Більшість батьків готові викласти пристойну суму за дитячу коляску, але не одразу розуміють чому варто витратитись на добре автокрісло. Хоч речі ці неспівмірні за важливістю. Хороша коляска збільшує комфорт при прогулянках з дитиною, а від наявності автокрісла і його якості безпосередньо залежить безпека малечі в поїздках. У 2019 Верховною Радою України був прийнятий законопроект №1150.

Згідно з цим законом, при перевезенні дітей зростом до 145 см салон автомобіля повинен бути обладнаний спеціальним автокріслом. Недотримання цього закону тягне за собою штраф у розмірі 30 неоподатковуваних мінімумів.

Зміст:

Вибір автокрісла, в залежності від віку, зросту і ваги дитини 

На що звернути увагу обираючи автокрісло? 

Поради, лайфхаки, нюанси 

Висновки.  

Автокрісло

Вибір автокрісла з огляду на зріст/вік/вагу дитини

 

група

вік (від-до), років

вага (від-до), кг

зріст (від-до), см

0+

0-2

0-13

40-85

1

1-4

9-18

80-105

0/1

0-4

0-18

40-105

2/3

3-12

15-36

100-145

1/2/3

1-12

9-36

80-145

0/1/2/3

0-12

0-36

40-146

 

У таблиці наведено всі групи автокрісел, які виробляються на 2020. Ми розберемо детально три основних, тому, що всі проміжні моделі дублюють їх властивості.

 

0 +. Автолюльки - для найменших 

 

До певного віку, поки хребет малюка розвивається, його можна перевозити тільки в горизонтальному положенні. Для цього використовують автолюльку, дитина в ній фіксується спеціальними еластичними ременями. Така конструкція придатна для перевезення новонароджених з перших тижнів. Розміщується вона строго проти основного напрямку руху автомобіля, щоб при різких ривках не було навантажень на хребет малюка що тільки починає розвиватись.

Сама люлька може бути частиною коляски, й кріпитись під "доросле" автокрісло за необхідності. Малюка буде зручно переносити всюди, куди незручно було б тягати коляску.

 Дитяче автокрісло як частина коляски

Група 0/1 - до 4-х років

 

Такі автокрісла призначені для дітей вагою до 4 кг. Тут встановлення може бути різним: до року – проти руху автомобіля, після року – за напрямком руху. Сидіння виготовляється з м'якої, спіненої гіпоалергенної синтетики що приймає форму тіла дитини, на жорсткому каркасі.

Кут нахилу можна регулювати, обираючи відповідний. Але повністю горизонтальна установка неможлива, оскільки це небезпечно.

 

Універсальна група 0/1/2/3 - від колиски до тінейджера

 

Це автокрісла з розряду "купив одне надовго". Вони, переважно, модульні. Можуть встановлюватися так, як цього вимагає ситуація, комплекція й вік дитини. Є вставка для найменших, що з часом забирається. Спочатку малюк кріпиться ременями у найменшій вставній капсулі, потім, з його розвитком, вона замінюється на вставку до 4 років, потім на ще більшу. 

У кріслах цієї групи дуже важлива якість збирання й матеріалів що застосовуються. Вони повинно мати ресурс достатній, щоб забезпечувати повноцінний захист дитині протягом 12 років не втративши зовнішній вигляд.

 Автокрісло групи 0/1/2/3

На що звернути увагу обираючи автокрісло?

 

Алгоритм вибору, якщо ви ще не обізнані у нюансах:

 • Дивіться моделі, що підходять вам за параметрами дитини чи універсальні, що відповідають вимогам безпеки. Перевіряйте їх за допомогою незалежних краш-тестів і авторитетних рейтингів (огляди на YouTube чи рейтинги блогерів не є надійними джерелами такої інформації);

 • з’ясуйте чи буде автокрісло комфортним для малюка. Перевірте ремені, кріплення, підкладку, вентиляцію, можливість регулювати кут нахилу сидіння. Добре якщо є можливість випробувати вже придбане кимось зі знайомих автокрісло, якщо будете купувати онлайн;

 • примірка до салону. Можна вгадати по всіх параметрах, але буває що просто не вистачає штатної довжини ременя аби повністю охопити крісло чи воно буде занадто випирати. Аби не помилитися потрібно порівняти дані від продавця з замірами сидіння;

 • підбираємо матеріали з яких виготовлено крісло, перевіряємо якість ущільнювача.

 приклад автокрісла

Безпека дитини. Краш-тести, міжнародні норми

 

Найважливіша характеристика будь-якого автокрісла - рівень захисту дитини. Усе інше другорядне, але на цьому потрібно зробити акцент. Звичайно, самотужки важко зрозуміти наскільки безпечно крісло. Якщо ви вже приблизно розумієте як воно влаштоване, як працюють його функції – це полегшить завдання. Але, простіше керуватися даними з міжнародної сертифікації та тестування.

 

Допоможуть визначиться дані краш-тестів, що їх провели для кожної конкретної моделі. Однією з найбільш авторитетних міжнародних організацій, що проводять подібне тестування, є німецька промислова лабораторія ADAC. Вона проводить випробування продукції в найбільш жорстких умовах, закладаючи, часом, подвійну перестраховку. Тому автокрісло, що отримало сертифікат ADAC, гарантує найвищий рівень безпеки.

 

Є й інші незалежні компанії, що проводять краш-тести. Вони, щорічно, публікують рейтинг надійності крісел, де всі моделі, які набрали достатньо балів для позначки "відмінно", можна розглядати у першу чергу. А ще є європейські сертифікати безпеки, про наявність яких свідчить маркування ECE R44/03 чи ECE R44/0.

 

Увага: бустери (подушки, просто підводять дитину), не замінюють автокрісла, не забезпечують ніякого захисту. Отже, їх застосування можливе лише як додаткове.

 

ADAC

 

Особливості конструкції, ремені, кріплення, комфорт

 

Є кілька варіантів фіксації дитини в автокріслі:

 • із використанням штатного ременя. Стосується крісел з системою ISOFix та дітей віком від 4 до 12-ти років;

 • Y-образні лямки. Такі фіксують малюка розподіляючи навантаження при різких ривках і ударах. Можуть мати кілька точок кріплення;

 • столик що фіксує ніжки. Іноді застосовується жорстка планка з пом'якшувачем на торці, щоб зафіксувати ніжки малечі. Однак верх фіксується тими ж таки лямками;

 • Z-подібний ремінь чи еластичні лямки з кількома точками кріплення. Фіксуються змійкою уздовж каркасу автокрісла створюючи своєрідні "грати" з ременів.

 

Кожна з цих систем має свої переваги. Обирати варто ту, що найбільше відповідає віку та іншим параметрам дитини. Ще один важливий критерій - простота застібання й розстібання цих ременів. Аби за можливості зреагувати в критичній ситуації (ДТП чи панічна атака у дитини) й миттєво дістати маля з автокрісла.

 Варіант кріплення автокрісла

 

Нюанси встановлення в автомобіль. система ISOFix

 

Є лише два способи кріплення автокрісла: за допомогою штатного ременя чи системи ISOFix. Перший спосіб бІльш універсальний, тому що підходить для будь-яких старих моделей автомобілів.

 

International Standards Organisation FIX - система кріплення, що відповідає міжнародному стандарту ISO. Її розробили для уніфікації посадкових місць усіх автокрісел що наразі виробляються. На переважній більшості сучасних автомобілів є роз'єми під ISOFix. Переваги цієї системи:

 • проста фіксація сидіння;

 • жорстке зчеплення з кузовом, що збільшує надійність;

 • можливість регулювати положення автокрісла за допомогою спеціальних рейок.

Не у всіх крісел є цей кріплення, як і не на всіх машинах є під нього роз'єми. Але воно дійсно простіше та зручніше за системи, що використовують штатний ремінь.

 Роз'єм під ISOFix в автомобілі

 

Матеріали автокрісла, ущільнювачі

 

Тут варто віддавати перевагу моделям зі штучних, але гіпоалергенних тканин, які легко мити, адже з дитиною в дорозі може статися всяке. Бажано, щоб тканина автокрісла добре пралась і на ній не утворювалися гульки, ковтуни. Добре якщо в підкладках передбачена вентиляція, щоб у малюка не пріла спина.

 

Ущільнювачі та вкладки для підтримки шиї не тільки допомагають малюкові правильно тримати голову, але й не дають йому травмуватися у жорсткий каркас автокрісла при ударах.

 

Поради, Лайфхак, нюанси

 • Обирайте крісло, яке буде зручно переносити й просто встановлювати будь-якому члену сім'ї. З ним, при необхідності, повинні легко впоратись усі, хто не має значної фізичної сили: жінки, люди похилого віку чи підлітки;

 • найпростіший догляд за автокріслом, оббивка котрого знімається (одягається як чохол). Таку зручно прати;

 • універсальне автокрісло завжди дорожче, але якщо купувати його з коляскою й універсальною люлькою, можна добре заощадити. Ви берете його на весь період дорослішання дитини. Капсулу буде зручно вставляти в коляску, переносити в перші місяці життя немовляти;

 • віддавайте перевагу моделям, де фіксація не тільки надійна, але й інтуїтивно зрозуміла. Корисно коли ремені можна дуже швидко одягнути, й швидше зняти за необхідності. На багатьох автокріслах є спеціальна кнопка що відмикає фіксатори одним рухом, навіть якщо кріплення мультиточкове.

 

Висновки

 

Дитяче автокрісло - обов'язковий аксесуар для перевезення малюка. Найважливіший критерій вибору - безпека, тільки потім практичність, екологічність матеріалів і зручності для дитини. Найменш важливі дизайн й відповідність стилю салону машини. Як би обережно ви не їздили, на дорозі ви не самі, а добре автокрісло значно підвищить шанси дитини вийти залишитись неушкодженою у найскладніших ситуаціях.