У 2021 році був бум майнінгу і знайти дискретну відеокарту за адекватні гроші було майже неможливо. Майнери скуповували більшу частину карт у оптових постачальників, а те, що залишалося для роздрібу, зросло в ціні у 2-3 рази. Саме тоді ми підготували статтю "Порівняння найкращих інтегрованих відеокарт", щоб наші читачі могли "пересидіти" з інтегрованою графікою до кращих часів.

Сьогодні, навіть з урахуванням інфляції, дискретні відеокарти істотно подешевшали і актуальність вбудованої графіки знизилася. Однак, якщо ви плануєте зібрати ПК і докупити дискретку пізніше (або вона не потрібна) - вам буде цікаво дізнатися на що здатні сучасні інтегровані відеокарти.

 

Зміст:

Що таке вбудована графіка та що впливає на її продуктивність?

Що змінилося на ринку інтегрованої графіки з 2021 року?

Актуальні на сьогодні чипи

Методика та особливості тестування

Підсумкове порівняння в іграх


 

Що таке вбудована графіка та що впливає на її продуктивність?

Вбудована відеокарта (iGPU) - це напівпровідниковий кристал, що розміщується на друкованій платі поруч із кристалом центрального процесора. На відміну від дискретної відеокарти інтегрована графіка не має власної відеопам'яті та використовує оперативну пам'ять ПК.

На продуктивність інтегрованої графіки впливає максимальна частота оперативної пам'яті, оскільки від неї залежить пропускна здатність карти. Також на продуктивність впливає однопоточна частота процессора, від неї напряму залежить максимальная бустова частота вбудованої відеокарти. 

 

iGPU

Через залежність пропускної здатності від частоти пам'яті, вбудовані відеокарти значно поступаються аналогічним дискретним карткам (за однакової кількості ядер і виконавчих блоків у самому кристалі). Річ у тім, що дискретні відеокарти оснащуються спеціальною оперативною пам'яттю GDDR5 або GDDR6 частота якої набагато вища (від 18000 МГц). Для комп'ютерної пам'яті DDR4 максимальним показником є 4600-4800 МГц, а добірні чіпи DDR5 на цей момент (середина 2023 року) досягають 6000 МГц. Тобто пропускна здатність дискретних відеокарт, за замовчуванням, вища мінімум у 3 рази.

 

Що змінилося на ринку вбудованої графіки із 2021 року?

Найкращою інтегрованою відеокартою 2021 року можна сміливо вважати AMD Vega 11, яка значно випереджала конкурента Intel UHD 750 у більшості проектів (крім добре оптимізованих мережевих шутерів на кшталт CS Go, Fortnite тощо). Однак, дана вбудовка встановлювалася на процесори Ryzen 5 3350-3400G, побудовані на архітектурі Zen+ і чіпсеті AM4, а зараз з'явилися більш сучасні і швидкі рішення. 

Головною зміною на ринку стала поява платформ, що підтримують роботу з оперативною пам'яттю DDR5, частота якої досягає 6000 МГц.  Це дало змогу новим інтегрованим картам UHD 770 збільшити продуктивність порівняно з попередницями без істотного поліпшення архітектури та збільшення кількості потокових процесорів. 

У AMD значний внесок у приріст продуктивності нових iGPU внесла сумісність із технологією апскейлінгу Fidelity FX Super Resolution. Ця технологія дає змогу інтегрованій  відеокарті, наприклад, Radeon 680M, зрівнятися за продуктивністю з мобільною дискреткою NVIDIA GeForce RTX 3050 Mobile у деяких проектах.

Крім того, більшість десктопних і ноутбучних iGPU тепер не мають обмеження на максимальний обсяг резервованої оперативної пам'яті. Вбудовані карти, випущені до 2021 року, могли зарезервувати щонайбільше 2 Гб, і це було виправдано, адже в системі з 8 Гб ОЗП віддавати на потреби інтегрованої графіки більше ніж 25% було просто не можна. Зараз же, з появою DDR 5, для ПК сегмента нормою буде 32 Гб ОЗП, тоді як у ноутбучному сегменті, найімовірніше – 16 Гб. Тому нові iGPU зможуть резервувати для своїх потреб стільки пам'яті, скільки буде необхідно.

 

Нові iGPU у десктопному сегменті

На ринку з'явилася низка нових вбудованих відеокарт. У Intel це сімейство Intel UHD Graphics 770 представлене у 2022, яке зустрічається на процесорах Alder Lake і Raptor Lake. У AMD це iGPU на Ryzen 5700G побудовані на графічній архітектурі RDNA. 

Також наприкінці 2022 року було представлено нове покоління процесорів Ryzen 7000. На всіх процесорах цієї лінійки є вбудована графіка, і вона побудована на свіжій графічній архітектурі RDNA 2. На відеочіпи AMD Radeon Graphics в 7000-х Ryzen покладали великі надії, очікуючи від них прориву в області можливостей інтегрованої графіки. Але дива не сталося, незважаючи на нову графічну архітектуру, у цих iGPU всього 2 виконавчі блоки по 64 потокових процесори у кожному. Інженери AMD кажуть, що для геймінгу вони не призначені, але в деякі невимогливі проєкти пограти все ж таки вийде.

 

Нові iGPU в ноутбучному сегменті

Інша справа сегмент ноутбуків, тут дійсно відбулася революція. Звичайно, на відміну від декстопних рішень тут не вийде "пересидіти" до купівлі дискретної відеокарти на інтегрованій графіці, оскільки лептопи (за рідкісними винятками*) не дають змоги додати відеокарту пізніше. Однак, продуктивна iGPU дасть змогу створити тонкий і компактний офісний ноутбук, на якому, при цьому, можна грати у відносно вимогливі ігри. 

* Можливість додавати будь-які комплектуючі, крім ОЗП або SSD-накопичувачів, є тільки у деяких моделях ноутбуків Dream Machines

У ноутбучному сегменті дійсно з'явилися iGPU здатні конкурувати з дискретними відеокартами мобільного формату, такими як NVIDIA GeForce MX450 або 1650 MaxQ. Мова про ноутбуки оснащені процесорами Ryzen 6000 сімейства Rembrandt. Крім того, в лептопах нового покоління стала опціонально доступна мобільна оперативна пам'ять LPDDR 5, яка вже зараз дає змогу досягати частоти 6400 МГц без розгону. Вибравши ноутбук з низьковольтним процесором, на кшталт Ryzen 7 6800U, ви отримаєте компактний корпус, низьке енергоспоживання і... можливість грати в досить вимогливі ігри.

 

Актуальні на сьогодні чіпи

Варто розуміти, що ми обираємо насамперед процесор або ноутбук із вбудованою відеокартою, тож ми розповідаємо про можливості iGPU виходячи з цієї логіки. Тут ми перерахуємо найактуальніші чіпи і розповімо про їхню архітектуру та особливості. Щоб читачеві було зручніше, ми розділимо всі вбудовані відеокарти на ті, які зустрічаються тільки в ПК-сегменті та ноутбучні.

 

Сегмент ПК

Intel UHD Graphics 750

Зустрічається на процесорах 11 покоління Intel Rocket Lake. Графіка побудована на архітектурі Xe-LP з техпроцесом 14 нм. Частота відеокарти не прив'язана до можливостей процесора, як у випадку з більш сучасною UHD 770. iGPU має 32 потокових процесори, і досягає максимальної частоти 1300 МГц у режимі Boost. TDP інтегрованої графіки – 15 Вт. Підтримувані технології: HDMI 2.0, DirectX 12.1, Open GL 4.6, Open GL 3.0 і Vulkan 1.2.

 

Intel UHD Graphics 750

Вбудований графічний чіп можна розігнати до 1750 МГц, але при цьому TDP збільшиться в 2-3 рази. Така iGPU встановлювалася на досить потужні 6-8 ядерні процесори і має якийсь сенс тільки для тих, хто працює з відеомонтажем в Adobe Premiere (там вона дозволяє прискорити рендеринг на 10-15%). Для геймерів вона нецікава, хіба що на ній можна "перечекати" при заміні відеокарти.

 

Intel UHD 770

iGPU на архітектурі Alder Lake з техпроцесом 10 нм і 32 потоковими процесорами. Максимальна частота залежить від процесора, на якому встановлена інтегрована графіка. Наприклад, на Core i5 12500 у бусті буде близько 1400 МГц, а в топового Core i9 13900K сягатиме 1550 МГц. 

Встановивши щонайменше 16 Гб пам'яті DDR 5, ви зможете із середнім комфортом грати, наприклад, в Witcher III Wild Hunt із низьким пресетом графіки. Підтримує HDMI 2.1.

 

AMD Radeon Vega 11

Інтегрована графіка Radeon Vega 11 на чипі 14 нм зустрічається на Ryzen 3000 і мобільних процесорах 4000 серії. Частота до 1240 МГц. Може працювати з ОЗП DDR4 із частотою до 3200 МГц. Максимальний обсяг пам'яті, який вона здатна зарезервувати - 2 Гб. Підтримує інтерфейс HDMI 2.1. За продуктивністю цю iGPU можна порівняти з дискретною GeForce GT 1030 на 4 Гб. 

 

AMD Radeon Vega 11

Процесори, на яких можна зустріти Vega 11 (наприклад AMD Ryzen 5 3400G PRO), поступово зникають з первинного ринку. У реаліях 2023 року збирати ПК на базі такого процесора має сенс тільки з метою економії.

 

AMD Radeon Graphics (Vega 8)

Сімейство AMD Radeon Graphics першого покоління встановлено на процесорах Ryzen 5600-5700. У 5700 - iGPU з 8 Cuda ядрами, у 5600 - з 7 Cuda ядрами, максимальна бустова частота 2000 і 1900 МГц відповідно. Дані iGPU виконані на архітектурі RDNA і є, фактично, Vega 8 (принаймні так визначає їх моніторингове ПЗ). Техпроцес - 7 нм, підтримувана частота ОЗП - до 4666 МГц. Купувати процесор з такою інтегрованою графікою для вимогливих ігор безглуздо. Хіба що для економ-збірки під мережеві проекти на кшталт WoT та їм подібних.

 

AMD Radeon Graphics – Ryzen 7000 (предположительно 610M)

Графічне ядро засноване на 6-нм техпроцесі та архітектурі RDNA 2. Усього в iGPU два блоки RDNA 2 по 64 потокових процесори в кожному. Базова частота - 2200 МГц, бустова - 2600 МГц. Зустрічається на процесорах Ryzen 7000. Ігрова продуктивність на рівні Intel UHD 750. За своїми характеристиками графіка відповідає iGPU AMD Radeon Graphic 610M, що зустрічаються на ноутбучних процесорах малої продуктивності 6000-ї і 7000-ї серій. З ігор розраховувати можна тільки на найменш вимогливі тайтли.

 

Сегмент ноутбуків

 

Intel Iris Xe G7

Сімейство iGPU Intel Iris Xe G7 встановлюється на ноутбучні процесори Tiger Lake. Вбудована графіка має 96 виконавчі блоки і плаваючий показник максимальної бустової частоти, що залежить від рівня процесора. Для Intel Core i7-1260U вона складе 950 МГц, а для топового Core i9-13900HK - 1500 МГц. На ноутбуках ця графіка дасть змогу грати в добре оптимізовані мережеві проєкти на кшталт CS Go або League of Legends.

 

AMD Radeon 660M (RDNA 2)

З цього iGPU починається найцікавіше - адже дане сімейство вбудованої графіки підтримує Ray Tracing! Звичайно, повноцінно реалізувати його на відеокартах такого рівня складно, але сам факт наявності цієї підтримки свідчить про справжній прорив у сфері вбудованої графіки. Даний iGPU можна зустріти на мобільних процесорах AMD Ryzen 5 6600H, 6600HS і 6600U. У нього 6 виконавчих блоків (ядер) на 384 потокових процесора. Максимальна частота залежить від рівня процесора і становить від 1800 МГц до 1900 МГц. Графіка порівняна за продуктивністю з дискреткою NVIDIA GeForce MX350

 

AMD Radeon 680M (RDNA 2)

Справжня бомба серед актуальних iGPU. Встановлюється на процесорах Ryzen 9 6980HX, 6980HS, 6900HX, 6900HS, 6800H, 6800HS, 6800U. Заснована на граф. архітектурі RDNA 2 Має 12 виконавчих блоків, що містять, у сумі, 768 потокових процесорів. Залежно від процесора максимальна частота може досягати 2200-2400 МГц. У стоковому стані продуктивність можна порівняти з дискретною NVIDIA GeForce MX 450, а з увімкненим Fidelity FX Super Resolution може зрівнятися з 1650 Ti MaxQ і навіть 3050 MaxQ у деяких іграх.

 

AMD Radeon 740M, 760M, 780M (RDNA 3)

iGPU з підтримкою RT, які вже з'явилися на ноутбучних процесорах Ryzen 7000-ї серії. Побудовані на останній (на 2023 рік) графічній архітектурі RDNA 3. В Україні ноутбуки з такими процесорами і iGPU тільки починають з'являтися на ринку.

  • 740M - 6 вик. блоків (RT-ядра), 256 виконавчих процесорів, макс частота від 1500 до 2500 МГц;
  • 760M - 8 вик. блоків (RT-ядра), 512 виконавчих процесорів, макс частота від 1500 до 2800 МГц;
  • 780M - 12 вик. блоків (RT-ядра), 768 виконавчих процесорів, макс частота від 1500 до 3000 МГц;

Усі ці інтегровані відеокарти підтримують найновіші версії: DirectX 12_2, OpenGL 4.6, OpenCL 2.1, Vulkan 1.3

 

Методика і особливості тестування

Оскільки вбудовані відеокарти різних поколінь сумісні із різною пам'яттю: DDR4 і DDR5, то поставити їх в абсолютно однакові умови практично неможливо. Крім того, у відносно старих чіпів, на кшталт Vega 11, є обмеження на об'єм резервованої ОЗП на рівні 2 Гб. Тому ми тестували ці iGPU в таких умовах:

  • 16 Гб ОЗП із частотою 3200 МГц для DDR4 і 5200 МГц для DDR5 як усереднені показники. Це виправдано, оскільки більшість сучасних ігор вимагають до 10 Гб ОЗП і для iGPU залишається до 4 Гб у резерві (2 Гб займуть системні процеси);
  • на мобільних процесорах ми обирали низьковольтні моделі з індексом U, у десктопних – наймолодші процесори лінійки, що підтримують даний iGPU;
  • всі ігри запускалися в Full HD роздільній здатності на високих пресетах графіки. Але для найстаріших відеокарт ми встановлювали роздільну здатність 1366 x 768 і середній пресет. У такому разі в комірці таблиці буде позначка “ * “, знак " - " означатиме що гра на цих налаштуваннях не запускається.
  • на топових ноутбучних iGPU AMD було відключено функцію Fidelity FX Super Resolution, з нею результати були б вищими приблизно на 10-12 %.

 

Підсумкове порівняння у іграх

iGPU / гра, avg fps

Dota 2 Reborn

Fortnite

The Witcher III

Far Cry 6

Vega 8

46,8

30,9

15,7

17,1

UHD 750

32,5

22

-

-

UHD 770

43

28,5

16,7

11,2

Vega 11

45,6

30,8

-

-

Intel Iris Xe G7

52,2

21,2

19,7

22,7

Radeon 610M

23,4

20,5*

-

-

Radeon 660M

55,8

35,2

21

28,5

Radeon 680M

72,3

39,7

29,7

34,8

Radeon 740M

25,9

21,6*

-

-

Radeon 760M

58,2

36,4

23,2

33,5

Radeon 780M

85,6

44,7

30,9

39

Для того щоб ви розуміли, на якому рівні перебуває продуктивність розглянутих iGPU, ми наводимо дані для найбюджетніших дискретних ноутбучних відеокарт у тих самих умовах і в аналогічних іграх.

iGPU / игра, avg fps

Dota 2 Reborn

Fortnite

The Witcher III

Far Cry 6

MX 350 

83

39,3

21,2

26,4

MX 450 

87,6

43,3

24,9

32,5

RTX 1650 Ti Max Q

118

89,9

28,7

57

RTX 3050 Mobile

119,4

95,4

55,4

62

 

У підсумку, найпотужніші актуальні інтегровані відеокарти цілком витримують конкуренцію з дискретними мобільними чіпами початкового рівня. Звісно, вибираючи процесор для ПК ми б не орієнтувалися на вбудовану відеокарту. Однак на сучасні мобільні інтегровані карти AMD Radeon, починаючи з 660M і до 780M, цілком можна розраховувати в сучасних іграх на низьких і середніх налаштуваннях.