Починати збирання ПК найкраще з CPU особливості вибору якого ми вже описали в статті "Як вибрати процесор в 2021". Там детально описано на що звертати увагу і які основні відмінності між процесорами двох головних брендів AMD та Intel.

У цьому рейтингу ми підібрали найбільш актуальні, на думку редакції процесори, для збирання ПК в трьох цінових сегментах і окремо виділили кілька оптимальних процесорів для складних обчислень та геймингу на професійному рівні. 

 

Чим ми керувалися при виборі? 

 Попри те, що ще на початку 2021 AMD представила оновлену лінійку процесорів Ryzen 5000, в нашу добірку новинки практично не потрапили (крім однієї моделі). Нові Райзени вийшли відносно дорогими, порівнянними за ціною з аналогами від Intel 10-го покоління, що нівелює вигоду від такої покупки. Також ми не розглядали вузькоспеціалізовані професійні та серверні процесори AMD Threadripper  та Intel Xeon.

Головні критерії що впливали на наш вибір:

  • відповідність моделі означеній ніші;

  • ціна/продуктивність;

  • можливості з апгрейду.

 

Модель

Ціна в ITbox на 31 мая 2021

Бюджетні

AMD Ryzen 3 1200

2555

INTEL Core i3 9100F

3887

AMD Ryzen 5 1600AF

3927

AMD Ryzen 3 2200GE

4816

Середньо-високий рівень

AMD Ryzen 3 3300X

4038

INTEL Core i5 9400F 

5122

Ryzen 5 3600

5834

Категорія геймінг + робота з медіаредакторами

INTEL Core i7 10700KF 

10286

AMD Ryzen 7 3700X 

10599

Флагманські процесори для обчислень та ігор на середину 2021

AMD Ryzen 9 5900X

18549

Intel Core i9 10900X 

20938

Підсумкова зведена таблиця швидкодії

 


Бюджетні процесори 

 У нашому бюджетному сегменті підібрані процесори, які однаково добре підійдуть як для праці, так і для гейминга початкового чи навіть високого рівня (тут все, насправді, залежатиме від відеокарти). Якщо говорити про ігри то (залежно від класу тої таки відеокарти) можна буде пограти на середніх настройках графіки на Full HD в такі проекти як: Far Cry 5, Witcher III і тд. Природно, що мережеві проекти з доброю оптимізацією типу PUBG така система теж "потягне". 

 Ми не розглядали зовсім бюджетні процесори не здатні забезпечити хоча б початковий комфортний геймінг з тієї причини, що для офісних завдань сьогодні зручніше й простіше купити мобільний ноутбук.


 

AMD Ryzen 3 1200

AMD Ryzen 3 1200

Чудовий бюджетний 4-ядерний процесор, що потрапляє на стик двох сегментів – офісного та початкового ігрового. Сокет AM4, спільний для всіх Ryzen починаючи з архітектури Zen до Zen 3 дозволить залишити заділ під апгрейд в майбутньому, коли ціни на покоління Райзен релізу 2021 дещо знизиться. 

Розблокований множник і підтримка високочастотної пам'яті DDR4 до 3200 МГц - непоганий варіант для початкового геймінга. У парі з nVidia 1060 або AMD RX 570 процесор складе непоганий тандем і дозволить комфортно грати в відносно старі, але вимогливі ігри. 

Розгін тут дозволяє досягти (в залежності від конкретної моделі) значень в 3,7-3,9 ГГц, чого цілком достатньо для більшості проектів в Full HD роздільні здатності. 

Варто додати, якщо плануєте розгін, то TDP з заявлених 65 Вт виросте майже до 100, тому слід подумати про придбання відповідного кулера. Одним з головних достоїнств цього "каменю" безсумнівно є ціна.

 

Плюси

Мінуси

У розгоні здатний досягти частот 3,7-3,9 ГГц на одне ядро.

Нема графічного ядра.

Вигідне співвідношення ціна-продуктивність. 

Заявлений TDP зависокий (на практиці без розгону майже не гріється). 

Значний обсяг кешу 2-го (2 Мб) і 3-го рівня (8 Мб).

 

 

INTEL Core i3 9100F

INTEL Core i3 9100F

Сімейство Core i3 – це чотириядерні процесори початкового рівня що підійдуть, в тому числі і для геймінга. І, хоча, в наш бюджетний сегмент потрапила ще одна модель з 6-ма ядрами і 12-ма потоками, цей варіант конкретно для ігор кращий, оскільки з коробки без розгону може розкрити на повну потенціал відеокарт рівня RTX 2060. У режимі Turbo Boost процесор впевнено досягає 4,2 ГГц і "дружить" зі швидкою оперативною пам'яттю, також має двоканальний контролер пам'яті. Суттєвою конкурентною перевагою даної моделі є можливість збирання системи на відносно бюджетній материнської плати сокету S1151. Навіть за тієї обставини, що він майже на 50 $ дорожчий за попередній процесор, приблизно стільки ж можна заощадити вибираючи плату і оперативну пам'ять під нього.
 

Плюси

Мінуси 

 

Можна використовувати відносно бюджетну материнську плату для збирання.

Заблокований множник

Кращі результати в іграх серед усіх представників бюджетного ТОП-у

Нема вбудованої графіки.

 

AMD Ryzen 5 1600AF

AMD Ryzen 5 1600AF

Оновлена ​​версія (перевидання) найпершого Ryzen 5, тут вже архітектура Zen+ (а не Zеn), що дає нам техпроцес 12 нм, покращене TDP і дещо вищі максимальні частоти. При цьому, на найвищій межі початкового цінового діапазону ви отримуєте конкурентний ігровий процесор на 6 ядер і 12 потоків. Крім того, багатопотоковість CPU дозволить використовувати дану збірку навіть для відеомонтажу або стрімінга відеоігор. 

Звичайно, 3000 і 5000 Ryzen-и швидші на 15-25%, але їх ціна істотно вища. Заощаджені гроші найкраще вкласти в хорошу відеокарту, яка і визначатиме можливості системи у відеоіграх. Навіть відеокарта рівня 2070 не дозволить впертися в межі можливостей цього CPU. Множник розблокований і, з відповідним охолодженням, можна легко розігнати його до 4,2-4,3 ГГц, залежно від конкретного зразка. 

При складанні на такому процесорі варто враховувати залежність всіх Ryzen 1000-2000 від якісної підсистеми живлення і швидкості оперативної пам'яті (обов'язково з двоканальним режимом), оскільки без неї розкрити потенціал CPU буде важко.

 

Плюси

Мінуси 

Висока продуктивність за низької вартості. 

Практичні неможливо знайти OEM версію в продажу 

Навіть з відеокартами середньо-високого рівня система не задіює усього потенціалу процесора. 

Збирати під апгрейд можна тільки на відносно нових материнських платах.

Доступність в роздрібному продажі. 

Вимогливий до підсистеми живлення мат-плати.

 

Ryzen 3 2200GE

Ryzen 3 2200GE


Цей процесор відносно слабкий навіть для даного сегменту, але у нього є безсумнівний плюс – вбудована графіка Vega 8. Саме тому ми помістили його в наш бюджетний сегмент, хоча за ціною він "випадає" з позначених меж і майже наздоганяє за цінами середньо-бюджетні пропозиції з наступній частині ТОП-а. 

Але, в розрізі дефіциту дискретних відеокарт він може бути непоганим виходом для тих, хто хоче "пересидіти" важкі часи не купуючи слабку відеокарту за реальною ціною свіжих топів від nVidia та AMD. 

4 ядра, 4 потоки, максимальні частоти в районі 3,6-3,8 ГГц в розгоні, процесор не надто вимогливий до класу материнської плати, і, на ньому цілком можна зібрати бюджетну конфігурацію під наступний апгрейд.

 

Плюси

Мінуси

Вбудована графіка Vega 8

Слабкі параметри для цього класу процесорів. 

Невисокі вимоги до платформи збірки.

 

 


Середньо високий рівень

У цій категорії зібрані процесори здатні витиснути максимум з відеокарт середньо-високого рівня, таких як nVidia RTX 2070 Super? GTX 1080 Ti, AMD 5700 і їх аналогів. В цілому, тут акцент йде на максимальний буст в режимі "одного ядра" тобто мова не стільки про багатозадачність, скільки про здатність процесора "розкрити" потужну відеокарту на максимальній частоті.


 

AMD Ryzen 3 3300X

AMD Ryzen 3 3300X

Попри те що цей 4-ядерний процесор з сімейства Matisse без гіпертрейдінга, він відмінно оптимізований і "з коробки" дозволяє досягти бустових частот 4,3-4,4 ГГц, що явно вказує на його ігрову орієнтованість. Як і у випадку з будь-яким іншим Ryzen з індексом X в назві – розгін йому не потрібний, виробник вже витиснув з кристалу максимум. В багатопоточних завданнях він на 15-25% випереджає свіжі Core i3-10100, є його прямими конкурентами. 

У своєму класі конкурентів у 3300X практично немає, але у нього є один істотний недолік – дефіцит у продажу. Тому ціни на нього в роздробі, якщо знайдете, будуть дещо вищі за рекомендовані виробником. У всьому іншому – це відмінне рішення для домашнього ігрового ПК. 

 

Плюси

Мінуси 

Один з найкращих показників продуктивності на ядро ​​в своєму класі. 

Дефіцитний процесор. Його важко знайти в продажу за ціною близькою до рекомендованої виробником. 

Не потрібен розгін для отримання максимальних результатів. 

 

Відносно низький TDP.

 

 

AMD Ryzen 5 3600

AMD Ryzen 5 3600

Даний представник третього покоління Ryzen 5 є, на сьогодні, оптимальним процесором для ігрової збірки з доброю відеокартою. Саме ця модель, без індексу X, добре показує себе в розгоні. Вона дозволяє отримати 4,2-4,4 ГГц з більш стабільними показниками, ніж це під силу перелицьованому 1600AF із меньшим TDP. 

Відеокарта аж до RTX 2070, роздільна здатність аж до 2K – все це під силу даній моделі процесора. Традиційно для систем на AMD варто наголосити на необхідності покупки дійсно хорошої материнської плати якщо планується апгрейд. Тут підійдуть або B550 чіпсети, або флагманські Z570. Тільки з ними у вас ще буде запас під апгрейд процесора до 5000-серії на майбутнє. 

 

Плюси

Мінуси 

Стабільний розгін, висока частота на ядро ​​в розгоні. 

Складно підібрати збірку з даним CPU "під апгрейд"

Процесор добре справляється з задачами, що вимагають багатопотоковості.

 

Вигідна ціна.

 

 

INTEL Core i5 9400F 

INTEL Core i5 9400F

Один з небагатьох, досі актуальних представників 9-го покоління Core i5, сімейства Coffee Lake Refresh, що потрапив до нашого ТОПу як найбільш "безпроблемний" в частині збирання процесор середнього рівня. Множник у нього заблокований, але це скоріше перевага, ніж недолік. Найбюджетніша з відповідних материнських плат на сокеті S1151, дві лінійки якісної оперативної пам'яті по 8 ГБ, Sata 3 SSD і ось у вас вже готовий ігровий ПК, здатний з коробки видавати 4,1 ГГц в режимі Turbo Boost на одне ядро. Якщо оцінювати саме багатопотокову продуктивність то вона буде в межах 3,9 ГГц на будь-яке з шести ядер. Функцію гіпертрейдінга процесор не підтримує. 

В цілому, цей процесор поступається попереднім варіантам від AMD за ціною, до того ж тут 6 ядер 6 потоків, проти 6/12 у Ryzen 2600, але різниця в ціні нівелюється коштом доступніших комплектуючих (материнська плата, оперативна пам'ять) з якими він може розкритися. Тому це хороше рішення для тих, хто хоче просто поставити процесор в гніздо і грати, не переймаючись розгоном і добіркою таймінгів оперативної пам'яті. 

 

Плюси

Мінуси 

Дуже простий в збиранні та налаштуваннях процесор. Дозволяє відразу з коробки отримати непогану продуктивність. . 

Продуктивність дещо нижча ніж у доступніших аналогів від AMD. 

Не вимагає серйозного охолодження. 

 

Доступний в роздробі.

 

 


Категорія геймінг + робота із відео редакторами

В цей розділ ми включили 8-ядерні, 16-ти поточні процесори, які, крім геймінга, відмінно підходять для домашньої роботи в будь-яких -фото, відеоредакторах, а також програмах, що дозволяють створювати 3D моделі і текстури. Словом все, що вимагає від CPU серйозної обчислювальної потужності. Для геймінга на максималках ці процесори, все ж, дещо надлишкові, тому, якщо робота зі спеціалізованим софтом не планується, краще вибрати процесор з категорії 6 ядер/12 потоків, а різницю в ціні витратити на продуктивнішу відеокарту.


 

INTEL Core i7 10700KF 

INTEL Core i7 10700KF 

Цей Core i7 з сімейства  Comet Lake зрушив з п'єдесталу флагмана попереднього покоління Core i9-9900K – "увімкнувши" своєму актуальному 8-ядернику HyperThreading інженери одним махом вивели його на арену великої битви за fps і кількість обчислень на секунду. Збирати систему з 10700 KF потрібно на сокеті S1200, і у нього досить високі вимоги до якості системи живлення на материнській платі. Безумовно, це процесор для ентузіастів розгону і тих, кому потрібна максимальна багатозадачність і продуктивність. 

У минулому, 2020 року це був відносно слабкий конкурент для Ryzen 3700X, який також присутній в нашому огляді, з однієї причини– він коштував приблизно на 100 $ дорожче останнього. Зараз же ціни вирівнялися, і, як ігрове рішення, варіант від Intel виглядає перспективнішим, оскільки розганяється до недосяжних для AMD Ryzen 3000 5,1-5,3 ГГц на ядро. 

 

Плюси 

Мінуси 

Висока одноядерна продуктивність. 

Вимагає потужної підсистеми живлення на материнській платі і надійного охолодження відповідного класу. 

Простота в розгоні. 

Апгрейд процесора на поточному сокеті неможливий. 

Доступна в своєму класі ціна.

 

 

AMD Ryzen 7 3700X 

AMD Ryzen 7 3700X 

Усього рік тому Ryzen 7 видавались переможцями у битві проти Інтелівських Comet Lake, але варто було "синім" знизити ціни на 10700 KF і ця перемога вислизнула у AMD з під носа. Проте, якщо ви колись планували збірку на AMD з прицілом під апгрейд до багатозадачного восьмиядерного процесора – це саме він. Єдине в чому він поступається конкуренту від Intel – максимальна частота на ядро. 

Утім, подібні частоти потрібні в 2-3 актуальних вимогливих іграх, а ось в багатопоточних і обчислювальних задачах 3700X впевнено лідирує. 

 

Плюси 

Мінуси 

Не потрібен розгін, процесор "з коробки видає 4,7-4,8 ГГц в режимі Boost. 

Поступається альтернативам від Intel в продуктивності на ядро. 

Впевнено працює на відносно бюджетних материнських чіпсетах B450. . 

 

Завдяки низькому TDP процесора вистачає комплектного кулера.

 

 


Флагманські процесори для обчислень та ігр на середину 2021

Ця пара процесорів призначена для професійних завдань, що вимагають значної обчислювальної потужності і багатозадачності від CPU. Застосовні вони і в геймінгу, але більшість відеоігор вимагає високої частоти лише на одне ядро, і купувати заради цього подібний "камінь" нераціонально. 

В цілому, це рішення для ентузіастів, що хочуть отримати все найкраще.


 

AMD Ryzen 9 5900X

AMD Ryzen 9 5900X

Ультимативний 12-ти ядерник, здатний конкурувати з рішеннями Інтел за показником частоти на одне ядро. Остання ітерація Zen3 вирішила більшість проблем, що були у АМД з Infinity Fabric, збільшення кеш-пам'яті ще вдвічі (порівняно з Zen 2 архітектурою) практично усунуло затримки обміну між чіплетамі ядер і зараз це ультимативні процесори в своєму класі, альтернативи котрим в робочих завданнях у Інтел наразі просто немає. Рішенням від конкурентів він поступається тільки в іграх, що вимагають високої частоти оперативної пам'яті і частот 5,3-5,4 ГГц, які для CPU від АМД поки недосяжні. 

 

Плюси 

Мінуси

Висока продуктивність в багато потоковому режимі. Один з найкращих показників продуктивності в своєму класі. 

Обмеження з максимальної підтримуваної частоти оперативної пам'яті на рівні 3200 МГц 

Висока енергоефективність. Один з найнижчих TDP серед 12 ядерних процесорів. 

 

До 4,8 ГГц в бусте на ядро ​​і до 5,1 ГГц в розгоні.

 

 

Intel Core i9 10900X 

Intel Core i9 10900X

Цей Core i9 випустили на оновленій платформі s2066, аби легше було конкурувати з новими Ryzen 5000. Однак конкуренцію він витримує тільки у відеоіграх, завдяки досить простому розгону до 5,3-5,4 ГГц. У всіх інших завданнях в багато поточних режимах він поступається конкуренту. 

Це рішення для тих, хто може оснастити систему останніми новинками nVidia RTX 3080 або Radeon 6800XT (реліз якої вже наближається) щоб отримати максимум fps в найвимогливіших triple A проектах. 

 

Плюси 

Мінуси

Розгін до 5,3-5,4 ГГц 

Висока вартість, переваги над рішеннями від АМД тільки в геймінгу.

Підтримка швидкої оперативної пам'яті. 

 

Оновлена ​​платформа.

 

 


Підсумкова таблиця продуктивності

Замість підсумків ми уклали для вас таблицю з результатами всіх цих процесорів в синтетичному тесті Cinebench R20 в мультипотоці, оскільки вдома ми не тільки граємо, і багатозадачність нам не завадить

 

Процесор

бали у Cinebench R20 мультипотік

Ryzen 3 1200

1191

Core i3 9100F

1630

Ryzen 5 1600AF

2684

Ryzen 3 2200GE

1307

Ryzen 3 3300X

2558

Ryzen 5 2600

2736

Core i5 9400F 

2407

Core i7 10700KF 

4834

Ryzen 7 3700X 

4834

Ryzen 9 5900X

6782

Core i9 10900X 

6568