Для того, щоб ноутбук працював довше і не викликав проблем, потрібно періодично проводити технічне обслуговування. Звертатися в сервіс часом не лише дорого, а ще й забирає силу часу. Адже не факт, що вам віддадуть ваш девайс у день звернення, а для багатьох ноутбук може бути основним робочим інструментом.

Тому ми підготували для вас серію статей, що допоможуть обслужити лептоп самостійно.

 

Чому сучасні ноутбуки часто перегріваються?

Кожен виробник намагається зробити свій лептоп якомога легшим і тоншим, адже для покупців вкрай важлива мобільність. Проте, компактність часто досягається шляхом зниження ефективності охолодження. Поки пристрій новий, жодних проблем зазвичай немає. Але, з часом, усередині корпусу накопичується пил, він забиває радіатори та кулери, знижуючи ефективність їх роботи. Також втрачають первісну ефективність термопрокладки та термопаста. Разом або окремо ці обставини призводять до перегріву комплектуючих.

Варто зазначити, що жоден виробник не приймає на гарантійне обслуговування ноутбуки, які вийшли з ладу через перегрівання. Тож, безперечно є сенс проводити планові ТО самостійно. 

 

Які типи обслуговування ноутбука можливі в домашніх умовах?

Щоб уникнути перегріву, за умови наявності необхідних інструментів, матеріалів та витратників, будь-який користувач може здійснити:

Докладніше про кожен з варіантів технічного обслуговування ви можете почитати у відповідних статтях нашого блогу, тут ми лише коротко розберемо їх.


 

Чищення ноутбука від пилу

Пил у радіаторі ноутбука

 • Як часто? У середньому раз на півроку таку чистку необхідно проводити незалежно від того, який саме у вас лептоп;
 • У яких випадках робимо позачергово? Якщо пристрій відчутно перегрівається та/або працював якийсь час у приміщенні де багато пилюки.
 • Чому це варто робити? Щоб уникнути передчасного виходу з ладу процесора та материнської плати через перегрівання.
 • Які варіанти чищення можливі? Косметична (чистка без вилучення материнської плати) або капітальна (з повним розбиранням ноутбука).

 

Змащування, чищення та заміна вентиляторів

Процес змащування кулера

 • Як часто? По мірі необхідності. Чіткої періодичності немає.
 • У яких випадках робимо позачергово? Якщо кулер почав видавати невластивий йому шум, чи навпаки, ви перестали його чути.
 • Чому це варто робити? Некоректно працюючий вентилятор не здатний забезпечити нормальну циркуляцію повітря в корпусі та достатнє розсіювання тепла.
 • Які варіанти обслуговування кулера існують? Періодичне змащування осі та підшипника, заміна підшипника або заміна самого кулера.

 

Заміна термопасти та/або термопрокладок

Процес нанесення термопасти

 • Як часто? Раз на рік чи рідше.
 • У яких випадках робимо позачергово? Якщо моніторингове програмне забезпечення вказує на тенденцію до підвищення середньої температури роботи процесора, відеокарти або зони VRM на материнській платі.
 • Чому це варто робити? Напівпровідникові кристали процесора, відеокарти та мосфети на материнській платі – це компоненти, що виділяють багато тепла в процесі роботи. Якщо термопаста та термопрокладки не забезпечуватимуть ефективне тепловідведення на радіатори, то чищення від пилу або змащування вентилятора не вирішать проблеми з перегріванням.

 

Висновок

Найчастіше, чищення від пилу та заміну термопасти вам доведеться робити одночасно. Адже, швидше за все, якщо проблема перегріву виникла, розумно буде виконати всі маніпуляції, що вимагають розбирання за один раз. При цьому міняти або обслуговувати кулер має сенс лише якщо він перестав обертатися або почав працювати надто шумно.