4 листопада, одночасно із релізом оперативної пам’яті DDR5 у роздрібний продаж потрапили процесори Intel Alder Lake та материнські плати на платформі Z690. Ця, вельми очікувана, новинка, має стати наступним кроком у покращенні енергоефективності та продуктивності комп’ютерних систем.

Комп’ютерна спільнота давно очікувала на цей реліз – хтось виключно зі спортивного інтересу, а хтось саме для того, щоб запланувати апгрейд на найближче майбутнє. Звісно, для другої частини аудиторії важливо отримати якнайбільше інформації про платформу Z690 та можливості, які вона дає різним ПК-користувачам: геймерам, дизайнерам, офісному сегменту. 

На старті продажів можна почути, переважно, позитивні відгуки про новинки. На високу початкову оцінку вони, здебільшого, дійсно заслуговують. Але чи обійшлось взагалі без ложки дьогтю? Давайте з’ясуємо.

 

Чим Z690 відрізняється від попередниці?

Z690 – нова платформа материнських плат у виконанні сокета LGA1700, сумісна з процесорами Z690 та оперативною пам’яттю DDR5. Зросла кількість ліній PCIe, також змінилось їх покоління (4-те замість 3-го), що має підвищити загальну пропускну здатність платформи приблизно на 20-30%.

Так як мала місце кардинальна зміна поколінь, сумісності з основними комплектуючими минулих сімейств не буде. Важливо підкреслити, що сокет LGA1700 передбачає нову конструкцію кріплення для радіатора охолодження. Виробники систем охолодження вже підготували широкий модельний ряд СРО та СПО сумісних із новим сокетом. 

 

сокет LGA1700

 

Решту переваг надамо, для зручності, у вигляді таблиці:

 

 

Rocket Lake

Alder Lake

Підтримка оперативної пам’яті

DDR4. Максимальна частота 4800 МГц

DDR5 или DDR4*.

Максимальна частота з 5-м поколінням > 6400 МГц

Пропускна шина передачи даних до CPU

DMI3 – 4 лінії

DMI4 – 8 ліній

Лінії PCIe

16 х Gen3

12 х Gen4 (хоча процесори підтримують Gen5)**

Техпроцес процесора

14 нм

10 нм

Графічне ядро

Iris Graphics (максимум 64 виконавчих блоки та 2 Гб оперативної пам’яті)

Iris Xe MAX (максимум 96 виконавчих блоки та 4 ГБ оперативної пам’яті).

Підтримка бездротових адаптерів

WiFi 5-6, Bluetooth 4.0-5.1

Wi-Fi 6E/7 (підтримка “з коробки” для Windows 11)


* DDR4 підтримують кілька окремих моделей матплат. Важливо відзначити, що одночасна підтримка обох стандартів пам’яті неможлива.
** Технічно, процесори Alder Lake підтримують 16 линий нового PCIe Gen5. Але самі чипсети 600-ї серії підтримують лише 12-ть ліній PCIe Gen4. Тобто, материнська плата штучно обмежує пропускну здатність використовуючи шину передачі даних на одне покоління нижчу ніж у процесора. 

 

Однак, навіть 12-ти ліній PCI4 вистачить, аби суттєво підвищити продуктивність відеокарт та накопичувачів. Адже такі рішення як NVIDIA GeForce RTX 3090 не могли уповні реалізувати свій потенціал на 16-ти лініях PCIe Gen3. Тоді як на 4-му поколінні швидкість передачі даних зростає на 20-30%, за одночасного зменшення кількості ліній до 12-ти. А новий стандарт PCIe Gen5 дозволить сягнути нереальних наразі 128 ГБ/с на 16-ти лініях.

 

А ось і низка недоліків, які, на жаль, все ж присутні у нової платформи:

  • приблизно в 1,5 рази зросла вартість DDR5 (у порівнянні з DDR4). Без застосунку пам’яті нового стандарту ви не зможете повністю реалізувати потенціал процесорів Alder Lake;

  • завищена ціна збірки на новій платформі з початком продажу;

  • логіка роботи нових процесорів з пам’яттю DDR5 передбачає скидання частот за значних навантажень (за аналогією із троттлінгом у CPU) зменшуючи їх у 2-3 рази. Подібна логіка також була у контролерів пам’яті процесорів Rocket Lake-S та AMD Ryzen. Хоча, до прикладу, 10-те покоління процесорів від Інтел було оснащене контролером, який не скидав частоти;

  • нові кріплення для кулерів, про котрі ми вже згадували. Залишити топовий “охолоджувач” від попередньої системи, відтак заощадивши, не вийде;

  • можлива некоректна взаємодія енергоефективних ядер нових процесорів із певними зразками старого ПЗ;

  •  баги на старті впровадження нової платформи.

 

Чим цікаве поєднання платформи Z690 та процесорів Alder Lake? 

До сегменту настільних процесорів нарешті перекочувала концепція гетерогенної архітектури ядер, котру використовують у мобільних процесорах. Тепер ролі ядер CPU розподіляються: 

  • високопродуктивні ядра будуть задіяні у складних обчисленнях та геймінгу;

  • енергоефективні ядра будуть оптимізувати роботу системи в режимі багатопоку.

 

гетерогенна архітектура ядер

 

В Intel стверджують, що приріст продуктивності від впровадження цієї архітектурної особливості складе близько 19% у порівнянні з поєднанням процесорів Rocket Lake та Z590 за аналогічних частот.

На практиці це означає, що зросте ефективність роботи у сучасних “ненажерливих” браузерах систем, що зібрані на Z690 й, одночасно, знизиться рівень споживання електроенергії в режимі веб-серфингу. Те саме стосується й вимогливого професійного ПЗ для роботи із медіа-контентом. Дана інновація стане суттєвою перевагою для використання у корпоративному сегменті, де дуже важлива економія ресурсів.

 

Чи варто переходити на нову платформу?

Скоріше так, оскільки проблеми з оновленням ПЗ та несумісністю із старим софтом – питання часу, вони вирішуються патчами та виходом нових прошивок. Але можливості нової архітектури наближаються сегмент настільних ПК до гнучкості та варіативності мобільних рішень.

Тим більше, що виробники ПЗ та ігр вже готують проекти з урахуванням тієї планки, котру поставила нова платформа. Однак, варто вичекати буквально 1-2 місяці, поки ціни буде збалансовано, а також виявлено та усунуто серйозні недоліки у прошивці та системі безпеки Z690.