнути його дистанційно за кілька годин до приїзду, і до вашої появи вже буде тепло. А щоб у вас завжди був доступ до управління, читайте нашу статтю про те, як вибрати Wi-Fi роутер.

 

Спосіб установки

Обігрівачі бувають 4 видів:

 • підлогові;

 • настінні;

 • стельові;

 • вбудовані.

Підлогові – найпростіший варіант, оскільки не вимагають ніякої установки. Такі обігрівачі можна поставити в будь-якому місці, а потім через непотрібність прибрати. При цьому вони будуть стояти на підлозі, а тому можуть заважати.

Головний плюс підлогових обігрівачів – їх мобільність. Ви можете вільно переносити їх з кімнати в кімнату, без будь-якої підготовки. Оскільки масляні радіатори досить важкі, для зручності вони оснащуються коліщатками, але є вони не у всіх моделей. На це варто звертати увагу при виборі.

Обігрівач зі знімними колесами

Настінні обігрівачі кріплять за допомогою кронштейнів чи дюбелів. До цієї категорії відносяться конвекторні, керамічні та інфрачервоні обігрівачі. Вони зручні тим, що не займатимуть корисне місце, і тим самим не заважають. При цьому вам обов'язково потрібно буде робити отвори в стіні для кріплень.

На стелі ставлять інфрачервоні обігрівачі, але зазвичай даний спосіб установки більше характерний для громадських місць або офісів, а вдома зустрічається рідко.

Вбудовані обігрівачі встановлюють у стіну або підлогу. Другий варіант більш поширений, адже таким способом ставлять конвектори для панорамних вікон. Такі обігрівачі будуть підігрівати вікна в холодну погоду, щоб на склі не утворювався конденсат.

ІЧ-обігрівачі продаються з ніжкою або кріпленнями на стіну. Підлогові часто продаються з однією опорою. Тут важливо, щоб ніжка була стійкою і давала можливість направити тепловий потік в потрібне місце. Так ви зможете не переставляючи обігрівач направляти його в різні боки.

 

Довжина шнура

Зі способом установки побічно пов'язана довжина проводу. Особливо актуально це для настінних моделей, оскільки обігрівач із занадто коротким дротом ви будете встановлювати не там, де зручніше всього, а там, куди дотягується шнур. Найпростіше рішення тут: використовувати подовжувач.

Вбудовані та стельові обігрівачі взагалі можуть поставлятися без вилки, оскільки їх не підключають до розетки, а тягнуть окрему проводку.

 

Безпечність обігрівача

Щоб забезпечити безпечне використання обігрівачів, їх оснащують захистом. Буває 2 типу захисту:

 • самого обігрівача, щоб забезпечити тривалий термін роботи;

 • користувача.

Щоб запобігти поломкам у обігрівача, його обов'язково оснащують запобіжником від перегріву. Це ті самі реле, які використовуються в якості датчика температури. Тільки спрацьовувати вони будуть після певного часу роботи незалежно від того, чи досягнута задана температура. Реле потрібні, щоб ТЕН не перегорів.

Деякі обігрівачі отримують захист від перевороту, замерзання, попадання вологи, перепаду напруги або короткого замикання. Але такі типи захисту є далеко не у всіх моделей.

Безпека користувача забезпечується захистом від опіків: поверх корпусу йде кожух, який закриває доступ до гарячих елементів обігрівача.

На безпеку впливає стандарт захисту приладів від пилу і вологи IP. Особливо важливо це для обігрівачів, які будуть використовувати у ванній кімнаті. Детальніше про те, як визначають стандарт IP, читайте тут.

 

Додаткові функції обігрівачів

У теплових панелей з топ-сегмента бувають додаткові корисні функції. Найчастіше зустрічається зволоження, оскільки електрообігрівачі зазвичай сушать повітря. Якщо такої функції немає, то зволожувач повітря можна буде купити окремо.

Є обігрівачі, які здійснюють іонізацію. І хоч користь аероіонізації часто переоцінюється, функція однозначно корисна, адже робить повітря чистішим.

 

Висновки

Обігрівачі тільки на перший погляд здаються простими приладами. Насправді до їх вибору потрібно підходити уважно, не обмежуючись тільки типом і потужністю. Точне регулювання, дистанційне керування і додаткові функції – необов'язкові можливості для обігрівачів, але зроблять експлуатацію більш комфортною.