28 вересня відбулася презентація Intel, на якій було представлено нові процесори, відеокарти, рішення у сфері автопілотування автомобілів та інші новинки. Про це говорив Патрік Гільсінджер – генеральний директор компанії.

Почав він свій виступ з того, що зараз інженери Intel спільно з партнерами активно розробляють власну чіплетну архітектуру процесорів. Нагадаємо, що зараз усі процесори Intel випускають на монокристалічній архітектурі.

 

Відеокарта Intel Arc 770 - головний конкурент RTX 3060

Після того як було анонсовано серію відеокарт для робочих завдань – Intel Data Center GPU Flex series Патрік перейшов до найочікуванішого – ігрових рішень.

Було представлено одну з відеокарт лінійки Arc – 770 Limited Edition. Вона з'явиться у продажу 12 жовтня. Intel вибрали дату релізу з натяком - цього ж дня на ринку з'являться RTX 4090 і 4080 від nVidia. Втім, конкурувати новинка Arc 770 буде саме з RTX 3060 (бо 4060, поки навіть не представлена). За продуктивністю відеокарта від Intel співставна з RTX 3060, але перевершує її за якістю та швидкістю обробки "променів" (Ray Tracing), а коштуватиме вона на 20 $ дешевше. Оголошена рекомендована ціна новинки - 329 $.

На цьому зображенні ви можете побачити всю лінійку графічних карт Intel Arc, флагмани, швидше за все, з'являться у продажу на початку 2023 року.

Модельний ряд видеокарт Intel Arc

Процесори Raptor Lake – 6 ГГц в стоку?

Після відеокарт Патрік Гільсінджер розповів про три старші процесори на архітектурі Raptor Lake, починаючи з флагмана 13900K. Він буде на 24 ядра та 32 потоки. Основних ядер 16e + 8p*, бустові частоти до 5,8 ГГц в стоку. Цікаво, що покращена версія цього процесора, а саме Core i9-13900KS, буде здатна буститись до 6 ГГц у стоку. Флагман з індексом KS з'явиться ближче до грудня 2022, його випустять лімітованою серією.

* e - efficient – енергоефективні ядра, p - performance, продуктивні.

Також були представлені 13700 та 13600. Характеристики яких ви можете бачити на зображенні.

Модельний ряд процесорів Intel Raptor Lake

Що цікаво, цінова політика для 13 900 і 13 700 залишилася колишньою, а ось 13 600 подорожчає на 20$ порівняно з аналогом 12-го покоління.

Всього на новій архітектурі буде 22 різних процесори, але більшість з них представлять пізніше, частину цього року, частину в 2023 році.

 

Архітектура Raptor Lake

Як і слід було очікувати, Raptor Lake це не принципово нова архітектура, а серйозне доопрацювання попередньої. Кеш другого рівня L2 збільшили до 2 Мб (раніше 1,25 Мб), а кеш L3 розширили за рахунок кластерів E-core, котрі містять комірки пам'яті. Сумісність із DDR 5 покращена, тепер процесори підтримують пропускну здатність до 5600 МТ/с на канал, а в двоканальному режимі на один канал буде щонайменше 4800 МТ/с (проти 3600 МТ/с у Alder Lake).

Доопрацьовано техпроцес Intel 7 (нагадаємо Alder Lake побудовані на 7 нм) – тепер тут застосовуються швидкі транзистори SuperFin 3-го покоління. Це дозволило вирівняти криву напруги/частоти у бік більшої продуктивності.

Розгін. У Raptor Lake можливий розгін кожного ядра одним кліком завдяки вбудованому ПЗ XTU (раніше ця функція називалася Intel Performance Maximizer).

Сумісність. Компанія обіцяє повну сумісність чіпсетів під Alder Lake із процесорами на оновленій архітектурі. Тобто плати 600 і 700 серії ви можете використовувати для процесорів 12-го і 13-го поколінь.

Чіпсети. Флагманський Z790 з'явиться на ринку 20 жовтня разом зі старшими моделями процесорів 13-го покоління. B та H-чіпсети представлять разом із молодшими моделями на архітектурі Rocket Lake пізніше.

На флагманському Z790 додано 8 ліній PCIe 4.0 - тепер їх 20. Кількість ліній PCIe 5.0 залишилася незмінною. Самі процесори підтримуватимуть 16 ліній PCIe 5.0 та 4 лінії PCIe 4.0. Додадуть підтримку ще одного порту USB 3.2 Gen 2×2 – тепер їх буде усього п'ять.

 

Підсумки

Представлені процесори та відеокарти виглядають цілком конкурентоспроможними, але про реальний стан речей ми дізнаємось приблизно через два тижні після офіційного релізу. У порівнянні з Ryzen 5000 (з якими порівнював їх гендиректор на презентації), процесори Raptor Lake мають менший TDP та вищі частоти. Однак конкурувати їм доведеться з Ryzen 7000. Поки що головна інтрига в тому, чи будуть нові процесори AMD дійсно "гарячими", як стверджують деякі інсайдери.

Можна з упевненістю сказати, що битва за максимальну частоту на ядро ​​плавно перетікає в битву за зниження тепловиділення процесорів. Адже флагманські моделі за цим параметром починають наздоганяти відеокарти середньої потужності. До того ж AMD часто покращує показники своїх процесорів через 1-2 місяці за рахунок доопрацювання системних драйверів.